2012 KHL Draft

Drafted players 2012
Team Player Seasons GP G A TP PIM
ROUND 1
#1 SKA St. Petersburg Denis Alexandrov (D)
#2 Lokomotiv Yaroslavl Aleksander Barkov (F) 6 362 114 166 280 58
#3 Ak Bars Kazan Rinat Valiyev (D) 2 12 0 0 0 2
#4 CSKA Moskva Nikita Zadorov (D) 6 254 14 39 53 276
#5 Atlant Mytishchi Viktor Baldayev (D)
#6 CSKA Moskva Vladislav Boiko (F)
#7 Neftekhimik Nizhnekamsk Radek Faksa (F) 4 237 39 49 88 142
#8 Metallurg Novokuznetsk Nikolay Goldobin (F) 4 96 17 23 40 16
#9 Dinamo Riga Rihards Bukarts (F)
#10 Yugra Khanty-Mansiysk Dmitri Yudin (D)
#11 Traktor Chelyabinsk Valeri Nichushkin (F) 4 191 23 46 69 22
#12 Dynamo Minsk Roman Graborenko (D) 1 1 0 0 0 0
#13 Amur Khabarovsk Rasmus Ristolainen (D) 6 380 34 138 172 185
#14 Severstal Cherepovets Tomas Hertl (F) 6 357 91 104 195 107
#15 Avangard Omsk Stanislav Zinchenko (D)
#16 Avangard Omsk Ivan Fishchenko (F)
#17 Barys Astana Madiar Ibraybekov (D)
#18 CSKA Moskva Andrei Filonenko (G)
#19 Salavat Yulaev Ufa Martin Gernát (D)
#20 CSKA Moskva Sergei Stetsenko (D)
#21 SKA St. Petersburg Mikhail Tikhonov (D)
#22 Ak Bars Kazan Ruzal Galeyev (F)
#23 Avangard Omsk Ville Pokka (D)
#24 Metallurg Magnitogorsk Ruslan Bazanov (D)
#25 Severstal Cherepovets Pavel Buchnevich (F) 3 131 28 46 74 35
#26 Metallurg Novokuznetsk Juuso Ikonen (F)
#27 Torpedo Nizhny Novgorod Artyom Kuleshov (D)
#28 CSKA Moskva Sergei Tolchinsky (F) 2 4 0 2 2 0
#29 Atlant Mytishchi Vladislav Lysenko (D)
#30 Donbass Donetsk Hampus Lindholm (D) 6 399 46 112 158 188
#31 HC Lev Praha Tomas Rachunek (F)
#32 HC Slovan Bratislava Marko Dano (F) 5 138 19 26 45 47
ROUND 2
#33 OHK Dynamo Moskva Ivan Barbashyov (F) 3 112 17 17 34 15
#34 OHK Dynamo Moskva Andrei S. Alexeyev (F)
#35 CSKA Moskva Grigori Dikushin (F)
#36 OHK Dynamo Moskva Nikita Serebryakov (G)
#37 Lokomotiv Yaroslavl Vladislav Gavrikov (D)
#38 Ak Bars Kazan Viktor Shakhvorostov (F)
#39 Traktor Chelyabinsk Konstantin Zabavin (D)
#40 Traktor Chelyabinsk Alexander P. Sharov (F)
#41 Yugra Khanty-Mansiysk Phil Baltisberger (D)
#42 Sibir Novosibirsk Rickard Rakell (F) 7 343 101 117 218 63
#43 Spartak Moskva Igor Shestyorkin (G)
#44 CSKA Moskva Maxim Mamin (F) 2 33 3 1 4 12
#45 Traktor Chelyabinsk Alexei Zakarlyukin (F)
#46 Metallurg Magnitogorsk Pavel Medvedev (D)
#47 Metallurg Novokuznetsk Daniil Zharkov (F)
#48 Dinamo Riga Georgs Golovkovs (F)
#49 Sibir Novosibirsk Konstantin Okulov (F)
#50 CSKA Moskva Valentin Zykov (F) 3 28 4 7 11 4
#51 Spartak Moskva Tomas Hyka (F) 2 27 2 5 7 2
#52 CSKA Moskva Kirill Vorobyov (D)
#53 CSKA Moskva Alexander A. Sharov (F)
