All Winners (Players)
Season Award winner Born Birthplace Drafted by
2021-2022 Andrii Malykhin (G) 2004 Kharkov, UKR
Savva Serdiuk (G) 2004 Kyiv, UKR
Alexei Dakhnovsky (D) 2004
Arseni Kiselyov (D) 2004
Artem Kozlovskyi (D) 2004
Oleksandr Kurzenkov (D) 2005
Serhii Nikulin (D) 2004 Kharkov, UKR
Ivan Shamardin (D) 2004 Kharkov, UKR
Vladimir Troshkin (D) 2004
Volodymyr Volkov (D) 2004 Donetsk, UKR
Ilya Dubsky (F) 2004 Donetsk, UKR
Mykhailo Kovalchuk (F) 2004 Kharkov, UKR
Ilya Kriklya (F) 2004 Donetsk, UKR
Platon Melnychenko (F) 2004 Krivoy Rog, UKR
Nikita Moyseyev (F) 2005
Ihnat Pazii (F) 2006 Kharkov, UKR
Nikita Sidorenko (F) 2004 Donetsk, UKR
Havryil Simchuk (F) 2006
Sergei Stetsyura (F) 2004
Anton Yatsyshin (F) 2004 Kyiv, UKR
Veniamin Trandafilov (F) 2004 Donetsk, UKR
Demian Tychenko (F) 2004 Kharkov, UKR
2018-2019 Felix Beck (G) 2001
Sebastian Wraneschitz (G) 2002 Wien, AUT
Alexander Moser (D) 2001 Klagenfurt, AUT
Thimo Nickl (D) 2001 Klagenfurt, AUT Anaheim Ducks (2020)
Timo Pallierer (D) 2001 Wien, AUT
Jacob Pfeffer (D) 2001 Wien, AUT
Martin Urbanek (D) 2002 Villach, AUT
Philipp Wimmer (D) 2001 Wien, AUT
Kilian Zündel (D) 2001 Dornbirn, AUT
Luis Lindner (D) 2001 Spittal an der Drau, AUT
Tim Harnisch (F) 2001 Wiener Neustadt, AUT
Fabian Hochegger (F) 2001 Klagenfurt, AUT
Adem Kandemir (F) 2001 Dornbirn, AUT
Marco Sunitsch (F) 2002 Klagenfurt, AUT
Lucas Thaler (F) 2002 Villach, AUT
Kilian Frühwirt (F) 2001 Linz, AUT
Clemens Krainz (F) 2001 Zell am See, AUT
Oskar Maier (F) 2002 Wels, AUT
Julian Pauschenwein (F) 2001 Graz, AUT
Lukas Pohl (F) 2001 Wien, AUT
Niklas Ofner (F) 2001 Klagenfurt, AUT
Leon Wallner (F) 2002 Wien, AUT
2017-2018 Marvin Kortin (G) 2000 Feldkirch, AUT
Alexander Schmidt (G) 2000 Villach, AUT
David Maier (D) 2000 St. Veit an der Glan, AUT
Thimo Nickl (D) 2001 Klagenfurt, AUT Anaheim Ducks (2020)
Julian Payr (D) 2000 Feldkirch, AUT
Jacob Pfeffer (D) 2001 Wien, AUT
Lukas Piff (D) 2000 Wien, AUT
Peter Paul Sivec (D) 2000 Villach, AUT
Devin Steffler (D) 2000 Durango, CO, USA
Kilian Zündel (D) 2001 Dornbirn, AUT
Luis Lindner (D) 2001 Spittal an der Drau, AUT
Benjamin Baumgartner (F) 2000 Zell am See, AUT New Jersey Devils (2020)
Adem Kandemir (F) 2001 Dornbirn, AUT
Marco Rossi (F) 2001 Feldkirch, AUT Minnesota Wild (2020)
Lucas Thaler (F) 2002 Villach, AUT
Leon Kleiss (F) 2000 Linz, AUT
Paul Huber (F) 2000 Graz, AUT
Marcel Judth (F) 2000 Villach, AUT
Valentin Ploner (F) 2000 Hall in Tirol, AUT
Maximilian Rebernig (F) 2000 Oberndorf, AUT
Benedikt Wohlfahrt (F) 2000 Villach, AUT
Benjamin Lanzinger (F) 2000 Villach, AUT
2016-2017 Marvin Kortin (G) 2000 Feldkirch, AUT
Alexander Schmidt (G) 2000 Villach, AUT
Matthias Tschrepitsch (G) 1999 Wien, AUT
Amadeus Egger (D) 1999 Feldkirch, AUT
