PRIMARY MENU
Stats Teams Leagues Nations Awards Free Agents Draft Center Drafts
SIDEBAR MENU
All Winners (Players)
Season Award winner Born Birthplace Drafted by
2019-2020 Igor Brikun (G) 1986 Novopolotsk, BLR
Yan Shelepnyov (G) 1993 Mogilev, BLR
Andrei Antonov (D) 1985 Ramenskoe, RUS
Daniil Bokun (D) 1996 Minsk, BLR
Roman Dyukov (D) 1995 Minsk, BLR
Pavel Kazakevich (D) 1993 Minsk, BLR
Artyom Lesnikov (D) 1994 Elektrostal, RUS
Yegor Mazhuga (D) 1995 Omsk, RUS
Nikita Mitskevich (D) 1994 Minsk, BLR
Yevgeni Nogachyov (D) 1991 Minsk, BLR
Vadim Shchyochin (D) 2000 Ostrovno, BLR
Nikita Tarletsky (D) 1997 Minsk, BLR
Vladislav Yeryomenko (D) 1999 Mishutki, BLR Nashville Predators (2018)
Artyom Anosov (F) 1999 Minsk, BLR
Kirill Brikun (F) 1990 Novopolotsk, BLR
Alexander Kulakov (F) 1983 Minsk, BLR
Stanislav Lopachuk (F) 1992 Minsk, BLR
Sergei Drozd (F) 1990 Minsk, BLR
Maxim Maltsev (F) 1995 Tyumen, RUS
Yegor Gainetdinov (F) 1996 Moskva, RUS
Dmitri Kolgotin (F) 1994 Serov, RUS
Denis Tsyganov (F) 1993 Murmansk, RUS
Dmitri Zhelnerovsky (F) 1994 Minsk, BLR
Alexander Kogalev (F) 1994 Minsk, BLR
Maxim Parfeyevets (F) 1992 Minsk, BLR
Artemi Chernikov (F) 1996 Minsk, BLR
Ivan Drozdov (F) 1999 Vitebsk, BLR
Alexander Palchik (F) 2002 Shakhan, KAZ
Andrei Stepanov (F) 1986 Moskva, RUS
Vsevolod Kashkar (F) 1994 Minsk, BLR
Kirill Markevich (F) 1996 Novogrudok, BLR
Mikhail Stefanovich (F) 1989 Minsk, BLR Toronto Maple Leafs (2008)
2018-2019 Igor Brikun (G) 1986 Novopolotsk, BLR
Alexander Osipkov (G) 1997 Vitebsk, BLR
Andrei Antonov (D) 1985 Ramenskoe, RUS
Vladislav Barkovsky (D) 2001 Minsk, BLR
Sergei Bogoleisha (D) 1990 Grodno, BLR
Andrei Geraschenko (D) 1995 Voronezh, RUS
Pavel Kazakevich (D) 1993 Minsk, BLR
Yegor Mazhuga (D) 1995 Omsk, RUS
Nikita Mitskevich (D) 1994 Minsk, BLR
Yevgeni Nogachyov (D) 1991 Minsk, BLR
Vadim Shchyochin (D) 2000 Ostrovno, BLR
Dmitri Znakharenko (D) 1993 Gomel, BLR
Artyom Anosov (F) 1999 Minsk, BLR
Kirill Brikun (F) 1990 Novopolotsk, BLR
Alexander Kulakov (F) 1983 Minsk, BLR
Stanislav Lopachuk (F) 1992 Minsk, BLR
Sergei Drozd (F) 1990 Minsk, BLR
Gleb Firsov (F) 1999 Minsk, BLR
Yegor Gainetdinov (F) 1996 Moskva, RUS
Dmitri Kot (F) 1999 Brest, BLR
Alexander Zhidkikh (F) 1984 Novopolotsk, BLR
Anatoli Protasenya (F) 1990 Minsk, BLR
Pavel Razvadovsky (F) 1989 Minsk, BLR
Alexander Kogalev (F) 1994 Minsk, BLR
Maxim Parfeyevets (F) 1992 Minsk, BLR
Vsevolod Kashkar (F) 1994 Minsk, BLR
Mikhail Stefanovich (F) 1989 Minsk, BLR Toronto Maple Leafs (2008)
2017-2018 Maxim Samankov (G) 1989 Novopolotsk, BLR
