All Winners (Players)
Season Award winner Born Birthplace Drafted by
2021-2022 Kloten Joel Messerli (G) 1999 Wallisellen, SUI
Kloten Tim Wolf (G) 1992 Zürich, SUI
Kloten Sandro Zurkirchen (G) 1990 Schwyz, SUI
Kloten Dario Bartholet (D) 2000
Kloten Fabian Ganz (D) 1990 Embrach, SUI
Kloten Simon Kindschi (D) 1996 Davos, SUI
Kloten Matteo Nodari (D) 1987 Lugano, SUI
Kloten Flurin Randegger (D) 1988 Basel, SUI
Kloten David Reinbacher (D) 2004 Hohenems, AUT
Kloten Anthony Rouiller (D) 1994
Kloten Simon Seiler (D) 1996 Frauenfeld, SUI
Kloten Nicholas Steiner (D) 1991 Eggiwil, SUI
Kloten David Stämpfli (D) 1990
Kloten Jorden Gähler (D) 1993 Urnäsch, SUI
Kloten Jeffrey Füglister (F) 1990 Zürich, SUI
Kloten Kevin Lindemann (F) 2002
Kloten Martin Ness (F) 1993 Basel, SUI
Kloten Patrick Obrist (F) 1993 Dornbirn, AUT
Kloten Mischa Ramel (F) 2003
Kloten Rihards Melnalksnis (F) 1999
Kloten Éric Faille (F) 1989 Lachine, QC, CAN
Kloten Marc Marchon (F) 1995 Vuisternens-en-Ogoz, SUI
Kloten Ramon Knellwolf (F) 1998
Kloten Mattia Hinterkircher (F) 1995
Kloten Steve Kellenberger (F) 1987 Bülach, SUI
Kloten Niki Altorfer (F) 1990 Zürich, SUI
Kloten Andri Spiller (F) 1995 Hünenberg See, SUI
Kloten Robin Figren (F) 1988 Stockholm, SWE New York Islanders (2006)
Kloten Dario Meyer (F) 1996 Bern, SUI
Kloten Alexei Dostoinov (F) 1989 Moskva, RUS
Kloten Juraj Simek (F) 1987 Presov, SVK Vancouver Canucks (2006)
Kloten Michael Loosli (F) 1995 Boll, SUI
2020-2021 Ajoie Stefan Müller (G) 1996 Feldkirch, AUT
Ajoie Tim Wolf (G) 1992 Zürich, SUI
Ajoie David Aebischer (D) 2000 Heitenried, SUI
Ajoie Alain Birbaum (D) 1985 Fribourg, SUI
Ajoie Daniel Eigenmann (D) 1992 Uzwil, SUI
Ajoie Jordane Hauert (D) 1986 Porrentruy, SUI
Ajoie Thomas Hofmann (D) 1995
Ajoie Bastien Pouilly (D) 1996 Courtételle, SUI
Ajoie Anthony Rouiller (D) 1994
Ajoie Clément Stemer (D) 1997
Ajoie Philip-Michaël Devos (F) 1990 Sorel-Tracy, QC, CAN
Ajoie Thibault Frossard (F) 1993 Vendlincourt, SUI
Ajoie Stefan Mäder (F) 1990 Langnau im Emmental, SUI
Ajoie Arnaud Schnegg (F) 2000
Ajoie Marc Camichel (F) 1999
Ajoie Devin Muller (F) 1992 Zug, SUI
Ajoie Reto Schmutz (F) 1992 Wald, SUI
Ajoie Mathias Joggi (F) 1986 Biel-Bienne, SUI
Ajoie Lars Frei (F) 1994
Ajoie Steven Macquat (F) 1996 Bonfol, SUI
Ajoie Jonathan Hazen (F) 1990 Val-Bélair, QC, CAN
Ajoie Jan Zwissler (F) 1998 Weinfelden, SUI
Ajoie Ueli Huber (F) 1995 Luzern, SUI
Ajoie Lee Roberts (F) 1998 Les Ponts-de-Martel, SUI
2017-2018 Rapperswil Melvin Nyffeler (G) 1994 Volketswil, SUI
Rapperswil Sascha Rochow (G) 1994
Rapperswil Sven Berger (D) 1988
Rapperswil Thomas Büsser (D) 1991
Rapperswil Cyrill Geyer (D) 1981 Zürich, SUI
Rapperswil Nico Gurtner (D) 1996
Rapperswil Frédéric Iglesias (D) 1989 Genève, SUI
Rapperswil Fabian Maier (D) 1991
Rapperswil Rajan Sataric (D) 1992 Solothurn, SUI
