All Winners (Players)
Season Award winner Born Birthplace Drafted by
2017-2018 Maxim Malyutin (G) 1988 Yaroslavl, RUS
Alexander Tryanichev (G) 1987 Cherepovets, RUS
Daniil Bokun (D) 1996 Minsk, BLR
Arseni Borisov (D) 1997 Vitebsk, BLR
Roman Dostanko (D) 1994 Soligorsk, BLR
Andrei Filichkin (D) 1987 Chelyabinsk, RUS
David Ruzicka (D) 1988
Sergei Stankevich (D) 1995 Mogilev, BLR
Vadim Sushko (D) 1986 Novopolotsk, BLR
Ivan Usenko (D) 1983 Nizhny Novgorod, RUS
Tony Vidgren (D) 1990 Turku, FIN
Yevgeni Belukhin (F) 1983 Sarov, RUS
Tomas Pitule (F) 1989 Rokycany, CZE
Artyom Demkov (F) 1989 Minsk, BLR
Alexander Kulakov (F) 1983 Minsk, BLR
Viktor Andrushchenko (F) 1986 Kiev, UKR
Ilya Kambovich (F) 1989 Yaroslavl, RUS
Igor Karabanov (F) 1992 Brest, BLR
Alexander Levko (F) 1992 Vitebsk, BLR
Roman Malinovsky (F) 1991 Novopolotsk, BLR
Kirill Nikulin (F) 1989 Surgut, RUS
Alexander Usenko (F) 1986 Nizhny Novgorod, RUS
Yevgeni Dadonov (F) 1992 Vitebsk, BLR
Olexander Materukhin (F) 1981 Kiev, UKR
Yevgeni Astankov (F) 1997 Vitebsk, BLR
Artur Buinitsky (F) 1995 Grodno, BLR
2016-2017 Igor Brikun (G) 1986 Novopolotsk, BLR
Yevgeni Lobanov (G) 1984 Arkhangelsk, RUS
Konstantin Durnov (D) 1984 Minsk, BLR
Andrei Filichkin (D) 1987 Chelyabinsk, RUS
Yevgeni Goranin (D) 1986 Novopolotsk, BLR
Mikhail Khoromando (D) 1991 Gomel, BLR
Anton Klementyev (D) 1990 Togliatti, RUS New York Islanders (2009)
David Mnatsyan (D) 1993 Omsk, RUS
Mikhail Prus (D) 1993 Gomel, BLR
Kirill Sachivko (D) 1991 Minsk, BLR
Igor Shvedov (D) 1987 Novopolotsk, BLR
Alexander Yeronov (D) 1989 Novopolotsk, BLR
Dmitri Zalamay (D) 1994 Minsk, BLR
Vyacheslav Fadeyev (F) 1995 Gomel, BLR
Andrei Kolosov (F) 1989 Novopolotsk, BLR
Nikolai Suslo (F) 1991 Gomel, BLR
Ivan Myadel (F) 1986 Novopolotsk, BLR
Alexander Usenko (F) 1986 Nizhny Novgorod, RUS
Pavel Volchek (F) 1980 Minsk, BLR
Anton Zimin (F) 1984 Yaroslavl, RUS
Edijs Brahmanis (F) 1983 Riga, LAT
Yevgeni Khuzeyev (F) 1992 Gomel, BLR
Sergei Pischuk (F) 1998 Gomel, BLR
Sergei Topol (F) 1985 Omsk, RUS Vancouver Canucks (2003)
Pavel Musienko (F) 1987 Chelyabinsk, RUS
Igor Revenko (F) 1990 Minsk, BLR
Denis Zaychik (F) 1997 Gomel, BLR
Yevgeni Solomonov (F) 1990 Gomel, BLR
2015-2016 Roman Bobariko (G) 1993 Gomel, BLR
Igor Brikun (G) 1986 Novopolotsk, BLR
Andrei Bashko (D) 1982 Minsk, BLR
Andrei Glebov (D) 1980 Cherepovets, RUS
Yegor Ivanov (D) 1996 Mogilev, BLR
Mikhail Khoromando (D) 1991 Gomel, BLR
Anton Klementyev (D) 1990 Togliatti, RUS New York Islanders (2009)
Andrei Kravchenko (D) 1993 Novopolotsk, BLR
Nikita Kryskin (D) 1994 Grodno, BLR
Mikhail Prus (D) 1993 Gomel, BLR
Igor Shvedov (D) 1987 Novopolotsk, BLR
Alexander Yeronov (D) 1989 Novopolotsk, BLR
Georgi Busarov (F) 1994 Penza, RUS
Vyacheslav Fadeyev (F) 1995 Gomel, BLR
Andrei Kolosov (F) 1989 Novopolotsk, BLR
Nikolai Suslo (F) 1991 Gomel, BLR
Artyom Volkov (F) 1985 Novopolotsk, BLR
Dmitri Kolyshkin (F) 1996 Gomel, BLR
Alexander Konnov (F) 1994 Khabarovsk, RUS
