All Winners (Players)
Season Award winner Born Birthplace Drafted by
2016-2017 Anni Keisala (G) 1997 Lohja, FIN
Noora Räty (G) 1989 Espoo, FIN
Eveliina Suonpää (G) 1995 Kiukainen, FIN
Jenni Hiirikoski (D) 1987 Lempäälä, FIN
Mira Jalosuo (D) 1989 Lieksa, FIN
Anna Kilponen (D) 1995 Orivesi, FIN
Rosa Lindstedt (D) 1988 Ylöjärvi, FIN
Isa Rahunen (D) 1993 Kuopio, FIN
Ronja Savolainen (D) 1997 Helsinki, FIN
Minnamari Tuominen (D) 1990 Helsinki, FIN
Petra Nieminen (F) 1999 Tampere, FIN
Tanja Niskanen (F) 1992 Juankoski, FIN
Riikka Sallinen (F) 1973 Jyväskylä, FIN
Linda Välimäki (F) 1990 Ylöjärvi, FIN
Susanna Tapani (F) 1993 Laitila, FIN
Venla Hovi (F) 1987 Tampere, FIN
Sara Säkkinen (F) 1998 Tampere, FIN
Saana Valkama (F) 1994 Pirkkala, FIN
Sanni Hakala (F) 1997 Jyväskylä, FIN
Sari Kärnä (F) 1988 Oulainen, FIN
Emma Nuutinen (F) 1996 Vantaa, FIN
Noora Tulus (F) 1995 Vantaa, FIN
Michelle Karvinen (F) 1990 Rødovre, DEN
2015-2016 Nadezhda Morozova (G) 1996 Moskva, RUS
Anna Prugova (G) 1993 Khabarovsk, RUS
Maria Sorokina (G) 1995 Tver, RUS
Angelina Goncharenko (D) 1994 Moskva, RUS
Alexandra Kapustina (D) 1984 Yekaterinburg, RUS
Yekaterina Nikolayeva (D) 1995 Saratov, RUS
Nina Pirogova (D) 1999 Stupino, RUS
Anna Shchukina (D) 1987 Vladimir, RUS
Anna Shibanova (D) 1994 Omsk, RUS
Yelena Dergachyova (F) 1995 Moskva, RUS
Yekaterina Smolentseva (F) 1981 Pervouralsk, RUS
Elina Mitrofanova (F) 1992 Bolshoy Istok, RUS
Lyudmila Belyakova (F) 1994 Moskva, RUS
Tatyana Burina (F) 1980 Novosibirsk, RUS
Iya Gavrilova (F) 1987 Krasnoyarsk, RUS
Fanuza Kadirova (F) 1998 Kukmor, RUS
Valeria Pavlova (F) 1995 Tyumen, RUS
Yelena Silina (F) 1987 Moskva, RUS
Yekaterina Smolina (F) 1988 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Alexandra Vafina (F) 1990 Almaty, KAZ
Alevtina Shtaryova (F) 1997 Moskva, RUS
Olga Sosina (F) 1992 Almetievsk, RUS
Galina Skiba (F) 1984 Kharkov, UKR
2014-2015 Meeri Räisänen (G) 1989 Tampere, FIN
Eveliina Suonpää (G) 1995 Kiukainen, FIN
Jenni Hiirikoski (D) 1987 Lempäälä, FIN
Mira Jalosuo (D) 1989 Lieksa, FIN
Anna Kilponen (D) 1995 Orivesi, FIN
Rosa Lindstedt (D) 1988 Ylöjärvi, FIN
Eve Savander (D) 1998 Joensuu, FIN
Ronja Savolainen (D) 1997 Helsinki, FIN
Minnamari Tuominen (D) 1990 Helsinki, FIN
Jennica Haikarainen (F) 1989 Kuopio, FIN
Riikka Sallinen (F) 1973 Jyväskylä, FIN
Linda Välimäki (F) 1990 Ylöjärvi, FIN
Susanna Tapani (F) 1993 Laitila, FIN
Karoliina Rantamäki (F) 1978 Vantaa, FIN
Suvi Ollikainen (F) 1995 Kristiinankaupunki, FIN
Vilma Tanskanen (F) 1995 Helsinki, FIN
Sari Kärnä (F) 1988 Oulainen, FIN
Niina Mäkinen (F) 1992 Hankasalmi, FIN
Emma Nuutinen (F) 1996 Vantaa, FIN
Saila Saari (F) 1989 Alavus, FIN
Noora Tulus (F) 1995 Vantaa, FIN
Michelle Karvinen (F) 1990 Rødovre, DEN
2012-2013 Nadezhda Alexandrova (G) 1986 Moskva, RUS
Yulia Leskina (G) 1991 Pervouralsk, RUS
Anna Prugova (G) 1993 Khabarovsk, RUS
Yekaterina Ananyina (D) 1991 Yekaterinburg, RUS
Angelina Goncharenko (D) 1994 Moskva, RUS
Alexandra Kapustina (D) 1984 Yekaterinburg, RUS
Anna Shchukina (D) 1987 Vladimir, RUS
Anna Shibanova (D) 1994 Omsk, RUS
Svetlana Tkachyova (D) 1984 Moskva, RUS
Inna Dyubanok (D) 1990 Mozhaisk, RUS
Yelena Dergachyova (F) 1995 Moskva, RUS
Yekaterina Smolentseva (F) 1981 Pervouralsk, RUS
