All Winners (Players)
Season Award winner Born Birthplace Drafted by
2010-2011 Daniel Bellissimo (G) 1984 Toronto, ON, CAN
Thomas Tragust (G) 1986 Silandro, ITA
Matt DeMarchi (D) 1981 Bemidji, MN, USA New Jersey Devils (2000)
Ingemar Gruber (D) 1977 Merano, ITA
Armin Helfer (D) 1980 Brunico, ITA
Armin Hofer (D) 1987 Brunico, ITA
Trevor Johnson (D) 1982 Trail, BC, CAN
Thomas Larkin (D) 1990 London, GBR Columbus Blue Jackets (2009)
Nick Plastino (D) 1986 Sault Ste. Marie, ON, CAN
Alexander Egger (D) 1979 Bolzano, ITA
Andreas Lutz (D) 1986 Merano, ITA
Jonathan Pittis (F) 1982 Calgary, AB, CAN
Manuel De Toni (F) 1979 Feltre, ITA
Luca Felicetti (F) 1981 Cavalese, ITA
Nicola Fontanive (F) 1985 Belluno, ITA
Pat Iannone (F) 1982 Fruitvale, BC, CAN
Diego Iori (F) 1986 Cavalese, ITA
Giulio Scandella (F) 1983 Montréal, QC, CAN
Mike Souza (F) 1978 Wakefield, MA, USA Chicago Blackhawks (1997)
Marco Insam (F) 1989 Selva, ITA
Ryan Watson (F) 1981 Lethbridge, AB, CAN
Luca Ansoldi (F) 1982 Merano, ITA
2009-2010 Reinhard Divis (G) 1975 Wien, AUT St. Louis Blues (2000)
Bernhard Starkbaum (G) 1986 Wien, AUT
Mickey Elick (D) 1974 Calgary, AB, CAN New York Rangers (1992)
Johannes Kirisits (D) 1985 St. Veit an der Glan, AUT
Robert Lukas (D) 1978 Wien, AUT
Thomas Pöck (D) 1981 Klagenfurt, AUT
Gerhard Unterluggauer (D) 1976 Villach, AUT
Darcy Werenka (D) 1973 Edmonton, AB, CAN New York Rangers (1991)
Oliver Setzinger (D) 1983 Horn, AUT Nashville Predators (2001)
Christoph Harand (D) 1981 Wien, AUT
Matthias Trattnig (D) 1979 Graz, AUT Chicago Blackhawks (1998)
Johannes Reichel (D) 1982 Klagenfurt, AUT
Roland Kaspitz (F) 1981 Spittal an der Drau, AUT
Thomas Koch (F) 1983 Klagenfurt, AUT
Patrick Harand (F) 1984 Wien, AUT
Gregor Hager (F) 1981 Klagenfurt, AUT
Marco Pewal (F) 1978 Villach, AUT
David Schuller (F) 1980 Kapfenberg, AUT
Daniel Welser (F) 1983 Klagenfurt, AUT
Markus Peintner (F) 1980 Lustenau, AUT
Thomas Raffl (F) 1986 Villach, AUT
Manuel Latusa (F) 1984 Wien, AUT
2008-2009 Alexei Kuznetsov (G) 1983 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Ivan Poloshkov (G) 1986 Novokuznetsk, RUS
Vladimir Antipin (D) 1970 Temirtau, KAZ
Yevgeni Fadeyev (D) 1982 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Vladislav Kolesnikov (D) 1984 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Artemi Lakiza (D) 1987 Barnaul, RUS
Yevgeni Mazunin (D) 1981 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Georgi Petrov (D) 1988 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Roman Savchenko (D) 1988 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Sergei Yakovenko (D) 1976 Karaganda, KAZ
Maxim Belyayev (F) 1979 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Ilya Solaryov (F) 1982 Perm, RUS Tampa Bay Lightning (2001)
Sergei Alexandrov (F) 1978 Tashkent, UZB
Alexander Koreshkov (F) 1968 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Vadim Krasnoslobodtsev (F) 1983 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Alexander Shin (F) 1985 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Andrei Spiridonov (F) 1982 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Alexei Vorontsov (F) 1986 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Andrei Gavrilin (F) 1978 Karaganda, KAZ
Andrei Samokhvalov (F) 1975 Ust-Kamenogorsk, KAZ Detroit Red Wings (1995)
Roman Starchenko (F) 1986 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Yevgeni Rymarev (F) 1988 Ust-Kamenogorsk, KAZ
2007-2008 Bernd Brückler (G) 1981 Graz, AUT Philadelphia Flyers (2001)
Jürgen Penker (G) 1982 Bregenz, AUT
