.
All Winners (Players)
Season Award winner Born Birthplace Drafted by
2023-2024 Vladimir Nikitin (G) 2005 Ekibastuz, KAZ Ottawa Senators (2023)
Artyom Shestakov (G) 2004
Artyom Avdeyenko (D) 2004
Dmitri Breus (D) 2004 Almaty, KAZ
Kirill Khan (D) 2004
Beibarys Orazov (D) 2005
Gleb Reshetko (D) 2005 Astana, KAZ
Danial Shakshakbayev (D) 2005
Mstislav Shipilin (D) 2006
Adil Beisembayev (F) 2005
Vsevolod Logvin (F) 2004
Alexander Migunov (F) 2005
Asanali Ruslanuly (F) 2005
Alexander Kim (F) 2005 Nur-Sultan, KAZ
Davlat Nurkenov (F) 2005 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Yegor Smolyaninov (F) 2004 Karaganda, KAZ
Roman Yermak (F) 2004
Ruslan Ospanov (F) 2004 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Semyon Simonov (F) 2005
Nikita Sitnikov (F) 2005 Ekibastuz, KAZ
Artur Gross (F) 2005
Kirill Lyapunov (F) 2005 Rudny, KAZ
2022-2023 Mathias Schjerpen Arnkværn (G) 2003 Furnes, NOR
Markus Røhnebæk Stensrud (G) 2004 Hamar, NOR
Isak Hansen (D) 2003
Gabriel Koch (D) 2004
Tobias Bjercke Larsen (D) 2004 Oslo, NOR
Jonas Nyhus Myhre (D) 2004 Oslo, NOR
Mathias Papuga (D) 2004
Johan Tørres Selnes (D) 2003 Børsa, NOR
Emil Kvernmo Wasenden (D) 2004 Oslo, NOR
Patrik Dalen (F) 2004 Lørenskog, NOR
Leo Johansen Halmrast (F) 2003
Martin Johnsen (F) 2004 Hamar, NOR
David Aas Larsen (F) 2003 Lørenskog, NOR
Johannes Løkkeberg (F) 2004 Fredrikstad, NOR
Petter Vesterheim (F) 2004 Lørenskog, NOR
Sander Wold (F) 2004 Asker, NOR
Sole Marius Ryen (F) 2003 Oslo, NOR
Kasper Magnussen (F) 2004 Düsseldorf, GER
Noah Steen (F) 2004 Oslo, NOR
Oskar Kind Bakkevig (F) 2004 Oslo, NOR
Michael Brandsegg-Nygård (F) 2005 Oslo, NOR
Mats Bakke Olsen (F) 2004
2021-2022 Alexei Kolosov (G) 2002 Minsk, BLR Philadelphia Flyers (2021)
Nikita Mytnik (G) 2002 Minsk, BLR
Daniil Karpovich (D) 2004 New Jersey Devils (2023)
Dmitri Kuzmin (D) 2003 Kholstovo, BLR Winnipeg Jets (2021)
Artyom Levshunov (D) 2005 Zhlobin, BLR
Oleg Pozhigan (D) 2002 Soligorsk, BLR
Arseni Sazanovich (D) 2003 Soligorsk, BLR
Nikita Stasenko (D) 2003
Kirill Yaruta (D) 2002 Pinsk, BLR
Yegor Yuzlenko (D) 2002 Gomel, BLR
Vitali Pinchuk (F) 2002 Zhlobin, BLR
Yegor Chezganov (F) 2002 Zhlobin, BLR
Sergei Karpovich (F) 2002 Gomel, BLR
Yegor Klavdiyev (F) 2003 Minsk, BLR
Ilya Morozov (F) 2003 Zhlobin, BLR
Ilya Spat (F) 2002 Zhlobin, BLR
Alexander Suvorov (F) 2002 Buda-Koshelyovo, BLR
Mark Yaruta (F) 2002 Pinsk, BLR
Sergei Kuznetsov (F) 2002 Zhlobin, BLR
Valentin Demchenko (F) 2002 Liozno, BLR
Alexander Palchik (F) 2002 Shakhan, KAZ
Yegor Sidorov (F) 2004 Vitebsk, BLR Anaheim Ducks (2023)
2019-2020 Luca Egger (G) 2000 Villach, AUT
Alexander Schmidt (G) 2000 Villach, AUT
David Maier (D) 2000 St. Veit an der Glan, AUT
Thimo Nickl (D) 2001 Klagenfurt, AUT Anaheim Ducks (2020)
Timo Pallierer (D) 2001 Wien, AUT
Julian Payr (D) 2000 Feldkirch, AUT
Jacob Pfeffer (D) 2001 Wien, AUT
Martin Urbanek (D) 2002 Villach, AUT
Jakob Wetzelsberger (D) 2000 Innsbruck, AUT
Luis Lindner (D) 2001 Spittal an der Drau, AUT
Benjamin Baumgartner (F) 2000 Zell am See, AUT New Jersey Devils (2020)
Tim Harnisch (F) 2001 Wiener Neustadt, AUT
Lucas Thaler (F) 2002 Villach, AUT
