All Winners (Players)
Season Award winner Born Birthplace Drafted by
2015-2016 Dmitri Voloshin (G) 1989 Magnitogorsk, RUS
2014-2015 Teemu Seppänen (G) 1986 Suomussalmi, FIN
2013-2014 Vlastimil Lakosil (G) 1979 Uherske Hradiste, CZE
Artyom Mikushin (G) 1992 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Joni Puurula (G) 1982 Kokkola, FIN Montréal Canadiens (2000)
Yevgeni Tsaregorodtsev (G) 1983 Khabarovsk, RUS
Renars Demiters (D) 1986 Riga, LAT
Dusan Devecka (D) 1980 Liptovsky Mikulas, SVK
Alexander Dolishnya (D) 1978 Chelyabinsk, RUS
Mikhail Donika (D) 1979 Kirovo-Chepetsk, RUS Dallas Stars (1999)
Daniel Hancak (D) 1984 Spisska Nova Ves, SVK
Yevgeni Mazunin (D) 1981 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Ben O'Connor (D) 1988 Durham, GBR
Alexei Petushkov (D) 1984 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Vladislav Podkorytov (D) 1993 Temirtau, KAZ
Alexei Shorokhov (D) 1980 Magnitogorsk, RUS
Rastislav Gaspar (F) 1983 Zvolen, SVK
Vladimír Klinga (F) 1993
Andrei Troshchinsky (F) 1978 Ust-Kamenogorsk, KAZ St. Louis Blues (1998)
Arystanbek Abdykharov (F) 1994 Astana, KAZ
Ramazan Aldamzharov (F) 1993 Alma-Ata, KAZ
Marek Maslonka (F) 1987 Poprad, SVK
Alexei Obukhov (F) 1978 Karaganda, KAZ
Andrejs Smirnovs (F) 1983 Riga, LAT
Igor Tyan (F) 1993 Karaganda, KAZ
Vladimir Markelov (F) 1987 Novosibirsk, RUS
Dmitri Vlasenkov (F) 1978 Olenegorsk, RUS Calgary Flames (1996)
Oleg Yeremeyev (F) 1979 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Marc Bélanger (F) 1983 Nanaimo, BC, CAN
Martin Kriska (F) 1984 Liptovsky Mikulas, SVK
Dmitri Levinsky (F) 1981 Ust-Kamenogorsk, KAZ Chicago Blackhawks (1999)
Yanick Riendeau (F) 1984 Montréal, QC, CAN
2012-2013 Tommi Nikkilä (G) 1977 Jyväskylän mlk, FIN
Martins Raitums (G) 1985 Talsi, LAT
Yevgeni Antonov (D) 1974 Novosibirsk, RUS
Artyom Argokov (D) 1976 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Alexei Danilov (D) 1976 Cherepovets, RUS
Alexander Dolishnya (D) 1978 Chelyabinsk, RUS
Ilya Gulyakov (D) 1989 Elektrostal, RUS
Ossi Ikonen (D) 1990 Toivakka, FIN
Dmitri Kislitsyn (D) 1995 Serov, RUS
Yevgeni Moshkarev (D) 1986 Omsk, RUS
Vyacheslav Tryasunov (D) 1985 Slavgorod, RUS
Martin Herman (F) 1987 Plzen, CZE
Joonas Koskinen (F) 1987 Ruovesi, FIN
Alexei Repkin (F) 1987 Perm, RUS
Maxim Sharifyanov (F) 1982 Ufa, RUS
Aldis Abolins (F) 1985 Talsi, LAT
Konstantin Akatyev (F) 1990 Almetievsk, RUS
Ilya Akolzin (F) 1988 Moskva, RUS
Yevgeni Deryabin (F) 1984 Tyumen, RUS
Denis Kozyrev (F) 1981 Chelyabinsk, RUS
Azal Mambetaliyev (F) 1993 Astana, KAZ
Sergei Ogorodnikov (F) 1978 Serov, RUS
Alexander Yegorov (F) 1985 Omsk, RUS
Andrei Zakharov (F) 1989 Elektrostal, RUS
Alexander Zubkov (F) 1986 Serov, RUS
Vitezslav Bilek (F) 1983 Tabor, CZE
Michal Milotínský (F) 1990 Jindrichuv Hradec, CZE
Kari Sihvonen (F) 1983 Haukipudas, FIN
Pavel Akolzin (F) 1990 Moskva, RUS
Tomas Horna (F) 1980 Kladno, CZE
All Winners (Team Staff)
Season Award winner Born Birthplace
2013-2014 Marat Askarov 1972 Chelyabinsk, RUS
Vladimir Klinga 1965 Spisska Nova Ves, SVK
Alexei Petrov 1981 Riga, LAT