1981 OHL Priority Selection

Drafted players 1981
Team Player Seasons GP G A TP PIM
ROUND 1
#1 Belleville Bulls Dan Quinn (F) 14 805 266 419 685 533
#2 London Knights Brian Bradley (F) 13 651 182 321 503 528
#3 Sudbury Wolves Pat Verbeek (F) 20 1424 521 541 1063 2905
#4 Peterborough Petes Steve Yzerman (F) 22 1514 692 1063 1755 924
#5 Toronto Marlboros Mike Rowe (D) 3 11 0 0 0 11
#6 Niagara Falls Thunder Andrew McBain (F) 11 608 129 172 301 633
#7 Windsor Spitfires Paul Lawless (F) 7 239 49 77 126 54
#9 Kitchener Rangers Scott Stevens (D) 22 1635 196 712 908 2785
#10 Oshawa Generals Dave MacLean (F)
#11 Cornwall Royals Geordie Hamilton (F)
#12 Cornwall Royals Jim Kyte (D) 13 598 17 49 66 1342
#13 Ottawa 67's Adam Creighton (F) 14 708 187 216 403 1077
#14 Sault Ste. Marie Greyhounds Steve Graves (F) 3 35 5 4 9 10
ROUND 2
#15 Belleville Bulls Mark Paterson (D) 4 29 3 3 6 33
#16 London Knights Scott Morrison (F)
#17 Sudbury Wolves Jim Koudys (F)
#18 Peterborough Petes Dave Reid (F) 18 961 165 204 369 253
#19 Toronto Marlboros Lou Kiriakou (D)
#20 Niagara Falls Flyers Al Raymond (F)
#21 Windsor Spitfires Richard Kromm (F) 9 372 70 103 173 138
#22 Brantford Alexanders Dave Gagner (F) 15 946 318 401 719 1016
#23 Kitchener Rangers David Shaw (D) 16 769 41 153 194 906
#24 Oshawa Generals John MacLean (F) 18 1194 413 429 842 1328
#25 Kingston Canadians Carmine Vani (F)
#26 Cornwall Royals Todd Sepkowski (F)
#27 Ottawa 67's Paul Louttit (D)
#28 Sault Ste. Marie Greyhounds Wayne Groulx (F) 1 1 0 0 0 0
ROUND 3
#29 Belleville Bulls Darren Pang (G) 3 81 - - - -
#30 London Knights Bob Nicholson (D)
#31 Cornwall Royals Todd Annand (F)
#32 Peterborough Petes Bruce Shoebottom (D) 4 35 1 4 5 53
#33 Toronto Marlboros Dave Meszaros (G)
#34 Brantford Alexanders Frank Pietrangelo (G) 7 141 - - - -
#35 Windsor Spitfires Pat Lahey (F)
#36 Brantford Alexanders Rob Moffat (D)
#37 Kitchener Rangers John Tucker (F) 12 656 177 259 436 285
#38 Oshawa Generals Mike Stern (F)
#39 Kingston Canadians Scott MacLellan (D)
#40 Cornwall Royals Steve Driscoll (F)
#41 Ottawa 67's Brian McKinnon (F)
#42 Sault Ste. Marie Greyhounds Bruce Bell (D) 5 209 12 64 76 113
ROUND 4
#43 Belleville Bulls Noble Carlton (D)
#44 London Knights Ed Kastelic (F) 7 220 11 10 21 719
#45 Sudbury Wolves Mike Savage (F)
#46 Peterborough Petes Bob Errey (F) 15 895 170 212 382 1005
#47 Toronto Marlboros Garry Lacey (F)
#48 Niagara Falls Flyers Allen Bishop (D)
#49 Windsor Spitfires Mike Pagnello (D)
#50 Brantford Alexanders Wade Opper (F)
#51 Kitchener Rangers Jim Quinn (D)
#52 Oshawa Generals Jeff Steffen (F)
#53 Niagara Falls Flyers Craig Kales (F)
#54 Sudbury Wolves Mark McColeman (F)
#55 Ottawa 67's Brian Small (F)
#56 Sault Ste. Marie Greyhounds Chris Felix (D) 4 35 1 12 13 10
ROUND 5
#57 Belleville Bulls Rob Crocock (D)
#58 Peterborough Petes Chris Jackson (G)
#59 Sudbury Wolves Steve McCharles (D)
#60 Peterborough Petes Steve Short (F)
#61 Toronto Marlboros Jeff Triano (D)
