League Information and Facts
2018-2019 Standings
# Team GP W T L OTW OTL GF GA +/- TP Postseason
Moskva
1. Vityaz Podolsk U17 27 22 - 4 0 1 143 50 93 67 Conference Champion
2. CSKA Moskva U17 27 19 - 7 1 0 115 46 69 59 -
3. Lokomotiv Yaroslavl U17 27 17 - 7 1 2 97 58 39 55 -
4. Dynamo Moskva U17 27 15 - 9 3 0 77 50 27 51 -
5. Lokomotiv-2004 Yaroslavl U17 27 11 - 10 0 6 67 68 -1 39 -
6. Khimik Voskresensk U17 27 12 - 14 1 0 45 85 -40 38 -
7. Rus Moskva U17 27 10 - 12 3 2 85 102 -17 38 -
8. Spartak Moskva U17 27 10 - 13 3 1 75 97 -22 37 -
9. HK Dmitrov U17 27 1 - 21 3 2 47 133 -86 11 -
10. Krylia Sovetov Moskva U17 27 3 - 23 0 1 32 94 -62 10 -
Moskva region
1. Khimik Voskresensk U17 21 18 - 1 1 1 102 34 68 57 Conference Champion
2. Kapitan Stupino U17 21 15 - 4 2 0 111 37 74 49 -
3. Atlant Mytishchi U17 21 11 - 7 0 3 107 82 25 36 -
4. Olimpiyets Balashikha U17 21 10 - 8 0 3 72 62 10 33 -
5. Armada Odintsovo U17 21 7 - 10 3 1 82 120 -38 28 -
6. Buran Voronezh U17 21 7 - 13 1 0 71 87 -16 23 -
7. Tverichi Tver U17 21 4 - 12 4 1 78 126 -48 21 -
8. Kristall Elektrostal U17 21 1 - 18 0 2 41 116 -75 5 -
Russia U17 Finals - Group A
1. Traktor Chelyabinsk U17 4 4 - 0 0 0 22 4 18 12 Bronze game win
2. Dynamo Moskva U17 4 3 - 1 0 0 15 10 5 9 Quarterfinal loss
3. Metallurg Magnitogorsk U17 4 1 - 3 0 0 15 11 4 3 Quarterfinal loss
4. Amur Khabarovsk U17 4 1 - 3 0 0 9 17 -8 3 Quarterfinal loss
5. Smena Seversk U17 4 1 - 3 0 0 7 26 -19 3 Placement game loss
Russia U17 Finals - Group B
1. Vityaz Podolsk U17 4 4 - 0 0 0 24 8 16 12 Champion
2. Buldogi St. Petersburg U17 4 2 - 2 0 0 10 15 -5 6 Final loss
3. Varyagi im. Morozova U17 4 2 - 2 0 0 7 12 -5 6 Bronze game loss
4. Neftyanik Almetievsk U17 4 1 - 3 0 0 6 11 -5 3 Quarterfinal loss
5. CSKA Moskva U17 4 1 - 3 0 0 8 9 -1 3 Placement game win
Siberia - Far East
1. Amur Khabarovsk U17 32 28 - 2 0 2 178 73 105 86 Conference Champion
2. Torpedo Ust-Kamenogorsk U17 32 20 - 9 1 2 168 80 88 64 -
3. Smena Seversk U17 32 14 - 13 4 1 140 126 14 51 -
4. CZVS Novosibirsk U17 32 9 - 21 1 1 110 177 -67 30 -
5. Shakhter Prokopievsk U17 32 2 - 28 1 1 73 213 -140 9 -
St. Petersburg - First Round
1. Dynamo St. Petersburg U18 11 9 - 0 2 0 63 10 53 31 -
2. Dynamo St. Petersburg U17 11 6 - 1 3 1 93 22 71 25 -
3. Varyagi im. Morozova U17 11 7 - 2 1 1 103 25 78 24 -
4. Buldogi St. Petersburg U17 11 7 - 1 0 3 64 25 39 24 -
5. SKA St. Petersburg U17 11 7 - 3 0 1 68 24 44 22 -
6. Serebryanye Lvy U18 11 6 - 3 1 1 58 25 33 21 -