Vitali Trus (G) 1988 Novopolotsk, BLR
Alexei Badun (D) 1989 Grodno, BLR
Roman Derlyuk (D) 1986 St. Petersburg, RUS Florida Panthers (2005)
Mikhail Khoromando (D) 1991 Gomel, BLR
Andrei Korshunov (D) 1983 Grodno, BLR
Nikita Kryskin (D) 1994 Grodno, BLR
Vitali Marchenko (D) 1989 Minsk, BLR
Filipp Metlyuk (D) 1981 Togliatti, RUS
Andrei Molotkov (D) 1998 Grodno, BLR
Konstantin Bogdanovsky (F) 1983 St. Petersburg, RUS
Grzegorz Pasiut (F) 1987
Nikita Remezov (F) 1990 Voronezh, RUS
Igor Varivonchik (F) 1995 Grodno, BLR
Pavel Boyarchuk (F) 1990 Grodno, BLR
Igor Kozyachy (F) 1998 Grodno, BLR
Artyom Levsha (F) 1992 Novopolotsk, BLR
Alexander Malyavko (F) 1990 Grodno, BLR
Sergei Malyavko (F) 1990 Grodno, BLR
Nikita Orlov (F) 1999 Grodno, BLR
Yegor Stepanov (F) 1990 Vitebsk, BLR
Alexander Zhidkikh (F) 1984 Novopolotsk, BLR
Eduard Grin (F) 1992 Minsk, BLR
Vyacheslav Lisichkin (F) 1980 Murmansk, RUS
Artyom Kisly (F) 1989 Grodno, BLR
Mikhail Stefanovich (F) 1989 Minsk, BLR Toronto Maple Leafs (2008)
2016-2017 Maxim Samankov (G) 1989 Novopolotsk, BLR
Vitali Trus (G) 1988 Novopolotsk, BLR
Alexei Badun (D) 1989 Grodno, BLR
Sergei Dorofeyev (D) 1986 Moskva, RUS
Ilya Kaznadey (D) 1989 Minsk, BLR
Andrei Korshunov (D) 1983 Grodno, BLR
Vitali Marchenko (D) 1989 Minsk, BLR
Sergei Markovsky (D) 1987 Minsk, BLR
Filipp Metlyuk (D) 1981 Togliatti, RUS
Konstantin Bogdanovsky (F) 1983 St. Petersburg, RUS
Kirill Brikun (F) 1990 Novopolotsk, BLR
Grzegorz Pasiut (F) 1987
Nikita Remezov (F) 1990 Voronezh, RUS
Pavel Boyarchuk (F) 1990 Grodno, BLR
Alexander Malyavko (F) 1990 Grodno, BLR
863 players found | Previous page | Next page
All Winners (Team Staff)
Season Award winner Born Birthplace
2019-2020 Alexei Kalyuzhny 1977 Minsk, BLR
Dmitri Karpikov 1974 Kirovo-Chepetsk, RUS
Alexander Makritsky 1971 Minsk, BLR
Igor Novikevich 1990 Gomel, BLR
Vladimir Svito 1970 Minsk, BLR
Alexei Torbin 1983 Chashniki, BLR
2018-2019 Alexei Baranov 1980 Elektrostal, RUS
Alexei Kalyuzhny 1977 Minsk, BLR
Igor Novikevich 1990 Gomel, BLR
Alexei Torbin 1983 Chashniki, BLR
Dmitri Yerko 1972
Mikhail Zakharov 1962 Ust-Kamenogorsk, KAZ
2017-2018 Arunas Aleinikovas 1978
Alexei Kuznetsov 1983 St. Petersburg, RUS
Oleg Malashkevich 1972 Novokuznetsk, RUS
Sergei Pushkov 1964 St. Petersburg, RUS
Anatoli Varivonchik 1956 Maryina Gorka, BLR
2016-2017 Arunas Aleinikovas 1978
Alexei Kuznetsov 1983 St. Petersburg, RUS
Oleg Malashkevich 1972 Novokuznetsk, RUS
Alexander Nadudik 1977 Grodno, BLR
Sergei Pushkov 1964 St. Petersburg, RUS
Vladimir Shenko 1950 Novokuznetsk, RUS
