2022 OHL Priority Selection

Drafted players 2022
Team Player Seasons GP G A TP PIM
ROUND 1
#1 Saginaw Spirit Michael Misa (F)
#2 Erie Otters Malcolm Spence (F)
#3 Sudbury Wolves Nathan Villeneuve (F)
#4 Niagara IceDogs Sam Dickinson (D)
#5 Sarnia Sting Porter Martone (F)
#6 Peterborough Petes Jack Van Volsen (F)
#7 Ottawa 67's Henry Mews (D)
#8 Oshawa Generals Beckett Sennecke (F)
#9 Kitchener Rangers Michael Hage (F)
#10 Barrie Colts Cole Beaudoin (F)
#11 Owen Sound Attack Benjamin Cormier (F)
#12 Guelph Storm Jett Luchanko (F)
#13 Mississauga Steelheads Lucas Karmiris (F)
#14 Oshawa Generals Ben Danford (D)
#15 London Knights Luca Testa (F)
#16 Soo Greyhounds Christopher Brown (F)
#17 Kingston Frontenacs Gabriel Frasca (F)
#18 Flint Firebirds Kaden Pitre (F)
#19 Saginaw Spirit Zayne Parekh (D)
#20 North Bay Battalion Ethan Procyszyn (F)
#21 Ottawa 67's Frankie Marrelli (D)
#22 Windsor Spitfires Anthony Cristoforo (D)
#23 Hamilton Bulldogs Marek Vanacker (F)
ROUND 2
#24 Saginaw Spirit Bode Stewart (F)
#25 Niagara IceDogs Kevin He (F)
#26 Barrie Colts Carter Lowe (F)
#27 Kingston Frontenacs Jacob Battaglia (F)
#27 Ottawa 67's Jesse Lumsden (F)
#28 Sudbury Wolves Kieron Walton (F)
#29 Barrie Colts Lucas Ellinas (F)
#30 Owen Sound Attack Braedyn Rogers (D)
#31 Kitchener Rangers Cole Longacre (D)
#32 Mississauga Steelheads Ryerson Leenders (G)
#33 Flint Firebirds Nathan Aspinall (F)
#34 Windsor Spitfires Liam Greentree (F)
#35 Owen Sound Attack Antonio Tersigni (F)
#36 Oshawa Generals David Bedkowski (D)
#37 London Knights Sam O'Reilly (D)
#38 Erie Otters Jacob Gibbons (G)
#39 Ottawa 67's Caden Kelly (F)
#40 Guelph Storm Hunter McKenzie (F)
#41 Erie Otters Logan Sawyer (F)
#42 Soo Greyhounds Landon Miller (G)
#43 Sudbury Wolves Andrew Gaulton (G)
ROUND 3
#44 North Bay Battalion Jacob Therrien (F)
#45 Sarnia Sting Sean Doherty (F)
#46 Flint Firebirds Reed Gee (D)
#47 Oshawa Generals Tyler Graham (F)
#48 Soo Greyhounds Brodie McConnell-Barker (D)
#49 Hamilton Bulldogs Masen Wray (F)
#50 Barrie Colts Keyshawn Aitcheson (D)
#51 Mississauga Steelheads Parker Von Richter (D)
#52 London Knights William Nicholl (F)
#53 Owen Sound Attack Carter George (G)
#54 Saginaw Spirit Joshua Glavin (D)
#55 Flint Firebirds Grayden Strohack (D)
#56 Kitchener Rangers Justin Bottineau (F)
#57 Flint Firebirds Riley Patterson (F)
#58 Soo Greyhounds Alex Kostov (F)
#59 Guelph Storm Rowan Topp (D)
#60 Sarnia Sting Carson Campbell (D)
#61 North Bay Battalion Brayden Turley (D)
#62 Windsor Spitfires AJ Spellacy (F)
#63 Hamilton Bulldogs Callum Cheynowski (D)
ROUND 4
#64 Hamilton Bulldogs David Egorov (G)
#65 Windsor Spitfires Cole Davis (F)
#66 North Bay Battalion Tyson Rismond (D)
#67 Oshawa Generals Ethan Toms (F)
#68 Sarnia Sting Carson Hall (F)
#69 Peterborough Petes Braydon McCallum (F)
#70 Ottawa 67's John Parsons (G)
#71 Niagara IceDogs Andrew Vermeulen (F)
#72 Kitchener Rangers Luca DiFelice (G)
#73 Barrie Colts Parker Forlin (F)
#74 Owen Sound Attack Jared Langdon (F)
#75 Guelph Storm Jay Feldberg (F)
