Drafted players 2016
Team Player Seasons GP G A TP PIM
ROUND 1
#1 Admiral Vladivostok Venyamin Baranov (D)
#2 Avtomobilist Yekaterinburg Alexander Alemastsev (F)
#3 Metallurg Novokuznetsk Alexander Alexeyev (D)
#4 CSKA Moskva Yegor Filin (F)
#5 Vityaz Podolsk Sebastian Aho (D) 1 22 1 3 4 6
#6 HK Sochi Ivan Prosvetov (G)
#7 Dinamo Riga Aapeli Räsänen (F)
#8 Spartak Moskva Nikita Radzivilyuk (D)
#9 Medvescak Zagreb Erno Gerlander (G)
#10 Traktor Chelyabinsk Martin Necas (F) 1 1 0 0 0 0
#11 Dinamo Minsk Maxim Sushko (F)
#12 Barys Astana Paruk Sadykov (F)
#13 SKA St. Petersburg Yegor Zaplatnikov (F)
#14 HC Slovan Bratislava Adam Ruzicka (F)
#15 Avtomobilist Yekaterinburg Yegor Vernigor (F)
#16 Admiral Vladivostok Kirill Ustimenko (G)
#17 Ak Bars Kazan Santeri Virtanen (F)
#18 Vityaz Podolsk Samu Perhonen (G)
#19 SKA St. Petersburg Kristian Vesalainen (F)
#20 Salavat Yulaev Ufa Dominik Kubalík (F)
#21 Metallurg Magnitogorsk Danil Pyatin (D)
#22 Admiral Vladivostok Daniil Rukosuyev (F)
#23 Dynamo Moskva Alexei Chirkin (D)
#24 Avangard Omsk Oskar Sundqvist (F) 3 70 2 7 9 20
#25 HK Sochi Alexei Zhilin (F)
#26 Jokerit Markus Nutivaara (D) 2 127 9 21 30 20
#27 Lokomotiv Yaroslavl Peter Cehlárik (F) 2 17 1 3 4 2
#28 CSKA Moskva Matej Stransky (F)
#29 Admiral Vladivostok Artur Rayn (F)
#30 Admiral Vladivostok Yuri Groshev (G)
#31 Lokomotiv Yaroslavl Linus Arnesson (D)
#32 Lokomotiv Yaroslavl Daniel Zaar (F)
#33 Lokomotiv Yaroslavl Mikael Wikstrand (D)
ROUND 2
#34 Metallurg Novokuznetsk Igor Tumchenko (F)
#35 Avtomobilist Yekaterinburg Alexander Fyodorov (D)
#36 Neftekhimik Nizhnekamsk Tagir Galiakhmetov (F)
#37 Amur Khabarovsk Alexei Mashkov (F)
#38 Yugra Khanty-Mansiysk Mikhail Gushchin (F)
#39 Dinamo Riga Gustav Possler (F)
#40 SKA St. Petersburg Daniil Ogirchuk (F)
#41 Salavat Yulaev Ufa Filip Hronek (D)
#42 Traktor Chelyabinsk Artur Gilyazeyev (D)
#43 CSKA Moskva Victor Olofsson (F)
#44 Barys Astana Valeri Orekhov (D)
#45 HK Sochi Yegor Fedin (D)
#46 HC Slovan Bratislava Martin Fehérváry (D)
#47 Avtomobilist Yekaterinburg Alexander Pavlenko (F)
#48 Dynamo Moskva Ilya S. Orlov (F)
#49 Ak Bars Kazan Ruslan Akhmetvaliyev (F)
#50 Salavat Yulaev Ufa Henrik Borgström (F) 1 4 1 0 1 0
#51 SKA St. Petersburg Nikita Yefimov (F)
#52 Salavat Yulaev Ufa Miro Heiskanen (D)
#53 Metallurg Magnitogorsk Alexander Nylander (F) 2 7 1 1 2 0
#54 Sibir Novosibirsk Saku Mäenalanen (F) 1 0 0 0 0 0
#55 Dynamo Moskva Sergei Sviridov (F)
#56 Avangard Omsk Maxim Ryumkin (D)
#57 HK Sochi Dmitri Inozemtsev (F)
#58 Jokerit Seth Griffith (F) 4 79 8 11 19 24
#59 Lokomotiv Yaroslavl Fyodor Mochalov (G)
#60 CSKA Moskva Lucas Wallmark (F) 2 19 1 2 3 4
#61 Ak Bars Kazan Samuel Parkkari (F)
#62 Ak Bars Kazan Matyas Svoboda (F)
ROUND 3
#63 Metallurg Novokuznetsk Vladislav Utkin (D)
#64 CSKA Moskva Makar Khabarov (D)
#65 Dynamo Moskva Alexander Kovyrin (D)
#66 Severstal Cherepovets German Grachyov (F)
#67 Severstal Cherepovets Rodion Kalobanov (D)
#68 Yugra Khanty-Mansiysk Nikita Anokhin (D)
#69 Spartak Moskva Ivan Bunov (F)
#70 Spartak Moskva Yegor Kruzhenkov (F)
#71 Avtomobilist Yekaterinburg Nikita Azarov (D)
#72 Metallurg Magnitogorsk Danila Agalakov (F)
#73 Dinamo Minsk Igor Martynov (F)
#74 Barys Astana Aziz Seitanov (F)
