League Information and Facts
2017-2018 Regular Season Player Stats
# Player Team GP G A TP PPG PIM +/-
1. William Lemay (LW) Saint-Hyacinthe Lauréats 35 22 48 70 2.00 14 29
2. David Toppa (RW) Thetford Mines Filons 33 23 32 55 1.67 38 32
3. Simon Gravel (C) Saint-Hyacinthe Lauréats 35 19 30 49 1.40 28 22
4. Philippe Daoust (F) Collège Lionel-Groulx Nordiques 34 22 26 48 1.41 32 16
5. Justin Perron (F) Thetford Mines Filons 33 23 24 47 1.42 28 15
6. Marc-Antoine Massé (F) Alma Jeannois 35 21 26 47 1.34 36 1
7. William Leblanc (F) Saint-Laurent Patriotes 36 25 21 46 1.28 43 6
8. Tristan Lamothe (F) Collège Champlain Cougars 35 17 27 44 1.26 20 -2
9. Wayne Létourneau (D) Collège Champlain Cougars 35 10 34 44 1.26 18 7
10. Yannick Ethier (F) Dawson College Blues 35 23 20 43 1.23 24 9
                   
11. Julien Boudreau-Plouffe (RW) Saint-Laurent Patriotes 36 21 22 43 1.19 22 2
12. Tristan Gagnon (F) André-Laurendeau Boomerang 36 19 23 42 1.17 12 18
13. Charles-Antoine Paiement (C) Collège Lionel-Groulx Nordiques 36 19 21 40 1.11 8 16
14. Nathaël Roy (F) Collège Champlain Cougars 34 24 14 38 1.12 18 -3
15. Émile Bourque (D) Thetford Mines Filons 35 15 23 38 1.09 32 19
16. Thomas Larouche (D) Alma Jeannois 35 13 25 38 1.09 38 8
17. Félix Boucher (F) Thetford Mines Filons 35 16 21 37 1.06 12 17
18. Jérémy Descheneaux (C) Dawson College Blues 34 18 18 36 1.06 34 -14
19. Michael Green (F) André-Laurendeau Boomerang 34 15 21 36 1.06 29 20
20. Charles-Anthony Poulin (RW) Collège Champlain Cougars 32 14 22 36 1.13 24 -1
                   
21. Bruno Cantin (D) Collège Lionel-Groulx Nordiques 35 7 28 35 1.00 52 12
22. Yan-Cédric Gaudreault (F) Sainte-Foy Dynamiques 34 17 17 34 1.00 2 6
23. Olivier Guertin (F) Saint-Hyacinthe Lauréats 29 16 18 34 1.17 8 9
24. Patrick Johnston (C) Thetford Mines Filons 26 11 23 34 1.31 18 23
25. Jakob Breault (F) André-Laurendeau Boomerang 27 11 23 34 1.26 12 17
26. Maxime Dubé (C) Saint-Laurent Patriotes 34 8 26 34 1.00 4 2
27. Hugo Guillemette (C) Champlain St. Lawrence Lions 34 15 18 33 0.97 42 -4
28. Yan Doggett (C) Collège Lionel-Groulx Nordiques 30 12 21 33 1.10 41 0
29. Nathan Todd (F) Collège Laflèche Dragons 35 7 26 33 0.94 14 -19
30. Jérémie Thibault (F) Sainte-Foy Dynamiques 32 21 11 32 1.00 18 14
                   
31. Jesse Sicard (F) Collège Lionel-Groulx Nordiques 33 12 20 32 0.97 50 9
32. Charles Farmer (F) Collège Lionel-Groulx Nordiques 20 9 22 31 1.55 44 9
33. Nicolas Courion (F) Dawson College Blues 31 8 23 31 1.00 16 9
34. Henrick Gauvin (F) Collège Laflèche Dragons 34 17 13 30 0.88 4 -21
35. Benjamin Robert (F) Collège Lionel-Groulx Nordiques 32 10 20 30 0.94 69 8
36. Philippe Thouin (D) Saint-Laurent Patriotes 36 5 25 30 0.83 28 -2
37. Gabriel Levesque (RW) Saint-Laurent Patriotes 36 12 17 29 0.81 54 2
38. Jordan Mimeault (D) Collège Lionel-Groulx Nordiques 31 9 20 29 0.94 55 26
39. Cédric Chouinard (D) Collège Lionel-Groulx Nordiques 35 8 21 29 0.83 4 21
40. Tristan Mercure (F) Saint-Hyacinthe Lauréats 22 16 12 28 1.27 16 8
                   