Patrick Antal (F) 2000 Wien, AUT
Paul Huber (F) 2000 Graz, AUT
Valentin Ploner (F) 2000 Hall in Tirol, AUT
Maximilian Rebernig (F) 2000 Oberndorf, AUT
Paul Schmid (F) 2000 Linz, AUT
Leon Wallner (F) 2002 Wien, AUT
Benedikt Wohlfahrt (F) 2000 Villach, AUT
Benjamin Lanzinger (F) 2000 Villach, AUT
Senna Peeters (F) 2002 Deurne, BEL
2018-2019 Hendrik Hane (G) 2000 Düsseldorf, GER
Florian Mnich (G) 2000 Passau, GER
Nicolas Appendino (D) 1999 Kempten, GER
Leon Gawanke (D) 1999 Berlin, GER Winnipeg Jets (2017)
Niklas Heinzinger (D) 2000 Bad Tölz, GER
Leon Hüttl (D) 2000 Bad Tölz, GER
Moritz Seider (D) 2001 Zell (Mosel), GER Detroit Red Wings (2019)
Colin Ugbekile (D) 1999 Solingen, GER
Moritz Wirth (D) 1999 Frankfurt am Main, GER
Tim Brunnhuber (F) 1999 Eggenfelden, GER
Mike Fischer (F) 1999 Heilbronn, GER
Taro Jentzsch (F) 2000 Berlin, GER
265 players found | Previous page | Next page
All Winners (Team Staff)
Season Award winner Born Birthplace
2023-2024 Ildus Gabdrakhmanov 1971 Karaganda, KAZ
Alexander Kolyuzhny 1981 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Alexander Koreshkov 1968 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Sergei Starygin 1961 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Georgi Vereschagin 1974
Ablay Zhalmishev 1990
2022-2023 Morten Ask 1980 Oslo, NOR
Jan Brandvold 1958
Martin Conradsson 1973 Orsa, SWE
Anders Gjøse 1984 Stavanger, NOR
Mads Hansen 1978 Trondheim, NOR
Ole Anders Toftum 1972
Kristoffer Torgersen 1983
Gustaf Wesslau 1985 Upplands Väsby, SWE
2021-2022 Dmitri Astapenko 1987
Dmitri Filippovich 1992
Mikhail Grabovski 1984 Potsdam, GER
Igor Karachun 1963
Pavel Perepekhin 1978
Stanislav Piskovsky 1991
Dmitri Pshentsov 1973
Alexei Scheblanov 1968 Minsk, BLR
Sergei Stas 1974 Minsk, BLR
2019-2020 Roger Bader 1964 Winterthur, SUI
Christian Brenter 1972
Philipp Lukas 1979 Wien, AUT
Jürgen Penker 1982 Bregenz, AUT
Marco Pewal 1978 Villach, AUT
Philipp Pinter 1985 Villach, AUT
Markus Schmidt 1969
2018-2019 Wolfgang Fischer 1960
Ilpo Kauhanen 1973 Kuopio, FIN
Christian Künast 1971 Landshut, GER
Klaus Merk 1967 Augsburg, GER
Toni Söderholm 1978 Kauniainen, FIN
2017-2018 Ildus Gabdrakhmanov 1971 Karaganda, KAZ
Gleb Karatayev 1981
Sergei Starygin 1961 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Alexander Vysotsky 1968 Karaganda, KAZ
Ablay Zhalmishev 1990
2016-2017 Yuri Faikov 1969
Leonid Grishukevich 1978 Minsk, BLR
Vladislav Klochkov 1978 Novosibirsk, RUS
Vladimir Kopat 1971 Minsk, BLR
Igor Rachkovsky 1968
2015-2016 Leonids Beresnevs 1958 Kirovo-Chepetsk, RUS
Juris Opulskis 1969 Riga, LAT
Juris Stals 1982 Riga, LAT
Mihails Vasilonoks 1948 Taurkalne, LAT
2013-2014 Jan Albert 1962
Ernst Andersen 1967
Ole Dahlmann 1952
Olaf Eller 1960
Dan Jensen 1969 Richmond Hill, ON, CAN
Ulrik Larsen 1970
Jan Mortensen 1968
Bjørn F. Østergaard 1987 Herning, DEN
2012-2013 Daniel Björnberg 1978 Fotskäl, SWE
Ingar Engjom 1972
Geir Hoff 1965 Bergen, NOR
Ørjan Løvdal 1962 Svolvær, NOR
Jan Petter Selvik 1956
2011-2012 Wolfgang Fischer 1960
Ernst Höfner 1957 Augsburg, GER
Axel Kammerer 1964 Bad Tölz, GER
Jakob Kölliker 1953 Biel-Bienne, SUI
Klaus Merk 1967 Augsburg, GER