All Winners (Players)
Season Award winner Born Birthplace Drafted by
2017-2018 Scott Darling (G) 1988 Newport News, VA, USA Phoenix Coyotes (2007)
Keith Kinkaid (G) 1989 Farmingville, NY, USA
Charlie Lindgren (G) 1993 Lakeville, MN, USA
Will Butcher (D) 1995 Sun Prairie, WI, USA Colorado Avalanche (2013)
Quinn Hughes (D) 1999 Orlando, FL, USA
Nick Jensen (D) 1990 St. Paul, MN, USA Detroit Red Wings (2009)
Alec Martinez (D) 1987 Rochester Hills, MI, USA Los Angeles Kings (2007)
Charlie McAvoy (D) 1997 Long Beach, NY, USA Boston Bruins (2016)
Connor Murphy (D) 1993 Boston, MA, USA Phoenix Coyotes (2011)
Jordan Oesterle (D) 1992 Dearborn Heights, MI, USA
Neal Pionk (D) 1995 Hermantown, MN, USA
Nick Bonino (F) 1988 Hartford, CT, USA San Jose Sharks (2007)
Dylan Larkin (F) 1996 Waterford Township, MI, USA Detroit Red Wings (2014)
Blake Coleman (F) 1991 Plano, TX, USA New Jersey Devils (2011)
Derek Ryan (F) 1986 Spokane, WA, USA
Tage Thompson (F) 1997 Phoenix, AZ, USA St. Louis Blues (2016)
Colin White (F) 1997 Hanover, MA, USA Ottawa Senators (2015)
Brian Gibbons (F) 1988 Braintree, MA, USA
Johnny Gaudreau (F) 1993 Salem, NJ, USA Calgary Flames (2011)
Chris Kreider (F) 1991 Boxford, MA, USA New York Rangers (2009)
Anders Lee (F) 1990 Edina, MN, USA New York Islanders (2009)
Sonny Milano (F) 1996 Massapequa, NY, USA Columbus Blue Jackets (2014)
Cam Atkinson (F) 1989 Riverside, CT, USA Columbus Blue Jackets (2008)
Patrick Kane (F) 1988 Buffalo, NY, USA Chicago Blackhawks (2007)
Alex DeBrincat (F) 1997 Farmington Hills, MI, USA Chicago Blackhawks (2016)
2016-2017 Igor Shestyorkin (G) 1995 Moskva, RUS New York Rangers (2014)
Ilya Sorokin (G) 1995 Mezhdurechensk, RUS New York Islanders (2014)
Andrei Vasilevsky (G) 1994 Tyumen, RUS Tampa Bay Lightning (2012)
Viktor Antipin (D) 1992 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Anton Belov (D) 1986 Ryazan, RUS
Vladislav Gavrikov (D) 1995 Yaroslavl, RUS Columbus Blue Jackets (2015)
Bogdan Kiselevich (D) 1990 Cherepovets, RUS
Andrei Mironov (D) 1994 Moskva, RUS Colorado Avalanche (2015)
Dmitri Orlov (D) 1991 Novokuznetsk, RUS Washington Capitals (2009)
Ivan Provorov (D) 1997 Yaroslavl, RUS Philadelphia Flyers (2015)
Artyom Zub (D) 1995 Khabarovsk, RUS
Sergei Andronov (F) 1989 Penza, RUS St. Louis Blues (2009)
Vadim Shipachyov (F) 1987 Cherepovets, RUS
Vladimir Tkachyov (F) 1993 Dnipro, UKR
Vladislav Namestnikov (F) 1992 Voskresensk, RUS Tampa Bay Lightning (2011)
Yevgeni Kuznetsov (F) 1992 Chelyabinsk, RUS Washington Capitals (2010)
Nikita Gusev (F) 1992 Moskva, RUS Tampa Bay Lightning (2012)
Sergei Mozyakin (F) 1981 Yaroslavl, RUS Columbus Blue Jackets (2002)
Artemi Panarin (F) 1991 Korkino, RUS
Sergei Plotnikov (F) 1990 Komsomolsk-na-Amure, RUS
Alexander Barabanov (F) 1994 St. Petersburg, RUS
Nikita Kucherov (F) 1993 Maikop, RUS Tampa Bay Lightning (2011)
Yevgeni Dadonov (F) 1989 Chelyabinsk, RUS Florida Panthers (2007)
Valeri Nichushkin (F) 1995 Chelyabinsk, RUS Dallas Stars (2013)
Ivan Telegin (F) 1992 Novokuznetsk, RUS Atlanta Thrashers (2010)
2015-2016 Sergei Bobrovski (G) 1988 Novokuznetsk, RUS
Igor Shestyorkin (G) 1995 Moskva, RUS New York Rangers (2014)
Ilya Sorokin (G) 1995 Mezhdurechensk, RUS New York Islanders (2014)