2015-2016 Yuri Ivashin 1973 Minsk, BLR
Oleg Khmyl 1970 Minsk, BLR
Igor Novikevich 1990 Gomel, BLR
Pavel Perepekhin 1978
Andrei Rasolko 1968 Minsk, BLR
Alexei Torbin 1983 Chashniki, BLR
Mikhail Zakharov 1962 Ust-Kamenogorsk, KAZ
2014-2015 Andrei Gusov 1969 Minsk, BLR
Andrei Kudin 1970 Minsk, BLR
Sergei Shepetyuk 1978
Vladimir Svito 1970 Minsk, BLR
2013-2014 Sergei Pushkov 1964 St. Petersburg, RUS
Oleg Stryukov 1969 Temirtau, KAZ
Eduard Valiullin 1966 Talinn, EST
Anatoli Varivonchik 1956 Maryina Gorka, BLR
Alexander Zarudny 1974 Severodonetsk, UKR
2012-2013 Valeri Kiselev 1941 Chelyabinsk, RUS
Dmitri Kravchenko 1975 Novokuznetsk, RUS
Oleg Stryukov 1969 Temirtau, KAZ
Eduard Valiullin 1966 Talinn, EST
Alexander Zarudny 1974 Severodonetsk, UKR
2011-2012 Vasili Spiridonov 1951 Perm, RUS
Pavel Zubov 1973
2010-2011 Gennadi Lyango 1979
Andrei Rasolko 1968 Minsk, BLR
Alexei Scheblanov 1968 Minsk, BLR
Mikhail Zakharov 1962 Ust-Kamenogorsk, KAZ
2009-2010 Igor Krivoshlyk 1963 Chelyabinsk, RUS
Gennadi Lyango 1979
Alexei Scheblanov 1968 Minsk, BLR
Mikhail Zakharov 1962 Ust-Kamenogorsk, KAZ
2008-2009 Gennadi Lyango 1979
Alexei Scheblanov 1968 Minsk, BLR
Mikhail Zakharov 1962 Ust-Kamenogorsk, KAZ
2007-2008 Igor Gurov 1950 Elektrostal, RUS
Andrei Gusov 1969 Minsk, BLR
Dmitri Pankov 1974 Minsk, BLR
2006-2007 Alexander Andriyevsky 1968 Minsk, BLR
Alexander Gavrilyonok 1965 Minsk, BLR
Oleg Mikulchik 1964 Borisov, BLR
Eduard Zankovets 1969 Minsk, BLR
2005-2006 Igor Krivoshlyk 1963 Chelyabinsk, RUS
Andrei Rasolko 1968 Minsk, BLR
Alexei Scheblanov 1968 Minsk, BLR
Mikhail Zakharov 1962 Ust-Kamenogorsk, KAZ
2004-2005 Igor Krivoshlyk 1963 Chelyabinsk, RUS
Alexei Scheblanov 1968 Minsk, BLR
Mikhail Zakharov 1962 Ust-Kamenogorsk, KAZ
2003-2004 Alexei Scheblanov 1968 Minsk, BLR
Alexander Vladykin 1948
Mikhail Zakharov 1962 Ust-Kamenogorsk, KAZ
2002-2003 Igor Krivoshlyk 1963 Chelyabinsk, RUS
Vladimir Sinitsyn 1962 Nizhny Novgorod, RUS
2001-2002 Alexander Orlenko 1954
Valeri Polshakov 1943 Leninsk-Kuznetsky, RUS
Alexander Vladykin 1948
Valeri Voronin 1954 Yaroslavl, RUS
2000-2001 Anatoli Varivonchik 1956 Maryina Gorka, BLR
1999-2000 Vladimir Semyonov 1952 Chelyabinsk, RUS
1998-1999 Anatoli Varivonchik 1956 Maryina Gorka, BLR
1997-1998 Anatoli Varivonchik 1956 Maryina Gorka, BLR
1996-1997 Vladimir Melenchuk 1953 Novosibirsk, RUS
1995-1996 Vladimir Melenchuk 1953 Novosibirsk, RUS
1994-1995 Andrei Sidorenko 1959 Chebarkul, RUS
1993-1994 Andrei Sidorenko 1959 Chebarkul, RUS
1992-1993 Andrei Sidorenko 1959 Chebarkul, RUS