2008 CHL Import Draft

Drafted players 2008
Team Player Seasons GP G A TP PIM
ROUND 1
#1 Sudbury Wolves Nikita Filatov (F) 4 53 6 8 14 20
#2 Drummondville Voltigeurs Dmitri Kulikov (D) 10 569 33 121 154 348
#3 Portland Winter Hawks Maxim Trunyov (F)
#4 Erie Otters Edgar Rybakov (F)
#5 Moncton Wildcats Vyacheslav Voynov (D) 4 190 18 63 81 72
#6 Red Deer Rebels Tommi Kivistö (D)
#7 Windsor Spitfires Andrei Loktionov (F) 5 155 22 26 48 22
#8 Victoriaville Tigres Andrej Nestrasil (F) 3 128 17 31 48 18
#9 Prince George Cougars Jerome Flaake (F)
#10 Windsor Spitfires Richard Pánik (F) 7 335 61 65 126 176
#11 Montréal Juniors Dmitri Kostromitin (D)
#12 Edmonton Oil Kings Robin Soudek (F)
#13 Peterborough Petes Adam Sedlák (D)
#14 Prince Edward Island Rocket Simon Olsson (F)
#15 Medicine Hat Tigers Tomas Kundratek (D) 2 30 1 6 7 10
#16 Mississauga St. Michael's Majors William Wallén (F)
#17 Rimouski Océanic Luca Cunti (F)
#18 Kamloops Blazers Dalibor Bortnak (F)
#19 Sault Ste. Marie Greyhounds Tomas Rachunek (F)
#20 Montréal Juniors Toni Ritter (F)
#21 Chilliwack Bruins Alexander Viklund (F)
#22 Sudbury Wolves Sergei Sheleg (D)
#23 Gatineau Olympiques Jan Stransky (F)
#24 Kelowna Rockets Stepan Novotny (F)
#25 Belleville Bulls Philipp Grubauer (G) 6 101 - - - -
#26 Québec Remparts Dmitri Kugryshev (F)
#27 Regina Pats Tomas Hricina (F)
#28 Saginaw Spirit Jakub Svoboda (F)
#29 Lewiston MAINEiacs Filip Janosik (F)
#30 Kamloops Blazers Michal Siska (D)
#31 Sarnia Sting Miroslav Preisinger (F)
#32 Chicoutimi Saguenéens Michal Hlinka (F)
#33 Brandon Wheat Kings Maxim Mayorov (F) 4 22 2 1 3 2
#34 Oshawa Generals Robert Kousal (F)
#35 Cape Breton Screaming Eagles Artyom Demkov (F)
#36 Swift Current Broncos Oliver Jokel (F)
#37 London Knights Sergei Korostin (F)
#38 Drummondville Voltigeurs Igor Golovkov (D)
#39 Brandon Wheat Kings Kirill Gotovets (D)
#40 Brampton Battalion Yevgeni Grachyov (F) 2 34 1 3 4 2
#41 Rimouski Océanic Tomas Petracek (D)
#42 Seattle Thunderbirds Stefan Warg (D)
#43 Niagara IceDogs Maximilian Englbrecht (G)
#44 Moncton Wildcats Alexander Fomin (F)
#45 Kootenay Ice Dominik Pacovsky (F)
#46 Guelph Storm Yevgeni Molotilov (D)
#47 Rouyn-Noranda Capitales Sergei Ostapchuk (F)
#48 Prince Albert Raiders Igor Revenko (F)
#49 Saginaw Spirit Richard Jarusek (F)
#50 Acadie-Bathurst Titan Radovan Pulis (F)
#51 Vancouver Giants Mikhail Fisenko (F)
#52 Barrie Colts Kirill Polozov (F)
#53 Chicoutimi Saguenéens Sergei Plotnikov (F) 1 45 0 3 3 24
#54 Kootenay Ice Ales Frieb (F)
#55 Plymouth Whalers Jan Látal (D)
#56 Calgary Hitmen Edgars Ulescenko (F)
#57 Kitchener Rangers Simon Grønvaldt (D)
#58 Vancouver Giants Andrej Kudrna (F)
#59 Kelowna Rockets Lukas Matejka (F)
#60 Tri-City Americans Bogdan Kiselevich (D) 1 0 0 0 0 0
ROUND 2
#61 Mississauga St. Michael's Majors Erik Karlsson (D) 10 627 126 392 518 316
#62 Acadie-Bathurst Titan No selection was made
#63 Portland Winter Hawks No selection was made
#64 Erie Otters No selection was made
#65 Shawinigan Cataractes Dominik Schlumpf (D)
#66 Seattle Thunderbirds Ondrej Palat (F) 7 363 85 168 253 109
#67 Owen Sound Attack No selection was made
#68 Victoriaville Tigres Roberts Bukarts (F)
#69 Prince George Cougars Marek Viedenský (F)
#70 Ottawa 67's Yakov Vorobyov (F)
#71 Val-d'Or Foreurs Mitch Morgan (F)
#72 Edmonton Oil Kings No selection was made
#73 Peterborough Petes Ruslan Bashkirov (F)
#74 Prince Edward Island Rocket No selection was made
#75 Medicine Hat Tigers Zdenek Okal (F)
#76 Barrie Colts No selection was made
#77 Val-d'Or Foreurs Jonathan Sääf (G)
#78 Kelowna Rockets No selection was made
#79 Windsor Spitfires No selection was made
#80 Shawinigan Cataractes No selection was made
#81 Victoria Royals No selection was made
#82 Mississauga St. Michael's Majors No selection was made
#83 Shawinigan Cataractes No selection was made
#84 Saskatoon Blades No selection was made
#85 Plymouth Whalers No selection was made
#86 Québec Remparts No selection was made
#87 Everett Silvertips No selection was made
#88 Saginaw Spirit No selection was made
#89 Lewiston MAINEiacs No selection was made
#90 Kelowna Rockets No selection was made
#91 Sarnia Sting Roman Bashkirov (F)
#92 Chicoutimi Saguenéens No selection was made
#93 Moose Jaw Warriors No selection was made
#94 Guelph Storm No selection was made
#95 Cape Breton Screaming Eagles No selection was made
#96 Swift Current Broncos No selection was made
#97 London Knights No selection was made
#98 Acadie-Bathurst Titan No selection was made
#99 Brandon Wheat Kings No selection was made
#100 Niagara IceDogs Marco Insam (F)
#101 Saint John Sea Dogs No selection was made
#102 Seattle Thunderbirds No selection was made
#103 Brampton Battalion No selection was made
#104 Halifax Mooseheads No selection was made
#105 Kootenay Ice No selection was made
#106 Oshawa Generals Alexander Denezhkin (F)