7. SK Riga 17 11 6 - 3 1 1 58 25 33 21 -
8. Olimpiyskie Nadezhdy U18 11 4 - 7 0 0 48 64 -16 12 -
9. Forward St. Petersburg U18 11 3 - 8 0 0 25 71 -46 9 -
10. Shtorm St. Petersburg U17 11 2 - 9 0 0 29 86 -57 6 -
11. HK Drozdetskogo Kolpino U17 11 1 - 10 0 0 16 106 -90 3 -
12. Nevsky St. Petersburg U18 11 0 - 11 0 0 4 143 -139 0 -
St. Petersburg - Second Round. Losers
1. SK Riga 17 20 15 - 2 3 0 135 52 83 51 -
2. Shtorm St. Petersburg U18 20 15 - 2 0 3 140 58 82 48 -
3. Olimpiyskie Nadezhdy U18 20 7 - 10 3 0 59 91 -32 27 -
4. Forward St. Petersburg U18 20 8 - 11 1 0 83 74 9 26 -
5. HK Drozdetskogo Kolpino U17 20 7 - 9 0 4 78 96 -18 25 -
6. Nevsky St. Petersburg U18 20 1 - 19 0 0 27 151 -124 3 -
St. Petersburg - Second Round. Winners
1. Varyagi im. Morozova U17 20 12 - 3 2 3 68 42 26 43 -
2. Buldogi St. Petersburg U17 20 10 - 4 4 2 70 62 8 40 -
3. Dynamo St. Petersburg U18 20 11 - 8 1 0 67 47 20 35 -
4. SKA St. Petersburg U17 20 8 - 9 1 2 48 49 -1 28 -
5. Dynamo St. Petersburg U17 20 7 - 11 0 2 57 66 -9 23 -
6. Serebryanye Lvy U18 20 3 - 16 1 0 61 105 -44 11 -
St. Petersburg - Third Round
1. Buldogi St. Petersburg U17 6 5 - 1 0 0 36 15 21 15 Conference Champion
2. Dynamo St. Petersburg U17 6 3 - 2 1 0 46 21 25 11 -
3. SKA St. Petersburg U17 6 3 - 2 0 1 28 18 10 10 -
4. HK Drozdetskogo Kolpino U17 6 0 - 6 0 0 9 65 -56 0 -
Urals-Western Siberia
1. Traktor Chelyabinsk U17 36 28 - 6 0 2 205 84 121 86 Conference Champion
2. Avangard Omsk U17 36 25 - 8 1 2 185 103 82 79 -
3. Yugra Khanty-Mansiysk U17 36 23 - 11 2 0 158 110 48 73 -
4. Salavat Yulaev Ufa U17 36 21 - 10 4 1 141 80 61 72 -
5. Metallurg Magnitogorsk U17 36 17 - 12 3 4 120 92 28 61 -
6. Spartakovets Yekaterinburg U17 36 12 - 18 3 3 122 139 -17 45 -
7. Belye Medvedi Chelyabinsk U17 36 13 - 21 2 0 118 144 -26 43 -
8. Barys Astana U17 36 12 - 22 0 2 107 162 -55 38 -
9. Tyumenski Legion U17 36 9 - 21 3 3 91 146 -55 36 -
10. Mechel Chelyabinsk U17 36 1 - 32 1 2 66 253 -187 7 -
Volga Region
1. Neftyanik Almetievsk U17 32 26 - 4 0 2 182 45 137 80 Conference Champion
2. Neftekhimik Nizhnekamsk U17 32 24 - 5 3 0 165 66 99 78 Conference Final loss
3. Sarmaty Orenburg U17 32 14 - 15 3 0 105 101 4 48 Conference SF loss
4. Spartak Yoshkar-Ola U17 32 4 - 23 1 4 69 187 -118 18 Conference SF loss
5. CSK VVS Samara U17 32 4 - 25 1 2 59 181 -122 16 Did not make playoffs

Seasons

2000 - 2010: 08/09, 09/10
2010 - 2020: 10/11, 11/12, 12/13, 13/14, 14/15, 15/16, 16/17, 17/18, 18/19, 19/20