All Winners (Players)
Season Award winner Born Birthplace Drafted by
2010-2011 Zoltán Hetényi (G) 1988 Budapest, HUN
Levente Szuper (G) 1980 Budapest, HUN Calgary Flames (2000)
Adam Hegyi (D) 1986 Dunaújváros, HUN
Andras Horvath (D) 1976 Budapest, HUN
Attila Orbán (D) 1990 Szekszárd, HUN
Tamás Pozsgai (D) 1988 Dunaújváros, HUN
Tamás Sille (D) 1969
Viktor Szélig (D) 1975 Dunaújváros, HUN
Viktor Tokaji (D) 1977 Dunaújváros, HUN
Márton Vas (D) 1980 Dunaújváros, HUN
Roger Holeczy (F) 1976 Lake Forest, IL, USA
Ladislav Sikorcin (F) 1985 Ilava, SVK
István Bartalis (F) 1990 Miercurea Ciuc, ROM
Nikandrosz Galanisz (F) 1988 Dunaújváros, HUN
András Benk (F) 1987 Budapest, HUN
Csaba Kovács (F) 1984 Budapest, HUN
Balazs Ladanyi (F) 1976 Dunaújváros, HUN
Dániel Kóger (F) 1989 Székesfehérvár, HUN
Bálint Magosi (F) 1989 Dunaújváros, HUN
Krisztián Palkovics (F) 1975 Székesfehérvár, HUN
István Sofron (F) 1988 Miercurea Ciuc, ROM
János Vas (F) 1984 Dunaújváros, HUN Dallas Stars (2002)
2009-2010 Vadim Seliverstov (G) 1981 Kiev, UKR
Konstantin Simchuk (G) 1974 Kiev, UKR
Oleg Blagoy (D) 1979 Kiev, UKR
Denis Isayenko (D) 1980 Novoshepelichi, UKR
Sergei Klimentyev (D) 1975 Havanna, CUB Buffalo Sabres (1994)
Yuri Navarenko (D) 1979 Kiev, UKR
Artyom Ostroushko (D) 1974 Kiev, UKR
Alexander Pobedonostsev (D) 1981 Kiev, UKR
Andri Sriubko (D) 1975 Kiev, UKR
Dmytro Tolkunov (D) 1979 Kiev, UKR
Oleg Shafarenko (F) 1981 Kiev, UKR
Vadim Shakhraichuk (F) 1974 Kiev, UKR
Artyom Bondaryev (F) 1983 Kiev, UKR
Andrei Mikhnov (F) 1983 Kiev, UKR St. Louis Blues (2002)
Konstantin Kasyanchuk (F) 1979 Kiev, UKR
Alexander Materukhin (F) 1981 Kiev, UKR
Olexander Matviychuk (F) 1975 Kiev, UKR
Oleg Timchenko (F) 1978 Kharkov, UKR
Dmitri Tsyrul (F) 1979 Glazov, RUS
Sergei Varlamov (F) 1978 Kiev, UKR
Dmitri Nimenko (F) 1988 Kiev, UKR
Roman Salnikov (F) 1976 Kharkov, UKR
2008-2009 Andrej Hocevar (G) 1984 Ljubljana, SLO
Ales Sila (G) 1987 Ljubljana, SLO
Bostjan Groznik (D) 1982 Brezje, SLO
Sabahudin Kovacevic (D) 1986 Jesenice, SLO
Jakob Milovanovic (D) 1984 Kranj, SLO
Ziga Pavlin (D) 1985 Kranj, SLO
Mitja Robar (D) 1983 Maribor, SLO
Ziga Svete (D) 1985 Bled, SLO
Andrej Tavzelj (D) 1984 Jesenice, SLO
Egon Muric (F) 1982 Bled, SLO
Rok Ticar (F) 1989 Jesenice, SLO
Marcel Rodman (F) 1981 Jesenice, SLO Boston Bruins (2001)
Jurij Golicic (F) 1981 Kranj, SLO
Gregor Poloncic (F) 1981 Ljubljana, SLO
Anze Terlikar (F) 1980 Kranj, SLO
Ales Music (F) 1982 Ljubljana, SLO
Andrej Hebar (F) 1984 Ljubljana, SLO
Ziga Pance (F) 1989 Ljubljana, SLO
Tomaz Razingar (F) 1979 Jesenice, SLO
Matej Hocevar (F) 1982 Ljubljana, SLO
Mitja Sivic (F) 1979 Brezje, SLO
David Rodman (F) 1983 Jesenice, SLO
2007-2008 Sergei Khudyakov (G) 1987 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Sergei Ogureshnikov (G) 1977 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Artyom Argokov (D) 1976 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Yevgeni Fadeyev (D) 1982 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Vladislav Kolesnikov (D) 1984 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Artemi Lakiza (D) 1987 Barnaul, RUS
Sergei Miroshnichenko (D) 1979 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Alexei Savchenko (D) 1983 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Yevgeni Ushkov (D) 1976 Novosibirsk, RUS