41. William Fortier (F) Saint-Hyacinthe Lauréats 35 12 16 28 0.80 44 13
42. Vincent Cournoyer (F) Dawson College Blues 35 14 13 27 0.77 24 1
43. Guillaume Coulombe (F) Collège Laflèche Dragons 31 12 15 27 0.87 8 -8
44. Xavier Michaud (F) Sainte-Foy Dynamiques 31 10 17 27 0.87 4 12
45. Vincent Migneault (D) Alma Jeannois 36 5 22 27 0.75 18 16
46. Guillaume Labbé (F) Collège Lionel-Groulx Nordiques 31 14 12 26 0.84 14 8
47. Jonathan Therrien (F) Collège Lionel-Groulx Nordiques 36 11 15 26 0.72 30 12
48. David Bérubé (LW) Sainte-Foy Dynamiques 33 10 16 26 0.79 18 7
49. Samuel Grégoire (F) Collège Champlain Cougars 36 8 18 26 0.72 14 1
50. Samuel Payeur (F) André-Laurendeau Boomerang 36 12 13 25 0.69 42 17
                   
51. Mickael Parker (D) Thetford Mines Filons 35 9 16 25 0.71 26 11
52. Charles-Antoine Dumas-Pépin (F) Collège Laflèche Dragons 33 7 18 25 0.76 34 -9
53. Kevin Lisio (F) Dawson College Blues 35 14 10 24 0.69 18 -17
54. Édouard Normand (RW) Champlain St. Lawrence Lions 33 9 15 24 0.73 10 1
55. Alexandre Roy (D) André-Laurendeau Boomerang 36 6 18 24 0.67 20 15
56. Simon-David Fortin (C) Alma Jeannois 35 13 10 23 0.66 18 7
57. Vincent Guy (F) Champlain St. Lawrence Lions 35 10 13 23 0.66 6 2
58. Marc-Olivier Tremblay (F) Alma Jeannois 34 9 14 23 0.68 10 -5
59. Samuel Duguay (F) Saint-Hyacinthe Lauréats 35 10 12 22 0.63 36 6
60. Alexandre Gagnon (D) Sainte-Foy Dynamiques 36 10 12 22 0.61 10 3
                   
61. Maxime Brodeur-Plante (F) Sainte-Foy Dynamiques 33 8 14 22 0.67 18 3
62. Nicolas Landry (D) André-Laurendeau Boomerang 35 6 16 22 0.63 12 6
63. Louis Lacelle-Webster (LW) Collège Champlain Cougars 30 11 10 21 0.70 24 3
64. Adam Beauchesne (LW) Thetford Mines Filons 32 10 11 21 0.66 30 9
65. Charles Auclair (F) Sainte-Foy Dynamiques 33 9 12 21 0.64 12 -1
66. Justin Boulet (F) Collège Lionel-Groulx Nordiques 19 8 13 21 1.11 32 10
67. Dylan L'Italien (C) Sainte-Foy Dynamiques 35 7 14 21 0.60 6 4
68. Samuel Poulin (D) Champlain St. Lawrence Lions 34 5 16 21 0.62 20 -6
69. Samuel Dufour (F) Champlain St. Lawrence Lions 36 5 16 21 0.58 2 -7
70. Guillaume Ouellet (F) Champlain St. Lawrence Lions 31 10 10 20 0.65 2 0
                   
71. William Bordeleau (F) Saint-Hyacinthe Lauréats 35 10 10 20 0.57 16 15
72. Samuel Gagnon (F) Sainte-Foy Dynamiques 34 7 13 20 0.59 6 4
73. Alexi Payant (D) André-Laurendeau Boomerang 36 5 15 20 0.56 20 22
74. Jeremie Major (D) Saint-Hyacinthe Lauréats 35 2 18 20 0.57 8 20
75. Darcy Malowany (C) André-Laurendeau Boomerang 36 9 10 19 0.53 16 8
76. Alexandre Cossette (F) Alma Jeannois 36 9 10 19 0.53 20 -1
77. Joakim Bérubé (D) Saint-Hyacinthe Lauréats 32 7 12 19 0.59 44 12
78. Mathieu Bussière (F) Champlain St. Lawrence Lions 33 7 11 18 0.55 20 -3
79. Anthony Fortier (F) Collège Champlain Cougars 36 5 13 18 0.50 6 -2
80. Philippe-Olivier Riopel (F) Sorel-Tracy Rebelles 19 12 5 17 0.89 28 -16
                   
