PRIMARY MENU
Stats Teams Leagues Nations Awards Free Agents Draft Center Drafts
SIDEBAR MENU
All Winners (Players)
Season Award winner Born Birthplace Drafted by
2020-2021 Henry Graham (G) 2000 Manhattan, NY, USA
Filip Lindberg (G) 1999 Espoo, FIN Minnesota Wild (2019)
Matthew Murray (G) 1998 St. Albert, AB, CAN
Zac Steigmeyer (G) 1998 Ludlow, MA, USA
Linden Alger (D) 2000 Centerville, MA, USA
Aaron Bohlinger (D) 2000 Walden, NY, USA
Gianfranco Cassaro (D) 1999 Nobleton, ON, CAN
Marc Del Gaizo (D) 1999 Basking Ridge, NJ, USA Nashville Predators (2019)
Ty Farmer (D) 1998 O'Fallon, MO, USA
Colin Felix (D) 1999 Audubon, NJ, USA
Zac Jones (D) 2000 Glen Allen, VA, USA New York Rangers (2019)
Matt Kessel (D) 2000 Bloomfield Hills, MI, USA St. Louis Blues (2020)
Kolby Vegara (D) 1997 Malden, MA, USA
Oliver Chau (F) 1997 Oakville, ON, CAN
Jake Gaudet (F) 1996 Ottawa, ON, CAN
Carson Gicewicz (F) 1997 Orchard Park, NY, USA
Philip Lagunov (F) 1998 Hamilton, ON, CAN
Anthony Del Gaizo (F) 1998 Basking Ridge, NJ, USA
Jerry Harding (F) 1999 Canton, MA, USA
Calen Kiefiuk (F) 2000 Macomb, MI, USA
Reed Lebster (F) 1999 Grand Rapids, MI, USA
Josh Lopina (F) 2001 Minooka, IL, USA
Oliver MacDonald (F) 2000 Grosse Pointe, MI, USA
George Mika (F) 1996 Naples, FL, USA
Ryan Sullivan (F) 2000 Grosse Pointe, MI, USA
Bobby Trivigno (F) 1999 Setauket, NY, USA
Eric Faith (F) 1998 Carp, ON, CAN
Garrett Wait (F) 1998 Edina, MN, USA
2018-2019 Nick Deery (G) 1994 LaCrosse, WI, USA
Ben Patt (G) 1996 Brampton, ON, CAN
Hunter Shepard (G) 1995 Cohasset, MN, USA
Matt Anderson (D) 1999 Shakopee, MN, USA
Mikey Anderson (D) 1999 Fridley, MN, USA Los Angeles Kings (2017)
Jarod Hilderman (D) 1997 Calgary, AB, CAN
Hunter Lellig (D) 1999 Waterloo, IA, USA
Scott Perunovich (D) 1998 Hibbing, MN, USA St. Louis Blues (2018)
Louie Roehl (D) 1998 Eden Prairie, MN, USA
Jake Rosenbaum (D) 1997 Trabuco Canyon, CA, USA
Dylan Samberg (D) 1999 Hermantown, MN, USA Winnipeg Jets (2017)
Nick Wolff (D) 1996 Eagan, MN, USA
Jackson Cates (F) 1997 Stillwater, MN, USA
Justin Richards (F) 1998 Orlando, FL, USA
Peter Krieger (F) 1993 Oakdale, MN, USA
Koby Bender (F) 1997 Cloquet, MN, USA
Jesse Jacques (F) 1998 Hermantown, MN, USA
Tanner Laderoute (F) 1997 Three Hills, AB, CAN
Kobe Roth (F) 1997 Mason City, IA, USA
Noah Cates (F) 1999 Stillwater, MN, USA Philadelphia Flyers (2017)
Cole Koepke (F) 1998 Hermantown, MN, USA Tampa Bay Lightning (2018)
Jade Miller (F) 1995 Minot, ND, USA
Riley Tufte (F) 1998 Coon Rapids, MN, USA Dallas Stars (2016)
Billy Exell (F) 1995 Thunder Bay, ON, CAN