#75 Neftekhimik Nizhnekamsk Ilnur Abdulkhakov (G)
#76 HC Slovan Bratislava Milos Roman (F)
#77 Avtomobilist Yekaterinburg Vladislav Bukharov (F)
#78 Vityaz Podolsk Jarno Kärki (F)
#79 Dynamo Moskva Boris Yanshin (F)
#80 Salavat Yulaev Ufa Daniil Kalmykov (F)
#81 SKA St. Petersburg Ivan Vasin (D)
#82 Salavat Yulaev Ufa Alexander Oskin (F)
#83 Metallurg Magnitogorsk Lias Andersson (F) 1 7 1 1 2 0
#84 Sibir Novosibirsk Atte Mäkinen (D)
#85 Dynamo Moskva Nikita Kulakov (D)
#86 Avangard Omsk Ondrej Kase (F) 2 119 25 28 53 32
#87 HK Sochi Dominik Kahun (F)
#88 Jokerit Vinnie Hinostroza (F) 3 106 13 26 39 33
#89 Lokomotiv Yaroslavl Lukas Sedlak (F) 2 115 11 10 21 46
#90 CSKA Moskva Ivan Petrakov (F)
#91 Avangard Omsk Igor Shama (F)
ROUND 4
#92 Metallurg Novokuznetsk No selection was made
#93 Salavat Yulaev Ufa Igor Galygin (D)
#94 Ak Bars Kazan Alexei Barkhatkin (F)
#95 Sibir Novosibirsk Joel Eriksson Ek (F) 2 90 9 14 23 26
#96 Vityaz Podolsk Niko Ojamäki (F)
#97 Yugra Khanty-Mansiysk Bogdan Denisevich (F)
#98 Dinamo Riga Colin Smith (F) 1 1 0 0 0 0
#99 Spartak Moskva Ivan Klepko (F)
#100 Avtomobilist Yekaterinburg Zakhar Bogatyryov (D)
#101 Traktor Chelyabinsk Danil Mokrushev (D)
#102 Dinamo Minsk Julius Honka (D) 2 58 2 7 9 18
#103 Barys Astana Samat Daniyar (D)
#104 Neftekhimik Nizhnekamsk Daniel Kurovsky (F)
#105 Sibir Novosibirsk Ilya Morozov (D)
#106 Avtomobilist Yekaterinburg Kirill Sukhanov (D)
#107 Admiral Vladivostok Sergei Goncharuk (F)
#108 HK Sochi Sebastian Repo (F)
#109 Torpedo Nizhny Novgorod Gera Poddubnyi (F)
#110 SKA St. Petersburg Nikita Denisov (D)
#111 Salavat Yulaev Ufa Andrei Borisyuk (D)
#112 Metallurg Magnitogorsk Mathias From (F)
#113 Sibir Novosibirsk Ivan Shulga (D)
#114 Dynamo Moskva Pavel Kulikov (G)
#115 Avangard Omsk Max Görtz (F)
#116 HK Sochi Oskar Steen (F)
#117 Jokerit Petteri Lindbohm (D) 3 40 2 1 3 37
#118 Lokomotiv Yaroslavl Tom Nilsson (D)
#119 CSKA Moskva Jesper Bratt (F) 1 74 13 22 35 18
#120 Avangard Omsk Mark Voronin (F)
ROUND 5
#121 Neftekhimik Nizhnekamsk Kasper Kotkansalo (D)
#122 Severstal Cherepovets Ukko-Pekka Luukkonen (G)
#123 Metallurg Magnitogorsk Pavel Sakharov (D)
#124 Yugra Khanty-Mansiysk Makar Vaulin (D)
#125 Vityaz Podolsk Juuso Riikola (D)
#126 Yugra Khanty-Mansiysk Nikita Chusovitin (F)
#127 Dinamo Riga Tomass Zeile (D)
#128 Spartak Moskva Artyom Volkov (D)
#129 Medvescak Zagreb Josip Vuglac (F)
#130 Dynamo Moskva Grigori Khrapsky (F)
#131 Dinamo Minsk Vladislav Yeryomenko (D)
#132 Barys Astana Sayan Daniyar (F)
#133 Neftekhimik Nizhnekamsk Alexander Kuruskin (D)
#134 HC Slovan Bratislava Filip Krivosik (F)
#135 Avtomobilist Yekaterinburg Artyom Belotsky (F)
#136 Admiral Vladivostok Gleb Zaitsev (F)
#137 Ak Bars Kazan Anton Veselov (F)
#138 Torpedo Nizhny Novgorod Andrei Volkov (F)
#139 SKA St. Petersburg Philipp Kurashev (F)
#140 Salavat Yulaev Ufa Jakub Sirota (D)
#141 Metallurg Magnitogorsk Joona Koppanen (F)
#142 Sibir Novosibirsk Jacob Cederholm (D)
#143 Dynamo Moskva Oleg Melnikov (F)
#144 Avangard Omsk Yannick Rathgeb (D)
#145 HK Sochi Gustav Forsling (D) 2 79 5 13 18 12
#146 Jokerit Kalle Kossila (F) 2 11 1 1 2 0
#147 Lokomotiv Yaroslavl Filip Zadina (F)
#148 CSKA Moskva Robert Leino (F)