2013 KHL Draft

Drafted players 2013
Team Player Seasons GP G A TP PIM
ROUND 1
#1 Amur Khabarovsk Dmitri Osipov (D)
#2 Ak Bars Kazan Yevgeni Svechnikov (F) 3 16 2 2 4 8
#3 Metallurg Magnitogorsk Vladislav Kamenev (F) 2 5 0 0 0 2
#4 Neftekhimik Nizhnekamsk Semyon Koshelev (F)
#5 SKA St. Petersburg Vladislav Valentsov (D)
#6 Ak Bars Kazan Alexander Protapovich (F)
#7 Lokomotiv Yaroslavl Yegor Korshkov (F)
#8 Ak Bars Kazan Maxim Lazarev (F)
#9 Ak Bars Kazan Radel Fazleyev (F)
#10 Ak Bars Kazan Mark Marin (D)
#11 Metallurg Novokuznetsk Nikita Yazkov (F)
#12 CSKA Moskva Maxim Tretiak (G)
#13 Ak Bars Kazan Eduard Nasybullin (D)
#14 Ak Bars Kazan Artyom Rasulov (F)
#15 Donbass Donetsk Roman Khalikov (D)
#16 Ak Bars Kazan Alexei Derzayev (D)
#17 Ak Bars Kazan Semyon Bogachonok (D)
#18 Severstal Cherepovets Daniil Vovchenko (F)
#19 SKA St. Petersburg Alexander Dergachyov (F)
#20 Spartak Moskva Arkhip Nekolenko (F)
#21 Salavat Yulaev Ufa Valentin Razumnyak (F)
#22 Yugra Khanty-Mansiysk Dmitri Srednev (F)
#23 Sibir Novosibirsk Jakub Vrána (F) 3 94 16 17 33 14
#24 Ak Bars Kazan Artyom Leontyev (G)
#25 Barys Astana Kasperi Kapanen (F) 4 55 8 2 10 6
#26 Salavat Yulaev Ufa Maxim Letunov (F)
#27 Lokomotiv Yaroslavl Haralds Egle (F)
#28 Metallurg Magnitogorsk Artur Boltanov (F)
#29 CSKA Moskva Ivan Nikolishin (F)
#30 Traktor Chelyabinsk Alexander Mikulovich (D)
#31 Traktor Chelyabinsk Dmitri Sergeyev (D)
#32 Avangard Omsk Ilya Dervuk (D)
#33 Ak Bars Kazan Ilya Golubev (G)
#34 Severstal Cherepovets David Pastrnak (F) 5 254 94 109 203 99
#35 Admiral Vladivostok Shoma Izumi (F)
#36 Medvescak Zagreb Vaclav Karabacek (F)
ROUND 2
#37 Sibir Novosibirsk Andrei Dergunov (F)
#38 Amur Khabarovsk Alexei Suslin (F)
#39 Dinamo Riga Filip Pyrochta (D)
#40 Avangard Omsk Yegor Yakovlev (F)
#41 Vityaz Chekhov Brandon Fortunato (D)
#42 Metallurg Novokuznetsk Alexander Menshchikov (F)
#43 Metallurg Novokuznetsk Andrei Belozyorov (F)
#44 Dynamo Minsk Vadim Klyavzo (D)
#45 CSKA Moskva Andrei Kuzmenko (F)
#46 Ak Bars Kazan Rostislav Osipov (D)
#47 Yugra Khanty-Mansiysk Pavel Shulepov (F)
#48 HC Lev Praha Rasmus Andersson (D) 2 11 0 0 0 4
#49 Torpedo Nizhny Novgorod Yegor Kulakov (F)
#50 Spartak Moskva Alexander Chirva (F)
#51 Sibir Novosibirsk Pavel Jenys (F)
#52 Vityaz Chekhov Jack Eichel (F) 4 209 73 104 177 76
#53 Barys Astana Kaapo Kähkönen (G)
#54 Salavat Yulaev Ufa Dmytro Timashov (F)
#55 Lokomotiv Yaroslavl Pavel Kraskovsky (F)
#56 Metallurg Magnitogorsk Adrian Holesinsky (F)
#57 CSKA Moskva Alexei Sleptsov (D)
