All Winners (Players)
Season Award winner Born Birthplace Drafted by
2017-2018 Jesper Eliasson (G) 2000 Eksjö, SWE Detroit Red Wings (2018)
Olof Lindbom (G) 2000 Stockholm, SWE New York Rangers (2018)
Jesper Wallstedt (G) 2002 Västerås, SWE
Axel Andersson (D) 2000 Järna, SWE Boston Bruins (2018)
Tobias Björnfot (D) 2001 Upplands Väsby, SWE
Adam Boqvist (D) 2000 Falun, SWE Chicago Blackhawks (2018)
Adam Ginning (D) 2000 Linköping, SWE Philadelphia Flyers (2018)
Fredrik Granberg (D) 2000 Gällivare, SWE
Filip Johansson (D) 2000 Västerås, SWE Minnesota Wild (2018)
Nils Lundkvist (D) 2000 Piteå, SWE New York Rangers (2018)
Oskar Bäck (F) 2000 Karlstad, SWE Dallas Stars (2018)
David Gustafsson (F) 2000 Tingsryd, SWE Winnipeg Jets (2018)
David Lilja (F) 2000 Karlskoga, SWE
Jacob Olofsson (F) 2000 Piteå, SWE Montréal Canadiens (2018)
Nikola Pasic (F) 2000 Gislaved, SWE
Lukas Wernblom (F) 2000 Örnsköldsvik, SWE
Marcus Westfält (F) 2000 Stockholm, SWE Philadelphia Flyers (2018)
Albin Grewe (F) 2001 Märsta, SWE
Linus Nässén (F) 2000 Hönö, SWE
Nils Höglander (F) 2000 Bockträsk, SWE
Jonatan Berggren (F) 2000 Uppsala, SWE Detroit Red Wings (2018)
Samuel Fagemo (F) 2000 Göteborg, SWE
Carl Jakobsson (F) 2000 Limhamn, SWE
2016-2017 Dimitri Raiko (G) 1999 Berdsk, RUS
Kirill Ustimenko (G) 1999 Gomel, BLR Philadelphia Flyers (2017)
Maxim Zhukov (G) 1999 Kaliningrad, RUS Vegas Golden Knights (2017)
Venyamin Baranov (D) 1999 St. Petersburg, RUS
Georgi Dedov (D) 1999 Podolsk, RUS
Danila Galenyuk (D) 2000 Tyumen, RUS
Semyon Perelyayev (D) 1999 Togliatti, RUS
Mark Rubinchik (D) 1999 Moskva, RUS
Dmitri Samorukov (D) 1999 Volgograd, RUS Edmonton Oilers (2017)
Yevgeni Kalabushkin (D) 1999 Stupino, RUS
Pavel Koltygin (F) 1999 Moskva, RUS Nashville Predators (2017)
Alexei Lipanov (F) 1999 Moskva, RUS Tampa Bay Lightning (2017)
Maxim Marushev (F) 1999 Saratov, RUS
Mikhail Bitsadze (F) 1999 Tambov, RUS
Alexander Klisunov (F) 1999
Nikita Shashkov (F) 1999 Novokuznetsk, RUS
Yaroslav Alexeyev (F) 1999 Tyumen, RUS
Ivan Chekhovich (F) 1999 Yekaterinburg, RUS San Jose Sharks (2017)
Kirill Maximov (F) 1999 Moskva, RUS Edmonton Oilers (2017)
Kirill Slepets (F) 1999 Khabarovsk, RUS
Andrei Svechnikov (F) 2000 Barnaul, RUS Carolina Hurricanes (2018)
Alexei Toropchenko (F) 1999 Moscow, RUS St. Louis Blues (2017)
Ivan Muranov (F) 1999 Moskva, RUS
2015-2016 Jake Oettinger (G) 1998 Lakeville, MN, USA Dallas Stars (2017)
Joseph Woll (G) 1998 Dardenne Prairie, MO, USA Toronto Maple Leafs (2016)
Adam Fox (D) 1998 Jericho, NY, USA Calgary Flames (2016)
James Greenway (D) 1998 Canton, NY, USA Toronto Maple Leafs (2016)
Matthew Hellickson (D) 1998 Rogers, MN, USA New Jersey Devils (2017)
Chad Krys (D) 1998 Ridgefield, CT, USA Chicago Blackhawks (2016)
Ryan Lindgren (D) 1998 Minneapolis, MN, USA Boston Bruins (2016)
Griffin Luce (D) 1998 Williamsville, NY, USA
Luke Martin (D) 1998 St. Louis, MO, USA Carolina Hurricanes (2017)
Logan Brown (F) 1998 Raleigh, NC, USA Ottawa Senators (2016)