#76 Mississauga Steelheads Liam Spencer (D)
#77 London Knights Zachary Bowen (G)
#78 Soo Greyhounds Matthew Virgilio (D)
#79 Kingston Frontenacs Vann Williamson (D)
#80 Flint Firebirds Jacob Brown (G)
#81 Mississauga Steelheads William Eggleton (F)
#82 Sudbury Wolves Conor Walton (D)
#83 North Bay Battalion Michael McIvor (G)
ROUND 5
#84 Saginaw Spirit Kristian Epperson (F)
#85 Erie Otters Nicholas Holomego (D)
#86 Sudbury Wolves Owen Protz (D)
#87 Oshawa Generals Lucas Rodriguez (D)
#88 Sarnia Sting David Green (D)
#89 Peterborough Petes Easton Rye (G)
#90 Ottawa 67's Caton Ryan (F)
#91 Sarnia Sting Karsen Chartier (G)
#92 Soo Greyhounds Tate Vader (F)
#93 Barrie Colts Nolan Newton (F)
#94 Barrie Colts Wyatt Warner (F)
#95 Flint Firebirds Darian Anderson (F)
#96 Guelph Storm William Hughes (F)
#97 London Knights Joshua Lepain (F)
#98 Soo Greyhounds Nate Brentnell (F)
#99 Kingston Frontenacs Andoni Fimis (D)
#100 Flint Firebirds Nathan Schaap (D)
#101 North Bay Battalion Dylan Richter (F)
#102 Guelph Storm Leo Serlin (F)
#103 Hamilton Bulldogs Ethan Facchina (F)
ROUND 6
#104 Barrie Colts Jack Brauti (D)
#105 London Knights Jared Woolley (D)
#106 Sudbury Wolves Brady Wassink (D)
#107 Windsor Spitfires Carter Froggett (G)
#108 Saginaw Spirit Tyler McGuire (D)
#109 Erie Otters Ty Henry (D)
#110 Ottawa 67's Hayden Duncan (G)
#111 Oshawa Generals Caeden Heins (F)
#112 Kitchener Rangers Lex Terrance (D)
#113 Peterborough Petes Luke Tuin (D)
#114 Erie Otters Landon Watson (D)
#115 Guelph Storm Lucas LeBlanc (F)
#116 Mississauga Steelheads Macgregor Richmond (F)
#117 London Knights James Hagens (F)
#118 Soo Greyhounds Spencer Evans (D)
#119 London Knights Jaden Cholette (G)
#120 Flint Firebirds Nikolas Iafrate (F)
#121 Niagara IceDogs Milo Tian (F)
#122 Windsor Spitfires Jack Dean (F)
#123 Hamilton Bulldogs Daniel Vasic (F)
ROUND 7
#124 Sarnia Sting Dakoda Rhéaume-Mullen (D)
#125 Erie Otters Jack Good (F)
#126 Sudbury Wolves Justin Huynh (D)
#127 Niagara IceDogs Oscar Wu (D)
#128 Kingston Frontenacs Miller Kay (F)
#129 Peterborough Petes Isaac Larmand (F)
#130 Ottawa 67's Ryder Dagenais (F)
#131 Oshawa Generals Aidan Souligny (D)
#132 Kitchener Rangers Kamil Bednarik (F)
#133 Barrie Colts Glen McInnes (G)
#134 Owen Sound Attack Ronan Campbell (D)
#135 Guelph Storm Hudson Gill (D)
#136 Mississauga Steelheads Gabe Chiarot (F)
#137 London Knights Anthony Giacalone (F)
#138 Soo Greyhounds Justin Tavares (F)
#139 Kingston Frontenacs Tanner Morgan (F)
#140 Flint Firebirds Mason Taylor (D)
#141 North Bay Battalion Aidan Russell (F)
#142 Windsor Spitfires Trevor O'Dell (D)
#143 Hamilton Bulldogs Graydon Finch (D)
ROUND 8
#144 Saginaw Spirit Duncan Grube (F)
#145 North Bay Battalion Nolan Laird (F)
#146 North Bay Battalion Owen Kinghan (D)
#147 Niagara IceDogs Qiushi Han (F)
#148 Sarnia Sting Nathan Omeri (D)
#149 Peterborough Petes Nicholas Petrut (F)
#150 Ottawa 67's Talan Palmer (F)
#151 Oshawa Generals Gavin McGahey-Smith (F)
#152 Hamilton Bulldogs Henry Attard (D)
