PRIMARY MENU
Stats Teams Leagues Nations Awards Free Agents Draft Center Drafts
SIDEBAR MENU
All Winners (Players)
Season Award winner Born Birthplace Drafted by
2021-2022 Ivan Kulbakov (G) 1996 Gomel, BLR
Patrik Rybár (G) 1993 Skalica, SVK
Adam Almquist (D) 1991 Jönköping, SWE Detroit Red Wings (2009)
Lukas Bengtsson (D) 1994 Stockholm, SWE
Pavel Denisov (D) 2001 Gomel, BLR
Dmitri Deryabin (D) 1999 Minsk, BLR
Sergei Sapego (D) 1999 Vitebsk, BLR
Ilya Shinkevich (D) 1989 Minsk, BLR
Vladislav Yeryomenko (D) 1999 Mishutki, BLR Nashville Predators (2018)
Tyler Graovac (F) 1993 Brampton, ON, CAN Minnesota Wild (2011)
Vitali Pinchuk (F) 2002 Zhlobin, BLR
Ilya Usov (F) 2001 Minsk, BLR
Dmitri Buinitsky (F) 1997 Mogilev, BLR
Artyom Demkov (F) 1989 Minsk, BLR
Alexander Suvorov (F) 2002 Buda-Koshelyovo, BLR
Vladimir Alistrov (F) 2001 Mogilev, BLR
Pavel Varfolomeyev (F) 1995 Magnitogorsk, RUS
Taylor Beck (F) 1991 St. Catharines, ON, CAN Nashville Predators (2009)
Alexander Kogalev (F) 1994 Minsk, BLR
Roman Gorbunov (F) 1996 Sarov, RUS
Denis Mosalyov (F) 1986 Kartaly, RUS
Alexander Pavlovich (F) 1988 Grodno, BLR
Kirill Voronin (F) 1994 Yaroslavl, RUS
2020-2021 Dominik Furch (G) 1990 Praha, CZE
Danny Taylor (G) 1986 Plymouth, GBR Los Angeles Kings (2004)
Adam Almquist (D) 1991 Jönköping, SWE Detroit Red Wings (2009)
Dmitri Deryabin (D) 1999 Minsk, BLR
Stepan Falkovsky (D) 1996 Minsk, BLR Calgary Flames (2016)
Vladislav Kolyachonok (D) 2001 Minsk, BLR Florida Panthers (2019)
Brennan Menell (D) 1997 Woodbury, MN, USA
Ilya Shinkevich (D) 1989 Minsk, BLR
Vladislav Yeryomenko (D) 1999 Mishutki, BLR Nashville Predators (2018)
Dmitri Znakharenko (D) 1993 Gomel, BLR
Alexei Protas (F) 2001 Vitebsk, BLR Washington Capitals (2019)
Yegor Sharangovich (F) 1998 Minsk, BLR New Jersey Devils (2018)
Ilya Usov (F) 2001 Minsk, BLR
Ryan Spooner (F) 1992 Ottawa, ON, CAN Boston Bruins (2010)
Artyom Demkov (F) 1989 Minsk, BLR
Francis Paré (F) 1987 Lemoyne, QC, CAN
Vladimir Alistrov (F) 2001 Mogilev, BLR
Alexander Kogalev (F) 1994 Minsk, BLR
Shane Prince (F) 1992 Rochester, NY, USA Ottawa Senators (2011)
Ivan Drozdov (F) 1999 Vitebsk, BLR
Roman Gorbunov (F) 1996 Sarov, RUS
Brandon Kozun (F) 1990 Los Angeles, CA, USA Los Angeles Kings (2009)
Alexander Pavlovich (F) 1988 Grodno, BLR
Maxim Sushko (F) 1999 Brest, BLR Philadelphia Flyers (2017)
Rob Klinkhammer (F) 1986 Lethbridge, AB, CAN
2019-2020 Igor Brikun (G) 1986 Novopolotsk, BLR