Trent Frederic (F) 1998 St. Louis, MO, USA Boston Bruins (2016)
Casey Mittelstadt (F) 1998 Edina, MN, USA Buffalo Sabres (2017)
Clayton Keller (F) 1998 Chesterfield, MO, USA Arizona Coyotes (2016)
Graham McPhee (F) 1998 Bethesda, MD, USA Edmonton Oilers (2016)
Nick Pastujov (F) 1998 Bradenton, FL, USA New York Islanders (2016)
James Sanchez (F) 1998 Northbrook, IL, USA
Kieffer Bellows (F) 1998 Edina, MN, USA New York Islanders (2016)
Keeghan Howdeshell (F) 1998 Brighton, MI, USA
Joey Anderson (F) 1998 Roseville, MN, USA New Jersey Devils (2016)
William Lockwood (F) 1998 Bloomfield Hills, MI, USA Vancouver Canucks (2016)
Zach Walker (F) 1998 Boise, ID, USA
Kailer Yamamoto (F) 1998 Spokane, WA, USA Edmonton Oilers (2017)
2014-2015 Evan Cormier (G) 1997 Bowmanville, ON, CAN New Jersey Devils (2016)
Zach Sawchenko (G) 1997 Calgary, AB, CAN
Ethan Bear (D) 1997 Regina, SK, CAN Edmonton Oilers (2015)
Guillaume Brisebois (D) 1997 Longueuil, QC, CAN Vancouver Canucks (2015)
Kyle Capobianco (D) 1997 Mississauga, ON, CAN Arizona Coyotes (2015)
Thomas Chabot (D) 1997 Ste-Marie, QC, CAN Ottawa Senators (2015)
Jérémy Roy (D) 1997 Richelieu, QC, CAN San Jose Sharks (2015)
Matthew Spencer (D) 1997 Oakville, ON, CAN Tampa Bay Lightning (2015)
Parker Wotherspoon (D) 1997 Surrey, BC, CAN New York Islanders (2015)
Mathew Barzal (F) 1997 Coquitlam, BC, CAN New York Islanders (2015)
Glenn Gawdin (F) 1997 Richmond, BC, CAN St. Louis Blues (2015)
Jansen Harkins (F) 1997 Cleveland, OH, USA Winnipeg Jets (2015)
Brett Howden (F) 1998 Oakbank, MB, CAN Tampa Bay Lightning (2016)
Nathan Noel (F) 1997 St. John's, NL, CAN Chicago Blackhawks (2016)
Tyler Soy (F) 1997 Cloverdale, BC, CAN Anaheim Ducks (2016)
Mitchell Stephens (F) 1997 Peterborough, ON, CAN Tampa Bay Lightning (2015)
Pierre-Luc Dubois (F) 1998 Ste-Agathe-des-Monts, QC, CAN Columbus Blue Jackets (2016)
Nicolas Roy (F) 1997 Amos, QC, CAN Carolina Hurricanes (2015)
Tyler Benson (F) 1998 Edmonton, AB, CAN Edmonton Oilers (2016)
Anthony Beauvillier (F) 1997 Sorel, QC, CAN New York Islanders (2015)
Graham Knott (F) 1997 Etobicoke, ON, CAN Chicago Blackhawks (2015)
Deven Sideroff (F) 1997 Summerland, BC, CAN Anaheim Ducks (2015)
2013-2014 Julio Billia (G) 1996 Montréal, QC, CAN
Mason McDonald (G) 1996 Halifax, NS, CAN Calgary Flames (2014)
Brent Moran (G) 1996 Orleans, ON, CAN Dallas Stars (2014)
Alexandre Carrier (D) 1996 Québec, QC, CAN Nashville Predators (2015)
Haydn Fleury (D) 1996 Carlyle, SK, CAN Carolina Hurricanes (2014)
Joe Hicketts (D) 1996 Kamloops, BC, CAN
Roland McKeown (D) 1996 Listowel, ON, CAN Los Angeles Kings (2014)
Ryan Pilon (D) 1996 Prince Albert, SK, CAN New York Islanders (2015)
Travis Sanheim (D) 1996 Elkhorn, MB, CAN Philadelphia Flyers (2014)
Ben Thomas (D) 1996 Calgary, AB, CAN Tampa Bay Lightning (2014)
444 players found | Previous page | Next page
All Winners (Team Staff)
Season Award winner Born Birthplace
2017-2018 Torgny Bendelin 1956 Visby, SWE
