.
All Winners (Players)
Season Award winner Born Birthplace Drafted by
2023-2024 Jelal-ad-Din Amirbekov (G) 2002 Tashkent, UZB
Nikita Boyarkin (G) 1998 Karaganda, KAZ
Danil Butenko (D) 2001 Pavlodar, KAZ
Madi Dikhanbek (D) 2001
Tamirlan Gaitamirov (D) 2000 Astana, KAZ
Khaknazar Kenesbay (D) 2002 Astana, KAZ
Artyom Korolyov (D) 2001 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Diar Manash (D) 2005
Kirill Nikitin (D) 2003 Astana, KAZ
Marat Sagymbayev (D) 2006
Eduard Shetle (D) 2003 Rudny, KAZ
Abylaikhan Suleimanov (D) 2002
Klimenti Tsaryov (D) 2003
Alexander Borisevich (F) 1998 Karaganda, KAZ
Dmitri Makeyev (F) 1997 Pavlodar, KAZ
Stanislav Alexandrov (F) 2002 Astana, KAZ
Oleg Boiko (F) 2001
Artur Gatiyatov (F) 1999 Satpaev, KAZ
Dias Guseinov (F) 2001 Astana, KAZ
Ali Kasenov (F) 2002 Kokshetau, KAZ
Nikita Kolobov (F) 1998 Yaroslavl, RUS
Abay Mangisbayev (F) 2002 Astana, KAZ
Ruslan Ospanov (F) 2004 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Dinmukhammet Saparbek (F) 2003
Georgi Saushkin (F) 2004 Orenburg, RUS
Nikolai Shulga (F) 2003
Daniil Tsybin (F) 2003
Maxim Musorov (F) 2001 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Vyacheslav Kolesnikov (F) 2000 Ozersk, RUS
Mikhail Rakhmanov (F) 1992 Ust-Kamenogorsk, KAZ
2022-2023 David Honzik (G) 1993 Milevsko, CZE Vancouver Canucks (2011)
Libor Kasik (G) 1992 Zlin, CZE
Matt O'Connor (G) 1992 Toronto, ON, CAN
Martin Bodak (D) 1998 Spisska Nova Ves, SVK
Cody Donaghey (D) 1996 St. John's, NL, CAN
Macoy Erkamps (D) 1995 Delta, BC, CAN
Oliver Fatul (D) 2002 Bratislava, SVK
Frantisek Gajdos (D) 2001 Bardejov, SVK
Luke Green (D) 1998 Halifax, NS, CAN Winnipeg Jets (2016)
Branislav Mezei (D) 1980 Nitra, SVK New York Islanders (1999)
Miroslav Pupák (D) 1985 Nitra, SVK
Ivan Svarny (D) 1984 Nitra, SVK
Martin Vitalos (D) 2000 Bratislava, SVK
Filips Buncis (F) 1997 Jelgava, LAT
Reid Duke (F) 1996 Calgary, AB, CAN Minnesota Wild (2014)
Tomas Hrnka (F) 1991 Nitra, SVK
Brad Morrison (F) 1997 Prince George, BC, CAN New York Rangers (2015)
Oleksii Myklukha (F) 2002 Bialistok, POL
Jozef Balaz (F) 1999 Liptovsky Mikulas, SVK
Sahir Gill (F) 1992 Terrace, BC, CAN
Filip Krivosik (F) 1999 Bratislava, SVK
Samuel Solenský (F) 1998 Michalovce, SVK
Jakub Lacka (F) 1998 Bratislava, SVK
Ondrej Molnár (F) 2005 Nitra, SVK
Phil Knies (F) 1998 Bratislava, SVK
Adam Sýkora (F) 2004 Piestany, SVK New York Rangers (2022)
Marek Tvrdon (F) 1993 Nitra, SVK Detroit Red Wings (2011)
Michael Drábek (F) 2001 Partizanske, SVK
Jake Elmer (F) 1998 Calgary, AB, CAN
Sebastian Cederle (F) 2000 Skalica, SVK
Juraj Pekarcik (F) 2005 Trstena, SVK St. Louis Blues (2023)
2021-2022 Denis Perevozchikov (G) 1993 Perm, RUS
David Zabolotny (G) 1994 Frankfurt am Main, GER
Martin Dudas (D) 1987 Ostrava, CZE
Jiri Gula (D) 1989 Most, CZE
Jere Karlsson (D) 1995 Turku, FIN
Vladislav Kazamanov (D) 1999 Dmitrov, RUS
Imants Lescovs (D) 1994 Daugavpils, LAT
Jakub Müller (D) 1999 Slany, CZE
Jakub Saur (D) 1992 Brno, CZE
Ivan Vorobyov (D) 1996 Nizhny Tagil, RUS
Ales Jezek (D) 1990 Tabor, CZE
Saku Kinnunen (D) 1995 Kuhmo, FIN
Yevgeni Bodrov (F) 1988 Togliatti, RUS
Yegor Dugin (F) 1990 Chelyabinsk, RUS
Ivan Yatsenko (F) 1992 Yekaterinburg, RUS
Erik Nemec (F) 1993 Metylovice, CZE
Lukasz Kaminski (F) 1999 Nowy Targ, POL
Igor Augustyniak (F) 2001 Tychy, POL
Sebastian Brynkus (F) 2001 Nowy Targ, POL
