2010 KHL Draft

Drafted players 2010
Team Player Seasons GP G A TP PIM
ROUND 1
#1 Sibir Novosibirsk Dmitrij Jaskin (F) 6 266 25 36 61 82
#2 Metallurg Novokuznetsk Sami Vatanen (D) 7 337 36 118 154 148
#3 Amur Khabarovsk Dmitri Ismagilov (F)
#4 Vityaz Chekhov Maxim Alyapkin (G)
#5 Automobilist Ekaterinburg Martin Marincin (D) 5 177 3 22 25 84
#6 Lokomotiv Yaroslavl Alexei Shubin (F)
#7 Lokomotiv Yaroslavl Alexei Shamin (F)
#8 Sibir Novosibirsk Tomas Kubalik (F) 2 12 1 3 4 6
#9 Torpedo Nizhny Novgorod Alexander Toryanik (F)
#10 SKA St. Petersburg Tomas Pek (G)
#11 SKA St. Petersburg Sebastian Erixon (D)
#12 SKA St. Petersburg David Musil (D) 1 4 0 2 2 2
#13 Avangard Omsk Joonas Donskoi (F) 4 203 31 54 85 56
#14 Spartak Moskva Michael Vishnevetsky (G)
#15 Traktor Chelyabinsk Maxim Shalunov (F)
#16 Ak Bars Kazan Denis Perevozchikov (G)
#17 Lokomotiv Yaroslavl Adam Larsson (D) 8 416 17 84 101 244
#18 Dynamo Moskva Andrey Pedan (D) 1 13 0 0 0 18
#19 Neftekhimik Nizhnekamsk Nail Yakupov (F) 6 350 62 74 136 142
#20 Dynamo Moskva Anton Zlobin (F)
#21 Metallurg Magnitogorsk Dávid Bondra (F)
#22 Traktor Chelyabinsk Nikita Nesterov (D) 3 132 9 24 33 81
#23 Salavat Yulaev Ufa Ludvig Rensfeldt (F)
#24 Yugra Khanty-Mansiysk Martin Frk (F) 2 70 11 14 25 14
ROUND 2
#25 Atlant Mytishchi Andrei Makarov (G) 2 1 - - - -
#26 Vityaz Chekhov Nikolai Prokhorkin (F)
#27 Metallurg Novokuznetsk Fyodor Belyakov (D)
#28 Vityaz Chekhov Alexander Petrov (F)
#29 Amur Khabarovsk Sergei Abramov (F)
#30 Sibir Novosibirsk Andrej Nestrasil (F) 3 128 17 31 48 18
#31 CSKA Moskva Artyom Sergeyev (D)
#32 Traktor Chelyabinsk Vitali Demakov (D)
#33 Dynamo Minsk Stanislav Lopachuk (F)
#34 Severstal Cherepovets Maxim Zverev (D)
#35 Spartak Moskva Eduard Ageyev (F)
#36 Lokomotiv Yaroslavl Kirill Kapustin (F)
#37 Dinamo Riga Eddy Rinke-Leitans (F)
#38 Lokomotiv Yaroslavl Maxim Shuvalov (D)
#39 Avangard Omsk Petr Straka (F) 1 3 0 2 2 0
#40 Spartak Moskva Radko Gudas (D) 7 339 20 65 85 516
#41 Ak Bars Kazan Vladimir Tkachyov (F)
#42 Lokomotiv Yaroslavl Oleg Misyul (D)
#43 Atlant Mytishchi David Rundblad (D) 5 113 4 21 25 30
#44 Metallurg Magnitogorsk Dmitri Mikhailov (F)
#45 SKA St. Petersburg Martin Lundberg (F)
#46 CSKA Moskva Jakob Silfverberg (F) 8 419 93 116 209 118
#47 Yugra Khanty-Mansiysk Kirill Dyakov (D)
ROUND 3
#48 Budivelnyk Kiev Bohumil Jank (D)
#49 Metallurg Novokuznetsk Mika Partanen (F)
#50 Vityaz Chekhov Vladislav Shalimov (F)
#51 Amur Khabarovsk Ilya Nekolenko (D)
#52 Neftekhimik Nizhnekamsk Danil Faizullin (F)
#53 Automobilist Ekaterinburg Sergei Shestakov (F)
#54 SKA St. Petersburg Tomas Klima (F)
#55 Dynamo Minsk Alexei Skabelka (F)
#56 Severstal Cherepovets Adam Nagy (G)
#57 CSKA Moskva Leonid Belenky (D)
#58 Barys Astana Timofei Tankeyev (F)
#59 Dinamo Riga Edgars Lipsbergs (F)
#60 CSKA Moskva Nikita Kucherov (F) 5 365 147 187 334 161
#61 Ak Bars Kazan Dmitri Arkhipov (F)
