.
All Winners (Players)
Season Award winner Born Birthplace Drafted by
2023-2024 Jon Dukaric (G) 2005
Lan Kavcic (G) 2004 Ljubljana, SLO
Rok Freser (D) 2005 Maribor, SLO
Tian Hebar (D) 2005 Ljubljana, SLO
Maks Percic (D) 2004 Maribor, SLO
Urban Podrekar (D) 2005 Kranj, SLO
Ozbe Slibar (D) 2004 Kranj, SLO
Maj Tursic Seckar (D) 2006
Rozle Bohinc (D) 2004
Mai Crnkic (F) 2005 Jesenice, SLO
Nace Langus (F) 2004 Jesenice, SLO
Tjas Lesnicar (F) 2004 Jesenice, SLO
Filip Sitar (F) 2005 Ljubljana, SLO
Martin Crepinsek (F) 2005 Celje, SLO
Miha Bericic (F) 2004 Ljubljana, SLO
Lovro Kumanovic (F) 2004 Zagreb, CRO
Matic Percic (F) 2006 Maribor, SLO
Nik Christian Petrovic (F) 2006 Ljubljana, SLO
Zan Spari Leben (F) 2006
Anze Zezelj (F) 2005
Tarik Mahmutovic (F) 2005
Mark Sever (F) 2005 Jesenice, SLO
2022-2023 Ryuto Nakamoto (G) 2004
Issa Otsuka (G) 2004
Issa Tamura (G) 2004
Junsuke Kasai (D) 2003
Kairi Murakoso (D) 2003
Junya Owa (D) 2003
Akira Sawaguchi (D) 2005
Rin Takada (D) 2004
Ichiro Takahashi (D) 2004
Taisei Takasaki (D) 2004
Yutaka Toko (D) 2003
Rukia Morita (F) 2003
Yusaku Ando (F) 2003 Tomakomai, JPN
Shiryu Koiwa (F) 2005
Kotaro Murase (F) 2003
Hayate Nishiwaki (F) 2003
Kaito Okubo (F) 2005
Aoi Sasanuma (F) 2004
Fuji Suzuki (F) 2005
Sota Takeda (F) 2004
Yuta Taneichi (F) 2003
Kotaro Tsutsumi (F) 2003 Tokyo, JPN
Tai Ushio (F) 2005 Hokkaido, JPN
2021-2022 Antoine Keller (G) 2004 Dijon, FRA Washington Capitals (2023)
Maxime Makeev (G) 2002 Paris, FRA
Jules Boscq (D) 2002 Bordeaux, FRA
Maxime Corvez (D) 2002 Grenoble, FRA
Sasha Djigaouri (D) 2002 Saint-Martin-d'Hères, FRA
Alexis Dogémont (D) 2003 Nantes, FRA
Antoine Fertin (D) 2003 La Tronche, FRA
Arthur Larroque (D) 2003 Bayonne, FRA
Guillaume Roussel (D) 2002 Neuilly-Plaisance, FRA
Matias Bachelet (F) 2003 Grenoble, FRA
Enzo Carry (F) 2003 Bayonne, FRA
Théo Gueurif (F) 2002 Saint-Martin-d'Hères, FRA
Kaylian Leborgne (F) 2003 Mont-Saint-Aignan, FRA
Jordan Hervé (F) 2003 Sèvres, FRA
Emmanuel Navarro (F) 2002 Grenoble, FRA
Paul Siraudin (F) 2003 Genève, SUI
Lucas Colombin (F) 2002 Sallanches, FRA
Ilies Djemel (F) 2003 Le Havre, FRA
Tommy Perret (F) 2003 Saint-Martin-d'Hères, FRA
Tomas Simonsen (F) 2002 Neuilly-sur-Seine, FRA
Quentin Tomasino (F) 2002 Saint-Martin-d'Hères, FRA
Flavian Dair (F) 2002 Chambéry, FRA
2019-2020 Dominik Horváth (G) 2001 Székesfehérvár, HUN
Levente Márkus (G) 2000 Budapest, HUN
Vedran Bogesic (D) 2001 Szabadka, SRB
Márkó Csollák (D) 2002 Budapest, HUN
Zsombor Dóczi (D) 2001 Budapest, HUN
Botond Farkas (D) 2001 Jászberény, HUN
Milán Horváth (D) 2001 Székesfehérvár, HUN
Dávid Pokornyi (D) 2000 Budapest, HUN
Máté Seregély (D) 2000 Budapest, HUN
Patrik Szecsi (D) 2000 Budapest, HUN
Laszlo Horvath (F) 2000 Gyõr, HUN
Alex Kovács (F) 2000 Székesfehérvár, HUN
Donát Péter (F) 2000 Budapest, HUN
Kristóf Rétfalvi (F) 2001 Zalaegerszeg, HUN
Gergő Ambrus (F) 2001 Gheorgheni, ROM