#62 Brantford Alexanders Dave Andreoli (D)
#63 Windsor Spitfires Jim Hofford (D) 3 18 0 0 0 47
#64 Brantford Alexanders Shaun Reagan (F)
#65 Kitchener Rangers Paul Hawkins (F)
#66 Oshawa Generals David Gans (F) 2 6 0 0 0 2
#67 Kingston Canadians Dave Courtemanche (F)
#68 Cornwall Royals Joey Shunnock (G)
#69 Ottawa 67's Darcy Roy (F)
#70 Sault Ste. Marie Greyhounds Rick Tocchet (F) 18 1144 440 512 952 2912
ROUND 6
#71 Belleville Bulls Ed Scharlach (F)
#72 London Knights Mike Foley (F)
#73 Sudbury Wolves Ken Minello (F)
#74 Peterborough Petes Brad Ramsden (F)
#75 Cornwall Royals Roy Myllari (D)
#76 Niagara Falls Thunder Gary Leeman (F) 14 667 199 267 466 531
#77 Windsor Spitfires Jim Olsson (F)
#78 Kingston Canadians Mike LaFoy (F)
#79 Kitchener Rangers Paul Dawson (F)
#80 Cornwall Royals Pierre Baril (D)
#81 Kingston Canadians Bob Baum (D)
#82 Cornwall Royals Anthony Vial (D)
#83 Ottawa 67's Mike Martinec (F)
#84 Kingston Canadians Jamie Falle (G)
ROUND 7
#85 Belleville Bulls Scott Gardiner (F)
#86 London Knights Gary Doyle (D)
#87 Sudbury Wolves Brent Smith (G)
#88 Peterborough Petes George Spezza (D)
#89 Toronto Marlboros Timothy Hart (F)
#90 Brantford Alexanders Greg Buckley (D)
#91 Windsor Spitfires Gerald Beaulieu (F)
#92 Brantford Alexanders Greg Hudas (D)
#93 Kitchener Rangers Rich Costello (F) 2 12 2 2 4 2
#95 Kingston Canadians Paul Carriere (F)
#96 Cornwall Royals Rob Norman (F)
#97 Toronto Marlboros Kevin Robinson (F)
#98 Sault Ste. Marie Greyhounds Brad Boilard (F)
ROUND 8
#99 Belleville Bulls Ron Motz (F)
#100 London Knights Bob Pierson (F)
#101 Sudbury Wolves Joe Pocobene (F)
#102 Peterborough Petes Dave Hunter (F)
#103 Toronto Marlboros Dave Johnston (D)
#104 Brantford Alexanders Todd Loveday (D)
#105 Windsor Spitfires Mark Duval (D)
#106 Brantford Alexanders Grant Blair (G)
#107 Kitchener Rangers Kerry Kerch (G)
#108 Oshawa Generals Guy Jacob (F)
#109 Kingston Canadians Dave Wilson (D)
#110 Cornwall Royals Brent Loney (F)
#111 Ottawa 67's Ted O'Brien (D)
#112 Sault Ste. Marie Greyhounds Jon Lawson (D)
ROUND 9
#113 Belleville Bulls Kevin Bouchey (G)
#114 London Knights Patrick Ostrowalker (G)
#115 Sudbury Wolves Chris Seychel (F)
#116 Peterborough Petes Shawn Kilroy (G)
#117 Toronto Marlboros Dwayne Brewster (F)
#118 Brantford Alexanders Rob Holtforster (F)
#119 Windsor Spitfires Richard Menard (G)
#120 Brantford Alexanders Kevin Houle (F)
#121 Kitchener Rangers John Sheppard (G)
#122 Oshawa Generals Tom Buchinski (F)
#123 Kingston Canadians Bob Mantha (D)
#124 Cornwall Royals Francesco Bazzocchi (F)
#125 Ottawa 67's Brad Shaw (D) 11 377 22 137 159 208
#126 Sault Ste. Marie Greyhounds Brian Gray (F)
ROUND 10
#127 Belleville Bulls Mike Tomlak (F) 4 141 15 22 37 103
#128 London Knights Brad Martel (F)
#129 Sudbury Wolves Tim Bodnar (G)
#130 Peterborough Petes Ken Jensen (G)
#131 Toronto Marlboros Doug Clarke (D)
#132 Niagara Falls Thunder Bob Sweeney (F) 10 639 125 163 288 799
#133 Windsor Spitfires Dale Gibbon (F)
