PRIMARY MENU
Stats Teams Leagues Nations Awards Free Agents Draft Center Drafts
SIDEBAR MENU
All Winners (Players)
Season Award winner Born Birthplace Drafted by
2018-2019 Matt Dalton (G) 1986 Clinton, ON, CAN
Yeon Seung Lee (G) 1995
Jin Woo Choi (D) 1996
Won-Jun Kim (D) 1991 Seoul, KOR
Don Ku Lee (D) 1988 Seoul, KOR
Alex Plante (D) 1989 Brandon, MB, CAN Edmonton Oilers (2007)
Eric Regan (D) 1988 Ajax, ON, CAN
Hyeong Cheol Song (D) 1996
Hyun Soo Kim (D) 1984 Seoul, KOR
Min Ho Cho (F) 1987 Seoul, KOR
Sang-Jin Park (F) 1989 Seoul, KOR
Sang Wook Kim (F) 1988 Seoul, KOR
Sang Hoon Shin (F) 1993 Seoul, KOR
Sang Woo Shin (F) 1987 Seoul, KOR
Yong Jun Lee (F) 1985 Seoul, KOR
Jung Woo Jeon (F) 1994
Hyung Kyeum Kim (F) 1994
Jin Kyu Park (F) 1991
Jin Hui Ahn (F) 1991 Seoul, KOR
Won Jung Kim (F) 1984 Seoul, KOR
Chong Hyun Lee (F) 1996 Seoul, KOR
Ki Sung Kim (F) 1985 Seoul, KOR
2017-2018 Henrik Karlsson (G) 1983 Stockholm, SWE
Dmitri Malgin (G) 1987 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Kevin Dallman (D) 1981 St. Catharines, ON, CAN
Madiar Ibraybekov (D) 1995 Moskva, RUS
Artemi Lakiza (D) 1987 Barnaul, RUS
Leonid Metalnikov (D) 1990 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Valeri Orekhov (D) 1999 Satpaev, KAZ
Kirill Polokhov (D) 1998 Karaganda, KAZ
Maxim Semyonov (D) 1984 Ust-Kamenogorsk, KAZ Toronto Maple Leafs (2004)
Dmitri Grents (F) 1996 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Dmitri Gurkov (F) 1996 Moskva, RUS
Ivan Kuchin (F) 1988 Magnitogorsk, RUS
Anton Sagadeyev (F) 1993 Temirtau, KAZ
Yegor Petukhov (F) 1994 Barnaul, RUS
Maxim Volkov (F) 1985 Karaganda, KAZ
Vladimir Markelov (F) 1987 Novosibirsk, RUS
Nikita Mikhailis (F) 1995 Karaganda, KAZ
Pavel Akolzin (F) 1990 Moskva, RUS
Alikhan Asetov (F) 1996 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Roman Starchenko (F) 1986 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Yevgeni Rymarev (F) 1988 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Yaroslav Yevdokimov (F) 1993 Chelyabinsk, RUS
2016-2017 Vitali Kolesnik (G) 1979 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Sergei Kudryavtsev (G) 1995 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Kevin Dallman (D) 1981 St. Catharines, ON, CAN
Artemi Lakiza (D) 1987 Barnaul, RUS
Alexander Lipin (D) 1985 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Kirill Polokhov (D) 1998 Karaganda, KAZ
Roman Savchenko (D) 1988 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Maxim Semyonov (D) 1984 Ust-Kamenogorsk, KAZ Toronto Maple Leafs (2004)
Dmitri Stepanov (D) 1990 Serov, RUS
Dustin Boyd (F) 1986 Winnipeg, MB, CAN Calgary Flames (2004)
Maxim Khudyakov (F) 1986 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Ivan Kuchin (F) 1988 Magnitogorsk, RUS
Anton Sagadeyev (F) 1993 Temirtau, KAZ
Martin St. Pierre (F) 1983 Ottawa, ON, CAN
Nigel Dawes (F) 1985 Winnipeg, MB, CAN New York Rangers (2003)
Nikita Ivanov (F) 1989 Temirtau, KAZ
Vladimir Markelov (F) 1987 Novosibirsk, RUS
Nikita Mikhailis (F) 1995 Karaganda, KAZ
Kirill Panyukov (F) 1997 Astana, KAZ
Brandon Bochenski (F) 1982 Blaine, MN, USA Ottawa Senators (2001)
Roman Starchenko (F) 1986 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Konstantin Pushkaryov (F) 1985 Ust-Kamenogorsk, KAZ Los Angeles Kings (2003)