#153 Barrie Colts Evan Passmore (D)
#154 Owen Sound Attack Luc Warner (F)
#155 Guelph Storm Hunter McKnight (F)
#156 Owen Sound Attack Austin Baker (F)
#157 London Knights Shane Vansaghi (F)
#158 Soo Greyhounds Logan Shannon (D)
#159 Kingston Frontenacs JJ Salajko (G)
#160 Flint Firebirds Erik Kald (D)
#161 Saginaw Spirit Calvin Gardner (G)
#162 Windsor Spitfires Jake English (D)
#163 Sudbury Wolves Quinten Lisle (F)
ROUND 9
#164 Owen Sound Attack Zachary Major (D)
#165 Erie Otters Payton Stowe (F)
#166 Sudbury Wolves Joshua Colosimo (F)
#167 Niagara IceDogs Charlie Burns (G)
#168 Sarnia Sting Cameron Fries (F)
#169 Peterborough Petes Owen van de Ven (D)
#170 Ottawa 67's John McNelis (F)
#171 Oshawa Generals Harrison Franssen (F)
#172 Kitchener Rangers Roarke Gilmour (D)
#173 Barrie Colts Ben Hrebik (G)
#174 Owen Sound Attack Dean Letourneau (F)
#175 Guelph Storm Marko Bilic (G)
#176 Mississauga Steelheads Zach Mascard (F)
#177 London Knights Nicholas DiPaolo (F)
#178 Soo Greyhounds Brayden Russell (F)
#179 Kingston Frontenacs Tommy Karmiris (F)
#180 Flint Firebirds Colin Langstaff (F)
#181 North Bay Battalion Lirim Amidovski (F)
#182 Windsor Spitfires Joseph Delaurentis (F)
#183 Hamilton Bulldogs Daniel Berehowsky (F)
ROUND 10
#184 North Bay Battalion Nikolas Young (D)
#185 Erie Otters Georgy Toroptsev (F)
#186 Sudbury Wolves Marshall McCharles (F)
#187 Niagara IceDogs Braedon John Vis (D)
#188 Sarnia Sting Tyler O'Toole (D)
#189 Peterborough Petes Reid Forster (D)
#190 Ottawa 67's Joshua Brady (D)
#191 Oshawa Generals Jack Genovese (F)
#192 Kitchener Rangers Carson McGurn (F)
#193 Barrie Colts Noah Smith (D)
#194 Owen Sound Attack Antonio Cerqua (F)
#195 Guelph Storm Mitch Harding (F)
#196 Mississauga Steelheads Coben Bryan (D)
#197 Saginaw Spirit Griffin Grundner (F)
#198 Mississauga Steelheads Eero Butella (F)
#199 Kingston Frontenacs Matthew Frost (F)
#200 Flint Firebirds Ryan Rucinski (F)
#201 North Bay Battalion Beckett Ewart (F)
#202 Windsor Spitfires Carson Woodall (D)
#203 Mississauga Steelheads Beau Reade (F)
ROUND 11
#204 Saginaw Spirit Liam Storch (F)
#205 Erie Otters Braydon Stumpf (F)
#206 Sudbury Wolves Braydon Bruce (D)
#207 Niagara IceDogs Matthew Little (F)
#208 Sarnia Sting Lukas Fischer (D)
#209 Peterborough Petes Josh Frenette (F)
#210 Ottawa 67's Ty Levy (G)
#211 Oshawa Generals Fraser McDonell (D)
#212 Kitchener Rangers Christian Humphreys (F)
#213 Barrie Colts Carter Merritt (D)
#214 Owen Sound Attack Amari Sellars (F)
#215 Guelph Storm Zachary Sheppard (F)
#216 Mississauga Steelheads Jake Peters (F)
#217 London Knights Rene Van Bommel (F)
#218 Soo Greyhounds Aiden Nicholson (D)
#219 Kingston Frontenacs Keaton Bartlett (D)
#220 Flint Firebirds Logan Kennedy (G)
#221 Sarnia Sting Christopher Soares (F)
#222 Windsor Spitfires Paolo Frasca (G)
#223 Hamilton Bulldogs Tyron Fevry (F)
ROUND 12
#224 Saginaw Spirit Kaleb Papineau (G)
#225 Erie Otters Cole Bartnick (D)
#226 Sudbury Wolves Blake Wright (F)
#227 Niagara IceDogs Luis Valencia (F)