Viktor Antipin (D) 1992 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Anton Belov (D) 1986 Ryazan, RUS
Maxim Chudinov (D) 1990 Cherepovets, RUS Boston Bruins (2010)
Alexei Marchenko (D) 1992 Moskva, RUS Detroit Red Wings (2011)
Dmitri Orlov (D) 1991 Novokuznetsk, RUS Washington Capitals (2009)
Vyacheslav Voynov (D) 1990 Chelyabinsk, RUS Los Angeles Kings (2008)
Alexei Yemelin (D) 1986 Togliatti, RUS Montréal Canadiens (2004)
Nikita Zaitsev (D) 1991 Moskva, RUS
Pavel Datsyuk (F) 1978 Yekaterinburg, RUS Detroit Red Wings (1998)
Vadim Shipachyov (F) 1987 Cherepovets, RUS
Roman Lyubimov (F) 1992 Tver, RUS
Yevgeni Kuznetsov (F) 1992 Chelyabinsk, RUS Washington Capitals (2010)
Alexander Burmistrov (F) 1991 Kazan, RUS Atlanta Thrashers (2010)
Sergei Kalinin (F) 1991 Omsk, RUS
Sergei Mozyakin (F) 1981 Yaroslavl, RUS Columbus Blue Jackets (2002)
Alexander Ovechkin (F) 1985 Moskva, RUS Washington Capitals (2004)
Artemi Panarin (F) 1991 Korkino, RUS
Stepan Sannikov (F) 1990 Solikamsk, RUS
Sergei Plotnikov (F) 1990 Komsomolsk-na-Amure, RUS
Sergei Shirokov (F) 1986 Ozery, RUS Vancouver Canucks (2006)
Yevgeni Dadonov (F) 1989 Chelyabinsk, RUS Florida Panthers (2007)
Ivan Telegin (F) 1992 Novokuznetsk, RUS Atlanta Thrashers (2010)
2014-2015 Jack Campbell (G) 1992 Port Huron, MI, USA Dallas Stars (2010)
Connor Hellebuyck (G) 1993 Commerce, MI, USA Winnipeg Jets (2012)
Alex Lyon (G) 1992 Baudette, MN, USA
Justin Faulk (D) 1992 South St. Paul, MN, USA Carolina Hurricanes (2010)
Jake Gardiner (D) 1990 Minneapolis, MN, USA Anaheim Ducks (2008)
Seth Jones (D) 1994 Arlington, TX, USA Nashville Predators (2013)
Torey Krug (D) 1991 Royal Oak, MI, USA
John Moore (D) 1990 Winnetka, IL, USA Columbus Blue Jackets (2009)
Connor Murphy (D) 1993 Boston, MA, USA Phoenix Coyotes (2011)
Zach Redmond (D) 1988 Traverse City, MI, USA Atlanta Thrashers (2008)
Mike Reilly (D) 1993 Chicago, IL, USA Columbus Blue Jackets (2011)
Nick Bonino (F) 1988 Hartford, CT, USA San Jose Sharks (2007)
Jack Eichel (F) 1996 North Chelmsford, MA, USA Buffalo Sabres (2015)
Dylan Larkin (F) 1996 Waterford Township, MI, USA Detroit Red Wings (2014)
Matt Hendricks (F) 1981 Blaine, MN, USA Nashville Predators (2000)
Brock Nelson (F) 1991 Warroad, MN, USA New York Islanders (2010)
Mark Arcobello (F) 1988 Milford, CT, USA
Charlie Coyle (F) 1992 Weymouth, MA, USA San Jose Sharks (2010)
Trevor Lewis (F) 1987 Salt Lake City, UT, USA Los Angeles Kings (2006)
Anders Lee (F) 1990 Edina, MN, USA New York Islanders (2009)
Jimmy Vesey (F) 1993 North Reading, MA, USA Nashville Predators (2012)
Steve Moses (F) 1989 Leominster, MA, USA
Ben Smith (F) 1988 Winston-Salem, NC, USA Chicago Blackhawks (2008)
Jeremy Morin (F) 1991 Auburn, NY, USA Atlanta Thrashers (2009)
Dan Sexton (F) 1987 Apple Valley, MN, USA
1 311 players found | Previous page | Next page
All Winners (Team Staff)
Season Award winner Born Birthplace
2017-2018 Scott Aldrich 1970
Seth Appert 1974 Cottage Grove, MN, USA
Jeff Blashill 1973 Sault Ste. Marie, MI, USA
Dan Bylsma 1970 Grand Haven, MI, USA
Mark DePasquale 1971
Don Granato 1967 Downers Grove, IL, USA
Kevin McLaughlin -
Adam Nightingale 1979 Cheboygan, MI, USA
Bob Webster 1955
Bill Zito 1964 Pittsburgh, PA, USA
2016-2017 Rashit Davydov 1969 Voskresensk, RUS
Vasili Kazanov 1984 Novocherkassk, RUS
