All Winners (Players)
Season Award winner Born Birthplace Drafted by
2021-2022 Jiri Blazek (G) 1990 Caslav, CZE
Mathieu Gagnon (D) 1992 Gatineau, QC, CAN
Mathieu Henderson (D) 1996 Brantford, ON, CAN
Frédéric Bergeron (F) 1994 St-Augustin-de-Desmaures, QC, CAN
Éric Léger (F) 1997 Blainville, QC, CAN
Mathieu Tremblay (F) 1991 Chicoutimi, QC, CAN
Sébastien Trudeau (F) 1991 Charlesbourg, QC, CAN
2020-2021 Poule B Tomas Hiadlovsky (G) 1988 Trencin, SVK
Poule A Michael Luba (G) 1995 Montréal, QC, CAN
Poule B Kevin Massy (D) 1995 Victoria, BC, CAN
Poule A Alexandre Perron-Fontaine (D) 1992 St-Mathieu, QC, CAN
Poule A Alex Pisarik (D) 1995 Trinec, CZE
Poule B Colton Waltz (D) 1995 Vermilion, AB, CAN
Poule B Radovan Cútt (F) 1990 Zvolen, SVK
Poule A Ryan Tait (F) 1996 Santa Clarita, CA, USA
Poule B Mikulas Bicha (F) 1992 Praha, CZE
Poule A Félix Chamberland (F) 1994 Québec, QC, CAN
Poule B Maxim Makarov (F) 1994 St. Petersburg, RUS
Poule A Brendan Hamelin (F) 1997 St-Lin, QC, CAN
2019-2020 Ronan Quemener (G) 1988 Paris, FRA
Philippe Bureau-Blais (D) 1995 Candiac, QC, CAN
Duggie Lagrone (D) 1994 Plano, TX, USA
Max Kalter (F) 1996 Highland Park, IL, USA
Pierre-Charles Hordelalay (F) 1989 Saint-Germain-En-Laye, FRA
Michael Floodstrand (F) 1997 Hinsdale, IL, USA
2018-2019 Quentin Papillon (G) 1997 Rouen, FRA
Philippe Bureau-Blais (D) 1995 Candiac, QC, CAN
Alexandre Perron-Fontaine (D) 1992 St-Mathieu, QC, CAN
Alexandre Demers (F) 1986 Laurier-Station, QC, CAN
Mikulas Bicha (F) 1992 Praha, CZE
Samuli Kivimäki (F) 1988 Vaasa, FIN
2016-2017 Lino Chimienti (G) 1991 Laval, QC, CAN
Dave Grenier (D) 1983 Grand-Mère, QC, CAN
Martin Obuch (D) 1991 Martin, SVK
Roope Nikkilä (F) 1990 Tampere, FIN
Rolands Vigners (F) 1991 Riga, LAT
Karl Léveillé (F) 1994 Montréal, QC, CAN
2015-2016 Ramon Sopko (G) 1981 Kosice, SVK
Milan Varga (D) 1983 Kosice, SVK
Iiro Vehmanen (D) 1989 Rauman mlk, FIN
Marek Mikusovic (F) 1987 Myjava, SVK
Jordan Draper (F) 1989 Sherwood Park, AB, CAN
Karl Léveillé (F) 1994 Montréal, QC, CAN
2014-2015 Sebastian Ylönen (G) 1991 Rouen, FRA
Andrei Esipov (D) 1980 Moskva, RUS
Dave Grenier (D) 1983 Grand-Mère, QC, CAN
Luc-Olivier Blain (F) 1989 Longueuil, QC, CAN
Thomas Decock (F) 1986 Tours, FRA
Anthony Brockman (F) 1991 Châteauguay, QC, CAN
2013-2014 Guillaume Richard (G) 1987 Biarritz, FRA
Jussi Laine (D) 1982 Lappeenranta, FIN
Jesse McConney (D) 1988 Barrie, ON, CAN
Jonathan Laberge (F) 1987 Québec, QC, CAN
Étienne Brodeur (F) 1991 Varennes, QC, CAN
Miroslav Kristín (F) 1982 Trenčin, SVK
2012-2013 Guillaume Richard (G) 1987 Biarritz, FRA
Martin Millerioux (D) 1984 Grenoble, FRA
David Poulin (D) 1990 Chambly, QC, CAN
Kevin Gadoury (F) 1988 Montréal, QC, CAN
Arne Kroták (F) 1972 Trinec, CZE
Nicholas Pard (F) 1990 Saint-Bruno, QC, CAN
2011-2012 Landry Macrez (G) 1982 Amiens, FRA
Juhani Kaisjoki (D) 1985 Espoo, FIN
François Paquin (F) 1989 Sherbrooke, QC, CAN
Kevin Gadoury (F) 1988 Montréal, QC, CAN
Michal Dian (F) 1980 Banska Bystrica, SVK
Nicholas Pard (F) 1990 Saint-Bruno, QC, CAN
2010-2011 Filip Kubis (G) 1983 Pisek, CZE
Dave Grenier (D) 1983 Grand-Mère, QC, CAN
Martin Gascon (F) 1981 Ville St-Pierre, QC, CAN
François Paquin (F) 1989 Sherbrooke, QC, CAN
Francis Desrosiers (F) 1989 Laval, QC, CAN
Juho-Tuomas Appel (F) 1983 Kristiinankaupunki, FIN
2009-2010 Clement Fouquerel (G) 1990 Caen, FRA
Dave Grenier (D) 1983 Grand-Mère, QC, CAN
Slavomir Vorobel (D) 1971 Kosice, SVK
Carl Lauzon (F) 1987 Montréal, QC, CAN
Mathieu Brunelle (F) 1983 Warwick, QC, CAN Philadelphia Flyers (2002)
Jonathan Boutin (F) 1984 La Pocatière, QC, CAN St. Louis Blues (2004)
2008-2009 Sylvain Michaud (G) 1985 Le Gardeur, QC, CAN New York Islanders (2004)
Dave Grenier (D) 1983 Grand-Mère, QC, CAN
Slavomir Vorobel (D) 1971 Kosice, SVK
Jiri Rambousek (F) 1980 Tabor, CZE
Sébastien Gauthier (F) 1986 Montréal, QC, CAN
Carl Lauzon (F) 1987 Montréal, QC, CAN
2007-2008 Mojmir Bozik (G) 1984 Bardejov, SVK
Petr Jaros (D) 1978
Francis Ballet (D) 1983 Neuilly-sur-Seine, FRA
Martin Gascon (F) 1981 Ville St-Pierre, QC, CAN
Jiri Rambousek (F) 1980 Tabor, CZE
Garrett Larson (F) 1980 Park River, ND, USA
2006-2007 Jérémy Valentin (G) 1982 Echirolles, FRA
Karl Dewolf (D) 1972 Lille, FRA
Christian Gagnon (D) 1981 Bois-des-Fillion, QC, CAN
Jiri Rambousek (F) 1980 Tabor, CZE
Jan Timko (F) 1972
Dominic Perna (F) 1977 Montréal, QC, CAN
2005-2006 Cyril Bossier (G) 1981 Armentières, FRA
Karl Dewolf (D) 1972 Lille, FRA
Dave Grenier (D) 1983 Grand-Mère, QC, CAN
109 players found | Previous page | Next page