All Winners (Players)
Season Award winner Born Birthplace Drafted by
2021-2022 Emilia Kyrkkö (G) 2004 Nokia, FIN
Hannele Tarkiainen (G) 2004 Pieksämäki, FIN
Miia Vainio (G) 2004 Nurmijärvi, FIN
Nella Berg (D) 2005 Rymättylä, FIN
Raili Mustonen (D) 2004 Kalajoki, FIN
Tuuli Tallinen (D) 2006 Kouvola, FIN
Sinna Varjonen (D) 2005 Paimio, FIN
Ada Eronen (D) 2004 Espoo, FIN
Adalmiina Makkonen (D) 2004 Oulu, FIN
Satu-Maaria Vihervuori (D) 2004 Vantaa, FIN
Siiri Yrjölä (D) 2004 Vantaa, FIN
Jenniina Kuoppala (F) 2004 Vaasa, FIN
Pauliina Salonen (F) 2005 Turku, FIN
Anna-Kaisa Antti-Roiko (F) 2004 Oulu, FIN
Oona Havana (F) 2004 Turku, FIN
Tilli Keränen (F) 2005 Vihti, FIN
Heidi Kokora (F) 2005 Kiuruvesi, FIN
Kerttu Lehmus (F) 2005 Orivesi, FIN
Neea Pelkonen (F) 2005 Panelia, FIN
Julia Schalin (F) 2005 Espoo, FIN
Sanni Vanhanen (F) 2005 Nokia, FIN
Peppi Virtanen (F) 2004 Jyväskylä, FIN
Sofia Kari (F) 2005 Alajärvi, FIN
2019-2020 Anna Alpatova (G) 2002 Dmitrov, RUS
Yulia Volkova (G) 2004 Stupino, RUS
Karina Akhmetova (D) 2003 Moskva, RUS
Polina Arkhipova (D) 2003 Elektrostal, RUS
Anastasia Astrakhantseva (D) 2003 Perm, RUS
Anastasia Petina (D) 2002 Gelendzhik, RUS
Vita Ponyatovskaya (D) 2003 Chelyabinsk, RUS
Alyona Shmykova (D) 2002 Dzerzhinsk, RUS
Anna Sviridova (D) 2004 Voskresensk, RUS
Irina Zhigulina (D) 2002 Vyselki, RUS
Varvara Boriskova (F) 2002 Odintsovo, RUS
Viktoria Butorina (F) 2003 Tyumen, RUS
Valeria Dryndina (F) 2002 Yegoryevsk, RUS
Kristina Glukharyova (F) 2003 St. Petersburg, RUS
Polina Khrapskaya (F) 2002 Yuzhno-Sakhalinsk, RUS
Polina Kirichenko (F) 2003 Khabarovsk, RUS
Veronika Korzhakova (F) 2003 Chelyabinsk, RUS
Sofiya Lifatova (F) 2003 Angarsk, RUS
Polina Luchnikova (F) 2002 Serov, RUS
Ilona Markova (F) 2002 Kirov, RUS
Kristi Shashkina (F) 2003 Tartu, EST
Yelizaveta Shkalyova (F) 2002 Sergiyev Posad, RUS
2018-2019 Erica Jaskari (G) 2001 Lapua, FIN
Aino Laitinen (G) 2002 Sonkajärvi, FIN
Julia Ahlskog (D) 2002 Vaasa, FIN
Heli Allinen (D) 2001 Kauhava, FIN
Nelli Laitinen (D) 2002 Lohja, FIN
Sanni Rantala (D) 2002 Riihimäki, FIN
Heta Seikkula (D) 2001 Kauhava, FIN
Elli Suoranta (D) 2002 Tampere, FIN
Elli Mäkelä (D) 2001 Kotka, FIN
Krista Parkkonen (D) 2002 Lappeenranta, FIN
Anni Timonen (D) 2002 Tarvasjoki, FIN
Kiti Seikkula (F) 2001 Kauhava, FIN
Nea Tervonen (F) 2003 Ylöjärvi, FIN
Viivi Vainikka (F) 2001 Espoo, FIN
Kiira Yrjänen (F) 2002 Riihimäki, FIN
Saimi Lehto (F) 2002 Riihimäki, FIN
Elisa Holopainen (F) 2001 Tuusniemi, FIN
Jenna Kaila (F) 2001 Kokkola, FIN
Sofia Nuutinen (F) 2002 Vantaa, FIN
Sofianna Sundelin (F) 2003 Ulvila, FIN
Julia Liikala (F) 2001 Peräseinäjoki, FIN
Emilia Vesa (F) 2001 Helsinki, FIN
2017-2018 Maddy McArthur (G) 2000 St. Catharines, ON, CAN
Kendra Woodland (G) 2000 Kamloops, BC, CAN
Zoe Boyd (D) 2000 Caledon East, ON, CAN
Alexie Guay (D) 2001 Magog, QC, CAN
