All Winners (Players)
Season Award winner Born Birthplace Drafted by
2017-2018 Rapperswil Melvin Nyffeler (G) 1994 Volketswil, SUI
Rapperswil Sascha Rochow (G) 1994
Rapperswil Sven Berger (D) 1988
Rapperswil Thomas Büsser (D) 1991
Rapperswil Cyrill Geyer (D) 1981 Zürich, SUI
Rapperswil Nico Gurtner (D) 1996
Rapperswil Frédéric Iglesias (D) 1989 Genève, SUI
Rapperswil Fabian Maier (D) 1991
Rapperswil Rajan Sataric (D) 1992 Solothurn, SUI
Rapperswil Florian Schmuckli (D) 1993 Baar, SUI
Rapperswil Jorden Gähler (D) 1993 Urnäsch, SUI
Rapperswil Leandro Profico (D) 1990 Chur, SUI
Rapperswil Dion Knelsen (F) 1989 Three Hills, AB, CAN
Rapperswil Martin Ness (F) 1993 Basel, SUI
Rapperswil Steve Mason (F) 1988 Tilburg, NED
Rapperswil Fabian Brem (F) 1991 Uzwil, SUI
Rapperswil Corsin Casutt (F) 1984 Chur, SUI
Rapperswil Cédric Hüsler (F) 1994 Bubikon, SUI
Rapperswil Jan Mosimann (F) 1994 Biel, SUI
Rapperswil Antonio Rizzello (F) 1985 Männedorf, SUI
Rapperswil Lars Frei (F) 1994
Rapperswil Josh Primeau (F) 1990 Zug, SUI
Rapperswil Michael Hügli (F) 1995 Seedorf, SUI
Rapperswil Sven Lindemann (F) 1978 Chur, SUI
Rapperswil Jeremy Morin (F) 1991 Auburn, NY, USA Atlanta Thrashers (2009)
2014-2015 Langnau Damiano Ciaccio (G) 1989 Grandson, SUI
Langnau Jonas Müller (G) 1984 Glarus, SUI
Langnau Julien Bonnet (D) 1985 Lausanne, SUI
Langnau Kevin Hecquefeuille (D) 1984 Amiens, FRA
Langnau Yves Müller (D) 1989
Langnau Massimo Ronchetti (D) 1992 Lugano, SUI
Langnau Martin Stettler (D) 1984 Burgdorf, SUI
Langnau Miro Zryd (D) 1994
Langnau Kim Lindemann (D) 1982 Chur, SUI
Langnau Adrian Gerber (F) 1983 Langnau im Emmental, SUI
Langnau Anton Gustafsson (F) 1990 Karlskoga, SWE Washington Capitals (2008)
Langnau Lukas Haas (F) 1988 Langnau im Emmental, SUI
Langnau Claudio Moggi (F) 1982
Langnau Alban Rexha (F) 1992 Signau, SUI
Langnau Remo Schlapbach (F) 1992 Bern, SUI
Langnau Silvan Wyss (F) 1993 Biel, SUI
Langnau Yannick-Lennart Albrecht (F) 1994
Langnau Tobias Bucher (F) 1989 Frauenfeld, SUI
Langnau Deny Bärtschi (F) 1982 Biel, SUI
Langnau Sandro Moggi (F) 1982
Langnau Thomas Nüssli (F) 1982 Herisau, SUI Vancouver Canucks (2002)
Langnau Tom Gerber (F) 1993
Langnau Sven Lindemann (F) 1978 Chur, SUI
Langnau Simon Sterchi (F) 1994 Wichtrach, SUI
Langnau Chris DiDomenico (F) 1989 Woodbridge, ON, CAN Toronto Maple Leafs (2007)
2012-2013 Lausanne Christophe Bays (G) 1991
Lausanne Fabien Hecquet (G) 1985 Genève, SUI