Yan Shelepnyov (G) 1993 Mogilev, BLR
Andrei Antonov (D) 1985 Ramenskoe, RUS
Andrei Geraschenko (D) 1995 Voronezh, RUS
Pavel Kazakevich (D) 1993 Minsk, BLR
Yegor Mazhuga (D) 1995 Omsk, RUS
Nikita Mitskevich (D) 1994 Minsk, BLR
Yevgeni Nogachyov (D) 1991 Minsk, BLR
Vadim Shchyochin (D) 2000 Ostrovno, BLR
Nikita Tarletsky (D) 1997 Minsk, BLR
Kirill Brikun (F) 1990 Novopolotsk, BLR
Alexander Kulakov (F) 1983 Minsk, BLR
Sergei Drozd (F) 1990 Minsk, BLR
Maxim Maltsev (F) 1995 Tyumen, RUS
Yegor Gainetdinov (F) 1996 Moskva, RUS
Dmitri Kolgotin (F) 1994 Serov, RUS
Denis Tsyganov (F) 1993 Murmansk, RUS
Mikhail Voloshin (F) 1997 Shchyolkovo, RUS
Stanislav Lopachuk (F) 1992 Minsk, BLR
Maxim Parfeyevets (F) 1992 Minsk, BLR
Artemi Chernikov (F) 1996 Minsk, BLR
Artyom Baltruk (F) 1999 Novopolotsk, BLR
Vsevolod Kashkar (F) 1994 Minsk, BLR
2018-2019 Maxim Samankov (G) 1989 Novopolotsk, BLR
Vitali Trus (G) 1988 Novopolotsk, BLR
Roman Derlyuk (D) 1986 St. Petersburg, RUS Florida Panthers (2005)
Anton Grishanov (D) 1997 Vitebsk, BLR
Mikhail Khoromando (D) 1991 Gomel, BLR
Andrei Korshunov (D) 1983 Grodno, BLR
Nikita Kryskin (D) 1994 Grodno, BLR
Alexei Lebedev (D) 1993 St. Petersburg, RUS
Andrei Molotkov (D) 1998 Grodno, BLR
Alexander Petrov (D) 1994 Narva, EST
Roman Shuba (D) 1994 Minsk, BLR
Nikita Remezov (F) 1990 Voronezh, RUS
Sergei Smurov (F) 1993 Khabarovsk, RUS
Igor Varivonchik (F) 1995 Grodno, BLR
Tomas Pitule (F) 1989 Rokycany, CZE
Pavel Boyarchuk (F) 1990 Grodno, BLR
Igor Kozyachy (F) 1998 Grodno, BLR
Artyom Levsha (F) 1992 Novopolotsk, BLR
Roman Malinovsky (F) 1991 Novopolotsk, BLR
Alexander Malyavko (F) 1990 Grodno, BLR
Sergei Malyavko (F) 1990 Grodno, BLR
Nikita Orlov (F) 1999 Grodno, BLR
Artur Savinov (F) 1997 Grodno, BLR
Anton Yeliseyenko (F) 1991 Vitebsk, BLR
Artyom Kisly (F) 1989 Grodno, BLR
2017-2018 Roman Bobariko (G) 1993 Gomel, BLR
Igor Brikun (G) 1986 Novopolotsk, BLR
Alexei Merzlov (G) 1997 Gomel, BLR
Konstantin Durnov (D) 1984 Minsk, BLR
556 players found | Previous page | Next page
All Winners (Team Staff)
Season Award winner Born Birthplace
2021-2022 Dmitri Astapenko 1987
Alexei Dashkevich 1996 Minsk, BLR
Dmitri Filippovich 1992
Mikhail Grabovski 1984 Potsdam, GER
Boris Korol 1982
Andrei Mezin 1974 Chelyabinsk, RUS
Andrei Parfimovich -
Pavel Perepekhin 1978
Sergei Sushko 1973
Craig Woodcroft 1969 Toronto, ON, CAN
2020-2021 Mikhail Grabovski 1984 Potsdam, GER
Vladislav Klochkov 1978 Novosibirsk, RUS