Yekaterina Anisimova (F) 1991 Pervouralsk, RUS
Lyudmila Belyakova (F) 1994 Moskva, RUS
Tatyana Burina (F) 1980 Novosibirsk, RUS
Iya Gavrilova (F) 1987 Krasnoyarsk, RUS
Yekaterina Lebedeva (F) 1989 Yekaterinburg, RUS
Yekaterina Pashkevich (F) 1972
Valeria Pavlova (F) 1995 Tyumen, RUS
Yekaterina Smolina (F) 1988 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Alexandra Vafina (F) 1990 Almaty, KAZ
Olga Sosina (F) 1992 Almetievsk, RUS
Galina Skiba (F) 1984 Kharkov, UKR
2011-2012 Sophie Anthamatten (G) 1991 Saas-Grund, SUI
Florence Schelling (G) 1989 Zürich, SUI
Dominique Thierstein-Slongo (G) 1988 Bern, SUI
Nicole Bullo (D) 1987 Bellinzona, SUI
Angela Frautschi (D) 1987 Interlaken, SUI
Julia Marty (D) 1988 Nussbaumen, SUI
Johanna Vuille-Dit-Bille (D) 1989 Basel, SUI
Sabrina Zollinger (D) 1993 Maur, SUI
Sarah Forster (D) 1993 Berneck, SUI
377 players found | Previous page | Next page
All Winners (Team Staff)
Season Award winner Born Birthplace
2016-2017 Markus Arvaja 1976
Hemmo Järä 1963
Tiina Karinen 1964
Pasi Mustonen 1960
Tommi Pärmäkoski 1983 Riihimäki, FIN
Arto Sieppi 1965
Juuso Toivola 1971
Simo Vehviläinen 1983 Helsinki, FIN
2015-2016 Sergei Bychkov 1974
Mikhail Chekanov 1961
Vasili Danilov 1983
Sergei Melikov 1954 Moskva, RUS
Vladislav Prodan 1986
Yevgeni Shcherbakov 1981
Olga Votolovskaia 1966
Yevgeni Yerfilov 1970
2014-2015 Hemmo Järä 1963
Pasi Mustonen 1960
Tuula Puputti 1977 Kuopio, FIN
Tommi Pärmäkoski 1983 Riihimäki, FIN
Arto Sieppi 1965
Juuso Toivola 1971
Simo Vehviläinen 1983 Helsinki, FIN
2012-2013 Mikhail Chekanov 1961
Yuri Novikov 1954 Minsk, BLR
Sergei Pechuritsa 1968
Alexander Ulyankin 1969
Alexei Yashin 1973 Yekaterinburg, RUS
2011-2012 Michael Dautzenberg 1960
Marcel Ducoli 1983 Liestal, SUI
Michael Fischer 1971
Rene Kammerer 1970
Beat Mosli 1960
Philippe Steiner 1969
2010-2011 Pekka Hämäläinen 1953 Joensuu, FIN
Hemmo Järä 1963
Petteri Kilpivaara 1985
Kari Manty 1956
Jari Risku 1966 Helsinki, FIN
2008-2009 Jussi Ahokas 1980 Oulu, FIN
Tom Fagerholm 1973
Marianne Ihalainen 1967 Tampere, FIN
Jussi Melkko 1968
Hannu Saintula 1957 Espoo, FIN
2007-2008 Jussi Ahokas 1980 Oulu, FIN
Timo Backman 1956
Marianne Ihalainen 1967 Tampere, FIN
Aki Kiiltomäki 1963 Kangasala, FIN
Jussi Melkko 1968
Hannu Saintula 1957 Espoo, FIN
Arto Sieppi 1965
2006-2007 Peter Bolin 1961
Peter Elander 1960
Lars Karlsson 1953
Mikael Kristoffersson 1958
2004-2005 Niclas Alvrud 1971
Peter Bolin 1961
Peter Elander 1960
Mårten Fredriksson 1972
Terho Nevalainen 1954
Anna Tidén 1963
2003-2004 Sami Aaltonen 1975
Matti Koivula 1953
Hannu Saintula 1957 Espoo, FIN
Arto Sieppi 1965
Tatu Vento 1975
2000-2001 Andrei Anisimov 1963
Vyacheslav Dolgushin 1944
Sergei Kolotnev 1959 Moskva, RUS
Dmitri Miltchakov -
1999-2000 Kimmo Kiuru -
Jorma Kurjenmäki 1948 Janakkala, FIN
Ilkka Repo -
Hannu Saintula 1957 Espoo, FIN
Arto Sieppi 1965
1998-1999 Jorma Kurjenmäki 1948 Janakkala, FIN
Kari Savolainen 1955 Mänttä, FIN
Arto Sieppi 1965
1996-1997 Rauno Korpi 1951 Tampere, FIN
Jorma Kurjenmäki 1948 Janakkala, FIN
1993-1994 Jorma Valtonen 1946 Turku, FIN
1991-1992 Jorma Välimäki 1953 Vaasa, FIN
Jouko Öystilä 1952 Oulu, FIN
1989-1990 Jorma Välimäki 1953 Vaasa, FIN
Jouko Öystilä 1952 Oulu, FIN