Gerd Gruber (D) 1982 Graz, AUT
Philippe Lakos (D) 1980 Wien, AUT
Robert Lukas (D) 1978 Wien, AUT
Martin Oraze (D) 1984 Klagenfurt, AUT
Jeremy Rebek (D) 1976 Ottawa, ON, CAN
Martin Ulrich (D) 1969 Wien, AUT
Gerhard Unterluggauer (D) 1976 Villach, AUT
Darcy Werenka (D) 1973 Edmonton, AB, CAN New York Rangers (1991)
Oliver Setzinger (D) 1983 Horn, AUT Nashville Predators (2001)
Matthias Trattnig (D) 1979 Graz, AUT Chicago Blackhawks (1998)
Roland Kaspitz (F) 1981 Spittal an der Drau, AUT
Thomas Koch (F) 1983 Klagenfurt, AUT
Philipp Lukas (F) 1979 Wien, AUT
Christoph Brandner (F) 1975 Bruck an der Mur, AUT Minnesota Wild (2002)
Marco Pewal (F) 1978 Villach, AUT
Daniel Welser (F) 1983 Klagenfurt, AUT
Markus Peintner (F) 1980 Lustenau, AUT
Thomas Raffl (F) 1986 Villach, AUT
Thomas Vanek (F) 1984 Baden bei Wien, AUT Buffalo Sabres (2003)
Dieter Kalt (F) 1974 Klagenfurt, AUT
2006-2007 Eddy Ferhi (G) 1979 Issy-les-Moulineaux, FRA
Fabrice Lhenry (G) 1972 Lyon, FRA
Baptiste Amar (D) 1979 Gap, FRA
Vincent Bachet (D) 1978 Saint-Maurice, FRA
Nicolas Besch (D) 1984 Le Havre, FRA
Jean-François Bonnard (D) 1971
Kevin Hecquefeuille (D) 1984 Amiens, FRA
Nicolas Pousset (D) 1979 Vincennes, FRA
Benoit Quessandier (D) 1985 Mont-Saint-Aignan, FRA
Laurent Gras (F) 1976 Chamonix-Mont-Blanc, FRA
Clément Masson (F) 1986 Paris, FRA
Jonathan Zwikel (F) 1975 Bruxelles, BEL
244 players found | Previous page | Next page
All Winners (Team Staff)
Season Award winner Born Birthplace
2010-2011 Rick Cornacchia 1951 Monteleone di Puglia, ITA
Pierluigi Grasser 1964 Pozza di Fassa, ITA
John Parco 1971 Sault Ste. Marie, ON, CAN
Fabio Polloni 1953 Cortina d'Ampezzo, ITA
Gianfranco Talamini 1950
2009-2010 Bill Gilligan 1954 Beverly, MA, USA
Kurt Harand 1957 Wien, AUT
Markus Kerschbaumer 1975 Villach, AUT
Peter Kranz 1966
Giuseppe Mion 1959 Villach, AUT
Manny Viveiros 1966 St. Albert, AB, CAN
2008-2009 Vadim Guseinov 1968 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Galym Mambetaliyev 1965 Temirtau, KAZ
Marat Mukatayev 1960
Nurlan Orazbayev 1968 Karaganda, KAZ
Andrei Shayanov 1968 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Sergei Tambulov 1974 Karaganda, KAZ
Yuri Zverev 1961
2007-2008 Lars Bergström 1956
Kurt Harand 1957 Wien, AUT
Dieter Kalt 1941 Klagenfurt, AUT
Helmut Keckeis 1957
Giuseppe Mion 1959 Villach, AUT
Herbert Ropatsch 1955
Johan Strömwall 1964 Göteborg, SWE
2006-2007 Philippe Dubois 1960
Patrick Francheterre 1948 Lille, FRA
Dave Henderson 1952 Winnipeg, MB, CAN
Aurélien Omer 1978 Morlaix, FRA
Pierre Pousse 1966 Strasbourg, FRA
Adrien Valvo 1978
2005-2006 Hans-Peter Helmer 1944
Ernst Höfner 1957
Uwe Krupp 1965 Köln, GER
Dieter Maier 1957
Klaus Merk 1967 Augsburg, GER
Franz Reindl 1954 Garmisch-Partenkirchen, GER
Carlos Vogel 1974
2004-2005 Geir Hoff 1965 Bergen, NOR
Roy Johansen 1960
Tom Jostne 1966
Nicklas Karlsson 1973
Ragnar Odegaard 1956
Torbjørn Orskaug 1966
Knut Jørgen Stubdal 1961
2003-2004 Sergei Opimakh 1978
Alexander Shumidub 1964
Valentin Shushket 1946
Andrei Yakimovich 1972
Mikhail Zakharov 1962 Ust-Kamenogorsk, KAZ
2002-2003 Mark Dolgov 1956
Vadim Guseinov 1968 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Sergei Kislitsyn 1958 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Nikolai Myshagin 1955 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Anatoli Snegiryov -
2001-2002 Stepan Khachatryan 1954
Ivan Krivonosov 1951 Novosibirsk, RUS
Alexander Leshchik -
Valeri Voronin 1954 Yaroslavl, RUS
2000-2001 Stanislaw Gawliczek 1936
Marian Pysz 1947
Wiktor Pysz 1949
Kazimierz Woznicki 1947
Jozef Zagorski -