Taylor Kirwan (D) 2000 Gull Lake, SK, CAN
Maggie MacEachern (D) 2001 Markham, ON, CAN
Emily Rickwood (D) 2000 Brantford, ON, CAN
Willow Slobodzian (D) 2000 Clavet, SK, CAN
Courtney Vorster (D) 2000 Richmond, BC, CAN
Claire Dalton (F) 2000 Etobicoke, ON, CAN
Lexie Adzija (F) 2000 St. Thomas, ON, CAN
Maggie Connors (F) 2000 St. John's, NL, CAN
Courtney Correia (F) 2000 Whitby, ON, CAN
Sarah Fillier (F) 2000 Georgetown, ON, CAN
Jessica Forcey (F) 2000 London, ON, CAN
Julia Gosling (F) 2001 London, ON, CAN
Courtney Kollman (F) 2000 Calgary, AB, CAN
Brooke McQuigge (F) 2000 Bowmanville, ON, CAN
Abby Moloughney (F) 2000 Ottawa, ON, CAN
Mackenna Parker (F) 2000 Clavet, SK, CAN
Grace Shirley (F) 2001 Saskatoon, SK, CAN
Audrey-Anne Veillette (F) 2000 Drummondville, QC, CAN
2016-2017 Diana Farkhutdinova (G) 2000 Maloyaz, RUS
Valeria Merkusheva (G) 1999 Moskva, RUS
Svetlana Bobrova (D) 1999 Moskva, RUS
Anna Klimkina (D) 1999 Zelenograd, RUS
Maria Kuznetsova (D) 1999 Velsk, RUS
Alina Matveyeva (D) 2000 Stupino, RUS
Nina Pirogova (D) 1999 Stupino, RUS
Yelena Provorova (D) 2001 Nizhny Novgorod, RUS
Anna Savonina (D) 2001 Elektrostal, RUS
Darya Zubok (D) 1999 Megion, RUS
Darya Beloglazova (F) 2000 Moskva, RUS
283 players found | Previous page | Next page
All Winners (Team Staff)
Season Award winner Born Birthplace
2021-2022 Mira Kuisma 1987 Kuopio, FIN
2019-2020 Oleg Lavretsky 1966 Biysk, RUS
Artyom Nekhoroshikh 1991
Vladislav Prodan 1986 Seversk, RUS
Sergei Raspopov 1959
Yevgeni Shcherbakov 1981
Alexander Syrtsov 1979 Voskresensk, RUS
2018-2019 Mira Kuisma 1987 Kuopio, FIN
Juho Lehto 1987 Kuusamo, FIN
Valtteri Nieminen 1987 Uusikaupunki, FIN
Jouko Reinikainen 1954
Tatu Vento 1975
Jukka Wallius 1974
2017-2018 Delaney Collins 1977 Pilot Mound, MB, CAN
Scott Cyr 1991
Kaitlyn Maddigan -
Rick Traugott 1965
Darren Turcotte 1968 Boston, MA, USA
Amanda Wark 1976 Welland, ON, CAN
2016-2017 Yevgeni Bobariko 1974 Nizhny Novgorod, RUS
Vasili Danilov 1983
Yaroslav Frantsev 1989
Sergei Mylnikov 1982 Chelyabinsk, RUS
Vladislav Prodan 1986 Seversk, RUS
Alexander Syrtsov 1979 Voskresensk, RUS
2015-2016 Stefan af Bjur 1966
Kim Martin Hasson 1986 Stockholm, SWE
Ylva Martinsen 1976
Madeleine Östling 1990
2014-2015 Alexei Chistyakov 1968 Yaroslavl, RUS
Alexander Ulyankin 1969
2013-2014 Jan Fidrmuc 1972
Martin Loukota 1982
Josef Stoudek 1965
2012-2013 Erik Carling 1964
Henrik Cedergren 1964
Nanna Holm Glaas 1985
Kjell Klintberg 1949
Terho Nevalainen 1954
2011-2012 Erik Carling 1964
Henrik Cedergren 1964
Nanna Holm Glaas 1985
Kjell Klintberg 1949
Terho Nevalainen 1954
2010-2011 Kari Aalto 1957
Lauri Merikivi 1982 Pudasjärvi, FIN
Sami Piilikangas 1981
Jouko Reinikainen 1954
Juuso Toivola 1971
2009-2010 Henrik Cedergren 1964
Niclas Högberg 1973
Kjell Klintberg 1949
Terho Nevalainen 1954
2008-2009 Henrik Cedergren 1964
Niclas Högberg 1973
Terho Nevalainen 1954