All Winners (Players)
Season Award winner Born Birthplace Drafted by
1992-1993 Ivo Capek (G) 1966 Novy Jicin, CZE
Radek Toth (G) 1968
Jan Bohacek (D) 1969 Tabor, CZE
Vaclav Burda (D) 1973
Leo Gudas (D) 1965 Bruntal, CZE Calgary Flames (1990)
Robert Kostka (D) 1968
Tomas Kotrba (D) 1971
Jiri Krocak (D) 1964
Martin Maskarinec (D) 1969 Los Angeles Kings (1989)
Pavel Taborsky (D) 1968
Zdenek Touzimsky (D) 1973 Praha, CZE
Jiri Vykoukal (D) 1971 Olomouc, CZE Washington Capitals (1989)
Petr Hrbek (F) 1969 Praha, CZE Detroit Red Wings (1988)
David Výborný (F) 1975 Jihlava, CZE Edmonton Oilers (1993)
Pavel Geffert (F) 1968 Praha, CZE
Jiri Hlinka (F) 1966
Milan Kastner (F) 1965
Jaromír Kverka (F) 1971
Vladimir Petrovka (F) 1965
Jan Pina (F) -
Petr Pudhorocky (F) 1975
Ladislav Svoboda (F) 1970
Lubos Pazler (F) 1967
Martin Rousek (F) 1970 Zdar nad Sazavou, CZE
Michal Sup (F) 1973 Praha, CZE
Zbynek Kukacka (F) 1972 Praha, CZE
Jiri Zelenka (F) 1972 Praha, CZE
1991-1992 Igor Murin (G) 1973 Trencin, SVK
Pavol Rybar (G) 1971 Skalica, SVK
Ludomir Amrich (D) 1971
Ernest Bokros (D) 1959
Michal Chromco (D) 1972
Milos Holan (D) 1971 Bilovec, CZE Anaheim Ducks (1993)
Miroslav Klein (D) 1963 Kosice, SVK
Dalibor Kusovsky (D) 1971
Jaroslav Modrý (D) 1971 Ceske Budejovice, CZE New Jersey Devils (1990)
Milan Nedoma (D) 1972 Brno, CZE Buffalo Sabres (1990)
Lubomir Sekeras (D) 1968 Trencin, SVK Minnesota Wild (2000)
Marian Smerciak (D) 1972
Robert Svehla (D) 1969 Martin, SVK Calgary Flames (1992)
Miroslav Hlinka (F) 1972 Trencin, SVK
Lubomir Kolnik (F) 1968 Nitra, SVK New Jersey Devils (1990)
Róbert Petrovický (F) 1973 Kosice, SVK Hartford Whalers (1992)
Josef Zajic (F) 1968
Jaroslav Brabec (F) 1971
Miroslav Hantak (F) 1965
Martin Madový (F) 1971
Miroslav Ozvalda (F) 1972
Marek Tatar (F) 1974
Marian Uharcek (F) 1971 Ilava, SVK
Dusan Gregor (F) 1962
Branislav Janos (F) 1971 Trencin, SVK
Roman Kontsek (F) 1970 Praha, CZE Washington Capitals (1990)
Pavel Pycha (F) 1967
Zigmund Pálffy (F) 1972 Skalica, SVK New York Islanders (1991)
Ján Pardavý (F) 1971 Trencin, SVK
1990-1991 Martin Bilek (G) 1970
Roman Cechmanek (G) 1971 Chrudim, CZE Philadelphia Flyers (2000)
Marek Novotny (G) 1972 Tabor, CZE
Oldrich Svoboda (G) 1967 Hradec Kralove, CZE
Richard Adam (D) 1970 Benesov, CZE
Roman Cech (D) 1971 Havlickuv Brod, CZE
Ivo Dostal (D) 1967
Pavel Dvorak (D) 1972
Roman Kankovsky (D) 1965 Jihlava, CZE
Vladimir Kolek (D) 1964 Usti nad Labem, CZE
Petr Kuchyna (D) 1970 Jihlava, CZE New Jersey Devils (1990)
Jiri Kuntos (D) 1971 Jihlava, CZE Buffalo Sabres (1991)
Bedrich Scerban (D) 1964 Jihlava, CZE
Richard Smehlik (D) 1970 Ostrava, CZE Buffalo Sabres (1990)
Michal Vyhlidal (D) 1970 Jihlava, CZE
Radek Haman (F) 1969 Zdar nad Sazavou, CZE
Tomas Kucharcik (F) 1970 Jihlava, CZE Toronto Maple Leafs (1991)
Ales Polcar (F) 1965 Olomouc, CZE
Radek Haut (F) 1970
Petr Kankovsky (F) 1969
Milan Kastner (F) 1965
Jiri Poukar (F) 1969
Marek Zadina (F) 1972 Havlickuv Brod, CZE
Patrik Augusta (F) 1969 Jihlava, CZE Toronto Maple Leafs (1992)
Tomas Chlubna (F) 1972 Jihlava, CZE
Ervin Masek (F) 1967 Sumperk, CZE
Viktor Ujcik (F) 1972 Jihlava, CZE Montréal Canadiens (2001)
Jiri Cihlar (F) 1969 Liberec, CZE
Libor Dolana (F) 1964 Hradec Kralove, CZE
Leos Pipa (F) 1971 Jihlava, CZE
Petr Vlk (F) 1964 Havlickuv Brod, CZE New York Rangers (1987)
1989-1990 Petr Briza (G) 1964 Praha, CZE
Ivo Capek (G) 1966 Novy Jicin, CZE
Leo Gudas (D) 1965 Bruntal, CZE Calgary Flames (1990)
