2019 GMHL Draft

Drafted players 2019
Team Player Seasons GP G A TP PIM
ROUND 1
#1 London Lakers Joe Murdaca (G)
#2 Ottawa Sharpshooters Alexandre Bordeleau-Chachai (D)
#3 Toronto Predators John Picilaidis (D)
#4 South Muskoka Shield Jonatan Sundin (F)
#5 Windsor Aces Bryce Grandbois (F)
#6 Northumberland Stars Logan Haug (F)
#7 Bradford Rattlers Daniel Heelis (D)
#8 Bradford Bulls Matthew Brassard (F)
#9 Oshawa Riverkings Jeff Schrattner (F)
#10 North York Renegades Nicholas Duguid (F)
#11 West Nipissing Lynx Cameron Pariseau (F)
#12 St. George Ravens Alex Cimino (D)
#13 Almaguin Spartans Anton Nordlander (F)
#14 Windsor Aces Zachery Gumm (F)
#15 New Tecumseth Civics Tom Ignatovich (F)
#16 Windsor Aces Mateja Popovic (F)
#17 Temiscaming Titans Dominik Blain-Dupuis (F)
#18 Bradford Bulls Ryan Smith (F)
#19 Ville-Marie Pirates Anthony Boyer (F)
#20 Tillsonburg Hurricanes Oliver Wieringa (D)
#21 Meaford Knights Rojus Adamonis (F)
#22 St. George Ravens Winston Cestnick (F)
#23 Bancroft Rockhounds Mikhail Lepskii (F)
#24 Tillsonburg Hurricanes Jensen van Boekel (G)
ROUND 2
#25 London Lakers Brett Whitehead (D)
#26 Ottawa Sharpshooters Christian Backmann (G)
#27 Toronto Predators Marc Bottero (F)
#28 South Muskoka Shield Anton Henriksson (F)
#29 Bradford Bulls Justin Vernace (F)
#30 Niagara-on-the-Lake Nationals Santana Pinkert (D)
#31 Meaford Knights Adam McConnell (F)
#32 Bradford Bulls Michael Greco (D)
#33 Oshawa Riverkings Camden Hamilton (D)
#34 London Lakers Cal Davis (F)
#35 West Nipissing Lynx Eric Lafontaine (F)
#36 Niagara-on-the-Lake Nationals No selection was made
#37 Almaguin Spartans Jonathon Gatewood (F)
#38 Niagara-on-the-Lake Nationals Andrew Moran (F)
#39 New Tecumseth Civics C.J. Thompson (F)
#40 Kingsville Kings Joseph Ackley (G)
#41 Temiscaming Titans Alexis Bertrand (F)
#42 West Nipissing Lynx Kyle Liinamaa (F)
#43 Ville-Marie Pirates Vincent Ethier (F)
#44 Tillsonburg Hurricanes Alec Tiley (D)
#45 Bradford Rattlers Francesco Luca (D)
#46 St. George Ravens Graydon James (F)
#47 Bancroft Rockhounds Patrick Sanelli (F)
#48 Tillsonburg Hurricanes Zak Johnson (F)
ROUND 3
#49 London Lakers Aito Iguchi (F)
#50 West Nipissing Lynx Ryan Mooney (D)
#51 Toronto Predators Parker Lantz (G)
#52 South Muskoka Shield Josip Vuglac (F)
#53 Tottenham Steam Matthew Prucha (D)
#54 Temiscaming Titans Caleb Serre (F)
#55 Meaford Knights Colin Saar
#56 Bradford Bulls Ivan Brewer (F)
#57 Oshawa Riverkings Bryant Trowsse (F)
#58 North York Renegades Dante Zuccaro (D)
#59 West Nipissing Lynx Bret Mcinall (F)
#60 Niagara Whalers Justin Appleton (G)
#61 Almaguin Spartans Marcus Ohlsson Örnelius (F)
#62 Niagara-on-the-Lake Nationals Francis Gregorini (F)
#63 New Tecumseth Civics Matthew Barnes (D)
#64 Kingsville Kings Aatu Niskanen (D)
#65 Temiscaming Titans Étienne Caron (F)
#66 London Lakers Wade Bolton (D)
#67 Ville-Marie Pirates John Goodson (D)
#68 Tillsonburg Hurricanes Corey Restoule (F)
#69 Bradford Rattlers Nicholas Favaro (D)
#70 Tottenham Steam Will Perley Fry (F)
#71 Bancroft Rockhounds Michael Penman (F)
ROUND 4
#72 London Lakers Kyle Dawson (F)
#73 Tillsonburg Hurricanes Robert Colton (F)
#74 Toronto Predators Trystan Mughal (F)
#75 South Muskoka Shield Zsombor Glofak (D)
#76 Tottenham Steam Ilias Okemow (F)
#77 Northumberland Stars Matt Moran (F)
#78 Bradford Rattlers Christian Monachino (F)
#79 Bradford Bulls Kyle Challis (F)