Lausanne Cristobal Huet (G) 1975 Saint-Martin-d'Hères, FRA Los Angeles Kings (2001)
Lausanne Valentin Borlat (D) 1992
Lausanne Benjamin Chavaillaz (D) 1989 Morges, SUI
Lausanne Jannik Fischer (D) 1990 Baar, SUI
Lausanne Joel Fröhlicher (D) 1982
Lausanne Jérémie Kamerzin (D) 1988 Icogne, SUI
Lausanne Larri Leeger (D) 1986 Bülach, SUI
Lausanne Alain Reist (D) 1979 Biel, SUI
Lausanne Philippe Seydoux (D) 1985 Bern, SUI Ottawa Senators (2003)
Lausanne Ralph Stalder (D) 1986 Buckten, SUI
Lausanne Oliver Setzinger (D) 1983 Horn, AUT Nashville Predators (2001)
Lausanne Codey Burki (F) 1987 Winnipeg, MB, CAN Colorado Avalanche (2006)
Lausanne Evgenï Chiriaev (F) 1989 Kiev, UKR
Lausanne Florian Conz (F) 1984
Lausanne Daniel Corso (F) 1978 Montréal, QC, CAN St. Louis Blues (1996)
Lausanne Andreas Küng (F) 1983 Frauenfeld, SUI
Lausanne Paul Savary (F) 1982 Morges, SUI
Lausanne Eliot Berthon (F) 1992 Lyon, FRA
Lausanne Jeff Ulmer (F) 1977 Regina, SK, CAN
Lausanne Simon Fischer (F) 1988 New Rochelle, NY, USA
Lausanne Sven Helfenstein (F) 1982 Winterthur, SUI New York Rangers (2000)
Lausanne Thomas Déruns (F) 1982 La Chaux-de-Fonds, SUI
Lausanne Josh Primeau (F) 1990 Zug, SUI
Lausanne Vincent Le Coultre (F) 1992 Le Sentier, SUI
Lausanne Colby Genoway (F) 1983 Morden, MB, CAN
Lausanne Benjamin Antonietti (F) 1991 Orbe, SUI
Lausanne Alexei Dostoinov (F) 1989 Moskva, RUS
Lausanne Gaëtan Augsburger (F) 1988 Saint-Imier, SUI
2007-2008 Biel Pascal Caminada (G) 1986 Glattbrugg, SUI
Biel Marco Wegmüller (G) 1982 Davos, SUI
Biel Roman Diethelm (D) 1980 Frauenfeld, SUI
Biel Joel Fröhlicher (D) 1982
Biel Manuel Gossweiler (D) 1983 Zürich, SUI
Biel Jérémie Kamerzin (D) 1988 Icogne, SUI
Biel Clarence Kparghai (D) 1985 Monrovia, LIB
Biel Jörg Reber (D) 1974 Grosshöchstetten, SUI
Biel Gregor Thommen (D) 1980 Biel, SUI
Biel Dan Weisskopf (D) 1989 Biel, SUI
Biel Serge Meyer (D) 1976 Lyss, SUI
Biel Alain Miéville (F) 1985 Fribourg, SUI
Biel Emanuel Peter (F) 1984 Uzwil, SUI Calgary Flames (2002)
Biel Mathieu Tschantré (F) 1984 Biel, SUI
Biel Mauro Beccarelli (F) 1981
Biel Mathias Brägger (F) 1983 Davos, SUI
Biel Cyrill Pasche (F) 1974
Biel Roland Korsch (F) 1979
Biel Timothé Tuffet (F) 1989 Genève, SUI
Biel Gianni Ehrensperger (F) 1985 Zürich, SUI
659 players found | Previous page | Next page
All Winners (Team Staff)
Season Award winner Born Birthplace
2017-2018 Rapperswil Claudio Bayer 1975 Zürich, SUI
Rapperswil Martin Büsser 1988
Rapperswil Markus Bütler 1972 Basel, SUI
