All Winners (Players)
Season Award winner Born Birthplace Drafted by
2015-2016 Chiasso/Biasca Giacomo Beltrametti (G) 1989
Chiasso/Biasca Alan Davis (G) 1996
Chiasso/Biasca Peter Biasca (D) 1998
Chiasso/Biasca Aron Bulgheroni (D) 1997
Chiasso/Biasca Isacco Dotti (D) 1993 Mairgeno, SUI
Chiasso/Biasca Zaccheo Dotti (D) 1994 Mairengo, SUI
Chiasso/Biasca Colin Fontana (D) 1996
Chiasso/Biasca Luca Gianinazzi (D) 1993
Chiasso/Biasca Daniele Mattioli (D) 1985
Chiasso/Biasca Elia Riva (D) 1998 Claro, SUI
Chiasso/Biasca Ulysse Rochat (D) 1996
Chiasso/Biasca Sacha Tosques (D) 1994 Lugano, SUI
Chiasso/Biasca Samuele Celio (F) 1997
Chiasso/Biasca Tommaso Goi (F) 1990 Varese, ITA
Chiasso/Biasca Mauro Zanetti (F) 1988
Chiasso/Biasca Noele Trisconi (F) 1996
Chiasso/Biasca Dario Fratessa (F) 1997
Chiasso/Biasca Jarno Bionda (F) 1994
Chiasso/Biasca Federico Colombo (F) 1993 Varese, ITA
Chiasso/Biasca Roman Hrabec (F) 1996 Praha, CZE
Chiasso/Biasca Mauro Juri (F) 1983
Chiasso/Biasca Joël Rossetti (F) 1989
Chiasso/Biasca Dean Schnüriger (F) 1996 Schwyz, SUI
Chiasso/Biasca Grégory Christen (F) 1983 Chalais, SUI
Chiasso/Biasca Elia Mazzolini (F) 1996
Chiasso/Biasca Alessandro Zanatta (F) 1996 San Candido, ITA
Chiasso/Biasca Patrick Incir (F) 1994 Aurigeno, SUI
Chiasso/Biasca Tommaso Terzago (F) 1994 Paris, FRA
Chiasso/Biasca Stefano Spinedi (F) 1994 Pedrinate, SUI
2014-2015 Winterthur Oliver Etter (G) 1996
Winterthur Fabio Haller (G) 1992 Reinach, SUI
Winterthur Remo Oehninger (G) 1988
Winterthur Michel Grolimund (D) 1990
Winterthur Fabian Hurter (D) 1987
Winterthur Claude Moser (D) 1993
Winterthur Pascal Rieser (D) 1989 Frauenfeld, SUI
Winterthur Joel Steinauer (D) 1995
Winterthur Nigel Wollgast (D) 1994
Winterthur Roman Wuffli (D) 1994 Winterthur, SUI
Winterthur Timon Zuber (D) 1994
Winterthur Jorden Gähler (D) 1993 Urnäsch, SUI
Winterthur Florian Huber (D) 1997 Frauenfeld, SUI
Winterthur Joshua Theodoridis (F) 1992 Zürich, SUI
Winterthur Fabian Ziegler (F) 1986 Luzern, SUI
Winterthur Steven Schmid (F) 1984 Zürich, SUI
Winterthur Spencer Rezek (F) 1984
Winterthur Luca Homberger (F) 1991 Uzwil, SUI
Winterthur Philippe Beeler (F) 1991 Zürich, SUI
Winterthur Yannic Celio (F) 1993
Winterthur Eric Geiser (F) 1987 Schaffhausen, SUI
Winterthur Phillipp Aerni (F) 1991
Winterthur Anthony Staiger (F) 1993
Winterthur Timon Vesely (F) 1987
Winterthur Michèl Cheula (F) 1995
Winterthur Philipp Loser (F) 1985
2011-2012 Red Ice Florian Brügger (G) 1980
Red Ice Reto Lory (G) 1988 Bern, SUI
Red Ice Nicolas Bernasconi (D) 1984
Red Ice François Cretton (D) 1982
Red Ice Lionel Girardin (D) 1989 La Chaux-de-Fonds, SUI
Red Ice Frédéric Iglesias (D) 1989 Genève, SUI
Red Ice Mathieu Maret (D) 1991 Monthey, SUI
Red Ice Richard Müller (D) 1991 Untersiegenthal, SUI
Red Ice Kevin Ryser (D) 1988 Bern, SUI
Red Ice Adriano Pennaforte (D) 1991 Lecce, ITA
Red Ice Igor Fedulov (F) 1966 Kirovo-Chepetsk, RUS
Red Ice Oleg Siritsa (F) 1981 Kiev, UKR
Red Ice Andy Béring (F) 1986 La Chaux-de-Fonds, SUI
Red Ice Rolf Portmann (F) 1984 Wolhusen, SUI
Red Ice Alain Bartlomé (F) 1986 Münchenbuchsee, SUI
Red Ice David Delessert (F) 1991 Sierre, SUI
Red Ice Christopher Depraz (F) 1988 Lausanne, SUI
Red Ice Benoît Moret (F) 1982
Red Ice Corey Ruhnke (F) 1985 Fribourg, SUI