Rapperswil Florian Schmuckli (D) 1993 Baar, SUI
Rapperswil Jorden Gähler (D) 1993 Urnäsch, SUI
Rapperswil Leandro Profico (D) 1990 Chur, SUI
Rapperswil Dion Knelsen (F) 1989 Three Hills, AB, CAN
Rapperswil Martin Ness (F) 1993 Basel, SUI
Rapperswil Steve Mason (F) 1988 Tilburg, NED
Rapperswil Fabian Brem (F) 1991 Uzwil, SUI
Rapperswil Corsin Casutt (F) 1984 Chur, SUI
Rapperswil Cédric Hüsler (F) 1994 Bubikon, SUI
Rapperswil Jan Mosimann (F) 1994 Biel-Bienne, SUI
Rapperswil Antonio Rizzello (F) 1985 Männedorf, SUI
Rapperswil Lars Frei (F) 1994
Rapperswil Josh Primeau (F) 1990 Zug, SUI
Rapperswil Michael Hügli (F) 1995 Seedorf, SUI
Rapperswil Sven Lindemann (F) 1978 Chur, SUI
Rapperswil Jeremy Morin (F) 1991 Auburn, NY, USA Atlanta Thrashers (2009)
2014-2015 Langnau Damiano Ciaccio (G) 1989 Grandson, SUI
Langnau Jonas Müller (G) 1984 Glarus, SUI
Langnau Julien Bonnet (D) 1985 Lausanne, SUI
Langnau Kevin Hecquefeuille (D) 1984 Amiens, FRA
Langnau Yves Müller (D) 1989
Langnau Massimo Ronchetti (D) 1992 Lugano, SUI
Langnau Martin Stettler (D) 1984 Burgdorf, SUI
Langnau Miro Zryd (D) 1994 Adelboden, SUI
Langnau Anton Gustafsson (D) 1990 Karlskoga, SWE Washington Capitals (2008)
Langnau Kim Lindemann (D) 1982 Chur, SUI
Langnau Yannick-Lennart Albrecht (F) 1994 Visp, SUI
Langnau Adrian Gerber (F) 1983 Langnau im Emmental, SUI
Langnau Claudio Moggi (F) 1982
Langnau Alban Rexha (F) 1992 Signau, SUI
Langnau Remo Schlapbach (F) 1992 Bern, SUI
Langnau Silvan Wyss (F) 1993 Biel-Bienne, SUI
Langnau Tobias Bucher (F) 1989 Frauenfeld, SUI
Langnau Lukas Haas (F) 1988 Langnau im Emmental, SUI
Langnau Christopher DiDomenico (F) 1989 Woodbridge, ON, CAN Toronto Maple Leafs (2007)
756 players found | Previous page | Next page
All Winners (Team Staff)
Season Award winner Born Birthplace
2021-2022 Kloten Patrik Bärtschi 1984 Bülach, SUI
Kloten Tim Bertsche 1998 Schaffhausen, SUI
Kloten Martin Büsser 1988
Kloten Beat Equilino 1971
Kloten Felix Hollenstein 1965 Bülach, SUI
Kloten Martin Keller 1956
Kloten Kevin Läubli 1989
Kloten Olivia Mainella -
Kloten Kimmo Rintanen 1973 Rauma, FIN
Kloten Mike Schälchli -
Kloten Felix Stutz -
Kloten Fabian Sutter 1982 Langnau im Emmental, SUI
Kloten Toni Szabó 1998 Kiskunfélegyháza, HUN
Kloten Jeff Tomlinson 1970 Winnipeg, MB, CAN
2020-2021 Ajoie Sylvain Aeby -
Ajoie Ludivine Baratti -
Ajoie Jordan Eschmann -
Ajoie Bertrand Faivet 1975 Saignelégier, SUI
Ajoie Patrick Hauert 1958
Ajoie Vincent Léchenne 1966
Ajoie Patrick Oeuvray -
Ajoie Cédric Seuret 1974
Ajoie Gary Sheehan 1964
2017-2018 Rapperswil Claudio Bayer 1975 Zürich, SUI
Rapperswil Martin Büsser 1988
Rapperswil Markus Bütler 1972 Basel, SUI
Rapperswil Robin Farkas 1967 Mississauga, ON, CAN
Rapperswil Marco Jelinek -
Rapperswil Roger Maier 1960
Rapperswil Richi Novak - Kloten, SUI
