All Winners (Players)
Season Award winner Born Birthplace Drafted by
2017-2018 Bern Leonardo Genoni (G) 1987 Semione, SUI
Zug Raphael Díaz (D) 1986 Baar, SUI
Lausanne Joël Genazzi (D) 1988 London, GBR
Bern Gaëtan Haas (F) 1992 Bonfol, SUI
ZSC Pius Suter (F) 1996 Zürich, SUI
Davos Andres Ambühl (F) 1983 Davos, SUI
2016-2017 Bern Leonardo Genoni (G) 1987 Semione, SUI
Zug Raphael Díaz (D) 1986 Baar, SUI
ZSC Patrick Geering (D) 1990 Zürich, SUI
Kloten Denis Hollenstein (F) 1989 Mosnang, SUI
Zug Lino Martschini (F) 1993 Luzern, SUI
Gottéron Julien Sprunger (F) 1986 Fribourg, SUI Minnesota Wild (2004)
2015-2016 Zug Tobias Stephan (G) 1984 Zürich, SUI Dallas Stars (2002)
Bern Eric Blum (D) 1986 Pfaffnau, SUI
Genève-Servette Romain Loeffel (D) 1991 La Chaux-de-Fonds, SUI
Davos Andres Ambühl (F) 1983 Davos, SUI
Zug Lino Martschini (F) 1993 Luzern, SUI
Davos Marc Wieser (F) 1987 Küblis, SUI
2014-2015 Lausanne Cristobal Huet (G) 1975 Saint-Martin-d'Hères, FRA Los Angeles Kings (2001)
Bern Eric Blum (D) 1986 Pfaffnau, SUI
Davos Félicien Du Bois (D) 1983 La Chaux-de-Fonds, SUI
Bern Martin Plüss (F) 1977 Murgenthal, SUI
ZSC Roman Wick (F) 1985 Bronschhofen, SUI Ottawa Senators (2004)
Zug Lino Martschini (F) 1993 Luzern, SUI
2013-2014 ZSC Lukas Flüeler (G) 1988 Kloten, SUI
ZSC Severin Blindenbacher (D) 1983 Zürich, SUI Phoenix Coyotes (2001)
ZSC Mathias Seger (D) 1977 Ermatingen, SUI
ZSC Luca Cunti (F) 1989 Zürich, SUI Tampa Bay Lightning (2007)
Gottéron Benjamin Plüss (F) 1979 Bülach, SUI
ZSC Roman Wick (F) 1985 Bronschhofen, SUI Ottawa Senators (2004)
2011-2012 Biel Reto Berra (G) 1987 Bülach, SUI St. Louis Blues (2006)
Genève-Servette Goran Bezina (D) 1980 Split, CRO Phoenix Coyotes (1999)
Davos Beat Forster (D) 1983 Bütschwil-Ganterschwil, SUI Phoenix Coyotes (2001)
Davos Reto von Arx (F) 1976 Biel, SUI Chicago Blackhawks (2000)
Gottéron Julien Sprunger (F) 1986 Fribourg, SUI Minnesota Wild (2004)
Zug Damien Brunner (F) 1986 Kloten, SUI
2010-2011 Davos Leonardo Genoni (G) 1987 Semione, SUI
Zug Raphael Díaz (D) 1986 Baar, SUI
Kloten Félicien Du Bois (D) 1983 La Chaux-de-Fonds, SUI
Bern Martin Plüss (F) 1977 Murgenthal, SUI
Davos Reto von Arx (F) 1976 Biel, SUI Chicago Blackhawks (2000)
Zug Damien Brunner (F) 1986 Kloten, SUI
2009-2010 Genève-Servette Tobias Stephan (G) 1984 Zürich, SUI Dallas Stars (2002)
Bern Roman Josi (D) 1990 Bern, SUI Nashville Predators (2008)
ZSC Mathias Seger (D) 1977 Ermatingen, SUI
Bern Martin Plüss (F) 1977 Murgenthal, SUI
Genève-Servette Thomas Déruns (F) 1982 La Chaux-de-Fonds, SUI
Davos Peter Guggisberg (F) 1985 Zimmerwald, SUI Washington Capitals (2004)
2008-2009 Kloten Ronnie Rüeger (G) 1973 Kloten, SUI
Genève-Servette Goran Bezina (D) 1980 Split, CRO Phoenix Coyotes (1999)
ZSC Severin Blindenbacher (D) 1983 Zürich, SUI Phoenix Coyotes (2001)
Davos Andres Ambühl (F) 1983 Davos, SUI
Kloten Roman Wick (F) 1985 Bronschhofen, SUI Ottawa Senators (2004)
ZSC Ryan Gardner (F) 1978 Toronto, ON, CAN
2007-2008 Bern Marco Bührer (G) 1979 Dielsdorf, SUI
Genève-Servette Goran Bezina (D) 1980 Split, CRO Phoenix Coyotes (1999)
Lugano Julien Vauclair (D) 1979 Bure, SUI Ottawa Senators (1998)
Davos Reto von Arx (F) 1976 Biel, SUI Chicago Blackhawks (2000)
Zug Duri Camichel (F) 1982 Samedan, SUI
Gottéron Julien Sprunger (F) 1986 Fribourg, SUI Minnesota Wild (2004)
2006-2007 Davos Jonas Hiller (G) 1982 Felben Wellhausen, SUI
Genève-Servette Goran Bezina (D) 1980 Split, CRO Phoenix Coyotes (1999)
Lugano Julien Vauclair (D) 1979 Bure, SUI Ottawa Senators (1998)
Davos Reto von Arx (F) 1976 Biel, SUI Chicago Blackhawks (2000)
Bern Patrik Bärtschi (F) 1984 Bülach, SUI Pittsburgh Penguins (2002)
Davos Michel Riesen (F) 1979 Aarberg, SUI Edmonton Oilers (1997)
2004-2005 Davos Jonas Hiller (G) 1982 Felben Wellhausen, SUI
Kloten Severin Blindenbacher (D) 1983 Zürich, SUI Phoenix Coyotes (2001)
ZSC Mark Streit (D) 1977 Englisberg, SUI Montréal Canadiens (2004)
ZSC Jan Alston (F) 1969 Granby, QC, CAN
Davos Reto von Arx (F) 1976 Biel, SUI Chicago Blackhawks (2000)
Bern Ivo Rüthemann (F) 1976 St. Gallen, SUI