Daniil Kupriyanov 1989 Magnitogorsk, RUS
Oleg Kupriyanov 1965 Magnitogorsk, RUS
Igor Nikitin 1973 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Roman Rotenberg 1981 St. Petersburg, RUS
Harijs Vitolins 1968 Rīga, LAT
Ilya Vorobyov 1975 Riga, LAT
Yuri Zhdanov 1961
Olegs Znaroks 1963 Ust-Katav, RUS
2015-2016 Rashit Davydov 1969 Voskresensk, RUS
Vasili Kazanov 1984 Novocherkassk, RUS
Daniil Kupriyanov 1989 Magnitogorsk, RUS
Oleg Kupriyanov 1965 Magnitogorsk, RUS
Igor Nikitin 1973 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Roman Rotenberg 1981 St. Petersburg, RUS
Harijs Vitolins 1968 Rīga, LAT
Ilya Vorobyov 1975 Riga, LAT
Olegs Znaroks 1963 Ust-Katav, RUS
2014-2015 Dan Bylsma 1970 Grand Haven, MI, USA
Greg Carvel 1970 Canton, NY, USA
Jim Johannson 1964 Rochester, MN, USA
Todd Richards 1966 Crystal, MN, USA
2013-2014 Tommy Boustedt 1959 Stockholm, SWE
Rikard Grönborg 1968 Huddinge, SWE
Lars-Henry Köhler 1957
Stefan Ladhe 1969
Pär Mårts 1953 Falun, SWE
Peter Popovic 1968 Köping, SWE
Anders Weiderstål 1954 Huddinge, SWE
2012-2013 Tim Army 1963 Providence, RI, USA
Phil Housley 1964 St. Paul, MN, USA
Jim Johannson 1964 Rochester, MN, USA
Pete Rogers 1955
Joe Sacco 1969 Medford, MA, USA
2011-2012 Alois Hadamczik 1952 Kravare, CZE
Slavomir Lener 1955 Beroun, CZE
Josef Palecek 1949 Stary Kolin, CZE
2010-2011 Alois Hadamczik 1952 Kravare, CZE
Slavomir Lener 1955 Beroun, CZE
Josef Palecek 1949 Stary Kolin, CZE
2009-2010 Tommy Boustedt 1959 Stockholm, SWE
Erik Granqvist 1972 Luleå, SWE
Rikard Grönborg 1968 Huddinge, SWE
Bengt-Åke Gustafsson 1958 Karlskoga, SWE
Mats Näslund 1959 Sundsvall, SWE
Roger Rönnberg 1971 Luleå, SWE
Anders Weiderstål 1954 Huddinge, SWE
2008-2009 Tommy Boustedt 1959 Stockholm, SWE
Rikard Grönborg 1968 Huddinge, SWE
Bengt-Åke Gustafsson 1958 Karlskoga, SWE
Anders Kellerstam 1960 Stockholm, SWE
Mats Näslund 1959 Sundsvall, SWE
Roger Rönnberg 1971 Luleå, SWE
Anders Weiderstål 1954 Huddinge, SWE
2007-2008 Kari Brusin 1946
Jukka Jalonen 1962 Riihimäki, FIN
Jari Kurri 1960 Helsinki, FIN
Janne Mälkiä 1977 Lappeenranta, FIN
Doug Shedden 1961 Wallaceburg, ON, CAN
2006-2007 Vyacheslav Bykov 1960 Chelyabinsk, RUS
2005-2006 Kari Brusin 1946
Jari Kurri 1960 Helsinki, FIN
Janne Mälkiä 1977 Lappeenranta, FIN
Erkka Westerlund 1957 Pernaja, FIN
2004-2005 Vladimir Krikunov 1950 Kirovo-Chepetsk, RUS
2003-2004 Jim Johannson 1964 Rochester, MN, USA
Peter Laviolette 1964 Franklin, MA, USA
Jay Leach 1951 Lexington, MA, USA
Larry Pleau 1947 Lynn, MA, USA
Greg Poss 1965 Green Bay, WI, USA
Don Waddell 1958 Detroit, MI, USA
2001-2002 Anders Hedberg 1951 Örnsköldsvik, SWE
Anders Kellerstam 1960 Stockholm, SWE
Hardy Nilsson 1947
Mats Waltin 1953 Stockholm, SWE
Anders Weiderstål 1954 Huddinge, SWE
2000-2001 Anders Hedberg 1951 Örnsköldsvik, SWE
Hardy Nilsson 1947
Tommy Tomth 1954
Anders Weiderstål 1954 Huddinge, SWE
1999-2000 Hannu Aravirta 1953 Savonlinna, FIN
1998-1999 Sune Bergman 1952 Kramfors, SWE
Stephan Lundh 1959 Stockholm, SWE
Anders Weiderstål 1954 Huddinge, SWE
1997-1998 Ivan Hlinka 1950 Most, CZE
Slavomir Lener 1955 Beroun, CZE
Vladimir Martinec 1949 Lomnice nad Popelkou, CZE
1996-1997 Hannu Aravirta 1953 Savonlinna, FIN
Ivan Hlinka 1950 Most, CZE
151 staff found | Previous page | Next page