.
All Winners (Players)
Season Award winner Born Birthplace Drafted by
2023-2024 Bogdan Dyachenko (G) 1998 Kharkov, UKR
Eduard Zakharchenko (G) 1995 Vladivostok, RUS
Vitali Andreykiv (D) 1996 Lviv, UKR
Alexei Dakhnovsky (D) 2004 Kyiv, UKR
Igor Merezhko (D) 1998 Kharkov, UKR
Filipp Pangelov-Yuldashev (D) 1994 Kyiv, UKR
Yevgenii Ratushnyi (D) 2001 Vinnytsia, UKR
Ivan Sysak (D) 2001 Halych, UKR
Vsevolod Tolstushko (D) 1993 Kyiv, UKR
Vadim Mazur (F) 1998 Kyiv, UKR
Viktor Zakharov (F) 1994 Kyiv, UKR
Olexei Vorona (F) 1997 Kyiv, UKR
Olexei Yanishevsky (F) 1993 Kyiv, UKR
Andrei Deniskin (F) 1998 Kyiv, UKR
Yevgen Fadyeyev (F) 1997 Kyiv, UKR
Hlib Krivoshapkin (F) 2000 Kharkov, UKR
Stanislav Sadovikov (F) 2003 Donetsk, UKR
Feliks Morozov (F) 2000 Kharkov, UKR
Vitalii Lialka (F) 1996 Brovary, UKR
Alexander Peresunko (F) 2000 Kharkov, UKR
Denis Borodai (F) 2002 Kyiv, UKR
Daniil Trakht (F) 2003 Dnipro, UKR
2022-2023 Yutaka Fukufuji (G) 1982 Kushiro, JPN Los Angeles Kings (2004)
Yuta Narisawa (G) 1987 Kushiro, JPN
Jiei Halliday (D) 1996
Seiya Hayata (D) 1995 Hiroshima, JPN
Riku Ishida (D) 2000
Yusei Otsu (D) 1995 Nikko, JPN
Hiroto Sato (D) 1993 Kushiro, JPN
Yutaka Toko (D) 2003
Kotaro Yamada (D) 1992
Koki Yoneyama (D) 2000
Shogo Nakajima (F) 1993 Kushiro, JPN
Yuto Osawa (F) 1993 Tomakomai, JPN
Shigeki Hitosato (F) 1994 Tomakomai, JPN
Taiga Irikura (F) 1996 Tomakomai, JPN
Teruto Nakajima (F) 2001
Kosuke Otsu (F) 1993 Nikko, JPN
Kento Suzuki (F) 1994 Sapporo, JPN
Makuru Furuhashi (F) 1993 Nikko, JPN
Kohei Sato (F) 1996 Nishitokyo, JPN
Chikara Hanzawa (F) 2001 Tokyo, JPN
Yushiroh Hirano (F) 1995 Tomakomai, JPN
Kenta Takagi (F) 1993 Tomakomai, JPN
2021-2022 John Murray (G) 1987 Lancaster, PA, USA
David Zabolotny (G) 1994 Frankfurt am Main, GER
Mateusz Bryk (D) 1989 Jastrzebie-Zdroj, POL
Bartosz Ciura (D) 1992 Rzeszów, POL
Kamil Gorny (D) 1989 Jastrzebie-Zdroj, POL
Oskar Jaskiewicz (D) 1996 Nowy Targ, POL
Arkadiusz Kostek (D) 1994 Opole, POL
Maciej Kruczek (D) 1988 Krynica Zdroj, POL
Patryk Wajda (D) 1988 Nowy Targ, POL
Filip Komorski (F) 1991 Warszawa, POL
Kamil Walega (F) 2000 Cieszyn, POL
Krystian Dziubinski (F) 1988 Nowy Targ, POL
Alan Lyszczarczyk (F) 1998 Nowy Targ, POL
Jakub Bukowski (F) 2000 Sanok, POL
Dominik Pas (F) 1999 Jastrzebie-Zdroj, POL
Filip Starzynski (F) 1993 Warszawa, POL
Aron Chmielewski (F) 1991 Gdansk, POL
Bartlomiej Jeziorski (F) 1998 Pajeczno, POL
Mateusz Goscinski (F) 1997 Torun, POL
Mateusz Michalski (F) 1992 Zakopane, POL
Pawel Zygmunt (F) 1999 Krynica Zdroj, POL
Patryk Wronka (F) 1995 Zakopane, POL
2018-2019 Patrik Polc (G) 1985 Krupina, SVK
Zoltán Töke (G) 1994 Miercurea Ciuc, ROM
Huba Bors (D) 1994 Miercurea Ciuc, ROM
Pavlo Borysenko (D) 1987 Chernihiv, UKR
Tamás Farkas (D) 1992 Gheorgheni, ROM
Attila Goga (D) 1981 Gyergyószentmiklós, ROM
Tihamer Györfy (D) 1997 Gheorgheni, ROM
Ede Mihaly (D) 1986 Miercurea Ciuc, ROM
Alpar Sallo (D) 1994 Miercurea Ciuc, ROM
Yevgeni Yemelyanenko (D) 1981 Kyiv, UKR
Mircea Constantin (F) 1995 Bucuresti, ROM
Roberto Gliga (F) 1993 Bucuresti, ROM
Adrian Irimia (F) 1991 Galati, ROM
Zsombor Molnár (F) 1993 Miercurea Ciuc, ROM
Daniel Tranca (F) 1994 Miercurea Ciuc, ROM
Balazs Peter (F) 1996 Miercurea Ciuc, ROM