Ivan Myadel (F) 1986 Novopolotsk, BLR
Andrei Pereguda (F) 1995 Gomel, BLR
Igor Speshilov (F) 1994 Gomel, BLR
Pavel Volchek (F) 1980 Minsk, BLR
Alexander Zhidkikh (F) 1984 Novopolotsk, BLR
Edijs Brahmanis (F) 1983 Riga, LAT
Yevgeni Khuzeyev (F) 1992 Gomel, BLR
Pavel Musienko (F) 1987 Chelyabinsk, RUS
Igor Revenko (F) 1990 Minsk, BLR
Yevgeni Solomonov (F) 1990 Gomel, BLR
2014-2015 Igor Brikun (G) 1986 Novopolotsk, BLR
Leonid Grishukevich (G) 1978 Minsk, BLR
Andrei Bashko (D) 1982 Minsk, BLR
Andrei Glebov (D) 1980 Cherepovets, RUS
Mikhail Khoromando (D) 1991 Gomel, BLR
Yuri Navarenko (D) 1979 Kiev, UKR
Anton Pulver (D) 1981 Novopolotsk, BLR
Igor Shvedov (D) 1987 Novopolotsk, BLR
Alexander Yeronov (D) 1989 Novopolotsk, BLR
Sergei Stas (D) 1974 Minsk, BLR
Vyacheslav Fadeyev (F) 1995 Gomel, BLR
Artyom Karkotsky (F) 1985 Minsk, BLR
Andrei Kolosov (F) 1989 Novopolotsk, BLR
Nikolai Suslo (F) 1991 Gomel, BLR
Artyom Bozhko (F) 1985 Voskresensk, RUS
Kirill Brikun (F) 1990 Novopolotsk, BLR
Alexander Kachan (F) 1990 Minsk, BLR
668 players found | Previous page | Next page
All Winners (Team Staff)
Season Award winner Born Birthplace
2016-2017 Oleg Khmyl 1970 Minsk, BLR
Andrei Pchelyakov 1972 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Alexander Shumidub 1964
2015-2016 Alexander Lensky 1969
Andrei Pchelyakov 1972 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Alexander Polishchuk 1970
Alexander Shumidub 1964
Andrei Sidorenko 1959 Chebarkul, RUS
Sergei Stas 1974 Minsk, BLR
2014-2015 Alexander Andriyevsky 1968 Minsk, BLR
Alexander Polishchuk 1970
Alexander Shumidub 1964
2013-2014 Alexander Lensky 1969
Oleg Romanov 1970 Minsk, BLR
Valeri Voronin 1954 Yaroslavl, RUS
2010-2011 Vasili Spiridonov 1951 Perm, RUS
Pavel Zubov 1973
2009-2010 Alexander Lensky 1969
Alexander Shumidub 1964
Andrei Skabelka 1971 Minsk, BLR
2008-2009 Yevgeni Lebedev 1959 Novokuznetsk, RUS
Pavel Zubov 1973
2007-2008 Vladimir Kapulovsky 1960 Murmansk, RUS
Yevgeni Novichenko 1957 Chelyabinsk, RUS
Andrei Sidorenko 1959 Chebarkul, RUS
2006-2007 Igor Krivoshlyk 1963 Chelyabinsk, RUS
Alexei Scheblanov 1968 Minsk, BLR
Mikhail Zakharov 1962 Ust-Kamenogorsk, KAZ
2005-2006 Normunds Sejejs 1968 Riga, LAT
Julius Supler 1950 Poprad, SVK
2004-2005 Alexander Lobanov 1953 Pavlovsky Posad, RUS
Sergei Usanov 1963 Moskva, RUS
2003-2004 Vladimir Sinitsyn 1962 Nizhny Novgorod, RUS
2002-2003 Vladimir Boyarintsev 1964 Izhevsk, RUS
Alexander Lobanov 1953 Pavlovsky Posad, RUS
2001-2002 Anatoli Churabayev 1952
Vladimir Deyev 1969
Alexander Nadudik 1977 Grodno, BLR
Anatoli Varivonchik 1956 Maryina Gorka, BLR
2000-2001 Andrei Korobov 1958 Kirov, RUS
Vladimir Melenchuk 1953 Minsk, BLR
Alexander Shumidub 1964
1998-1999 Igor Krivoshlyk 1963 Chelyabinsk, RUS
Vladimir Melenchuk 1953 Minsk, BLR
1996-1997 Anatoli Varivonchik 1956 Maryina Gorka, BLR
1995-1996 Anatoli Varivonchik 1956 Maryina Gorka, BLR
1994-1995 Anatoli Varivonchik 1956 Maryina Gorka, BLR