Parker MacKay (F) 1994 Irma, AB, CAN
Nick Swaney (F) 1997 Lakeville, MN, USA Minnesota Wild (2017)
2017-2018 Nick Deery (G) 1994 LaCrosse, WI, USA
Ben Patt (G) 1996 Brampton, ON, CAN
Hunter Shepard (G) 1995 Cohasset, MN, USA
Matt Anderson (D) 1999 Shakopee, MN, USA
Mikey Anderson (D) 1999 Fridley, MN, USA Los Angeles Kings (2017)
Jarod Hilderman (D) 1997 Calgary, AB, CAN
Nick McCormack (D) 1993 Fridley, MN, USA
Scott Perunovich (D) 1998 Hibbing, MN, USA St. Louis Blues (2018)
Louie Roehl (D) 1998 Eden Prairie, MN, USA
Dylan Samberg (D) 1999 Hermantown, MN, USA Winnipeg Jets (2017)
Nick Wolff (D) 1996 Eagan, MN, USA
Avery Peterson (F) 1995 Grand Rapids, MN, USA Minnesota Wild (2013)
Justin Richards (F) 1998 Orlando, FL, USA
Sammy Spurrell (F) 1992 Edmonton, AB, CAN
Peter Krieger (F) 1993 Oakdale, MN, USA
Karson Kuhlman (F) 1995 Esko, MN, USA
Koby Bender (F) 1997 Cloquet, MN, USA
Kobe Roth (F) 1997 Mason City, IA, USA
Jade Miller (F) 1995 Minot, ND, USA
Jared Thomas (F) 1994 Hermantown, MN, USA
Riley Tufte (F) 1998 Coon Rapids, MN, USA Dallas Stars (2016)
Blake Young (F) 1994 North Battleford, SK, CAN
Joey Anderson (F) 1998 Roseville, MN, USA New Jersey Devils (2016)
Billy Exell (F) 1995 Thunder Bay, ON, CAN
Parker MacKay (F) 1994 Irma, AB, CAN
Nick Swaney (F) 1997 Lakeville, MN, USA Minnesota Wild (2017)
2016-2017 Evan Cowley (G) 1995 Cranbrook, BC, CAN Florida Panthers (2013)
Tanner Jaillet (G) 1993 Red Deer, AB, CAN
Patrick Munson (G) 1995 Hugo, MN, USA
Greg Ogard (G) 1992 De Pere, WI, USA
Will Butcher (D) 1995 Sun Prairie, WI, USA Colorado Avalanche (2013)
Michael Davies (D) 1997 St. Louis, MO, USA
Erich Fear (D) 1997 Winnetka, IL, USA
Tariq Hammond (D) 1993 Calgary, AB, CAN
Blake Hillman (D) 1996 Elk River, MN, USA Chicago Blackhawks (2016)
Sean Mostrom (D) 1994 Wayzata, MN, USA
Adam Plant (D) 1995 Penticton, BC, CAN
Matt VanVoorhis (D) 1993 Edina, MN, USA
Henrik Borgström (F) 1997 Helsinki, FIN Florida Panthers (2016)
Brad Hawkinson (F) 1994 Littleton, CO, USA
Tyson McLellan (F) 1996 San Jose, CA, USA
Evan Ritt (F) 1993 Lakewood, CO, USA
Dylan Gambrell (F) 1996 Bonney Lake, WA, USA San Jose Sharks (2016)
Matt Marcinew (F) 1993 Calgary, AB, CAN
Kevin Conley (F) 1997 Wasau, WI, USA
Colin Staub (F) 1994 Colorado Springs, CO, USA
619 players found | Previous page | Next page
All Winners (Team Staff)
Season Award winner Born Birthplace
2020-2021 Ben Barr 1981 Faribault, MN, USA
Ryan Bliss 1996 Chelmsford, MA, USA
Greg Carvel 1970 Canton, NY, USA
Jared DeMichiel 1985 Avon, CT, USA
Nolan Gluchowski 1994 Wixom, MI, USA