Tamas Reszegh (F) 1997 Miercurea Ciuc, ROM
Hunor Csergo (F) 1995 Gheorgheni, ROM
Anton Butochnov (F) 1983 Kyiv, UKR
Szilard Rokaly (F) 1998 Gheorgheni, ROM
Eduard Casaneanu (F) 2000 Miercurea Ciuc, ROM
Gergö Biro (F) 1994 Miercurea Ciuc, ROM
2017-2018 Mantas Armalis (G) 1992 Plunge, LTU
Artur Pavliukov (G) 1997 Klaipeda, LTU
Nerijus Alisauskas (D) 1991 Elektrenai, LTU
Rolandas Aliukonis (D) 1981 Elektrenai, LTU
Domantas Cypas (D) 1996 Vilnius, LTU
Jaunius Jasinevicius (D) 1996 Rokiskis, LTU
Darius Kasparaitis (D) 1972 Elektrenai, LTU New York Islanders (1992)
Arturas Katulis (D) 1981 Elektrenai, LTU
Mindaugas Kieras (D) 1980 Elektrenai, LTU
Edgar Rybakov (F) 1991 Trakai, LTU
Daniel Bogdziul (F) 1994 Vilnius, LTU
Ugnius Cizas (F) 1995 Elektrenai, LTU
243 players found | Previous page | Next page
All Winners (Team Staff)
Season Award winner Born Birthplace
2023-2024 Olexander Butkevych 1985 Kyiv, UKR
Alexander Godynyuk 1970 Kyiv, UKR
Igor Karpenko 1976 Kyiv, UKR
Dmitri Khristich 1969 Kyiv, UKR
Nicholas Phelan 1988 St. John's, NL, CAN
Oleg Shafarenko 1981 Kyiv, UKR
Anatoli Shkura 1971
Artem Yevseichyk 1999
Oleg Zadoenko 1990 Kyiv, UKR
2022-2023 Masahito Haruna 1973 Hokkaido, JPN
Yuji Iwamoto 1962
Tomohiro Kaneko 1979
Kotone Komuro 1995
Perry Pearn 1951 Stettler, AB, CAN
Takeshi Yamanaka 1971
Toshinobu Yoshida 1972
2021-2022 Marek Batkiewicz 1969
Wojciech Chowaniec 1976
Tomasz Demkowicz 1970 Sanok, POL
Zbigniew Galicki 1983
Ireneusz Jarosz 1974
Krzysztof Jarosz 1976
Robert Kalaber 1969 Bratislava, SVK
Leszek Laszkiewicz 1978 Jastrzebie-Zdroj, POL
Hubert Paszkiewicz 1977
Artur Slusarczyk 1977 Katowice, POL
2018-2019 Emilian Cernica 1956
François Laporte - QC, CAN
Julius Penzes 1955
Marius Trandafir 1977
Stefan Ungureanu 1956
2017-2018 Arunas Aleinikovas 1978
Vaidas Budrauskas 1968
Bernd Haake 1946 Bielefeld, GER
George Kingston 1939 Biggar, SK, CAN
Karolis Kubilius 1983 Elektrenai, LTU
Sarunas Kuliesius 1977 Elektrenai, LTU
Ty Newberry 1974
Evgenijus Rancevas 1960
2016-2017 Andy Buxton 1965 Birmingham, GBR
Jason Ellery 1970 Cardiff, GBR
Mick Kemp 1990 Coventry, GBR
Corey Neilson 1976 Oromocto, NB, CAN
Peter Russell 1974 Ayr, GBR
Steve Small 1955 Birmingham, GBR
Tom Watkins 1978 Durham, GBR
2015-2016 Olexander Butkevych 1985 Kyiv, UKR
Yuri Kyrychenko 1985 Kyiv, UKR
Sergei Mazur 1968 Kremenchuk, UKR
Pavlo Mikhonik 1966 Kyiv, UKR
Volodymyr Oliinyk 1970 Kremenchug, UKR
Dmitri Pidgursky 1973 Kamianske, UKR
Oleksandr Savytskyi 1971 Kyiv, UKR
Anatoli Shkura 1971
2014-2015 Spiros Anastas 1985 Toronto, ON, CAN
Wonjun Jung 1987
Chul Ho Kim 1955
Woo Jae Kim 1979 Seoul, KOR
Sungkeun Lee 1973
Brennan Mahon 1988
Jim Paek 1967 Seoul, KOR
Richard Park 1976 Seoul, KOR
2013-2014 Vyacheslav Bykov 1960 Chelyabinsk, RUS
Kirill Korenkov 1968 St. Petersburg, RUS
Miroslaw Minkina 1965
Jacek Plachta 1969 Chorzow, POL
Krzysztof Podsiadlo 1962
Andrzej Zabawa 1955 Krynica Zdroj, POL
Igor Zakharkin 1958 Bryansk, RUS
2012-2013 Yuri Gunko 1972 Kyiv, UKR
Dmitri Khristich 1969 Kyiv, UKR
Olexander Kulikov 1955 Yekaterinburg, RUS
Sergei Pylypchuk 1963 Berdichev, UKR
Alexander Vasilyev 1964 Angarsk, RUS
Igor Yurchenko 1966
2011-2012 Sun Wook Byun 1964
Jinyoung Cheon 1966
Mong-Won Chung 1955
Chul Ho Kim 1955
Hee Woo Kim 1967