#62 Atlant Mytishchi Igor Levitsky (F)
#63 Spartak Moskva Roman Horák (F) 3 84 6 13 19 16
#64 Atlant Mytishchi Alexander Kadeykin (F)
#65 Neftekhimik Nizhnekamsk Bulat Baikeyev (F)
#66 Ak Bars Kazan Oleg Zheleznov (D)
#67 Lokomotiv Yaroslavl Vladislav Vorobyov (F)
#68 Budivelnyk Kiev Johan Sundström (F) 1 11 0 1 1 6
#69 Dynamo Moskva Ilya Shipov (F)
#70 Metallurg Magnitogorsk Yaroslav Kosov (F)
#71 SKA St. Petersburg Tomas Voracek (D)
#72 Salavat Yulaev Ufa Sebastian Wännström (F)
ROUND 4
#73 Yugra Khanty-Mansiysk Fredrik Pettersson Wentzel (G)
#74 Budivelnyk Kiev Tomas Dolezal (F)
#75 Traktor Chelyabinsk Yevgeni Poltorak (F)
#76 Spartak Moskva Vladimir Peshekhonov (F)
#77 Metallurg Novokuznetsk Alexander Repin (F)
#78 Vityaz Chekhov Nikita Glotov (D)
#79 Amur Khabarovsk Nikita Ignatyev (F)
#80 Sibir Novosibirsk Marek Viedenský (F)
#81 Automobilist Ekaterinburg Denis Vasilenkov (F)
#82 Traktor Chelyabinsk Oleg Petrov (G)
#83 Dynamo Minsk Yevgeni Leonov (D)
#84 Automobilist Ekaterinburg Oleg Dyatlov (G)
#85 Severstal Cherepovets Vsevolod Kondrashov (G)
#86 Avangard Omsk Pavel Makhanovsky (F)
#87 Severstal Cherepovets Kristian Skalin (D)
#88 Barys Astana Olivier Roy (G)
#89 Dinamo Riga Victor Rask (F) 5 313 62 95 157 68
#90 Avangard Omsk Nino Niederreiter (F) 8 452 103 105 208 217
#91 Spartak Moskva Andrej Kudrna (F)
#92 Sibir Novosibirsk Andrei Sigaryov (F)
#93 Severstal Cherepovets Vladimir Nikonov (F)
#94 Ak Bars Kazan Kamil Kamaliyev (F)
#95 Lokomotiv Yaroslavl Roman Josi (D) 8 481 78 214 292 151
#96 CSKA Moskva Yegor Oseledets (G)
ROUND 5
#97 CSKA Moskva Mikhail Naumenkov (D)
#98 Avangard Omsk Maxim Kazakov (F)
#99 Atlant Mytishchi Alexei Shestopalov (D)
#100 Ak Bars Kazan Anton Savelyev (D)
#101 Dynamo Moskva Vasili Mosin (D)
#102 Spartak Moskva Artyom Batrak (F)
#103 Spartak Moskva Yevgeni Palenga (D)
#104 Torpedo Nizhny Novgorod Roman Konkov (F)
#105 Atlant Mytishchi Sergei Shmelyov (F)
#106 Metallurg Magnitogorsk Daniil Bikbulatov (F)
#107 Barys Astana Oleg Yevenko (D)
#108 Salavat Yulaev Ufa Mattias Ekholm (D) 8 390 29 90 119 186
#109 Yugra Khanty-Mansiysk Kirill Belousov (D)
#110 Budivelnyk Kiev Denis Petrukhno (D)
#111 Metallurg Novokuznetsk Johan Larsson (F) 7 258 26 39 65 127
#112 Vityaz Chekhov Alexander Serdyukov (G)
#113 Lokomotiv Yaroslavl Denis Gusev (D)
#114 Amur Khabarovsk Yan Shedlovsky (F)
#115 Sibir Novosibirsk Peter Ceresnak (D)
#116 Automobilist Ekaterinburg Semyon Garshin (F)
#117 Traktor Chelyabinsk Daniel Krejci (D)
#118 Barys Astana Marek Hrivík (F) 3 24 0 3 3 2
#119 Severstal Cherepovets Alexei Bazanov (F)
#120 Torpedo Nizhny Novgorod Oleg Stanevich (D)
ROUND 6
#121 Barys Astana Adam Janosik (D)
#122 Dinamo Riga Niclas Lucenius (F)
#123 Atlant Mytishchi Nikita Soshnikov (F) 3 82 8 8 16 26
#124 CSKA Moskva Igor Fefelov (F)
#125 Avangard Omsk Valentin Milyukov (D)
#126 Spartak Moskva Denis Blokhin (F)