#54 Metallurg Novokuznetsk Niklas Tikkinen (D)
#55 Amur Khabarovsk Johan Gustafsson (G) 1 0 - - - -
#56 Severstal Cherepovets Ludwig Byström (D)
#57 SKA St. Petersburg Artturi Lehkonen (F) 3 172 36 32 68 40
#58 Atlant Mytishchi Vyacheslav Volkov (G)
#59 Salavat Yulaev Ufa Roman Dubinin (D)
#60 Torpedo Nizhny Novgorod Sergei Dyachenko (F)
#61 Ak Bars Kazan Ruslan Trubkin (D)
#62 Avangard Omsk Nikolai Glukhov (D)
#63 Avangard Omsk Yegor Mazhuga (D)
#64 Metallurg Magnitogorsk Pavel Zykov (F)
#65 OHK Dynamo Moskva Vladimir Bryukvin (F)
#66 SKA St. Petersburg Pontus Åberg (F) 4 96 15 20 35 26
#67 Traktor Chelyabinsk Vladimir Ionin (F)
#68 Donbass Donetsk Mikko Vainonen (D)
#69 HC Lev Praha Vojtech Mozik (D) 1 7 0 0 0 4
#70 HC Slovan Bratislava Martin Réway (F)
ROUND 3
#71 Lokomotiv Yaroslavl Rushan Rafikov (D)
#72 Vityaz Chekhov Nikita Shatsky (F)
#73 Avangard Omsk Vladimir Tkachyov (F)
#74 Avangard Omsk Alexei Abrosimov (F)
#75 Yugra Khanty-Mansiysk Vadim Khrishpents (D)
#76 Ak Bars Kazan Roman Rachinsky (D)
#77 Spartak Moskva Yegor Yudov (F)
#78 CSKA Moskva Georgi Makkayev (D)
#79 CSKA Moskva Danila Koo (F)
#80 Ak Bars Kazan Vsevolod Yastrebkov (F)
#81 Ak Bars Kazan Maxim Pushkarsky (F)
#82 Ak Bars Kazan Ziyat Paigin (D)
#83 Ak Bars Kazan Yevgeni Lyzin (F)
#84 Ak Bars Kazan Dmitri Kashtanov (F)
#85 Neftekhimik Nizhnekamsk Rafael Shakurov (F)
#86 Metallurg Novokuznetsk Ilya Ivanov (F)
#87 Dinamo Riga Elvis Merzlikins (G)
#88 Ak Bars Kazan Artyom Mikheyev (F)
#89 Dynamo Minsk Denis Dalidovich (F)
#90 Amur Khabarovsk Jani Hakanpää (D)
#91 Severstal Cherepovets Sven Bärtschi (F) 8 269 60 68 128 72
#92 SKA St. Petersburg Calle Andersson (D)
#93 Neftekhimik Nizhnekamsk Vladislav Gritskikh (D)
#94 Salavat Yulaev Ufa Nicklas Jensen (F) 4 31 3 3 6 10
#95 Torpedo Nizhny Novgorod Yevgeni Filin (F)
#96 Ak Bars Kazan No selection was made
#97 Avtomobilist Yekaterinburg Ivan Teterin (D)
#98 Sibir Novosibirsk Anton Nekryach (F)
#99 Avangard Omsk Yevgeni Kubasov (D)
#100 Metallurg Magnitogorsk Andrei N. Alexeyev (D)
#101 OHK Dynamo Moskva Ivan Bocharov (G)
#102 SKA St. Petersburg André Burakovsky (F) 5 281 55 73 128 71
#103 Traktor Chelyabinsk Artyom Penkovsky (F)
#104 Donbass Donetsk Yegor Morozov (F)
#105 HC Lev Praha Lukas Zejdl (F)
#106 HC Slovan Bratislava Dominik Rehák (F)
ROUND 4
#107 Lokomotiv Yaroslavl Alexander Mokshantsev (F)
#108 Ak Bars Kazan Timur Bilyalov (G)
#109 Salavat Yulaev Ufa Stepan Khripunov (F)
#110 Avtomobilist Yekaterinburg Vladislav Voropayev (D)
#111 Sibir Novosibirsk Jakub Orsava (F)
