.
All Winners (Players)
Season Award winner Born Birthplace Drafted by
2023-2024 Valentin Poperezhay (G) 2003
Maxim Sulyutin (G) 2001 Kherson, UKR
Eduard Zakharchenko (G) 1995 Vladivostok, RUS
Rasim Abdullaiev (D) 2002
Ruslan Boiko (D) 2003 Bila Tserkva, UKR
Kirill Bortnikov (D) 2004 Kryvyi Rih, UKR
Denis Nalivaiko (D) 2005 Kharkov, UKR
Artem Portnoi (D) 2003 Dnipro, UKR
Yevgenii Ratushnyi (D) 2001 Vinnytsia, UKR
Anton Stotskiy (D) 1999
Hlib Varava (D) 2002 Kremenchuk, UKR
Valentin Aleksyuk (F) 1989 Kyiv, UKR
Ilya Kriklya (F) 2004 Donetsk, UKR
Ivan Omelchuk (F) 2005
Maxim Kurakh (F) 2002 Odessa, UKR
Nikita Liesnikov (F) 1999 Brovary, UKR
Dmytro Masyuk (F) 2006
Arsenii Oliynyk (F) 2004 Kalush, UKR
Oleh Palamarchuk (F) 2002 Ivano-Frankivsk, UKR
Serhii Poymanov (F) 2002 Kharkov, UKR
Dmytro Sapozhnik (F) 2006 Lutsk, UKR
Illia Shcherbak (F) 2006 Kyiv, UKR
Nikita Sidorenko (F) 2004 Donetsk, UKR
Serhii Stetsiura (F) 2004 Donetsk, UKR
Mikhaylo Tsyura (F) 2005 Kyiv, UKR
Kostyantin Yatsenko (F) 2005
Dmytro Kobylnyk (F) 2002 Kramatorsk, UKR
2022-2023 Nazari Sushak (G) 2002 Vinnytsia, UKR
Eduard Zakharchenko (G) 1995 Vladivostok, RUS
Ruslan Boiko (D) 2003 Bila Tserkva, UKR
Artem Hrebenyk (D) 2002 Kyiv, UKR
Bogdan Pankov (D) 2001 Kharkov, UKR
Artem Portnoi (D) 2003 Dnipro, UKR
Nikita Vasilyev (D) 1990 Kyiv, UKR
Mykola Dvornyk (F) 1995 Kherson, UKR
Alexander Koyda (F) 2003
Nikita Liesnikov (F) 1999 Brovary, UKR
Arsenii Oliynyk (F) 2004 Kalush, UKR
Dmytro Poperezhai (F) 2001 Dnipro, UKR
Anatoli Revuka (F) 2005
Illia Shcherbak (F) 2006 Kyiv, UKR
Nikita Sidorenko (F) 2004 Donetsk, UKR
Serhii Stetsiura (F) 2004 Donetsk, UKR
Danilo Tischenko (F) 2000 Donetsk, UKR
Artem Tselogorodtsev (F) 2001 Kharkov, UKR
Mikhaylo Tsyura (F) 2005 Kyiv, UKR
Dmytro Kobylnyk (F) 2002 Kramatorsk, UKR
Denis Borodai (F) 2002 Kyiv, UKR
2021-2022 Vladislav Gurko (G) 2000 Kherson, UKR
Sergei Pisarenko (G) 1996 Odessa, UKR
Eduard Zakharchenko (G) 1995 Vladivostok, RUS
Kirill Budko (D) 2001 Kherson, UKR
Pavel Golubich (D) 1999 Gomel, BLR
Maxim Gorechishnikov (D) 1991 Chelyabinsk, RUS
Nikita Kardashev (D) 1992 Minsk, BLR
Kirill Katrich (D) 1984 Kyiv, UKR
Bogdan Pankov (D) 2001 Kharkov, UKR
Vladislav D. Pavlov (D) 2000 Chelyabinsk, RUS
Yevgenii Ratushnyi (D) 2001 Vinnytsia, UKR
Dmitri Savritsky (D) 1999 Minsk, BLR
Gleb Bandurkin (F) 2000 Moskva, RUS
Mykola Dvornyk (F) 1995 Kherson, UKR
Alexei Sergeyev (F) 2000 Rybinsk, RUS
Bulat Khammatov (F) 1993 Ufa, RUS
Platon Popov (F) 1998 Chelyabinsk, RUS
Danil Bulakh (F) 2003
Vitali Kiryushchenkov (F) 1992 Novopolotsk, BLR
Nikita Kolobov (F) 1998 Yaroslavl, RUS
Denis Melnik (F) 2004 Vinnytsia, UKR
Andrei Rusakov (F) 1999 Kherson, UKR
Danilo Tischenko (F) 2000 Donetsk, UKR
Artyom Sevankayev (F) 1994 Chelyabinsk, RUS
Kirill Bondarenko (F) 1996 Kyiv, UKR
2020-2021 Igor Davletshin (G) 1997
Mykyta Hordiushin (G) 1998 Donetsk, UKR
Daniil Korniyenko (G) 2002
Vyacheslav Novitsky (G) 1996 Omsk, RUS
Vladimir Aleksyuk (D) 1987 Kyiv, UKR