Robert Kostka (D) 1968
Jiri Krocak (D) 1964
Jaromir Latal (D) 1963 Sternberk, CZE
Martin Maskarinec (D) 1969 Los Angeles Kings (1989)
Jan Reindl (D) 1960
Pavel Taborsky (D) 1968
Jiri Vykoukal (D) 1971 Olomouc, CZE Washington Capitals (1989)
Pavel Gross (F) 1968 Usti nad Labem, CZE New York Islanders (1988)
Jiri Dolezal (F) 1963 Velke Popovice, CZE
Pavel Geffert (F) 1968 Praha, CZE
1 113 players found | Previous page | Next page
All Winners (Team Staff)
Season Award winner Born Birthplace
1992-1993 Josef Horesovsky 1946 Kladno, CZE
Pavel Wohl 1942 Praha, CZE
1991-1992 František Hossa 1954 Trencin, SVK
Julius Supler 1950 Poprad, SVK
1990-1991 Josef Augusta 1946 Havlickuv Brod, CZE
Jaroslav Holík 1942 Havlickuv Brod, CZE
1989-1990 Stanislav Berger 1953 Jistebnice, CZE
Josef Horesovsky 1946 Kladno, CZE
1988-1989 Vladimir Martinec 1949 Lomnice nad Popelkou, CZE
Vladimir Stastny 1945
1987-1988 Jan Faith 1948 Poprad, SVK
Jan Sterbak 1952
1986-1987 Karel Franek 1941
Vladimir Martinec 1949 Lomnice nad Popelkou, CZE
1985-1986 Julius Kovacs -
Jan Selvek 1941 Poprad, SVK
1984-1985 Jaroslav Holík 1942 Havlickuv Brod, CZE
Stanislav Nevesely 1936 Brilice, CZE
1983-1984 Jaroslav Holík 1942 Havlickuv Brod, CZE
Stanislav Nevesely 1936 Brilice, CZE
1982-1983 Jaroslav Holík 1942 Havlickuv Brod, CZE
Stanislav Nevesely 1936 Brilice, CZE
1981-1982 Stanislav Nevesely 1936 Brilice, CZE
Jaroslav Pitner 1926 Chorusice, CZE
1980-1981 Karel Metelka 1935
Jan Soukup 1942
1979-1980 Frantisek Pospisil 1944 Unhost, CZE
Josef Vimmer 1939 Kladno, CZE
1978-1979 Ladislav Horský 1927 Valaská, SVK
1977-1978 Bohumil Prosek 1931 Kladno, CZE
Vaclav Slansky -
1976-1977 Jaroslav Volf 1933 Kladno-Dubi, CZE
1975-1976 Jaroslav Volf 1933 Kladno-Dubi, CZE
1974-1975 Jaroslav Volf 1933 Kladno-Dubi, CZE
1973-1974 Stanislav Nevesely 1936 Brilice, CZE
Jaroslav Pitner 1926 Chorusice, CZE
1972-1973 Josef Novak -
Horymir Sekera 1927 Velka Bucina, CZE
1971-1972 Stanislav Nevesely 1936 Brilice, CZE
Jaroslav Pitner 1926 Chorusice, CZE
1970-1971 Stanislav Nevesely 1936 Brilice, CZE
Jaroslav Pitner 1926 Chorusice, CZE
1969-1970 Stanislav Nevesely 1936 Brilice, CZE
Jaroslav Pitner 1926 Chorusice, CZE
1968-1969 Stanislav Nevesely 1936 Brilice, CZE
Jaroslav Pitner 1926 Chorusice, CZE
1967-1968 Stanislav Nevesely 1936 Brilice, CZE
Jaroslav Pitner 1926 Chorusice, CZE
1966-1967 Stanislav Nevesely 1936 Brilice, CZE
Jaroslav Pitner 1926 Chorusice, CZE
1965-1966 Vladimir Bouzek 1920 Trebic, CZE
1964-1965 Vladimir Bouzek 1920 Trebic, CZE
1963-1964 Vladimir Bouzek 1920 Trebic, CZE
1962-1963 Vladimir Bouzek 1920 Trebic, CZE
1961-1962 Vladimir Bouzek 1920 Trebic, CZE
1960-1961 Vladimir Bouzek 1920 Trebic, CZE
1959-1960 Eduard Farda 1914 Veseli nad Moravou, CZE
1958-1959 Vlastimil Sýkora 1922 Kladno, CZE
1957-1958 Vladimir Bouzek 1920 Trebic, CZE
Eduard Farda 1914 Veseli nad Moravou, CZE
1956-1957 Vladimir Bouzek 1920 Trebic, CZE
1955-1956 Vladimir Bouzek 1920 Trebic, CZE
1954-1955 Vladimir Bouzek 1920 Trebic, CZE
1953-1954 Vladimir Zabrodsky 1923 Praha, CZE
1952-1953 Vladimir Zabrodsky 1923 Praha, CZE
1951-1952 Vladimir Bouzek 1920 Trebic, CZE
1950-1951 Jan Kalis -
Frantisek Mizera 1919 Ceské Budejovice, CZE
1948-1949 Antonin Vodicka -
1947-1948 Mike Buckna 1913 Trail, BC, CAN
1946-1947 Mike Buckna 1913 Trail, BC, CAN
Jiri Tozicka 1901 Praha, CZE
1945-1946 Jiri Tozicka 1901 Praha, CZE
1937-1938 Mike Buckna 1913 Trail, BC, CAN
1936-1937 Mike Buckna 1913 Trail, BC, CAN