All Winners (Players)
Season Award winner Born Birthplace Drafted by
2021-2022 Sebastian Hagen Aarsund (G) 2004
Markus Røhnebæk Stensrud (G) 2004 Hamar, NOR
Thomas Higson (D) 2004 Stavanger, NOR
Gabriel Koch (D) 2004
Tobias Bjercke Larsen (D) 2004 Oslo, NOR
Christopher Lie (D) 2005 Hamar, NOR
Jonas Nyhus Myhre (D) 2004 Oslo, NOR
Mathias Papuga (D) 2004
Emil Kvernmo Wasenden (D) 2004
Patrik Dalen (F) 2004 Lørenskog, NOR
Martin Johnsen (F) 2004 Hamar, NOR
Johannes Løkkeberg (F) 2004
Petter Vesterheim (F) 2004 Lørenskog, NOR
Oskar Kind Bakkevig (F) 2004 Oslo, NOR
Michael Brandsegg-Nygård (F) 2005 Oslo, NOR
Casper Evensen (F) 2005 Oslo, NOR
Felix Granath (F) 2005 Oslo, NOR
Kasper Magnussen (F) 2004
Mats Bakke Olsen (F) 2004
Hans Martin Ulvebne (F) 2004 Oslo, NOR
Elias Straume Vatne (F) 2006
Sander Wold (F) 2004 Asker, NOR
2018-2019 Roman Kalmykov (G) 2001
Vilen Prokofyev (G) 2001 Satpaev, KAZ
Nikita Boiko (D) 2001 Astana, KAZ
Danil Butenko (D) 2001 Pavlodar, KAZ
Madi Dikhanbek (D) 2001
Rustem Dzhumagulov (D) 2001
Vladislav Kharlamov (D) 2001 Astana, KAZ
Artyom Korolyov (D) 2001 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Igor Zalevsky (D) 2001
Ivan Voitov (D) 2001 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Denis Chaporov (F) 2001 Karaganda, KAZ
Stanislav Alexandrov (F) 2002 Astana, KAZ
Oleg Boiko (F) 2001
Stanislav Filippenko (F) 2001
Dias Guseinov (F) 2001
Igor Ishchenko (F) 2001
Ali Kasenov (F) 2002 Kokshetau, KAZ
Maxim Musorov (F) 2001 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Alikhan Omirbekov (F) 2001
Ansar Shaikhmeddenov (F) 2002
Adam Yevloyev (F) 2001
Vladislav Saiko (F) 2001 Satpaev, KAZ
2017-2018 Tobias Ancicka (G) 2001 Heilbronn, GER
Florian Mnich (G) 2000 Passau, GER
Alexander Dersch (D) 2000 Landshut, GER
Leon Hüttl (D) 2000 Bad Tölz, GER
Philipp Mass (D) 2000 Heidelberg, GER
Eric Mik (D) 2000 Berlin, GER
Tobias Möller (D) 2000 Wuppertal, GER
Moritz Seider (D) 2001 Zell (Mosel), GER Detroit Red Wings (2019)
Daniel Wirt (D) 2000 Dortmund, GER
Tim Fleischer (F) 2000 Iserlohn, GER
Taro Jentzsch (F) 2000 Berlin, GER
Louis Brune (F) 2000 München, GER
Sebastian Hon (F) 2000 Darmstadt, GER
Luis Schinko (F) 2000 Landshut, GER
Edwin Schitz (F) 2000 Krefeld, GER
Nino Kinder (F) 2001 Berlin, GER
Justin Schütz (F) 2000 Kassel, GER Florida Panthers (2018)
Tim Stützle (F) 2002 Viersen, GER Ottawa Senators (2020)
Manuel Alberg (F) 2001 Köln, GER
Erik Betzold (F) 2000 Nordhausen, GER
Dennis Lobach (F) 2000 Schweinfurt, GER
Yannik Valenti (F) 2000 Bad Tölz, GER
2016-2017 Denis Karatayev (G) 1999
Demid Yeremeyev (G) 1999
Samat Daniyar (D) 1999 Astana, KAZ