#81 North York Renegades Benjamin Naimool (F)
#82 West Nipissing Lynx Baldino Aiello (F)
#84 Almaguin Spartans Garett Giertuga (F)
#85 Niagara-on-the-Lake Nationals Anel Rozajac (D)
#86 Temiscaming Titans Yannick Ethier (F)
#87 Kingsville Kings Kristián Kúty (F)
#89 Almaguin Spartans Joel Svensson (G)
#90 Ville-Marie Pirates Joseph McCreadie (D)
#91 Tillsonburg Hurricanes Adam Laning (D)
#92 Bradford Rattlers Denis Matic (F)
#93 St. George Ravens Samuel Cherry (F)
#94 Bancroft Rockhounds Jonathan Peacock (G)
ROUND 5
#95 London Lakers Marcel Berube (F)
#96 Ottawa Sharpshooters Joseph Gryglewski (F)
#97 Toronto Predators Jordyn Mughal (F)
#98 South Muskoka Shield Liam Blombergsson (F)
#99 Tottenham Steam Michael Cichy (F)
#100 West Nipissing Lynx William Petrie (F)
#101 Meaford Knights Travis Dowhaniuk (D)
#102 Bradford Bulls Bailey Molella (F)
#104 North York Renegades Teagan Seagrove (F)
#105 North York Renegades Riley Pitt (D)
#106 Niagara Whalers Kyler Engel (F)
#107 Almaguin Spartans Philippe Caron (D)
#108 Niagara-on-the-Lake Nationals Simon Hollander (F)
#110 Kingsville Kings Jake Grinnell (F)
#111 Temiscaming Titans Maxim Paquin (D)
#112 New Tecumseth Civics Vince Michelizzi (G)
#113 Temiscaming Titans Nathan Aylwin (F)
#115 Bradford Rattlers Nils Velm (G)
#116 St. George Ravens Brett Hunter (D)
#117 Bancroft Rockhounds Nathan Ripley (F)
ROUND 6
#118 London Lakers Austin Jeffers (D)
#119 Ottawa Sharpshooters Steven Prati (G)
#121 South Muskoka Shield Nathan Cole (D)
#122 Ville-Marie Pirates Loïck Bernier (G)
#128 Almaguin Spartans Trygve Many Guns (F)
#129 Niagara Whalers Jake Ruchala (F)
#131 Niagara-on-the-Lake Nationals Eliott Weber (D)
#132 New Tecumseth Civics Ryan Burlington (F)
#133 Kingsville Kings Robert Carlson (D)
#134 London Lakers Brock Trichilo (F)
#135 Windsor Aces Bojan Vasic (G)
#136 West Nipissing Lynx Isak Vacietis (D)
#137 Tillsonburg Hurricanes Mitchell Booth (F)
#138 Bradford Rattlers Andrei Berezinsky (G)
#139 St. George Ravens Luke Israel (F)
#140 Bancroft Rockhounds Kirk Coppock (F)
ROUND 7
#141 London Lakers Chaseton Sare (F)
#142 Ottawa Sharpshooters Zachary Richard (D)
#143 Toronto Predators Connor van Weelie (F)
#144 South Muskoka Shield Arturs Karasa (F)
#145 Bradford Bulls Brendan Charlton (F)
#146 Northumberland Stars Jake O'Donnell (D)
#148 Bradford Bulls Jasa Jenko (F)
#150 North York Renegades Mateo Cabral (F)
#151 Almaguin Spartans Tristian Houston (F)
#152 Niagara Whalers David D'Agostino (D)
#153 Almaguin Spartans Glebs Ivanovs (D)
#154 Niagara-on-the-Lake Nationals John Panos (F)
#155 New Tecumseth Civics Connor Bowey (D)
#156 Kingsville Kings Tyler Baylok (F)
#157 Temiscaming Titans Nikita Sheberov (F)
#158 Windsor Aces Luka Dobrich (G)
#159 Ville-Marie Pirates Maxime Lacasse (D)
#161 Bradford Rattlers Jakub Lelek (D)
#162 St. George Ravens Holdyn Lansink (F)
#163 Bancroft Rockhounds Albin Modin (F)
ROUND 8
#164 Meaford Knights Kasperi Pitkänen (F)
#167 Toronto Predators Christopher Brown (D)
#168 West Nipissing Lynx Kevin Richter (F)
#169 Northumberland Stars Michael Brassor (G)
#170 Meaford Knights Ben Gledhow (F)
#171 Bradford Bulls Curtis Dubeau (F)
#173 Toronto Predators Emils Vadzis (F)
#174 West Nipissing Lynx Ethan Masson (F)
#175 Niagara Whalers Tyson Gilmour (F)
#176 West Nipissing Lynx Ryan Martin (F)
#177 Niagara-on-the-Lake Nationals Yegor Yaroshenko (F)
