PRIMARY MENU
Stats Teams Leagues Nations Awards Free Agents Draft Center Drafts
SIDEBAR MENU

2020 OHL Priority Selection

Drafted players 2020
Team Player Seasons GP G A TP PIM
ROUND 1
#1 North Bay Battalion Ty Nelson (D)
#2 Niagara IceDogs Pano Fimis (F)
#3 Sarnia Sting Max Namestnikov (F)
#4 Soo Greyhounds Bryce McConnell-Barker (F)
#5 Kingston Frontenacs Paul Ludwinski (F)
#6 Hamilton Bulldogs Jorian Donovan (D)
#7 Mississauga Steelheads Zakary Lavoie (F)
#8 Erie Otters Spencer Sova (D)
#9 Barrie Colts Hunter Haight (F)
#10 Owen Sound Attack Cedrick Guindon (F)
#11 Sudbury Wolves David Goyette (F)
#12 Guelph Storm Matthew Poitras (F)
#13 Oshawa Generals Aidan Castle (F)
#14 Windsor Spitfires Ryan Abraham (F)
#15 Peterborough Petes Donovan McCoy (D)
#16 Flint Firebirds Gavin Hayes (F)
#17 Kitchener Rangers Andrew LeBlanc (F)
#18 Saginaw Spirit Adam Fantilli (F)
#19 London Knights Ben Bujold (F)
#20 Ottawa 67's Nicholas Moldenhauer (F)
ROUND 2
#21 Hamilton Bulldogs Jonathan Melee (F)
#22 London Knights Jackson Edward (D)
#23 Peterborough Petes Sam Alfano (F)
#24 Guelph Storm Michael Buchinger (D)
#25 London Knights Colton Smith (F)
#26 Ottawa 67's Brady Stonehouse (F)
#27 Niagara IceDogs Alec Leonard (D)
#28 Sudbury Wolves Kocha Delic (F)
#29 Mississauga Steelheads Owen Beck (F)
#30 North Bay Battalion Dalyn Wakely (F)
#31 Saginaw Spirit Matthew Jovanovic (D)
#32 Guelph Storm Jake Karabela (F)
#33 Niagara IceDogs Brice Cooke (F)
#34 Sarnia Sting Matthew Morden (D)
#35 Peterborough Petes Justin Dezoete (F)
#36 Windsor Spitfires Nicholas De Angelis (D)
#37 Owen Sound Attack Gavin Bryant (F)
#38 Mississauga Steelheads Carson Christy (F)
#39 Windsor Spitfires Kyle Downey (G)
#40 Erie Otters Lucas Ross (F)
ROUND 3
#41 North Bay Battalion Tnias Mathurin (D)
#42 Kitchener Rangers Jacob LeBlanc (D)
#43 Mississauga Steelheads Zander Veccia (F)
#44 Soo Greyhounds Connor Toms (D)
#45 Niagara IceDogs Dylan Roobroeck (F)
#46 London Knights Landon Sim (F)
#47 Kitchener Rangers Trent Swick (F)
#48 Barrie Colts Cooper Matthews (F)
#49 Erie Otters Nolan Lalonde (G)
#50 Owen Sound Attack Madden Steen (D)
#51 Sarnia Sting Ryder McIntyre (F)
#52 Flint Firebirds Aaron Brown (D)
#53 Kitchener Rangers Jackson Parsons (G)
#54 Kingston Frontenacs Nathan Poole (F)
#55 Barrie Colts Beau Jelsma (F)
#56 Guelph Storm Ryan McGuire (F)
#57 Hamilton Bulldogs Patrick Thomas (F)
#58 Owen Sound Attack Lorenzo Bonaiuto (F)
#59 Kingston Frontenacs Tommy Budnick (D)
#60 Ottawa 67's Thomas Sirman (D)
ROUND 4
#61 Peterborough Petes Shawn Ramsey (D)
#62 London Knights Brody Crane (F)
#63 North Bay Battalion Owen Van Steensel (F)
#64 Kingston Frontenacs Jackson Stewart (F)
#65 Kitchener Rangers Cutter Gauthier (F)
#66 Hamilton Bulldogs Noah Van Vliet (D)
#67 Kitchener Rangers George Fegaras (D)
#68 London Knights Isaiah George (D)
#69 Barrie Colts Hunter Brzustewicz (D)
#70 North Bay Battalion Michael Podolioukh (F)
#71 Sudbury Wolves Evan Konyen (F)
#72 Flint Firebirds Ty Petrou (F)
