All Winners (Players)
Season Award winner Born Birthplace Drafted by
1976-1977 Alexander Kabanov (F) 1957 Moskva, RUS
Nikolai Narimanov (F) 1958 Yekaterinburg, RUS
Vladimir Shvetsov (F) 1957 Cherepovets, RUS
Mikhail Tolochko (F) 1957 Novosibirsk, RUS
Valeri Yevstifeyev (F) 1957 Chelyabinsk, RUS
Aleksejs Frolikovs (F) 1957 Moskva, RUS
Sergei Makarov (F) 1958 Chelyabinsk, RUS Calgary Flames (1983)
1975-1976 Sergei Babariko (G) 1956 Moskva, RUS
Yuri Shundrov (G) 1956 Penza, RUS
Vyacheslav Fetisov (D) 1958 Moskva, RUS New Jersey Devils (1983)
Irek Gimayev (D) 1957 Sukkulovo, RUS
Gennadi Ikonnikov (D) 1956 Chelyabinsk, RUS
Yevgeni Novichenko (D) 1957 Chelyabinsk, RUS
Vasili Payusov (D) 1957 Kirovo-Chepetsk, RUS
Vasili Pervukhin (D) 1956 Penza, RUS
Mihails Sostaks (F) 1957 Riga, LAT
Dmitri Fedin (F) 1956 Moskva, RUS
Alexander Kabanov (F) 1957 Moskva, RUS
Sergei Lantratov (F) 1956 Novokuznetsk, RUS
Anatoli Stepanov (F) 1956 Novokuznetsk, RUS
Valeri Yevstifeyev (F) 1957 Chelyabinsk, RUS
Viktor Zhukov (F) 1956 Saratov, RUS
Sergei Abramov (F) 1956 Novokuznetsk, RUS
Valeri Bragin (F) 1956 Lesnoy, RUS
Sergei Podgortsev (F) 1956 Kolomna, RUS
Nikolai Drozdetsky (F) 1957 Kolpino, RUS
Aleksejs Frolikovs (F) 1957 Moskva, RUS
1974-1975 Sergei Babariko (G) 1956 Moskva, RUS
Vladimir Myshkin (G) 1955 Kirovo-Chepetsk, RUS
Sergei Babinov (D) 1955 Chelyabinsk, RUS
Alexander Baldin (D) 1955 Nizhny Tagil, RUS
Zinetula Bilyaletdinov (D) 1955 Moskva, RUS
Vitali Filippov (D) 1955 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Alexander Ivanov (D) 1955 Saratov, RUS
Fyodor Kanareykin (D) 1955 Moskva, RUS
Vladimir Kucherenko (D) 1955 Moskva, RUS
Vasili Pervukhin (D) 1956 Penza, RUS
Boris Barabanov (F) 1955 Novosibirsk, RUS
Dmitri Fedin (F) 1956 Moskva, RUS
Sergei Lantratov (F) 1956 Novokuznetsk, RUS
Anatoli Stepanov (F) 1956 Novokuznetsk, RUS
Viktor Vakhrushev (F) 1955 Kirovo-Chepetsk, RUS
Alexander Zotov (F) 1955 Odintsovo, RUS
Sergei Abramov (F) 1956 Novokuznetsk, RUS
Valeri Bragin (F) 1956 Lesnoy, RUS
Boris Chuchin (F) 1955
Viktors Hatulevs (F) 1955 Riga, LAT Philadelphia Flyers (1975)
Boris Alexandrov (F) 1955 Ust-Kamenogorsk, KAZ
1973-1974 Vladimir Myshkin (G) 1955 Kirovo-Chepetsk, RUS
Yuri Novikov (G) 1954 Minsk, BLR
Sergei Babinov (D) 1955 Chelyabinsk, RUS
Zinetula Bilyaletdinov (D) 1955 Moskva, RUS
Fyodor Kanareykin (D) 1955 Moskva, RUS
Mikhail Kovalyov (D) 1954 Moskva, RUS
Vladimir Kucherenko (D) 1955 Moskva, RUS
Vladimir Lokhmatov (D) 1954 Penza, RUS
Alexander Malyugin (D) 1954 St. Petersburg, RUS
Vasili Pervukhin (D) 1956 Penza, RUS
Vladimir Golikov (F) 1954 Penza, RUS
Alexander Kornichenko (F) 1954 Novokuznetsk, RUS
Viktor Zhluktov (F) 1954 Kramatorsk, UKR Minnesota North Stars (1982)
Yevgeni Lukashin (F) 1954 Penza, RUS
Sergei Melikov (F) 1954 Moskva, RUS
Viktor Vakhrushev (F) 1955 Kirovo-Chepetsk, RUS
Edmunds Vasiljevs (F) 1954 Riga, LAT
Boris Chuchin (F) 1955
Viktors Hatulevs (F) 1955 Riga, LAT Philadelphia Flyers (1975)
Boris Alexandrov (F) 1955 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Vladimir Gostyuzhev (F) 1954 Krasnogorsk, RUS
Vladimir Lavrentyev (F) 1954 Voskresensk, RUS
970 players found | Previous page | Next page
All Winners (Team Staff)
Season Award winner Born Birthplace
2018-2019 Jussi Ahokas 1980 Oulu, FIN
Tuukka Hurskainen 1989 Kitee, FIN
Markus Lindström -
Fredrik Norrena 1973 Pietarsaari, FIN
Kimmo Oikarinen 1978 Kajaani, FIN