Maxim Belyayev (F) 1979 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Konstantin Kasatkin (F) 1976 Arkhangelsk, RUS
Ilya Solaryov (F) 1982 Perm, RUS Tampa Bay Lightning (2001)
Lev Krutokhvostov (F) 1978 Novosibirsk, RUS
Roman Kuznetsov (F) 1986 Irkutsk, RUS
Andrei Ogorodnikov (F) 1982 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Alexei Vyatkin (F) 1984 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Andrei Spiridonov (F) 1982 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Alexei Vorontsov (F) 1986 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Andrei Gavrilin (F) 1978 Karaganda, KAZ
Vadim Rifel (F) 1979 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Doszhan Yesirkenov (F) 1985 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Roman Starchenko (F) 1986 Ust-Kamenogorsk, KAZ
2006-2007 Tomasz Jaworski (G) 1971 Zbroslawice, POL
Arkadiusz Sobecki (G) 1980 Tychy, POL
Mariusz Duleba (D) 1975 Bytom, POL
Daniel Galant (D) 1985
Sebastian Gonera (D) 1971 Katowice, POL
Jaroslaw Klys (D) 1977
Adrian Labryga (D) 1979
Patryk Noworyta (D) 1983 Oswiecim, POL
Mateusz Rompkowski (D) 1986 Gdansk, POL
Lukasz Wilczek (D) 1982
Grzegorz Pasiut (F) 1987
Damian Slabon (F) 1979 Sosnowiec, POL
246 players found | Previous page | Next page
All Winners (Team Staff)
Season Award winner Born Birthplace
2010-2011 Lajos Énekes 1965 Hungary
Lajos Imre 1963
Rudolf Keri 1961
J.P. MacCallum 1975 Halifax, NS, CAN
Ted Sator 1949 New Hartford, NY, USA
2009-2010 Alexei Scheblanov 1968 Minsk, BLR
Anatoli Stepanischev 1961 Lipetsk, RUS
Vadim Sysyuk 1965
Mikhail Zakharov 1962 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Vyacheslav Zavalnyuk 1974 Kiev, UKR
2008-2009 Milan Dragan 1964
Dany Gélinas 1966
John Harrington 1957 Virginia, MN, USA
Andrej Hebar 1962
Diko Stevic 1968
Drago Terlikar 1955
Matjaz Zargi 1955 Ljubljana, SLO
2007-2008 Viktor Bystryantsev 1971 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Sergei Drozdov 1946
Vadim Guseinov 1968 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Viktor Korabeinikov 1962
Nurlan Orazbayev 1968 Karaganda, KAZ
Yuri Petukhov 1961
Yerlan Sagymbayev 1970 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Gennadi Tsygurov 1942 Chelyabinsk, RUS
2006-2007 Marek Brodziak 1949
Jozef Chrzastek 1956
Marek Kostecki 1953
Rudolf Rohacek 1963
Andrzej Zabawa 1955 Krynica Zdroj, POL
Henryk Zabrocki 1955
2005-2006 Philippe Dubois 1960
Patrick Francheterre 1948 Lille, FRA
Dave Henderson 1952 Winnipeg, MB, CAN
Aurélien Omer 1978 Morlaix, FRA
Pierre Pousse 1966 Strasbourg, FRA
Patrick Rolland 1969 Montréal, QC, CAN
Christophe Tagliapietra 1972 La Celle-Saint-Cloud, FRA
2004-2005 Marek Brodziak 1949
Jozef Chrzastek 1956
Leszek Lejczyk 1943
Tomasz Rutkowski 1965
Andrei Sidorenko 1959 Chebarkul, RUS
Andrzej Zabawa 1955 Krynica Zdroj, POL
2003-2004 Björn Berg -
Grethe Berg -
Geir Hoff 1965 Bergen, NOR
Torbjørn Orskaug 1966
Knut Jørgen Stubdal 1961
2002-2003 Stanislaw Gawliczek 1936
Zenon Hajduga 1935
Marian Pysz 1947 Nowy Targ, POL
Wiktor Pysz 1949 Nowy Targ, POL
2001-2002 Christer Eriksson 1963 Säter, SWE
Heikki Leime 1962 Turku, FIN
William Libert 1966
Aurélien Omer 1978 Morlaix, FRA
Nano Pourtier -
2000-2001 Christer Eriksson 1963 Säter, SWE
Heikki Leime 1962 Turku, FIN
William Libert 1966
Aurélien Omer 1978 Morlaix, FRA
Nano Pourtier -