Levente Keresztes (F) 2002 Budapest, HUN
Bálint Mesterházy (F) 2001 Gyõr, HUN
Kristof Németh (F) 2002 Dunaújváros, HUN
Bence Paterka (F) 2000 Budapest, HUN
Marcell Révész (F) 2000 Veresegyház, HUN
Bence Dezsi (F) 2000 Szeged, HUN
Nátán Vertes (F) 2000 Budapest, HUN
2018-2019 Ziga Kogovsek (G) 2000 Jesenice, SLO
Val Usnik (G) 2001 Ljubljana, SLO
Lan Brun-Rauh (D) 2000
Nejc Brus (D) 1999
Aljosa Crnovic (D) 1999 Jesenice, SLO
Tine Klofutar (D) 1999 Jesenice, SLO
Peter Pavc (D) 1999 Kranj, SLO
Nejc Stojan (D) 1999
Ziga Urukalo (D) 1999
Aljaz Predan (F) 2000 Ptuj, SLO
Maj Tavcar (F) 2000 Ljubljana, SLO
264 players found | Previous page | Next page
All Winners (Team Staff)
Season Award winner Born Birthplace
2023-2024 Miha Brus 1987 Jesenice, SLO
Matjaz Cvencek 1986
Luka Gracnar 1993 Jesenice, SLO
Ales Petronijevic 1977 Ljubljana, SLO
Anze Pogacar 1981 Jesenice, SLO
Mitja Robar 1983 Maribor, SLO
Mitja Sivic 1979 Brezje, SLO
2022-2023 Yuji Iwamoto 1962
Tomohiro Kaneko 1979
Tomoya Okuyama 1981
Perry Pearn 1951 Stettler, AB, CAN
Toshiyuki Takahashi 1967
Takeshi Yamanaka 1971
Toshinobu Yoshida 1972
2021-2022 Erwan Agostini 1988 Colombes, FRA
Cyrile Colombel 1965
Xavier Daramy 1981 Anglet, FRA
Fabien Hecquet 1985 Genève, SUI
Renaud Jacquin 1973 Megève, FRA
Sébastien Lengelée 1981
Arnaud Palluel 1977
Alexandre Rouillard 1981 Briançon, FRA
Yorick Treille 1980 Cannes, FRA
2019-2020 Brigitta Berkes 1993 Keszthely, HUN
András Horváth 1976 Budapest, HUN
Dávid Kiss 1990 Székesfehérvár, HUN
Kálmán Speier 1970 Budapest, HUN
Csaba Székely 1990 Gyergyószentmiklós, ROM
Márton Vas 1980 Dunaújváros, HUN
Benedek Végh 1988 Budapest, HUN
2018-2019 Lovro Bajc 1986 Ljubljana, SLO
Andraz Berlisk 1964
Zdravko Bobnaric 1958
Ales Burnik 1980 Jesenice, SLO
Andrej Hocevar 1984 Ljubljana, SLO
Drago Terlikar 1955
2017-2018 Jan Brandvold 1958
Anders Gjøse 1984 Stavanger, NOR
Geir Hoff 1965 Bergen, NOR
Raymond Michalsen 1960
2016-2017 Dávid Kiss 1990 Székesfehérvár, HUN
Jukka Kontsas 1983 Oulu, FIN
Attila Nagy 1987
Bence Svasznek 1975 Budapest, HUN
Gábor Tornyi 1966 Budapest, HUN
Szabi Závodszky 1983 Pittsburgh, PA, USA
2015-2016 Erwan Agostini 1988 Colombes, FRA
Alexis Billard 1981 Rouen, FRA
Pascale Durandard 1962
Dany Gélinas 1966
2014-2015 Alexander Koreshkov 1968 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Yuri Mikhailis 1969 Karaganda, KAZ
Sergei Starygin 1961 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Georgi Vereschagin 1974
2013-2014 Robert Chizzali 1967 Caldaro, ITA
Francesco Covolo 1947 Asiago, ITA
Thomas Kostner 1962 Bressanone, ITA
Bruno Stella 1950 Asiago, ITA
2012-2013 Marek Batkiewicz 1969
Jaroslaw Morawiecki 1964
Andrei Parfyonov 1971 Moskva, RUS
Tomasz Rostkowski 1988
Rafal Twardy 1978
2011-2012 Lionel Charrier 1975
Olivier Duclos 1973 Argenteuil, FRA
Renaud Jacquin 1973 Megève, FRA
Philippe Lacarriere 1938 Paris, Fra
Manuel Reisch 1958
Eric Sarliève 1972