Rapperswil Robin Farkas 1967 Mississauga, ON, CAN
Rapperswil Marco Jelinek -
Rapperswil Roger Maier 1960
Rapperswil Richi Novak -
Rapperswil Jeff Tomlinson 1970 Winnipeg, MB, CAN
Rapperswil Thomas Walser 1982 Uzwil, SUI
2014-2015 Langnau Peter Andersson 1962 Stockholm, SWE
Langnau Bengt-Åke Gustafsson 1958 Karlskoga, SWE
Langnau Jörg Reber 1974 Grosshöchstetten, SUI
Langnau Dusan Sidor 1956 Kremnica, SVK
2012-2013 Lausanne Jan Alston 1969 Granby, QC, CAN
Lausanne Mike McNamara 1949 Montréal, QC, CAN
Lausanne Sacha Weibel 1973 Rapperswil, SUI
Lausanne Gerd Zenhäusern 1972 Buchen, SUI
2007-2008 Biel Heinz Ehlers 1966
Biel Albert Malgin 1966
Biel Kevin Schläpfer 1969 Basel, SUI
Biel Christophe Wahl 1967
2004-2005 Kent Ruhnke 1952 Toronto, ON, CAN
Basel Ueli Schwarz 1959
Basel Alex Stein 1971 Aurora, ON, CAN
2002-2003 Basel Paul-André Cadieux 1947 Ottawa, ON, CAN
Basel Beat Lautenschlager 1959
2001-2002 Philip Anschutz 1939 Russell, KS, USA
Genève-Servette Andrei Khomutov 1961 Yaroslavl, RUS
Genève-Servette Hans Kossmann 1962 Vancouver, BC, CAN
Genève-Servette Chris McSorley 1962 Hamilton, ON, CAN
2000-2001 Lausanne Mario Brühwiler -
Lausanne Riccardo Fuhrer 1956 Bern, SUI
1999-2000 Chur Mike McParland 1958
1997-1998 Langnau Jakob Kölliker 1953 Biel, SUI
1996-1997 Herisau Mark McGregor 1960 Winnipeg, MB, CAN
1995-1996 La Chaux-de-Fonds Riccardo Fuhrer 1956 Bern, SUI
1994-1995 Lausanne Jean Lussier 1953
1993-1994 Rapperswil Fritz Bhend 1952
Rapperswil Pekka Rautakallio 1953 Pori, FIN
1992-1993 Davos Mats Waltin 1953 Stockholm, SWE
Olten Dick Decloe 1953 Amsterdam, NED
1991-1992 Ajoie Richmond Gosselin 1956 St. Pierre, MB, CAN
1990-1991 Chur Leo Schumacher 1953 Baar, SUI
1989-1990 Sierre Juhani Tamminen 1950 Turku, FIN
1988-1989 ZSC Roger Bader 1964 Winterthur, SUI
ZSC Neil Nicholson 1949 St. John, NB, CAN
ZSC Peppe J. Wiss -
1987-1988 Ajoie Richard Beaulieu 1949
Olten Kent Ruhnke 1952 Toronto, ON, CAN
1986-1987 Langnau Hans Brechbühler 1938
Langnau Paul-André Cadieux 1947 Ottawa, ON, CAN
Zug Andy Murray 1951 Gladstone, MB, CAN
Zug Leo Schumacher 1953 Baar, SUI
1985-1986 Chur Alex Andjelic 1940
1983-1984 Chur Miroslav Berek 1938 Ostrava, CZE
Chur Thomas Domenig 1933 Chur, SUI
1980-1981 ZSC Kent Ruhnke 1952 Toronto, ON, CAN
1978-1979 Davos Paul-André Cadieux 1947 Ottawa, ON, CAN
1975-1976 Zug Robert Zehnder -
1971-1972 Bern Paul-André Cadieux 1947 Ottawa, ON, CAN
1960-1961 Langnau Bill Dobbyn 1935 Basswood, MB, CAN
1959-1960 Visp Ed Zukiwsky 1929