Boris Korol 1982
Andrei Mezin 1974 Chelyabinsk, RUS
Pavel Perepekhin 1978
Igor Shunevich 1967
Adrien Valvo 1978
Craig Woodcroft 1969 Toronto, ON, CAN
2019-2020 Alexei Kalyuzhny 1977 Minsk, BLR
Dmitri Karpikov 1974 Kirovo-Chepetsk, RUS
Igor Novikevich 1990 Gomel, BLR
Vladimir Svito 1970 Minsk, BLR
Alexei Torbin 1983 Chashniki, BLR
Mikhail Zakharov 1962 Ust-Kamenogorsk, KAZ
2018-2019 Arunas Aleinikovas 1978
Alexei Kuznetsov 1983 St. Petersburg, RUS
Oleg Malashkevich 1972 Novokuznetsk, RUS
Sergei Pushkov 1964 St. Petersburg, RUS
2017-2018 Oleg Khmyl 1970 Minsk, BLR
Alexander Lensky 1969
Andrei Pchelyakov 1972 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Alexander Shumidub 1964
2016-2017 Arunas Aleinikovas 1978
Alexei Kuznetsov 1983 St. Petersburg, RUS
Oleg Malashkevich 1972 Novokuznetsk, RUS
Alexander Nadudik 1977 Grodno, BLR
Sergei Pushkov 1964 St. Petersburg, RUS
Vladimir Shenko 1950 Novokuznetsk, RUS
2015-2016 Yuri Ivashin 1973 Minsk, BLR
Oleg Khmyl 1970 Minsk, BLR
Igor Novikevich 1990 Gomel, BLR
Oleg Novitski 1983 Haisyn, UKR
Pavel Perepekhin 1978
Andrei Rasolko 1968 Minsk, BLR
Alexei Torbin 1983 Chashniki, BLR
Mikhail Zakharov 1962 Ust-Kamenogorsk, KAZ
2014-2015 Arunas Aleinikovas 1978
Aigars Cipruss 1972 Riga, LAT
Andrejs Ignatovics 1971 Riga, LAT
2013-2014 Gennadi Lyango 1979
Igor Novikevich 1990 Gomel, BLR
Andrei Rasolko 1968 Minsk, BLR
Alexei Scheblanov 1968 Minsk, BLR
Mikhail Zakharov 1962 Ust-Kamenogorsk, KAZ
2011-2012 Vasili Spiridonov 1951 Perm, RUS
Pavel Zubov 1973 Togliatti, RUS
2010-2011 Andrei Rasolko 1968 Minsk, BLR
Alexei Scheblanov 1968 Minsk, BLR
Mikhail Zakharov 1962 Ust-Kamenogorsk, KAZ
2009-2010 Igor Krivoshlyk 1963 Chelyabinsk, RUS
Alexei Scheblanov 1968 Minsk, BLR
Mikhail Zakharov 1962 Ust-Kamenogorsk, KAZ
2008-2009 Andrei Gusov 1969 Minsk, BLR
2007-2008 Alexander Alexeyev 1968
Alexander Shumidub 1964
Vladimir Sinitsyn 1962 Nizhny Novgorod, RUS
2006-2007 Alexander Andriyevsky 1968 Minsk, BLR
Alexander Gavrilyonok 1965 Minsk, BLR
Oleg Mikulchik 1964 Borisov, BLR
Lubomir Pokovic 1960 Skalica, SVK
2005-2006 Andrei Dmitriyev 1962 Liepaja, LAT
Vasili Pankov 1968 Minsk, BLR
Lubomir Pokovic 1960 Skalica, SVK
2004-2005 Igor Krivoshlyk 1963 Chelyabinsk, RUS
Alexei Scheblanov 1968 Minsk, BLR
Mikhail Zakharov 1962 Ust-Kamenogorsk, KAZ
2003-2004 Vladimir Sinitsyn 1962 Nizhny Novgorod, RUS
2002-2003 Igor Krivoshlyk 1963 Chelyabinsk, RUS
Vladimir Sinitsyn 1962 Nizhny Novgorod, RUS