1999 CHL Import Draft

Drafted players 1999
Team Player Seasons GP G A TP PIM
ROUND 1
#1 Owen Sound Platers Agris Saviels (D)
#2 Québec Remparts Kristian Kudroc (D) 3 26 2 2 4 38
#3 Tri-City Americans Milan Bartovic (F) 3 50 3 14 17 26
#4 Brampton Battalion Rostislav Klesla (D) 13 654 48 111 159 620
#5 Drummondville Voltigeurs Miroslav Talarovic (D)
#6 Saskatoon Blades Martin Erat (F) 13 881 176 369 545 506
#7 Plymouth Whalers Tomas Kurka (F) 2 17 3 2 5 2
#8 Shawinigan Cataractes Sergei Koltygin (D)
#9 Spokane Chiefs Roman Tvrdon (F) 1 9 0 1 1 2
#10 Kitchener Rangers Ruslan Akhmadullin (F)
#11 Baie-Comeau Drakkar Marián Gáborík (F) 18 1035 407 408 815 492
#12 Regina Pats Filip Novak (D) 2 17 0 0 0 6
#13 Kingston Frontenacs Peter Hamerlik (G)
#14 Québec Remparts Kirill Safronov (D) 2 35 2 2 4 16
#15 Kelowna Rockets David Bornhammar (D)
#16 North Bay Centennials Jonas Andersson (F) 2 9 0 0 0 2
#17 Shawinigan Cataractes Michal Pinc (F)
#18 Portland Winter Hawks Jozef Balej (F) 2 18 1 5 6 4
#19 Windsor Spitfires Ivan Rachunek (F)
#20 Halifax Mooseheads Andrei Shefer (D)
#21 Kootenay Ice Petr Zajgla (F)
#22 Sarnia Sting Alexander Buturlin (F)
#23 Baie-Comeau Drakkar Yevgeni Gusakov (F)
#24 Lethbridge Hurricanes Jere Kolari (D)
#25 Barrie Colts Vladimir Chernenko (D)
#26 Rimouski Océanic Rene Vydareny (D)
#27 Red Deer Rebels Alexei Zhurba (F)
#28 Sault Ste. Marie Greyhounds Vaclav Zavoral (D)
#29 Victoriaville Tigres Kristian Kovac (F)
#30 Prince George Cougars Roman Takac (F)
#31 Plymouth Whalers Libor Ustrnul (D)
#32 Val-d'Or Foreurs Jan Choteborsky (D)
#33 Calgary Hitmen Anders Lövdahl (F)
#34 Sarnia Sting Maxim Rybin (F)
#35 Rouyn-Noranda Huskies Robert Horak (D)
#36 Moose Jaw Warriors Martin Beck (F)
#37 Peterborough Petes Marcel Rodman (F)
#38 Acadie-Bathurst Titan Ondrej Latal (F)
#39 Brandon Wheat Kings Angel Krstev (D)
#40 Mississauga IceDogs No selection was made
#41 Shawinigan Cataractes No selection was made
#42 Red Deer Rebels Andrei Kalitka (F)
#43 Oshawa Generals Martin Urbasek (D)
#44 Acadie-Bathurst Titan Alexander Materukhin (F)
#45 Saskatoon Blades Pavel Stastny (F)
#46 Kitchener Rangers Maxim Sharifyanov (F)
#47 Montréal Rocket Lauri Kinos (D)
#48 Prince Albert Raiders No selection was made
#49 Guelph Storm Radek Matalik (D)
#50 Kamloops Blazers No selection was made
#51 Ottawa 67's Franz-David Fritzmeier (F)
#52 Calgary Hitmen No selection was made
#53 Barrie Colts No selection was made
#54 Toronto St. Michael's Majors Peter Budaj (G) 13 368 - - - -
#55 Mississauga IceDogs No selection was made
#56 Toronto St. Michael's Majors Michal Kolarik (F)
#57 Val-d'Or Foreurs Tomas Psenka (D)
#58 Cape Breton Screaming Eagles Tomas Malec (D) 4 46 0 2 2 47
#59 Erie Otters Ivan Huml (F) 3 49 6 12 18 36