2015-2016 Przemyslaw Odrobny (G) 1985 Gdansk, POL
Rafal Radziszewski (G) 1981 Sosnowiec, POL
Adam Borzecki (D) 1978 Gdansk, POL
Mateusz Bryk (D) 1989 Jastrzebie Zdroj, POL
Bartlomiej Bychawski (D) 1991 Opole, POL
Pawel Dronia (D) 1989 Opole, POL
Michal Kotlorz (D) 1987 Katowice, POL
Maciej Kruczek (D) 1988 Krynica Zdroj, POL
Bartlomiej Pociecha (D) 1992 Krynica Zdroj, POL
Patryk Wajda (D) 1988 Nowy Targ, POL
Marcin Kolusz (D) 1985 Limanowa, POL Minnesota Wild (2003)
Grzegorz Pasiut (F) 1987
Adam Baginski (F) 1980 Gdansk, POL
Krystian Dziubinski (F) 1988 Nowy Targ, POL
Krzysztof Zapala (F) 1982 Nowy Targ, POL
Radoslaw Galant (F) 1990 Krynica Zdroj, POL
Tomasz Malasinski (F) 1986 Nowy Targ, POL
Mateusz Bepierszcz (F) 1991 Warszawa, POL
Aron Chmielewski (F) 1991 Gdansk, POL
Mikolaj Lopuski (F) 1985 Gdynia, POL
Maciej Urbanowicz (F) 1986 Gdansk, POL
Patryk Wronka (F) 1995 Zakopane, POL
2014-2015 Przemyslaw Odrobny (G) 1985 Gdansk, POL
Rafal Radziszewski (G) 1981 Sosnowiec, POL
Mateusz Bryk (D) 1989 Jastrzebie Zdroj, POL
Rafal Dutka (D) 1985 Nowy Targ, POL
Michal Kotlorz (D) 1987 Katowice, POL
Maciej Kruczek (D) 1988 Krynica Zdroj, POL
Bartlomiej Pociecha (D) 1992 Krynica Zdroj, POL
Mateusz Rompkowski (D) 1986 Gdansk, POL
Patryk Wajda (D) 1988 Nowy Targ, POL
Jakub Wanacki (D) 1991 Opole, POL
Marcin Kolusz (D) 1985 Limanowa, POL Minnesota Wild (2003)
Kamil Kalinowski (F) 1992 Torun, POL
176 players found | Previous page | Next page
All Winners (Team Staff)
Season Award winner Born Birthplace
2018-2019 Matt Bertani 1976 North Huntingdon, PA, USA
Gangho Jin 1988
Wonjun Jung 1987
Chang Young Lee 1970
Sergei Nemchinov 1964 Moskva, RUS
Jim Paek 1967 Seoul, KOR
2017-2018 Rustem Bikbusunov 1968
Galym Mambetaliyev 1965 Temirtau, KAZ
Yuri Mikhailis 1969 Karaganda, KAZ
Oleg Shulayev 1964 Karaganda, KAZ
2016-2017 Rustem Bikbusunov 1968
Vadim Guseinov 1968 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Alexander Koreshkov 1968 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Yevgeni Koreshkov 1970 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Yevgeni Korolyov 1978 Moskva, RUS
Eduard Zankovets 1969 Minsk, BLR
2015-2016 Ireneusz Jarosz 1974
Torbjörn Johansson 1973 Nyköping, SWE
Kirill Korenkov 1968 St. Petersburg, RUS
Stefan Lunner 1962
Miroslaw Minkina 1965
Piotr Mytnik 1981 Krynica Zdroj, POL
Jacek Plachta 1969 Chorzow, POL
Tomasz Rutkowski 1965
Rafal Twardy 1978
Andrzej Zabawa 1955 Krynica Zdroj, POL
2014-2015 Torbjörn Johansson 1973 Nyköping, SWE
Kirill Korenkov 1968 St. Petersburg, RUS
Miroslaw Minkina 1965
Piotr Mytnik 1981 Krynica Zdroj, POL
Jacek Plachta 1969 Chorzow, POL
Rafal Twardy 1978
Andrzej Zabawa 1955 Krynica Zdroj, POL
2013-2014 Mark Mahon 1965 Vankleek Hill, ON, CAN
Keith O'Donnell 1965
Yutaka Saho 1972
Norio Suzuki 1964
Takeshi Yamanaka 1971
2012-2013 Rich Chernomaz 1963 Selkirk, MB, CAN
Gary Clark 1959 Moose Jaw, SK, CAN
Lajos Imre 1963
Balázs Kangyal 1969
Tim Kehler 1971 Victoria, BC, CAN
Rudolf Keri 1961
Gergely Majoross 1979 Budapest, HUN
Sandor Puskas 1979 Budapest, HUN
Diego Scandella 1964 Montréal, QC, CAN
Glen Williamson 1955 Souris, MB, CAN
2011-2012 Jack Cummings 1953
Lajos Imre 1963
Balázs Kangyal 1969
Rudolf Keri 1961
J.P. MacCallum 1975 Halifax, NS, CAN
Kevin Primeau 1955 Edmonton, AB, CAN