Dmitri Ismagilov (F) 1993 Chelyabinsk, RUS
Yevgeni Popitich (F) 1994 Perm, RUS
Yevgeni Solovyov (F) 1992 Novouralsk, RUS
Mateusz Bezwinski (F) 2001 Krakow, POL
Grigori Mishchenko (F) 1992 Kanibadam, TJK
Collin Shirley (F) 1996 Saskatoon, SK, CAN
Stepan Csamango (F) 1994
Damian Kapica (F) 1992 Nowy Targ, POL
Artyom Voroshilo (F) 1988 Suoyarvi, RUS
Anton Zlobin (F) 1993 Moskva, RUS Pittsburgh Penguins (2012)
2019-2020 Patrick Galbraith (G) 1986 Haderslev, DEN
Nicolaj Henriksen (G) 1995 Esbjerg, DEN
Adam Ohre (G) 1995 Sundsvall, SWE
Daniel Galbraith (D) 1991 Vojens, DEN
Oliver Gatz Nielsen (D) 1998 Aalborg, DEN
Daniel König (D) 1995 Vojens, DEN
Mike Little (D) 1987 Enfield, CT, USA
Rasmus Schultz Lyø (D) 1994 Odense, DEN
Konsta Mäkinen (D) 1992 Tampere, FIN
Christian Silfver (D) 1991 Helsinki, FIN
417 players found | Previous page | Next page
All Winners (Team Staff)
Season Award winner Born Birthplace
2023-2024 Sayat Akhmedyarov 1986
Alexander Berezensky 1979 Karaganda, KAZ
Pavel Bessonov 1974 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Konstantin Neverko 1981
Fyodor Polishchuk 1979 Kolodistoe, UKR
Georgi Vereschagin 1974
2022-2023 Tomas Chrenko 1977 Nitra, SVK
Miroslav Kovacik 1978 Nitra, SVK
Dusan Milo 1973 Nitra, SVK
Robert Panis -
Jozef Racko 1984 Nitra, SVK
Andrej Satura 1982
Normunds Sejejs 1968 Riga, LAT
Antonin Stavjana 1963 Zlin, CZE
2021-2022 Tomasz Baldys 1983 Krakow, POL
Rudolf Rohacek 1963
Dominik Salamon 1970
Anton Tomko 1963 Presov, SVK
2019-2020 Jan Jensen 1975 Aalborg, DEN
Kim Lykkeskov 1983 Vojens, DEN
Mario Simioni 1963 Toronto, ON, CAN
2018-2019 Igor Gorkov 1969
Vitali Kabysh 1971
Vladimir Kapulovsky 1960 Murmansk, RUS
Oleg Kovalenko 1975 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Rustem Nefyodov 1975
Alexei Petrov 1981 Riga, LAT
2017-2018 Alexei Baranov 1980 Elektrostal, RUS
Dmitri Karpikov 1974 Kirovo-Chepetsk, RUS
Igor Novikevich 1990 Gomel, BLR
Pavel Perepekhin 1978
Alexei Torbin 1983 Chashniki, BLR
Dmitri Yerko 1972
Mikhail Zakharov 1962 Ust-Kamenogorsk, KAZ
2016-2017 David Clarke 1981 Peterborough, GBR
Adam Goodridge 1981
Gary Moran 1960 Nottingham, GBR
Corey Neilson 1976 Oromocto, NB, CAN
Rick Strachan 1963 Winnipeg, MB, CAN
2015-2016 Fabrice Lhenry 1972 Lyon, FRA
Ari Salo 1963 Jyväskylä, FIN
2014-2015 Arunas Aleinikovas 1978
Andrejs Ignatovics 1971 Riga, LAT
Vasili Spiridonov 1951 Perm, RUS
2013-2014 Peter Andersson 1964
Pål Kristian Guldbrandsen 1977
Petter Thoresen 1961
2012-2013 Miroslav Miklosovic 1950 Banska Bystrica, SVK
Sergejs Naumovs 1969 Riga, LAT
Julius Supler 1950 Poprad, SVK
Sergei Viter 1975 Kharkov, UKR
2011-2012 Rodolphe Garnier 1967 Palaiseau, FRA
2010-2011 Gennadi Lyango 1979
Andrei Rasolko 1968 Minsk, BLR
Alexei Scheblanov 1968 Minsk, BLR
Mikhail Zakharov 1962 Ust-Kamenogorsk, KAZ
2009-2010 Patrick Dallaire 1975 Shawinigan, QC, CAN
Pierre Pagé 1948 Saint-Hermas, QC, CAN
Reijo Ruotsalainen 1960 Oulu, FIN
Patric Wener 1968 Karlstad, SWE
2008-2009 Dusan Gregor 1962 Trencin, SVK
2007-2008 Sergei Abramov 1959 Kazan, RUS
Valeri Belov 1967 Moskva, RUS
Zinetula Bilyaletdinov 1955 Moskva, RUS
Sergei Idrisov 1960
Mikhail Varnakov 1957 Nizhny Novgorod, RUS
2006-2007 Igor Krivoshlyk 1963 Chelyabinsk, RUS
Gennadi Lyango 1979
Alexei Scheblanov 1968 Minsk, BLR
Mikhail Zakharov 1962 Ust-Kamenogorsk, KAZ
2003-2004 Maros Krajci 1967 Bratislava, SVK
2002-2003 Timo Lounio -