All Winners (Players)
Season Award winner Born Birthplace Drafted by
2016-2017 Lino Chimienti (G) 1991 Laval, QC, CAN
Dave Grenier (D) 1983 Grand-Mère, QC, CAN
Martin Obuch (D) 1991 Martin, SVK
Roope Nikkilä (F) 1990 Tampere, FIN
Rolands Vigners (F) 1991 Riga, LAT
Karl Léveillé (F) 1994 Montréal, QC, CAN
2015-2016 Ramon Sopko (G) 1981 Kosice, SVK
Milan Varga (D) 1983 Kosice, SVK
Iiro Vehmanen (D) 1989 Rauman mlk, FIN
Marek Mikusovic (F) 1987 Senica, SVK
Jordan Draper (F) 1989 Sherwood Park, AB, CAN
Karl Léveillé (F) 1994 Montréal, QC, CAN
2014-2015 Sebastian Ylönen (G) 1991 Rouen, FRA
Andrei Esipov (D) 1980 Moskva, RUS
Dave Grenier (D) 1983 Grand-Mère, QC, CAN
Luc-Olivier Blain (F) 1989 Longueuil, QC, CAN
Thomas Decock (F) 1986 Tours, FRA
Anthony Brockman (F) 1991 Châteauguay, QC, CAN
2013-2014 Guillaume Richard (G) 1987 Biarritz, FRA
Jussi Laine (D) 1982 Lappeenranta, FIN
Jesse McConney (D) 1988 Barrie, ON, CAN
Jonathan Laberge (F) 1987 Québec, QC, CAN
Étienne Brodeur (F) 1991 Varennes, QC, CAN
Miroslav Kristín (F) 1982 Trenčin, SVK
2012-2013 Guillaume Richard (G) 1987 Biarritz, FRA
Martin Millerioux (D) 1984 Grenoble, FRA
David Poulin (D) 1990 Chambly, QC, CAN
Kevin Gadoury (F) 1988 Montréal, QC, CAN
Arne Kroták (F) 1972 Trinec, CZE
Nicholas Pard (F) 1990 St-Bruno, QC, CAN
2011-2012 Landry Macrez (G) 1982 Amiens, FRA
Juhani Kaisjoki (D) 1985 Espoo, FIN
François Paquin (F) 1989 Sherbrooke, QC, CAN
Kevin Gadoury (F) 1988 Montréal, QC, CAN
Michal Dian (F) 1980 Banska Bystrica, SVK
Nicholas Pard (F) 1990 St-Bruno, QC, CAN
2010-2011 Filip Kubis (G) 1983 Pisek, CZE
Dave Grenier (D) 1983 Grand-Mère, QC, CAN
Martin Gascon (F) 1981 Ville St.Pierre, QC, CAN
François Paquin (F) 1989 Sherbrooke, QC, CAN
Francis Desrosiers (F) 1989 Laval, QC, CAN
Juho-Tuomas Appel (F) 1983 Kristiinankaupunki, FIN
2009-2010 Clement Fouquerel (G) 1990 Caen, FRA
Dave Grenier (D) 1983 Grand-Mère, QC, CAN
Slavomir Vorobel (D) 1971 Kosice, SVK
Carl Lauzon (F) 1987 Montréal, QC, CAN
Mathieu Brunelle (F) 1983 Warwick, QC, CAN Philadelphia Flyers (2002)
Jonathan Boutin (F) 1984 La Pocatière, QC, CAN St. Louis Blues (2004)
2008-2009 Sylvain Michaud (G) 1985 Le Gardeur, QC, CAN New York Islanders (2004)
Dave Grenier (D) 1983 Grand-Mère, QC, CAN
Slavomir Vorobel (D) 1971 Kosice, SVK
Jiri Rambousek (F) 1980 Tabor, CZE
Carl Lauzon (F) 1987 Montréal, QC, CAN
Sébastien Gauthier (F) 1986 Montréal, QC, CAN
2007-2008 Mojmir Bozik (G) 1984 Bardejov, SVK
Petr Jaros (D) 1978
Francis Ballet (D) 1983 Neuilly-sur-Seine, FRA
Martin Gascon (F) 1981 Ville St.Pierre, QC, CAN
Jiri Rambousek (F) 1980 Tabor, CZE
Garrett Larson (F) 1980 Park River, ND, USA
2006-2007 Jérémy Valentin (G) 1982 Echirolles, FRA
Karl Dewolf (D) 1972 Lille, FRA
Christian Gagnon (D) 1981 Bois-des-Fillion, QC, CAN
Jiri Rambousek (F) 1980 Tabor, CZE
Jan Timko (F) 1972
Dominic Perna (F) 1977 Montréal, QC, CAN
2005-2006 Cyril Bossier (G) 1981 Armentières, FRA
Karl Dewolf (D) 1972 Lille, FRA
Dave Grenier (D) 1983 Grand-Mère, QC, CAN
Jean-François Lacasse (F) 1978 QC, CAN
Daniel Sevcik (F) 1977 Smolenice, SVK
Tomas Mysicka (F) 1978 Praha, CZE
2004-2005 Arnaud Goetz (G) 1980 Saint-Martin-d'Hères, FRA
Morgan Hansson (D) 1974 Sundsvall, SWE
Peter Hrehorcak (D) 1971
Eric Medeiros (F) 1977 Milton, ON, CAN
Daniel Sevcik (F) 1977 Smolenice, SVK
Stéphane Barin (F) 1971 Saint-Martin-d'Hères, FRA