Alexander Alexandrov (D) 1997 Kharkov, UKR
Alexander Boyevykh (D) 1995 Kyiv, UKR
Alexander Gorlushko (D) 1999 Kyiv, UKR
David Grigoryan (D) 1995 Yerevan, ARM
Vladislav Gritskikh (D) 1995
Vadim Khrishpents (D) 1995 Omsk, RUS
Vsevolod Tolstushko (D) 1993 Kyiv, UKR
Alexander Yakovlev (D) 1994 Yaroslavl, RUS
Hlib Varava (D) 2002 Kremenchuk, UKR
Ilya Babrusev (D) 1996 Nizhny Novgorod, RUS
Artyom Dubinin (F) 1989 Chkalovsk, RUS
Timur Hrytsenko (F) 1996 Kherson, UKR
Olexei Vorona (F) 1997 Kyiv, UKR
Andrei Deniskin (F) 1998 Kyiv, UKR
Nikolai Kiselyov (F) 1994 Cherepovets, RUS
Alexander Korobov (F) 1995 Khabarovsk, RUS
Tymofii Savytskyi (F) 2003 Kyiv, UKR
Yegor Seranov (F) 1997 Nizhny Novgorod, RUS
Ilya Smirnov (F) 1995 Omsk, RUS
Dmitri Sozonov (F) 1989 Snezhinsk, RUS
Viktor Tyutchenko (F) 1996 Prokopyevsk, RUS
Maxim Volkov (F) 1985 Tyumen, RUS
448 players found | Previous page | Next page
All Winners (Team Staff)
Season Award winner Born Birthplace
2022-2023 Olexander Bobkin 1982 Kyiv, UKR
Ruslan Borysenko 1983 Chernihiv, UKR
Yevgeni Grischenko 1985 Kherson, UKR
Danylo Hrytsenko 1999 Kyiv, UKR
Nikita Vasilyev 1990 Kyiv, UKR
2021-2022 Yevgeni Grischenko 1985 Kherson, UKR
Dmitri Pidgursky 1973 Kamianske, UKR
Alexander Samoylenko 1965 Antonovka, UKR
Alexander Vasilyev 1964 Angarsk, RUS
Nikita Vasilyev 1990 Kyiv, UKR
2020-2021 Dmitri Khristich 1969 Kyiv, UKR
Sergei Mazur 1968 Kremenchuk, UKR
Denys Oliinyk 1988 Kremenchuk, UKR
Volodymyr Oliinyk 1970 Kremenchug, UKR
Oleksandr Savytskyi 1971 Kyiv, UKR
Vitalii Serdiuk 1990 Kremenchuk, UKR
Oleksandr Sokolov 1970 Severodonetsk, UKR
Dmytro Sumets 1971 Severodonetsk, UKR
2019-2020 Yevgeni Grischenko 1985 Kherson, UKR
Vladislav Manger 1970 Kyiv, UKR
Dmitri Pidgursky 1973 Kamianske, UKR
Oleg Timchenko 1978 Kharkov, UKR
Alexander Vasilyev 1964 Angarsk, RUS
2018-2019 Denis Isayenko 1980 Novoshepelichi, UKR
Sergei Mazur 1968 Kremenchuk, UKR
Pavlo Mikhonik 1966 Kyiv, UKR
Denys Oliinyk 1988 Kremenchuk, UKR
Oleksandr Savytskyi 1971 Kyiv, UKR
Vitalii Serdiuk 1990 Kremenchuk, UKR
2017-2018 Olexander Bobkin 1982 Kyiv, UKR
Konstantin Butsenko 1969 Kharkov, UKR
Vitali Litvinenko 1970 Kharkov, UKR
Konstantin Yefimenko 1975 Bila Tserkva, UKR
2016-2017 Yuri Gunko 1972 Kyiv, UKR
Alexander Ignatenko 1981 Kremenchug, UKR
Olexander Kulikov 1955 Yekaterinburg, RUS
Alexander Shevchenko 1984 Kyiv, UKR
Alexander Vasilyev 1964 Angarsk, RUS
2015-2016 Igor Arkhipenko 1977 Kyiv, UKR
Anatoli Khomenko 1961 Kyiv, UKR
Alexey Korotky 1978 Kamianske, UKR
Sergei Mazur 1968 Kremenchuk, UKR
Denys Oliinyk 1988 Kremenchuk, UKR
Volodymyr Oliinyk 1970 Kremenchug, UKR
Dmitri Pidgursky 1973 Kamianske, UKR
Oleksandr Savytskyi 1971 Kyiv, UKR
Vitalii Serdiuk 1990 Kremenchuk, UKR
2012-2013 Olexander Seukand 1950 Kyiv, UKR
2007-2008 Yevgeni Gladchenko 1955
2005-2006 Vladimir Andreyev 1951 Noginsk, RUS
2004-2005 Anatoli Demin 1954 Balashikha, RUS
2003-2004 Nikolai Kolyada 1962
2002-2003 Nikolai Kolyada 1962