Ryan Mahan -
Josh Penn -
2018-2019 Chris Garner - Rochester, MN, USA
Dale Haagenson - Babbit, MN, USA
Jason Herter 1970 Hafford, SK, CAN
Christian Koelling 1981 Bloomington, MN, USA
Adam Krause 1991 Hermantown, MN, USA
Brant Nicklin 1976 Comox, BC, CAN
Scott Sandelin 1964 Hibbing, MN, USA
2017-2018 Chris Garner - Rochester, MN, USA
Dale Haagenson - Babbit, MN, USA
Jason Herter 1970 Hafford, SK, CAN
Christian Koelling 1981 Bloomington, MN, USA
Brett Larson 1972 Duluth, MN, USA
Brant Nicklin 1976 Comox, BC, CAN
Scott Sandelin 1964 Hibbing, MN, USA
2016-2017 David Carle 1989 Anchorage, AK, USA
Joe Howe 1990 Plymouth, MN, USA
Tavis MacMillan 1970 Milk River, AB, CAN
Jim Montgomery 1969 Montréal, QC, CAN
David Tenzer - New Rochelle, NY, USA
2015-2016 Brad Berry 1965 Bashaw, AB, CAN
Karl Goehring 1978 Apple Valley, MN, USA
Dane Jackson 1970 Castlegar, BC, CAN
Matt Shaw 1965 Phoenix, AZ, USA
Patrick Swanson -
2014-2015 Nate Leaman 1972 Centerville, OH, USA
Kris Mayotte 1983 Pittsburgh, PA, USA
Jim McNiff 1975 Bourne, MA, USA
Steve Miller 1965 Sun Prairie, WI, USA
2013-2014 Rick Bennett 1967 Springfield, MA, USA
Joe Dumais 1982 Auburn, ME, USA
John Ronan 1983 South Boston, MA, USA
Jason Tapp 1978 Kelowna, BC, CAN
2011-2012 Jerry York 1945 Watertown, MA, USA
2010-2011 Chris Garner - Rochester, MN, USA
Dale Haagenson - Babbit, MN, USA
2009-2010 Jerry York 1945 Watertown, MA, USA
2008-2009 David Quinn 1966 Cranston, RI, USA
2007-2008 Jerry York 1945 Watertown, MA, USA
2006-2007 Rick Comley 1947 Stratford, ON, CAN
Keith McKittrick 1982 Boston, MA, USA
Tom Newton 1956 Uxbridge, ON, CAN
Brian Renfrew 1972 Fairbanks, AK, USA
Rob Woodward 1971 Evanston, IL, USA
2005-2006 Mark Osiecki 1968 St. Paul, MN, USA
2002-2003 Don Lucia 1958 Grand Rapids, MN, USA
2001-2002 Don Lucia 1958 Grand Rapids, MN, USA
2000-2001 John Whitesides 1973
Jerry York 1945 Watertown, MA, USA
1999-2000 Dean Blais 1951 International Falls, MN, USA
1998-1999 Nate Leaman 1972 Centerville, OH, USA
Gene Reilly 1962 Springfield, MA, USA
1996-1997 Dean Blais 1951 International Falls, MN, USA
1993-1994 Ron Rolston 1966 Fenton, MI, USA
1992-1993 Red Gendron 1957 Boston, MA, USA
1991-1992 Ron Rolston 1966 Fenton, MI, USA
1990-1991 Rick Comley 1947 Stratford, ON, CAN
1989-1990 Mike Kemp 1952 Duluth, MN, USA
Jeff Sauer 1943 Fort Atkinson, WI, USA
1986-1987 Cary Eades 1961 Burnaby, BC, CAN
1983-1984 Jerry York 1945 Watertown, MA, USA
1982-1983 Jeff Sauer 1943 Fort Atkinson, WI, USA
1971-1972 Jack Kelley 1927 Medford, MA, USA
1970-1971 Jack Kelley 1927 Medford, MA, USA