#127 Neftekhimik Nizhnekamsk Maxim Ivanov (D)
#128 Ak Bars Kazan Albert Yarullin (D)
#129 Lokomotiv Yaroslavl Mika Zibanejad (F) 8 409 105 130 235 94
#130 Atlant Mytishchi Yegor Omelyanenko (F)
#131 Dynamo Moskva Vladimir Dyachenko (F)
#132 Metallurg Magnitogorsk Patrik Nemeth (D) 5 176 3 26 29 81
#133 SKA St. Petersburg Marcus Johansson (F) 9 530 107 197 304 76
#134 Salavat Yulaev Ufa Alexei Vasilevsky (D)
#135 Yugra Khanty-Mansiysk Anton Terentyev (D)
#136 Budivelnyk Kiev Tomas Filippi (F)
#137 Metallurg Novokuznetsk Daniil Metlyuk (F)
#138 Vityaz Chekhov Alexander Kuvayev (F)
#139 Amur Khabarovsk Alexander Pronin (D)
#140 Sibir Novosibirsk Julius Junttila (F)
#141 Automobilist Ekaterinburg Tomas Jurco (F) 5 201 22 28 50 60
#142 Traktor Chelyabinsk Nikita Glukhov (D)
#143 Dynamo Minsk Dmitri Zhevlochenko (D)
#144 Severstal Cherepovets Alexei Shamolin (F)
ROUND 7
#145 Torpedo Nizhny Novgorod Andrei Goryachev (D)
#146 Barys Astana Denis Chaltsev (G)
#147 Dinamo Riga Kristers Gudlevskis (G) 3 3 - - - -
#148 Avangard Omsk Nikita Mokin (D)
#149 Spartak Moskva Anton Lander (F) 6 215 10 25 35 56
#150 Neftekhimik Nizhnekamsk Kirill Gordeyev (F)
#151 Salavat Yulaev Ufa Leonid Sukhoruchkin (D)
#152 Salavat Yulaev Ufa Azat Mazitov (F)
#153 Neftekhimik Nizhnekamsk Anton Yefremov (D)
#154 Ak Bars Kazan Nikita Tserenok (D)
#155 Lokomotiv Yaroslavl Jerry D'Amigo (F) 2 31 1 2 3 2
#156 Avangard Omsk Sergei Zavgorodny (D)
#157 Atlant Mytishchi Ilya Dekalo (D)
#158 Dynamo Moskva Vladimir Mitrokhin (F)
#159 Metallurg Magnitogorsk Rasmus Rissanen (D) 1 6 0 0 0 4
#160 SKA St. Petersburg Erik Haula (F) 5 342 71 73 144 150
#161 Salavat Yulaev Ufa Valeri Polyakov (F)
#162 Automobilist Ekaterinburg Denis Petrakov (F)
#163 Yugra Khanty-Mansiysk Daniil Yusherov (F)
#164 Budivelnyk Kiev Eero Elo (F)
#165 Metallurg Novokuznetsk John Westin (F)
#166 Vityaz Chekhov Konstantin Vorshev (D)
#167 Amur Khabarovsk Sergei Smurov (F)
#168 Automobilist Ekaterinburg Lukas Cingel (F)
#169 Traktor Chelyabinsk Tyler Toffoli (F) 7 375 108 114 222 107
#170 Dynamo Minsk Jack Campbell (G) 5 7 - - - -
#171 Severstal Cherepovets Matej Machovsky (G)
#172 Torpedo Nizhny Novgorod Anton Vilkov (F)
#173 Vityaz Chekhov Gennadi Sabinin (D)
#174 Barys Astana Danil Semyan (F)
#175 Dinamo Riga Kristians Pelss (F)
#176 CSKA Moskva Sami Aittokallio (G) 2 2 - - - -
#177 Avangard Omsk Alexander Lysyuk (F)
#178 Spartak Moskva Oscar Lindberg (F) 4 197 30 29 59 89
#179 Neftekhimik Nizhnekamsk Vsevolod Yakhont (D)
#180 Salavat Yulaev Ufa Alexander Pavlinich (F)
#181 Ak Bars Kazan Bulat Khammatov (F)
#182 Atlant Mytishchi Maxim Namruyev (F)
#183 Dynamo Moskva Artjoms Dasutins (F)
#184 Metallurg Magnitogorsk Jarred Tinordi (D) 4 53 0 6 6 78
#185 SKA St. Petersburg Benjamin Conz (G)
#186 Salavat Yulaev Ufa Tim Erixon (D) 4 93 2 12 14 38
#187 Yugra Khanty-Mansiysk Maxim Yashin (F)
#188 Budivelnyk Kiev Petr Mrázek (G) 6 183 - - - -