#178 New Tecumseth Civics Dawson Matwijec (D)
#179 Kingsville Kings Hayden Baker (D)
#180 Temiscaming Titans Hayden Moistner (F)
#182 Ville-Marie Pirates Jérémy Franche (F)
#183 Tillsonburg Hurricanes Jack Becker (F)
#184 Bradford Rattlers Simon Hollander (F)
#185 St. George Ravens Tyler Biles (F)
#186 Bancroft Rockhounds James Eng (F)
ROUND 9
#187 Meaford Knights Keyan Hogan (D)
#188 Ottawa Sharpshooters Diego Glück (F)
#189 Toronto Predators Harrison Ballard (F)
#190 South Muskoka Shield Love Nyberg (F)
#191 Almaguin Spartans Pacy McKinney (D)
#192 Northumberland Stars Chris Moran (F)
#193 Meaford Knights Max Turner (D)
#194 Bradford Bulls Evan Spencer (F)
#195 Oshawa Riverkings Ethan Shore (F)
#196 North York Renegades Kyle Manyankuge (F)
#197 Northumberland Stars Khaden Henry (F)
#198 Niagara Whalers Zachary Moore (G)
#199 Almaguin Spartans Zackary Mullen (F)
#202 Kingsville Kings Brandon Sifinski (F)
#203 Temiscaming Titans William Godbout (D)
#204 South Muskoka Shield Rinalds Vagals (D)
#206 Tillsonburg Hurricanes Owen Bender (D)
#209 Bancroft Rockhounds Dallas Maurovic (F)
ROUND 10
#210 Tillsonburg Hurricanes Nolan Kelly (D)
#211 Ottawa Sharpshooters Zach Power (F)
#213 South Muskoka Shield Koby Lukehart (G)
#214 West Nipissing Lynx Carter Brown (D)
#215 Temiscaming Titans No selection was made
#216 Meaford Knights Igor Mburanumwe (D)
#217 New Tecumseth Civics Jake Semmens (D)
#218 Oshawa Riverkings Conor O'Hare (G)
#219 North York Renegades Logan Vetro (D)
#220 West Nipissing Lynx Ethan Carlson-Jourdain (F)
#221 St. George Ravens Mitchell Mendonca (F)
#223 Niagara-on-the-Lake Nationals David McKinnon (D)
#224 Bradford Bulls Jordan Crocker (F)
#225 Kingsville Kings Mitchell Shulman (F)
#227 Windsor Aces Kolton Couvillon (F)
#228 Ville-Marie Pirates Zachary Michaud (D)
#229 Tillsonburg Hurricanes Warren Gorman (F)
#230 Bradford Rattlers Bryce Litke (D)
#231 St. George Ravens Mike Masotti (F)
#232 Bancroft Rockhounds Joshua Furlotte (D)
ROUND 11
#233 Bradford Bulls Brad Arnott (F)
#234 West Nipissing Lynx Sam Garagan (F)
#235 New Tecumseth Civics Dawson Boucher (F)
#236 South Muskoka Shield Israel Saucier (F)
#237 Bradford Rattlers Simon Birkehorn (D)
#239 Northumberland Stars Ian Elkins (D)
#240 Ville-Marie Pirates Xavier Gagnon (F)
#241 Northumberland Stars Kyle Bollers (F)
#243 West Nipissing Lynx Mathieu Savignac (F)
#244 Niagara Whalers Rex McArthur (F)
#245 Almaguin Spartans Connor Tessier (F)
#246 Niagara-on-the-Lake Nationals Brady Lee (F)
#247 New Tecumseth Civics Jackson Flight (D)
#248 Kingsville Kings Ryan Tople (D)
#252 Tillsonburg Hurricanes Dominic DiPonio (F)
#254 St. George Ravens Chris Taylor (D)
#255 Bancroft Rockhounds Stephane Döring (F)
ROUND 12
#256 Temiscaming Titans William Lepage (F)
#257 Ottawa Sharpshooters Daniel Carlin (D)
#259 South Muskoka Shield Yegor Klavdiyev (F)
#260 West Nipissing Lynx Sebastien Sutherland (F)
#261 New Tecumseth Civics Jordan Hudson (F)
#262 Northumberland Stars Blake Smethurst (F)
#263 Bradford Bulls Matais Salem (D)
#265 Meaford Knights Louka Richard (F)
#268 Temiscaming Titans No selection was made
#269 Kingsville Kings Dallas Klaassen (D)
#270 Bradford Rattlers Linus Brofäldt (D)
#271 Ville-Marie Pirates Will Perreault (D)
#272 Tillsonburg Hurricanes Cameron Allen (D)
#273 Ville-Marie Pirates Nicola LaForge (F)
#274 St. George Ravens Matthew Burgess (F)