#73 Windsor Spitfires Coulson Pitre (F)
#74 Ottawa 67's Matthew Mayich (D)
#75 Saginaw Spirit Evan Klein (F)
#76 Owen Sound Attack Cédricson Okitundu (D)
#77 Windsor Spitfires Trevor McDowell (D)
#78 Barrie Colts Ryan Pryce (D)
#79 Soo Greyhounds Rutger McGroarty (F)
#80 Owen Sound Attack Corbin Votary (G)
ROUND 5
#81 Ottawa 67's Jacob Couchie (F)
#82 Niagara IceDogs Ryan Struthers (F)
#83 Sarnia Sting Seamus Casey (D)
#84 Soo Greyhounds Caeden Carlisle (D)
#85 Kingston Frontenacs Gage Heyes (F)
#86 Flint Firebirds Luca D'Amato (D)
#87 Owen Sound Attack Isaac Howard (F)
#88 Sudbury Wolves Nolan Collins (D)
#89 Saginaw Spirit Andrew Oke (G)
#90 Owen Sound Attack Jack Piper (F)
#91 Soo Greyhounds Charlie Schenkel (G)
#92 Guelph Storm Jacob Oster (G)
#93 Guelph Storm Aaron Andrade (F)
#94 Peterborough Petes Liam Sztuska (G)
#95 Peterborough Petes Stevie Leskovar (D)
#96 Flint Firebirds Chazz Nixon (G)
#97 London Knights Frank Nazar (F)
#98 Hamilton Bulldogs Ben Armstrong (F)
#99 London Knights Mason Chitaroni (D)
#100 Ottawa 67's Aidan Puley (F)
ROUND 6
#101 Saginaw Spirit Tyler Duke (D)
#102 Niagara IceDogs Zaccharya Wisdom (F)
#103 Sarnia Sting Liam Eveleigh (D)
#104 Soo Greyhounds Jax Bellwood (F)
#105 Sudbury Wolves Ethan Morrow (G)
#106 Erie Otters Kaleb Smith (F)
#107 Sarnia Sting Gavin Brindley (F)
#108 Erie Otters Patrick Geary (D)
#109 Barrie Colts Tai York (F)
#110 Owen Sound Attack Joey Muldowney (F)
#111 Sudbury Wolves Wilson Ferrow (D)
#112 Owen Sound Attack Jackson Barnes (D)
#113 Oshawa Generals Jake Richard (F)
#114 London Knights Owen Flores (G)
#115 Peterborough Petes Ryan Gagner (F)
#116 North Bay Battalion Domenic DiVincentiis (G)
#117 Kitchener Rangers Kai Dunits (F)
#118 Saginaw Spirit Owen Baker (F)
#119 Kingston Frontenacs Sawyer Prokopetz (D)
#120 Mississauga Steelheads Lucas Buzziol (F)
ROUND 7
#121 Oshawa Generals Blake Smith (D)
#122 Niagara IceDogs Kailin Chen (F)
#123 Sarnia Sting Julian Facchinelli (F)
#124 Soo Greyhounds Owen Allard (F)
#125 Kingston Frontenacs Lane Hutson (D)
#126 Hamilton Bulldogs Luke Devlin (F)
#127 Mississauga Steelheads Dylan Gordon (D)
#128 Erie Otters Cam Lowe (F)
#129 Barrie Colts Cole Semeniuk (D)
#130 Barrie Colts Nolan Chartrand (G)
#131 Sudbury Wolves Hayden Simpson (F)
#132 Guelph Storm Koen Taves (D)
#133 Oshawa Generals Christian Kocsis (F)
#134 Windsor Spitfires Emerson Miller (D)
#135 Peterborough Petes Eli Sebastian (F)
#136 Flint Firebirds Carter Coombs (F)
#137 Kitchener Rangers Nathan Lewis (F)
#138 Guelph Storm Ethan Coups (D)
#139 London Knights Jonah Aegerter (F)
#140 Ottawa 67's John Henry (D)
ROUND 8
#141 North Bay Battalion Kyan Haldenby (F)
#142 Niagara IceDogs Ryan Conmy (F)
#143 Sarnia Sting Dylan Grover (G)
#144 Soo Greyhounds Justin Varner (F)
#145 Kingston Frontenacs Harrison Ballard (F)
#146 Hamilton Bulldogs Riley George (G)
#147 Kitchener Rangers Tucker Shedd (D)
#148 Peterborough Petes Kaden Muir (D)
#149 Barrie Colts Roenick Jodoin (F)
#150 Owen Sound Attack Julian Fantino (F)