#112 CSKA Moskva Artyom Prokhorov (F)
#113 Lokomotiv Yaroslavl Nikita Cherepanov (D)
#114 Vityaz Chekhov Nathan MacKinnon (F) 6 407 135 220 355 171
#115 Metallurg Novokuznetsk Kevin Antipov (F)
#116 Spartak Moskva Igor Boldin (F)
#117 Yugra Khanty-Mansiysk Pavel Popov (F)
#118 Dynamo Minsk Kristian Khenkel (D)
#119 Amur Khabarovsk Joonas Korpisalo (G) 4 75 - - - -
#120 Severstal Cherepovets Kirill Grigoryev (G)
#121 Barys Astana Nikita Mikhailis (F)
#122 Spartak Moskva Dmitri Vorobyov (F)
#123 Salavat Yulaev Ufa Nikita Setdikov (F)
#124 Ak Bars Kazan Dmitri Yermoshenko (D)
#125 Severstal Cherepovets Fredrik Claesson (D) 4 132 6 17 23 48
#126 Avangard Omsk Fyodor Kozlovsky (F)
#127 Sibir Novosibirsk Vadim Orekhov (G)
#128 OHK Dynamo Moskva Andrei Mironov (D)
#129 SKA St. Petersburg Jonatan Nielsen (D)
#130 Traktor Chelyabinsk Andrei Yerofeyev (F)
#131 Donbass Donetsk Henri Ikonen (F)
#132 HC Lev Praha Jan Kostalek (D)
#133 HC Slovan Bratislava Matej Paulovic (F)
ROUND 5
#134 OHK Dynamo Moskva Dmitri Boichuk (F)
#135 OHK Dynamo Moskva Roman Nikolayev (F)
#136 Lokomotiv Yaroslavl Andrei Geraschenko (D)
#137 Vityaz Chekhov Vincent Trocheck (F) 6 328 94 132 226 197
#138 Torpedo Nizhny Novgorod Maxim Belopashentsev (D)
#139 Avtomobilist Yekaterinburg Anatoli Golyshev (F)
#140 Metallurg Magnitogorsk Wilhelm Westlund (D)
#141 Vityaz Chekhov Shane Prince (F) 4 128 12 26 38 39
#142 CSKA Moskva Viktor Zakharov (F)
#143 Lokomotiv Yaroslavl Ilya Korenev (F)
#144 Neftekhimik Nizhnekamsk Alexander Bryntsev (D)
#145 Metallurg Novokuznetsk Ville Husso (G) 2 0 - - - -
#146 Dinamo Riga Ralf Rinke (F)
#147 Metallurg Magnitogorsk Dmitri Arsenyuk (F)
#148 Yugra Khanty-Mansiysk Pavel Varfolomeyev (F)
#149 Dynamo Minsk Roman Dyukov (D)
#150 Sibir Novosibirsk Vladislav Maslikhin (F)
#151 Metallurg Novokuznetsk Max Friberg (F) 2 6 0 0 0 2
#152 Barys Astana Ivan Stepanenko (D)
#153 Neftekhimik Nizhnekamsk Denis Lyapustin (F)
#154 SKA St. Petersburg Artyom Moskalyov (D)
#155 Salavat Yulaev Ufa Matej Beran (F)
#156 Traktor Chelyabinsk Yegor Ivanov (F)
#157 Torpedo Nizhny Novgorod Dmitri Yakunin (F)
#158 Yugra Khanty-Mansiysk Dmitri Marchenkov (F)
#159 Metallurg Magnitogorsk Sergei Boldyrev (F)
#160 Avangard Omsk Anton Bespalov (D)
#161 Metallurg Magnitogorsk Stanislav Perekhodyuk (F)
#162 OHK Dynamo Moskva Saveli Ilyin (F)
#163 Avangard Omsk Konstantin Luchevnikov (D)
#164 Traktor Chelyabinsk Spencer Humphries (D)
#165 Donbass Donetsk Vladimir Abashkin (D)
#166 HC Lev Praha Roman Will (G) 1 1 - - - -
#167 HC Slovan Bratislava Patrik Koys (F)