David Maier (D) 2000 St. Veit an der Glan, AUT
Julian Payr (D) 2000 Feldkirch, AUT
Matteo Peskoller (D) 2000 Hall in Tirol, AUT
Dominik Rauter (D) 2000
Lukas Schreier (D) 1999 Salzburg, AUT
Patrick Stückler (D) 1999 Feldkirch, AUT
Felix Vonbun (D) 1999
Niklas Würschl (D) 1999 Klagenfurt, AUT
Benjamin Baumgartner (F) 2000 Zell am See, AUT New Jersey Devils (2020)
Niklas Gehringer (F) 1999 Feldkirch, AUT
Alexander Maxa (F) 1999
Julian Pusnik (F) 1999 Villach, AUT
Marco Rossi (F) 2001 Feldkirch, AUT Minnesota Wild (2020)
David König (F) 1999
Fabio Artner (F) 1999 Wien, AUT
Paul Huber (F) 2000 Graz, AUT
Jakob Mitsch (F) 1999
Matthias Neubauer (F) 2000 Wien, AUT
Maximilian Rebernig (F) 2000 Oberndorf, AUT
Elias Wallenta (F) 1999 Hohenems, AUT
Marcel Zitz (F) 1999 Dornbirn, AUT
Benedikt Wohlfahrt (F) 2000 Villach, AUT
Benjamin Lanzinger (F) 2000 Villach, AUT
Rene Tröthan (F) 1999 Villach, AUT
2015-2016 Ryota Koda (G) 1998
Yasuto Nakajima (G) 1998
Daiki Aoyama (D) 1999
Daichi Igari (D) 1998 Tomakomai, JPN
Yuki Iwamura (D) 1998
Ren Kirie (D) 1998
203 players found | Previous page | Next page
All Winners (Team Staff)
Season Award winner Born Birthplace
2021-2022 Sergei Babinets 1987 Kyiv, UKR
Olexander Bobkin 1982 Kyiv, UKR
Ruslan Borysenko 1983 Chernihiv, UKR
Olexander Fyodorov 1978 Kyiv, UKR
Daniil Gritsenko 1999 Kyiv, UKR
Nikita Tabashnik 2000 Kharkov, UKR
Oleg Tsirkunov 1977 Kyiv, UKR
2018-2019 Gregor Baumgartner 1979 Leoben, AUT
Christian Dolezal 1986 Wien, AUT
Ryan Foster 1974 Brampton, ON, CAN
Gerd Gruber 1982 Graz, AUT
Maximilian Mayer 1996
Uwe Moser 1979 Villach, AUT
Philipp Pinter 1985 Villach, AUT
Maximilian Reiter 1990 Graz, AUT
Peter Schramm 1948
2017-2018 Andreas Brucker 1967 Linz, AUT
Heinz Gabbauer 1969 Villach, AUT
Gerd Gruber 1982 Graz, AUT
Marco Pewal 1978 Villach, AUT
Maximilian Reiter 1990 Graz, AUT
Peter Schramm 1948
2016-2017 Roger Bader 1964 Winterthur, SUI
Andreas Brucker 1967 Linz, AUT
Christian Dolezal 1986 Wien, AUT
Heinz Gabbauer 1969 Villach, AUT
Gerd Gruber 1982 Graz, AUT
Lorenz Hirn 1990 Feldkirch, AUT
Mikhael Pancak 1977 Litvinov, CZE
2015-2016 Tomohiro Mitsusugi 1976
Teruhiko Okita 1975
Shingo Sasaki 1980
Norimichi Shimamoto 1969
Hiroshi Terashima 1971
2014-2015 Borut Biteznik 1980
Leopold Bizalj 1956
Mitja Kern 1977
Anze Kolenc 1983
Rok Rojsek 1970 Celje, SLO
2013-2014 Reinhard Divis 1975 Wien, AUT
Günther Lanzinger 1972 Villach, AUT
Gerhard Puschnik 1966 Feldkirch, AUT
Peter Schramm 1948
Günter Tomasini 1962
Paul Ullrich 1986 Villach, AUT
Dieter Werfring 1967
2012-2013 Shunji Kamimura 1975
Kan Nakajima 1959
Caba Sekesi 1964
Akihito Sugisawa 1967
2011-2012 Vladimir Klimenko 1968
Alexander Linyov 1960
Yuri Mikhailis 1969 Karaganda, KAZ
Stanislav Shelkov 1977
Vasili Vasilchenko 1955
Georgi Vereschagin 1974