Rapperswil Jeff Tomlinson 1970 Winnipeg, MB, CAN
Rapperswil Thomas Walser 1982 Uzwil, SUI
2014-2015 Langnau Peter Andersson 1962 Stockholm, SWE
Langnau Bengt-Åke Gustafsson 1958 Karlskoga, SWE
Langnau Jörg Reber 1974 Grosshöchstetten, SUI
Langnau Dusan Sidor 1956 Kremnica, SVK
2012-2013 Lausanne Jan Alston 1969 Granby, QC, CAN
Lausanne Mike McNamara 1949 Montréal, QC, CAN
Lausanne Sacha Weibel 1973 Rapperswil, SUI
Lausanne Gerd Zenhäusern 1972 Buchen, SUI
2007-2008 Biel Heinz Ehlers 1966
Biel Albert Malgin 1966 Perm, RUS
Biel Kevin Schläpfer 1969 Basel, SUI
Biel Christophe Wahl 1967
2004-2005 Basel Michael Geiger -
Basel Kent Ruhnke 1952 Toronto, ON, CAN
Basel Ueli Schwarz 1959
Basel Alex Stein 1971 Aurora, ON, CAN
2003-2004 Basel Paul-André Cadieux 1947 Ottawa, ON, CAN
2002-2003 Basel Paul-André Cadieux 1947 Ottawa, ON, CAN
Basel Michael Geiger -
Basel Beat Lautenschlager 1959
2001-2002 Genève-Servette Philip Anschutz 1939 Russell, KS, USA
Genève-Servette Andrei Khomutov 1961 Yaroslavl, RUS
Genève-Servette Hans Kossmann 1962 Vancouver, BC, CAN
Genève-Servette Chris McSorley 1962 Hamilton, ON, CAN
2000-2001 Lausanne Mario Brühwiler -
Lausanne Riccardo Fuhrer 1956 Bern, SUI
1999-2000 Chur Mike McParland 1958
1997-1998 Langnau Gerrit Beekman 1959
Langnau Jakob Kölliker 1953 Biel-Bienne, SUI
Langnau Fred Wenger -
Langnau Ruedi Zesiger 1959
1996-1997 Herisau Mark McGregor 1960 Winnipeg, MB, CAN
1995-1996 La Chaux-de-Fonds Riccardo Fuhrer 1956 Bern, SUI
1994-1995 Lausanne Jean Lussier 1953
1993-1994 Rapperswil Fritz Bhend 1952
Rapperswil Andy Hüppi 1969 Jona, SUI
Rapperswil Pekka Rautakallio 1953 Pori, FIN
1992-1993 Davos Mats Waltin 1953 Stockholm, SWE
Olten Dick Decloe 1953 Amsterdam, NED
1991-1992 Ajoie Richmond Gosselin 1956 St. Pierre, MB, CAN
1990-1991 Chur Leo Schumacher 1953 Baar, SUI
1989-1990 Sierre Juhani Tamminen 1950 Turku, FIN
1988-1989 ZSC Roger Bader 1964 Winterthur, SUI
ZSC Neil Nicholson 1949 Saint John, NB, CAN
ZSC Pepe J. Wiss -
1987-1988 Ajoie Richard Beaulieu 1949
Olten Kent Ruhnke 1952 Toronto, ON, CAN
1986-1987 Langnau Hans Brechbühler 1938
Langnau Paul-André Cadieux 1947 Ottawa, ON, CAN
Zug Andy Murray 1951 Gladstone, MB, CAN
Zug Leo Schumacher 1953 Baar, SUI
1985-1986 Chur Alex Andjelic 1940 Backa Palanka, SER
1984-1985 Olten Rolf Altorfer 1954 Urdorf, SUI
Olten Tino Catti 1935
Olten Leonhard von Rohr -
1983-1984 Chur Miroslav Berek 1938 Ostrava, CZE
Chur Thomas Domenig 1933 Chur, SUI
1980-1981 ZSC Kent Ruhnke 1952 Toronto, ON, CAN
1979-1980 Gottéron Gaston Pelletier 1933 Lyster, QC, CAN
1978-1979 Davos Paul-André Cadieux 1947 Ottawa, ON, CAN
1975-1976 Zug Robert Zehnder -
1971-1972 Bern Paul-André Cadieux 1947 Ottawa, ON, CAN
1960-1961 Langnau Bill Dobbyn 1935 Basswood, MB, CAN
1959-1960 Visp Ed Zukiwsky 1929
1957-1958 Ernst Wenger 1926 Bern, SUI