#134 Brantford Alexanders Randy Latvanen (F)
#135 Kitchener Rangers John Poirier (F)
#136 Oshawa Generals Jacques Belanger (G)
#137 Kingston Canadians Dennis Smith (D) 2 8 0 0 0 4
#138 Cornwall Royals Dave Shippel (F)
#139 Ottawa 67's Carl Devine (F)
#140 Sault Ste. Marie Greyhounds Bill Taylor (D)
ROUND 11
#141 Belleville Bulls Dunc MacIntyre (F)
#142 London Knights Leo Daigle (F)
#143 Sudbury Wolves Alain Alary (F)
#144 Peterborough Petes Jeff Carter (F)
#145 Toronto Marlboros Dave Balakowski (D)
#146 Niagara Falls Thunder Terry Nootchtai (D)
#147 Windsor Spitfires John Lyons (F)
#148 Brantford Alexanders Dave Cochran (D)
#149 Kitchener Rangers Andy Cozzi (F)
#150 Oshawa Generals Jim Uens (F)
#151 Kingston Canadians Curtis Collin (F)
#152 Cornwall Royals David Purcell (F)
#153 Ottawa 67's Darryl Clarke (F)
#154 Sault Ste. Marie Greyhounds Judd Green (D)
ROUND 12
#155 Belleville Bulls Paul Braithwaite (F)
#156 London Knights Bill Hill (F)
#157 Sudbury Wolves Jean Landry (F)
#158 Peterborough Petes Dave Russell (F)
#159 Toronto Marlboros Dave Ellett (D) 16 1129 153 415 568 985
#160 Brantford Alexanders Terry McCutcheon (F)
#161 Windsor Spitfires Todd McLaren (D)
#162 Brantford Alexanders Len Gallant (F)
#163 Kitchener Rangers Andy Smith (D)
#164 Oshawa Generals Bill Steele (F)
#165 Kingston Canadians Dave Simurda (F)
#166 Cornwall Royals Tim Salmon (F)
#167 Ottawa 67's Wayne Vansevenant (D)
#168 Sault Ste. Marie Greyhounds Steve Kolatai (F)
ROUND 13
#169 Belleville Bulls Bill Dutka (F)
#170 London Knights Kevin Hopkins (F)
#171 Sudbury Wolves Todd Flichel (D) 3 6 0 1 1 4
#172 Peterborough Petes Jim Rayburn (F)
#173 Toronto Marlboros Scott Morris (F)
#174 Brantford Alexanders Doug Galbraith (D)
#175 Windsor Spitfires Wayne Johnson (D)
#176 Brantford Alexanders John Meulenbroeks (D)
#177 Kitchener Rangers Peter Maule (F)
#178 Oshawa Generals Kevin Bartley (F)
#182 Sault Ste. Marie Greyhounds Greg Telenko (G)
ROUND 14
#183 Belleville Bulls Chris Devine (F)
#184 London Knights Dave Mahaffey (D)
#185 Sudbury Wolves Cal Innes (D)
#186 Peterborough Petes Mike Moberg (D)
#187 Toronto Marlboros Dave Rubinoff (G)
#188 Niagara Falls Thunder Mark Hatcher (D)
#189 Windsor Spitfires Darryl Lynn (F)
#190 Brantford Alexanders Rick Pickersgill (F)
#191 Kitchener Rangers Marc Menard (F)
#192 Oshawa Generals Michael Boyce (D)
#193 Kingston Canadians Norm Bonnell (G)
#194 Cornwall Royals Glen Cherrett (G)
#195 Ottawa 67's Greg Coram (G)
#196 Sault Ste. Marie Greyhounds Steve MacDonald (D)
ROUND 15
#197 Belleville Bulls Paul Moran (D)
#198 London Knights Sean Neely (F)
#199 Sudbury Wolves James Richmond (F)
#200 Peterborough Petes John MacKenzie (D)
#201 Toronto Marlboros Rob Strickland (D)
#202 Brantford Alexanders Kevin Dickson (F)
#203 Windsor Spitfires François Leroux (F)
#204 Brantford Alexanders Tom Coates (D)
#205 Kitchener Rangers Tim Norman (D)
#206 Oshawa Generals Mark Applewhaite (G)
#207 Kingston Canadians Greg Smith (F)