81. Charles-Éric Rochefort (F) Alma Jeannois 36 10 7 17 0.47 2 -7
82. Marc-Olivier Girard (F) Collège Champlain Cougars 31 8 9 17 0.55 20 2
83. Vincent Cloutier (F) Collège Champlain Cougars 35 8 9 17 0.49 8 0
84. Antoine Palardy (D) Saint-Hyacinthe Lauréats 35 5 12 17 0.49 34 15
85. Philippe Royer (D) Thetford Mines Filons 32 1 16 17 0.53 26 16
86. Alexandre Fortier (F) Champlain St. Lawrence Lions 28 9 7 16 0.57 50 8
87. Charles Massey (F) Sainte-Foy Dynamiques 32 8 8 16 0.50 10 -2
88. Sébastien Nepton (F) Alma Jeannois 36 7 9 16 0.44 30 9
89. Jérémy Hewes (D) Sainte-Foy Dynamiques 32 6 10 16 0.50 18 11
90. Nicolas Gervais (F) Collège Lionel-Groulx Nordiques 36 5 11 16 0.44 4 -2
                   
91. Olivier Binet-Bérubé (D) Sainte-Foy Dynamiques 26 4 12 16 0.62 8 5
92. Brendan St-Louis (D) Sorel-Tracy Rebelles 36 4 12 16 0.44 64 -16
93. Justin Lamothe (F) Alma Jeannois 27 9 6 15 0.56 10 7
94. Tristan Kleine-Fournier (F) Collège Champlain Cougars 31 6 9 15 0.48 35 -4
95. Julien Gareau-Lépine (D) Sorel-Tracy Rebelles 32 6 9 15 0.47 6 -25
96. Cédric Jouve (D) Collège Laflèche Dragons 32 4 11 15 0.47 10 -15
97. Simon Boily (RW) Alma Jeannois 35 2 13 15 0.43 27 3
98. Patrick Higgins (F) Dawson College Blues 35 6 8 14 0.40 28 -9
99. Dominic Cormier (LW) Sainte-Foy Dynamiques 24 5 9 14 0.58 14 0
100. Alex Lachapelle (F) André-Laurendeau Boomerang 30 5 9 14 0.47 38 15
272 players found | Previous page | Next page
2017-2018 Regular Season Goaltending Stats
# Player Team GP GAA SVS%
1. Thomas Sigouin Thetford Mines Filons 26 1.85 .937
2. Jérémie Nadeau Saint-Hyacinthe Lauréats 10 1.50 .926
3. Zack Cloutier Collège Champlain Cougars 19 1.74 .926
4. David Duquet Champlain St. Lawrence Lions 17 2.35 .914
5. Tommy Déry-Vigneault Sainte-Foy Dynamiques 26 2.50 .914
6. William Giroux Saint-Hyacinthe Lauréats 25 2.64 .907
7. Samuel Boileau Collège Lionel-Groulx Nordiques 19 2.79 .902
8. Jérémy Beaudoin-Mireault Alma Jeannois 20 2.65 .900
9. Sean Julien Collège Champlain Cougars 19 2.68 .893
10. Xavier Garneau Dawson College Blues 24 3.83 .893
           
11. Nicolas Thibault Champlain St. Lawrence Lions 22 3.18 .891
12. Frédéric Melanson Saint-Laurent Patriotes 27 3.33 .890
13. Simon Boudreault-Belzile Alma Jeannois 19 3.26 .889
14. William Hardy-Murray Sainte-Foy Dynamiques 10 3.30 .888
15. Carmine-Anthony Pagliarulo Collège Lionel-Groulx Nordiques 21 3.14 .880
16. Guillaume Maguire André-Laurendeau Boomerang 16 3.00 .879
17. Cédric Larivière André-Laurendeau Boomerang 14 2.14 .878
18. Philippe Bouvier Collège Laflèche Dragons 24 3.96 .874
19. Martin Söderström Saint-Laurent Patriotes 16 3.13 .868
20. Étienne Lafleur Sorel-Tracy Rebelles 20 3.95 .857
           
21. Aleck Desrochers Collège Laflèche Dragons 18 4.39 .856
22. William Boily Thetford Mines Filons 11 3.64 .848
23. Cédrick Nolan Sorel-Tracy Rebelles 21 4.33 .838
24. Éric Faille Dawson College Blues 15 4.87 .829
LESS THAN 10 GAMES
1. Jean-Phlippe Désilets Collège Laflèche Dragons 1 0.00 1.000
2. Jacob Delorme André-Laurendeau Boomerang 9 1.44 .922
3. Charles-Olivier Lepage Sainte-Foy Dynamiques 2 2.00 .913
4. Joey Vézina Saint-Hyacinthe Lauréats 3 2.00 .903
5. Jean-Christophe Pitre Alma Jeannois 2 4.68 .793