Tuomo Ruutu 1983 Vantaa, FIN
Olli Salo 1983 Hämeenlinna, FIN
Jukka Varmanen 1979 Heinola, FIN
2017-2018 Joël Bouchard 1974 Montréal, QC, CAN
Shawn Bullock 1975
Dominique Ducharme 1973 Joliette, QC, CAN
Tim Hunter 1960 Calgary, AB, CAN
Trevor Letowski 1977 Thunder Bay, ON, CAN
Éric Raymond 1972 Montréal, QC, CAN
Scott Salmond 1971 Vancouver, BC, CAN
2016-2017 Greg Brown 1968 Southborough, MA, USA
Matt Chapman 1983 Bloomington, IN, USA
Joey Guilmet 1975
Jim Johannson 1964 Rochester, MN, USA
Kris Mayotte 1983 Pittsburgh, PA, USA
Steve Miller 1965 Sun Prairie, WI, USA
Bob Motzko 1961 Austin, MN, USA
Grant Potulny 1980 Grand Forks, ND, USA
2015-2016 Jukka Jalonen 1962 Riihimäki, FIN
Tommi Järvinen 1977 Espoo, FIN
Veli-Pekka Ketola 1948 Pori, FIN
Timo Lehkonen 1966 Helsinki, FIN
Kari Lehtonen 1966 Hämeenlinna, FIN
Hero Mali 1975 Forssa, FIN
Janne Mälkiä 1977 Lappeenranta, FIN
Melina Niemi - Tampere, FIN
Antti Pennanen 1979 Hyvinkää, FIN
2014-2015 Bryan Boyes 1961
Misha Donskov 1977 Montréal, QC, CAN
Benoît Groulx 1968 Hull, QC, CAN
Kent Kobelka - Revelstoke, BC, CAN
Dave Lowry 1965 Sudbury, ON, CAN
Martin Raymond 1967 Pierrefonds, QC, CAN
Scott Salmond 1971 Vancouver, BC, CAN
Scott Walker 1973 Cambridge, ON, CAN
2013-2014 Timo Backman 1956
Mikko Haapakoski 1967 Oulu, FIN
Janne Jansson 1971
Petri Karjalainen 1980 Oulu, FIN
Karri Kivi 1970 Turku, FIN
Niilo Konttinen 1962
Hero Mali 1975 Forssa, FIN
Melina Niemi - Tampere, FIN
Ari Sulander 1969 Helsinki, FIN
2012-2013 Scott Aldrich 1970
Phil Housley 1964 St. Paul, MN, USA
Jim Johannson 1964 Rochester, MN, USA
David Lassonde 1962 Rochester, NH, USA
Dan Muse 1982 Canton, MA, USA
Mark Osiecki 1968 St. Paul, MN, USA
Grant Potulny 1980 Grand Forks, ND, USA
Tim Taylor 1942 Boston, MA, USA
2011-2012 Johan Andersson 1984
Tommy Boustedt 1959 Stockholm, SWE
Per-Åke Bäckman 1967 Gävle, SWE
Jonas Fransson 1967
Rikard Grönborg 1968 Huddinge, SWE
Daniel Henriksson 1978 Övertorneå, SWE
Robert Ohlsson 1974
Roger Rönnberg 1971 Luleå, SWE
2010-2011 Valeri Bragin 1956 Lesnoy, RUS
Yevgeni Koreshkov 1970 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Yuri Novikov 1954 Minsk, BLR
Alexander Rezepov 1961 Voskresensk, RUS
2009-2010 Dean Blais 1951 International Falls, MN, USA
Joe Exter 1978 Cranston, RI, USA
Jim Johannson 1964 Rochester, MN, USA
Scott Monaghan 1964
Mark Osiecki 1968 St. Paul, MN, USA
Tim Taylor 1942 Boston, MA, USA
Jay Varady 1977 Cahokia, IL, USA
Tom Ward 1964 Richfield, MN, USA
2008-2009 Guy Boucher 1971 Notre-Dame-du-Lac, QC, CAN
Dave Cameron 1958 Charlottetown, PE, CAN
Frédéric Chabot 1968 Hébertville, QC, CAN
Ben Cooper 1977 Vancouver, BC, CAN
Willie Desjardins 1957 Climax, SK, CAN
Al Murray 1957 Regina, SK, CAN
Pat Quinn 1943 Hamilton, ON, CAN
2007-2008 Craig Hartsburg 1959 Stratford, ON, CAN
Corey Hirsch 1972 Medicine Hat, AB, CAN
Curtis Hunt 1967 North Battleford, SK, CAN
Clément Jodoin 1952 St-Hyacinthe, QC, CAN
Kent Kobelka - Revelstoke, BC, CAN
Al Murray 1957 Regina, SK, CAN
Brad Pascall 1970 Coquitlam, BC, CAN
Jamie Pringle 1975 Picton, ON, CAN
Scott Salmond 1971 Vancouver, BC, CAN
2006-2007 Ian Clark 1966 Vancouver, BC, CAN
Jim Hammett 1950 Kelowna, BC, CAN
Craig Hartsburg 1959 Stratford, ON, CAN
Corey Hirsch 1972 Medicine Hat, AB, CAN
Curtis Hunt 1967 North Battleford, SK, CAN
Clément Jodoin 1952 St-Hyacinthe, QC, CAN
Kent Kobelka - Revelstoke, BC, CAN
180 staff found | Previous page | Next page