Red Ice Florian Dähler (F) 1986 Wynigen, SUI
Red Ice Rémy Rimann (F) 1989 Grenoble, FRA
Red Ice Samuel Grezet (F) 1990 La Chaux-de-Fonds, SUI
Red Ice Dimitri Malgin (F) 1988 Perm, RUS
Red Ice Nico Spolidoro (F) 1986 Langnau im Emmental, SUI
2005-2006 Thurgau Flavio Lüdke (G) 1980 Davos, SUI
Thurgau Andreas Schoop (G) 1986 Frauenfeld, SUI
Thurgau Yves Diacon (D) 1986
Thurgau Michel Fäh (D) 1977 Zürich, SUI
Thurgau Ronny Keller (D) 1979 Volketswil, SUI
Thurgau Patrick Meichtry (D) 1980
Thurgau Patric Schwab (D) 1985
Thurgau Daniel Sigg (D) 1972
Thurgau Björn Stäheli (D) 1986 Scherzingen, SUI
Thurgau Mathias Wüst (D) 1980
Thurgau Dario Horber (F) 1985
Thurgau Oskar Lattner (F) 1989 Konstanz, GER
Thurgau Mathias Brägger (F) 1983 Davos, SUI
Thurgau Jürg Dolder (F) 1986
Thurgau Philipp Lüber (F) 1975 Männedorf, SUI
Thurgau Fabio Toschini (F) 1987 Uster, SUI
Thurgau Elia Tröndle (F) 1987
Thurgau Christian Wohlwend (F) 1977 Montréal, QC, CAN
Thurgau Alain Bucher (F) 1985
Thurgau Roland Korsch (F) 1979
Thurgau Michael Pötzi (F) 1987 Herisau, SUI
434 players found | Previous page | Next page
All Winners (Team Staff)
Season Award winner Born Birthplace
2015-2016 Biasca Luca Cereda 1981 Bellinzona, SUI
Biasca Marco Cetti -
Biasca Paolo Della Bella 1977 Sorengo, SUI
Biasca Rolando Marzano -
Biasca Omar Tognini 1977
Biasca Francesco Turolo -
2014-2015 Winterthur Martin Büsser 1988
Winterthur Erwin Füllemann 1947
Winterthur Alexander Keller -
Winterthur Markus Schumann 1956 Zürich, SUI
Winterthur Markus Studer 1965 Zürich, SUI
Winterthur Martin Winkler 1967
2011-2012 Red Ice Albert Malgin 1966
Red Ice Ondrej Mertl 1980 Tabor, CZE
2005-2006 Thurgau Felix Burgener 1963
Thurgau Hanspeter Frutiger 1948
Thurgau Marcel Wick 1958
2002-2003 Chur Andreas Fischer 1966 Bern, SUI
Chur Remo Gross 1960
2001-2002 Langenthal Ernst Bruderer 1953 Zürich, SUI
Langenthal Edgar Niggli -
1999-2000 Basel Fredy Lüthi 1961 Thun, SUI
Herisau Roger Nater 1965
1998-1999 Visp Thomas Anthamatten -
Visp René Böni 1960
Visp Pius-David Kuonen 1961 Visp, SUI
Visp Sandro Mäusli 1963
Visp Bruno Zenhäusern 1945
Visp Martin Zimmermann -
1997-1998 Sierre Philippe Erismann 1964
Sierre Christian Wittwer 1952
1996-1997 Bülach Dante Quirici -
Bülach Dave Tietzen 1957
1995-1996 Luzern Fredi Bürgisser -
Luzern Marcel Comte -
Luzern Arno Del Curto 1956 Sankt-Moritz, SUI
Luzern Arthur Lang 1946
Luzern Beat Lautenschlager 1959
Luzern Enrico Secchi -
1994-1995 Genève-Servette Éric Conne 1950
Genève-Servette François Huppé -
Genève-Servette Marco Torriani 1945
1993-1994 Langnau Simon Schenk 1946 Langnau im Emmental, SUI
1992-1993 Grasshopper Walter Frey 1943 Zürich, SUI
Grasshopper Leo Schumacher 1953 Baar, SUI
1990-1991 Davos Lance Nethery 1957 Toronto, ON, CAN
1989-1990 Bülach Rick Alexander 1951 Calgary, AB, CAN
Bülach Gary Clark 1959 Moose Jaw, SK, CAN
1988-1989 Lyss Dick Decloe 1953 Amsterdam, NED
1987-1988 Bülach Bernie Johnston 1956 Toronto, ON, CAN
Bülach Günter Waritsch 1943
Genève-Servette Paul-André Cadieux 1947 Ottawa, ON, CAN
Genève-Servette Jim Koleff 1953 Hamilton, ON, CAN
Genève-Servette Jürg Stäubli 1957 Zürich, SUI
1986-1987 Martigny Normand Dubé 1951 Sherbrooke, QC, CAN
1985-1986 Herisau Björn Kinding 1957 Goteborg, SWE
1984-1985 Ajoie Jean Trottier 1955 Montréal, QC, CAN