Magnus Hävelid 1971 Enköping, SWE
Niclas Hävelid 1973 Stockholm, SWE
Anders Palm 1983
Peter Sahlins 1969
Andreas Spångberg 1969
2016-2017 Yuri Babenko 1978 Penza, RUS
Sergei Golubovich 1975 Saratov, RUS
Dmitri Kokorev 1979 Moskva, RUS
Andrei Malkov 1973 Kirovo-Chepetsk, RUS
Igor Znarok 1967 Ust-Katav, RUS
2015-2016 Brock Bradley 1979
Danton Cole 1967 Pontiac, MI, USA
John Gruden 1970 Virginia, MN, USA
Chris Luongo 1967 Detroit, MI, USA
2014-2015 Fred Brathwaite 1972 Ottawa, ON, CAN
Adam Crockatt 1981
Ian Herbers 1967 Jasper, AB, CAN
Tim Hunter 1960 Calgary, AB, CAN
Ryan Jankowski 1974 Calgary, AB, CAN
Tim O'Donovan 1986 Regina, SK, CAN
Colin Robinson 1973
Louis Robitaille 1982 Montréal, QC, CAN
Scott Salmond 1971 Vancouver, BC, CAN
2013-2014 Fred Brathwaite 1972 Ottawa, ON, CAN
Shawn Bullock 1975
Kevin Dineen 1963 Québec, QC, CAN
Misha Donskov 1977 Montréal, QC, CAN
Ryan Jankowski 1974 Calgary, AB, CAN
Kasey Lamorre 1982
Trevor Letowski 1977 Thunder Bay, ON, CAN
Gord Murphy 1967 Willowdale, ON, CAN
2012-2013 Timo Backman 1956
Kalle Kaskinen 1974 Turku, FIN
Mika Marttila 1966
Aki Näykki 1981
Petri Pulkkinen 1968 Helsinki, FIN
Tapani Salmi 1960
Rauli Urama 1969 Pori, FIN
2011-2012 Shawn Bullock 1975
Gordie Dwyer 1978 Dalhousie, NB, CAN
Todd Gill 1965 Cardinal, ON, CAN
Kevin Prendergast 1951 Verdun, QC, CAN
Ron Tugnutt 1967 Scarborough, ON, CAN
Jesse Wallin 1978 Saskatoon, SK, CAN
2010-2011 Boris Mikhailov 1944 Moskva, RUS
Vladimir Nikulin 1949
Andrei Parfenov 1971
Yuri Rumyantsev 1956 Ryazan, RUS
Stanislav Shadrin 1964
2009-2010 Kalle Kaskinen 1974 Turku, FIN
Sakari Pietilä 1954 Oulu, FIN
Tapani Salmi 1960
Lasse Sampakoski 1974
Hannu Virta 1963 Turku, FIN
2008-2009 Timo Backman 1956
Jari Jalasvaara 1961 Taivalkoski, FIN
Jukka Lamminaho 1969
Mika Marttila 1966
Petri Pulkkinen 1968 Helsinki, FIN
Arto Sihvonen 1962
Petri Tuononen 1967 Riihimäki, FIN
2007-2008 Brock Bradley 1979
Joe Exter 1978 Cranston, RI, USA
John Hynes 1975 Warwick, RI, USA
Mark Jorgensen 1961
Scott Monaghan 1964
Tim Taylor 1942 Boston, MA, USA
John Wroblewski 1981 Neenah, WI, USA
2006-2007 Fredrik Carls 1975
Anders Forsberg 1966 Örnsköldsvik, SWE
Tony Hedberg 1962
Christer Höglund 1942
Lars Lindgren 1952 Piteå, SWE
Peter Sundström 1961 Umeå, SWE
Mikael Vernblom 1962
2005-2006 Jaroslav Homolka 1982
Pavel Knezicky 1963 Sokolov, CZE
Petr Misek 1959
Karel Najman 1956
Martin Pesout 1966 Slany, CZE
Jiri Sramek 1953
2004-2005 Jerry Andersson 1959
Anders Forsberg 1966 Örnsköldsvik, SWE
Yngve Frost 1952
Malte Steen 1952
Mikael Tisell 1963 Stockholm, SWE
2003-2004 Zdenek Cech 1951
Miroslav Kapoun 1950
Petr Misek 1959
Frantisek Ptacek 1941
Mojmir Satava 1951
Jaromir Sindel 1959 Ostrava, CZE
2002-2003 Vladimir Aseyev -
Vladimir Kryuchkov 1957 Moskva, RUS
Dmitri Milyukov -
Viktor Pachkalin 1952 Moskva, RUS
Vladimir Repnev 1949 Moskva, RUS
2001-2002 Bretislav Kopriva 1950 Pardubice, CZE
Jozef Lucak 1967
113 staff found | Previous page | Next page