#208 Ottawa 67's Mike James (D)
#209 Sault Ste. Marie Greyhounds Jim Mayne (F)
ROUND 16
#210 Belleville Bulls Jeff Groom (F)
#211 London Knights Mark Lori (F)
#212 Sudbury Wolves Daniel Seguin (D)
#213 Peterborough Petes Scott Reston (F)
#214 Toronto Marlboros George Lepine (F)
#215 Brantford Alexanders Pat Hinnegan (F)
#216 Windsor Spitfires Rob Mooney (F)
#217 Brantford Alexanders Allan Bester (G) 10 219 - - - -
#218 Kitchener Rangers Darryl Boudreau (G)
#219 Oshawa Generals Jack Woods (F)
#220 Kingston Canadians Wray Brimmer (D)
#221 Ottawa 67's Murray Campbell (F)
#222 Sault Ste. Marie Greyhounds Allan Evelyn (D)
ROUND 17
#223 Belleville Bulls Pete Natyshak (F)
#224 London Knights Greg Biles (F)
#225 Sudbury Wolves Matt Crandall (G)
#226 Peterborough Petes Mike Macoun (D)
#227 Toronto Marlboros Dan Taylor (D)
#228 Brantford Alexanders Nick Bumbacco (F)
#229 Windsor Spitfires Steve McKay (G)
#230 Brantford Alexanders Lane Swan (F)
#231 Kitchener Rangers Larry Carroll (F)
#232 Oshawa Generals Todd Dart (F)
#233 Ottawa 67's Greg Wileman (F)
#234 Sault Ste. Marie Greyhounds Mike Lococo (F)
ROUND 18
#235 Belleville Bulls Jeff Crossman (F)
#236 London Knights Travis Griffith (D)
#237 Sudbury Wolves Mark Seymour (D)
#238 Peterborough Petes Jim Hunter (F)
#239 Brantford Alexanders Dan Allen (F)
#240 Windsor Spitfires Hal Brewer (D)
#241 Brantford Alexanders Kevin Dineen (F) 19 1188 355 405 760 2229
#242 Kitchener Rangers Dennis Garbarz (D)
#243 Oshawa Generals Rob Vermeulen (F)
#244 Ottawa 67's Brian Urie (D)
#245 Sault Ste. Marie Greyhounds Seth Lucia (D)
ROUND 19
#246 Belleville Bulls Rob Doyle (D)
#247 London Knights Bill Atkinson (F)
#248 Sudbury Wolves Dennis Castonguay (F)
#249 Peterborough Petes Randy Bentham (F)
#250 Toronto Marlboros Brent Burgess (D)
#251 Brantford Alexanders Javier Ibarluzea (G)
#252 Windsor Spitfires James Boisneau (D)
#253 Brantford Alexanders Grant Anderson (D)
#254 Kitchener Rangers Peter Chiarelli (F)
#255 Oshawa Generals Kevin Franklin (F)
#256 Ottawa 67's Mark Goneau (G)
#257 Sault Ste. Marie Greyhounds Rick Brebant (F)
ROUND 20
#258 Belleville Bulls Keith Ransome (F)
#259 London Knights Ian Floyd (D)
#260 Peterborough Petes Scott McMichael (D)
#261 Toronto Marlboros John Plumb (D)
#262 Brantford Alexanders Scott Barnes (D)
#263 Brantford Alexanders Doug Cox (F)
#264 Kitchener Rangers Marco Kallas (F)
#265 Ottawa 67's Brent Matthews (F)
#266 Sault Ste. Marie Greyhounds John Armellin (G)
ROUND 21
#267 Belleville Bulls Tom Van Natter (F)
#268 London Knights Dave Cooke (G)
#269 Brantford Alexanders Rick Robinson (D)
#270 Windsor Spitfires Norm Probert (D)
#271 Brantford Alexanders Sean Schulert (D)
ROUND 22
#272 Belleville Bulls Dave McBurney (F)
#273 Brantford Alexanders Terry Patterson (F)
ROUND 23
#274 Belleville Bulls Mike Brown (D)
#275 Brantford Alexanders Gary Cyr (F)
ROUND 24
#276 Belleville Bulls Greg Yari (G)
#277 Brantford Alexanders John Ford (D)
ROUND 25
#278 Brantford Alexanders Tyler Verhaeghe (D)