#151 Sudbury Wolves Jonathan Kronberg (F)
#152 Guelph Storm Ethan Whitcomb (F)
#153 Owen Sound Attack Trevor Hoskin (F)
#154 Windsor Spitfires Tyler Catalano (F)
#155 Barrie Colts Joseph Ianniello (D)
#156 Flint Firebirds Seth Constance (D)
#157 Soo Greyhounds Nathaniel Davis (D)
#158 Saginaw Spirit Tyson Wassink (D)
#159 Oshawa Generals Brayden Bowen (F)
#160 Ottawa 67's Colin McKenzie (G)
ROUND 9
#161 North Bay Battalion Rodion Tatarenko (F)
#162 Niagara IceDogs Steven Li (F)
#163 Sarnia Sting Zach Filak (F)
#164 Soo Greyhounds Landen Hookey (F)
#165 Kingston Frontenacs Richard Szajek (G)
#166 Hamilton Bulldogs Owen Kindree (D)
#167 Mississauga Steelheads Quinn Binnie (F)
#168 Erie Otters Jake Sederoff (F)
#169 Barrie Colts Zachary Wigle (F)
#170 Guelph Storm Vinny Borgesi (D)
#171 Sudbury Wolves Landon West (F)
#172 Guelph Storm Gavin Grundner (F)
#173 Oshawa Generals Ethan Best (D)
#174 Windsor Spitfires Wylie Birkett (F)
#175 Peterborough Petes Konnor Smith (D)
#176 Flint Firebirds Kevin Fitzgerald (D)
#177 Kitchener Rangers Marcus Vandenberg (G)
#178 Saginaw Spirit Ryan Cooper (F)
#179 London Knights Andy Reist (F)
#180 Ottawa 67's Will Gerrior (F)
ROUND 10
#181 North Bay Battalion Gus Hinckley (D)
#182 Kitchener Rangers Brett Henderson (F)
#183 Sarnia Sting Austin Harper (F)
#184 Soo Greyhounds Justin Spurrell (F)
#185 Kingston Frontenacs Luka Sukovic (F)
#186 Hamilton Bulldogs Andrew Delladonna (F)
#187 Mississauga Steelheads Landon MacDonald (F)
#188 Owen Sound Attack Jared Coccimiglio (F)
#189 Hamilton Bulldogs Adrian Rebelo (F)
#190 North Bay Battalion Dawson Hettiarachchi (F)
#191 Sudbury Wolves Josh Hoover (D)
#192 Guelph Storm Jordan Karafile (F)
#193 Oshawa Generals Ryan O'Dell (D)
#194 Windsor Spitfires Kareem Al-Azem (D)
#195 Peterborough Petes Mikael Kingo (G)
#196 Flint Firebirds Luke Gualtieri (D)
#197 Owen Sound Attack Brian Robertson (D)
#198 Saginaw Spirit Brandon Balazs (F)
#199 Barrie Colts Cristobal Tola (F)
#200 Ottawa 67's Cameron Korpi (G)
ROUND 11
#201 North Bay Battalion Max Seguin (F)
#202 Niagara IceDogs Ilia Chmelevski (F)
#203 Sarnia Sting Ryan Transit (D)
#204 Soo Greyhounds Nolan Dunn (G)
#205 Kingston Frontenacs William Moore (D)
#206 Hamilton Bulldogs Logan Cooley (F)
#207 Mississauga Steelheads Ben Behrens (G)
#208 Erie Otters Conner Thomson-Dick (D)
#209 Barrie Colts Tyler Wishart (F)
#210 Owen Sound Attack Patrick Czarnecki (D)
#211 Sudbury Wolves Devin Mauro (F)
#212 Guelph Storm Lee Parks (F)
#213 Oshawa Generals Luke Torrance (F)
#214 Windsor Spitfires Luke Fritz (F)
#215 Peterborough Petes Cory Jewitt (F)
#216 Flint Firebirds Ryan Vannetten (D)
#217 Kitchener Rangers Kenny Connors (F)
#218 Saginaw Spirit Dominic Elliott (D)
#219 London Knights Aiden Dubinsky (D)
#220 Ottawa 67's Derek Smyth (D)
ROUND 12
#221 North Bay Battalion Brett Richardson (F)
#222 Niagara IceDogs Lucas Littlejohn (D)
#223 Sarnia Sting Nick Messina (F)
#224 Soo Greyhounds Jack Ryan (F)
#225 Kingston Frontenacs Nolan McKibbin (D)