Yaroslav Khripkov (D) 1999 Satpaev, KAZ
Ernar Musabayev (D) 2000 Nur-Sultan, KAZ
Valeri Neroyev (D) 1999
Valeri Orekhov (D) 1999 Satpaev, KAZ
Danil Pavlov (D) 1999
Yevgeni Shinkaretsky (D) 1999 Satpaev, KAZ
Mikhail Tarasov (D) 1999
Andrei Buyalsky (F) 2000 Karaganda, KAZ Colorado Avalanche (2021)
Sayan Daniyar (F) 1999 Astana, KAZ
Dias Atakhanov (F) 2000
Ruslan Dyomin (F) 2000
Artur Gatiyatov (F) 1999 Satpaev, KAZ
Davyd Makutsky (F) 1999 Pavlodar, KAZ
Maxim Mukhametov (F) 1999
Batyrlan Muratov (F) 1999 Nur-Sultan, KAZ
Sergei Pryakhin (F) 2000
Paruk Sadykov (F) 1999
Ivan Vereshchagin (F) 1999
Aidos Zhorabek (F) 1999
2015-2016 Mirko Pantkowski (G) 1998 Kassel, GER
Jonas Steinmann (G) 1998 Erding, GER
Nicolas Appendino (D) 1999 Kempten, GER
Erik Buschmann (D) 1998 Moers, GER
Christoph Eckl (D) 1998 Regensburg, GER
Leon Gawanke (D) 1999 Berlin, GER Winnipeg Jets (2017)
Pascal Grosse (D) 1998 Düsseldorf, GER
Johannes Huß (D) 1998 Bad Tölz, GER
Mick Köhler (D) 1998 Bonn, GER
Dominik Wagner (D) 1998 Erding, GER
Maximilian Adam (D) 1998 Görlitz, GER
Tobias Eder (F) 1998 Tegernsee, GER
198 players found | Previous page | Next page
All Winners (Team Staff)
Season Award winner Born Birthplace
2021-2022 Patrick Viker Børresen 1987 Oslo, NOR
Hans Erik Hansen 1973
Kim Andre Haugen Veisten 1989
Ingunn Holberg 1972
Kristoffer Jostne 2000
Christer Nylund 1981 Pietarsaari, FIN
Jon Romon 1979
Per-Åge Skrøder 1978 Sarpsborg, NOR
2018-2019 Serik Imanbayev 1983 Kostanay, KAZ
2017-2018 Thomas Dolak 1979 Zlin, CZE
Frank Fischöder 1971 Dortmund, GER
Andreas Gerg 1989 München, GER
Paul Hufschläger 1950
Ilpo Kauhanen 1973 Kuopio, FIN
Christian Künast 1971 Landshut, GER
Klaus Merk 1967 Augsburg, GER
Stefan Schaidnagel 1981 Immenstadt i. Allgäu, GER
Caba Sekesi 1964
2016-2017 Viktor Buyalsky 1973 Karaganda, KAZ
Stanislav Komissarenko 1980
Marat Mukatayev 1960
Argyn Nigmatullin 1955
Timur Yerzhepov 1981 Ust-Kamenogorsk, KAZ
2015-2016 Rick Boehm 1959 Saskatoon, SK, CAN
André Dietzsch 1971 Berlin, GER
Thomas Schädler 1967 Rosenheim, GER
Caba Sekesi 1964
2014-2015 Yevgeni Butskevich 1971
Vladislav Klochkov 1978 Novosibirsk, RUS
Igor Shlykov 1985 Pavlodar, KAZ
Valeri Smirnov 1962
Vladimir Zablotsky 1965
2013-2014 Roger Harli 1973 Trondheim, NOR
Jan Hexeberg 1959
Robert Jonsson 1970
André Lysenstøen 1988 Bodø, NOR
Raymond Michalsen 1960
Espen Sæther 1980 Oslo, NOR
2012-2013 Jan Hexeberg 1959
Robert Jonsson 1970
André Lysenstøen 1988 Bodø, NOR
Raymond Michalsen 1960
Espen Sæther 1980 Oslo, NOR
2011-2012 Jan Hexeberg 1959
Robert Jonsson 1970
André Lysenstøen 1988 Bodø, NOR
Raymond Michalsen 1960
Espen Saether 1980
Erling Strand 1982