#228 Sarnia Sting Michael Denney (F)
#229 Peterborough Petes Nate Delladonna (F)
#230 Ottawa 67's Matthew Souliere (F)
#231 Oshawa Generals Noah Bender (G)
#232 Kitchener Rangers Danny Thomakos (F)
#233 Barrie Colts Ryan Cornfield (F)
#234 Owen Sound Attack Aidan Renaud (D)
#235 Guelph Storm Carson Littlejohn (D)
#236 Mississauga Steelheads Harrison Smith (F)
#237 London Knights Jameson Steele (D)
#238 Soo Greyhounds Elijah Lilja (F)
#239 Flint Firebirds Adam Matar (F)
#240 Flint Firebirds Hugh Patrick Sutherland (G)
#241 North Bay Battalion Nash Giles (F)
#242 Windsor Spitfires Caeleb Bowler (F)
#243 Kingston Frontenacs Cameron Bergeron (D)
ROUND 13
#244 Saginaw Spirit Connor Bewick (D)
#245 Erie Otters Thomas Kuipers (F)
#246 Sudbury Wolves Finn Marshall (G)
#247 Erie Otters Mackenzie Curd (D)
#248 Sarnia Sting Lucas Durham (F)
#249 Peterborough Petes Brody Partridge (F)
#250 Ottawa 67's Ethan MacDonald (F)
#251 Oshawa Generals Ryan Hodkinson (F)
#252 Kitchener Rangers Evan Maillet (G)
#253 Barrie Colts Luke Blenkhorn (D)
#254 Owen Sound Attack Philip Roberto (D)
#255 Guelph Storm Braxton Bennett (G)
#256 Mississauga Steelheads Max Kimelman (F)
#257 Kingston Frontenacs Antoine Gauthier (F)
#258 Soo Greyhounds Troy Hunka (F)
#259 Kingston Frontenacs Luciano Bruno (F)
#260 Erie Otters Jonathan Morello (F)
#261 North Bay Battalion Jesse Lefebvre (F)
#262 Windsor Spitfires Evan Sofikitis (D)
#263 Hamilton Bulldogs Clark Dunford (F)
ROUND 14
#264 Saginaw Spirit Ryan Koss (F)
#265 Erie Otters Brody Coe (F)
#266 Sudbury Wolves Charles Pardue (F)
#267 Niagara IceDogs Michael Yu (F)
#268 Sarnia Sting Lucas Soares (F)
#269 Peterborough Petes Dylan Woulds (D)
#270 Ottawa 67's Charles Hilton (F)
#271 Oshawa Generals Alexander Visnapuu (D)
#272 Kitchener Rangers Ian Biancofiore (F)
#273 Barrie Colts Randy Mak (D)
#274 Owen Sound Attack Trenten Bennett (G)
#275 Guelph Storm Jared McNeil (F)
#276 Mississauga Steelheads Anthony Paolini (G)
#277 London Knights Jacob Ingstrup (D)
#278 Soo Greyhounds Andrew Hopley (F)
#279 Kingston Frontenacs Elias Greenwood (F)
#280 Flint Firebirds Dominic DiFrancesco (F)
#281 North Bay Battalion Jonathan Careri (F)
#282 Windsor Spitfires Gage Evans (D)
#283 Hamilton Bulldogs Thomas Dickey (F)
#284 Mississauga Steelheads Calem Yorke (G)
ROUND 15
#285 Erie Otters Marcus Tryfon (D)
#286 Windsor Spitfires Nathan Gaymes (F)
#287 London Knights Finn Wilson (G)
#288 Sarnia Sting Lucas Van Vliet (F)
#289 Peterborough Petes Carter Frost (G)
#290 Ottawa 67's Birk Cassels (G)
#291 Hamilton Bulldogs Jensen Howe (G)
#292 Kitchener Rangers Luka Cenanovic (D)
#293 Barrie Colts Noah Mathieson (F)
#294 Owen Sound Attack Jake Skuta (F)
#295 Guelph Storm Joey Wassilyn (F)
#296 Mississauga Steelheads Cameron Robillard (D)
#297 London Knights Calvin Crombie (F)
#298 Soo Greyhounds Evan Roach (D)
#299 Kingston Frontenacs Cole Hutson (D)
#300 Flint Firebirds Jonah Ziskander (D)
#301 North Bay Battalion Jack Lisson (G)
#302 Hamilton Bulldogs Noah Lapointe (F)
#303 Barrie Colts Victor Ding (F)