#226 Hamilton Bulldogs Callum Craft (D)
#227 Mississauga Steelheads Wyatt Adkins (D)
#228 Erie Otters Alex Bradshaw (F)
#229 Barrie Colts Nathan Duplessis (F)
#230 Owen Sound Attack Taos Jordan (D)
#231 Sudbury Wolves Mario DiMaggio (D)
#232 Kitchener Rangers Devin Kaplan (F)
#233 Oshawa Generals Callum Arnott (F)
#234 Windsor Spitfires Michael Mesic (F)
#235 Peterborough Petes Marko Stojkov (D)
#236 Flint Firebirds Tobias Iantorno (F)
#237 Kitchener Rangers Corbin Roach (F)
#238 Saginaw Spirit Chase Pietila (D)
#239 London Knights Jack Pineau (F)
#240 Ottawa 67's Maddox Amaral (F)
ROUND 13
#241 North Bay Battalion Patrick Wrzesinski (D)
#242 Kingston Frontenacs Christian Berini (F)
#243 Sarnia Sting Josh Vogelsberg (F)
#244 Soo Greyhounds Caleb Van de Ven (D)
#245 Erie Otters Andrew Ballantyne (G)
#246 Hamilton Bulldogs Ethan Sullivan (D)
#247 Mississauga Steelheads Drew Durzi (D)
#248 Erie Otters William Haines (F)
#249 Barrie Colts Jake Kovacs (F)
#250 Owen Sound Attack Luke Bibby (F)
#251 Sudbury Wolves Marino Ramirez (G)
#252 Guelph Storm Lucas Carson (F)
#253 Oshawa Generals James Taylor (F)
#254 Windsor Spitfires Josh Beiles (F)
#255 Peterborough Petes Carson Walters (F)
#256 Flint Firebirds Samuel Assinewai (F)
#257 Kitchener Rangers Owen Mehlenbacher (F)
#258 Saginaw Spirit Sam Lipkin (F)
#259 London Knights Nate Dowling (F)
#260 Ottawa 67's Ryland Landon (D)
ROUND 14
#261 North Bay Battalion Sett Ursomarzo (F)
#262 Niagara IceDogs Greg Spitznagel (F)
#263 Sarnia Sting Keegan McArthur (F)
#264 Soo Greyhounds Owen West (D)
#265 Kingston Frontenacs Isaac Brown (F)
#266 Hamilton Bulldogs Thomas Sinclair (F)
#267 Mississauga Steelheads Gregory Harley (D)
#268 Erie Otters Dylan Moloughney (D)
#269 Barrie Colts Cuan Doig (F)
#270 Owen Sound Attack Charlie McKenzie (D)
#271 Sudbury Wolves Julian Bianconi (F)
#272 Guelph Storm Ryan Russell (F)
#273 Oshawa Generals Adam Ricci (G)
#274 Ottawa 67's Shane Bondy (F)
#275 Peterborough Petes Will Lewis (F)
#276 Flint Firebirds Brock Jones (F)
#277 Kitchener Rangers Antonino Pugliese (F)
#278 Saginaw Spirit Brett Fullerton (G)
#279 London Knights Owen Willmore (G)
#280 Windsor Spitfires Nicholas Vantassell (F)
ROUND 15
#281 North Bay Battalion Vincenzo Baiocchi (F)
#282 Niagara IceDogs William Godfrey (D)
#283 Sarnia Sting Alfred Fang (F)
#284 Soo Greyhounds Tyler Muszelik (G)
#285 Kingston Frontenacs Noah Beaulne (G)
#286 Oshawa Generals Logan Cuvo (F)
#287 Mississauga Steelheads Gleb Veremyev (F)
#288 Erie Otters Jace Letourneau (F)
#289 Erie Otters Christian Holden (F)
#290 Hamilton Bulldogs Tristan Malboeuf (G)
#291 Sudbury Wolves Vincent Virgilio (D)
#292 Guelph Storm Brock Beer (D)
#293 Oshawa Generals Jake Andersen (D)
#294 Windsor Spitfires Noah Morneau (F)
#295 Peterborough Petes Chase Lefebvre (F)
#296 Flint Firebirds Nicholas Sofikitis (D)
#297 Kitchener Rangers Mick Thompson (F)
#298 Saginaw Spirit Jack Oldman (F)
#299 London Knights Nicholas Yearwood (F)
#300 Ottawa 67's Seamus Powell (D)