#58 Traktor Chelyabinsk Ilya Zinovyev (F)
#59 Neftekhimik Nizhnekamsk Mikko Rantanen (F) 4 165 49 73 122 58
#60 Avangard Omsk William Nylander (F) 3 185 48 87 135 46
#61 Ak Bars Kazan Alexander Gvozdetsky (F)
#62 Severstal Cherepovets Vladislav Kodola (F)
#63 SKA St. Petersburg Nikita Moiseyev (D)
#64 Admiral Vladivostok Chong Hyun Lee (F)
#65 Medvescak Zagreb Jake Virtanen (F) 4 140 17 17 34 93
ROUND 3
#66 SKA St. Petersburg Lukas Vopelka (F)
#67 Ak Bars Kazan Kirill Bokov (F)
#68 Dinamo Riga Christian Jaros (D) 1 2 0 0 0 0
#69 Spartak Moskva Igor Lapshov (F)
#70 Vityaz Chekhov Ilya Klyauzov (F)
#71 Avangard Omsk Alexei Yatsenko (D)
#72 Avtomobilist Yekaterinburg Dmitri Berlet (D)
#73 Avtomobilist Yekaterinburg Andrei Klimov (D)
#74 Metallurg Novokuznetsk Artur Gart (F)
#75 Metallurg Novokuznetsk Vladislav Zakharov (D)
#76 Dynamo Minsk Roman Serafimovich (F)
#77 CSKA Moskva Yegor Ogiyenko (D)
#78 Amur Khabarovsk Maxim Nalyotov (F)
#79 CSKA Moskva Ivan Silayev (F)
#80 CSKA Moskva Andrei Svetlakov (F)
#81 Salavat Yulaev Ufa Maxim A. Orlov (D)
#82 Vityaz Chekhov Artyom Osipov (F)
#83 Atlant Mytishchi Otto Nieminen (F)
#84 HC Lev Praha Karel Vejmelka (G)
#85 Neftekhimik Nizhnekamsk Damir Sharipzyanov (D)
#86 HC Slovan Bratislava Juraj Siska (F)
#87 Metallurg Novokuznetsk Nikita Lyamkin (D)
#88 Metallurg Novokuznetsk Sergei Boikov (D)
#89 Metallurg Novokuznetsk Alexander Kregan (F)
#90 Sibir Novosibirsk Artyom Shulev (D)
#91 Severstal Cherepovets Vladislav Barulin (F)
#92 Barys Astana Dmitri Grents (F)
#93 Salavat Yulaev Ufa Bogdan Shleyev (F)
#94 Lokomotiv Yaroslavl Yegor Tsvetkov (D)
#95 Metallurg Magnitogorsk Vladislav Antonov (D)
#96 Traktor Chelyabinsk Yevgeni Nazarkin (D)
#97 Neftekhimik Nizhnekamsk Tagir Khafizov (D)
#98 Atlant Mytishchi Emil Johansson (D)
#99 Traktor Chelyabinsk Maxim Kulikov (F)
#100 Avangard Omsk Filip Karlsson (F)
#101 Ak Bars Kazan Kamil Mingazov (D)
#102 Atlant Mytishchi Juho Lammikko (F)
#103 Admiral Vladivostok Maxim Kuteynikov (G)
#104 Medvescak Zagreb Nino Ondris (F)
ROUND 4
#105 HC Lev Praha Tomas Havlin (D)
#106 Amur Khabarovsk Sergei Bolshakov (G)
#107 Avangard Omsk Artur Lauta (F)
#108 Avangard Omsk Vyacheslav Novitsky (G)
#109 Dinamo Riga Davis Zembergs (F)
#110 Spartak Moskva Kirill Ablayev (D)
#111 CSKA Moskva Yevgeni Voronkov (D)
#112 Metallurg Novokuznetsk Viktor Kartashov (F)
#113 Torpedo Nizhny Novgorod Dmitri Baboshin (F)
#114 Dynamo Minsk Grigori Veremyov (F)
#115 Donbass Donetsk Ulib-Gleb Berezovskyy (F)
#116 Neftekhimik Nizhnekamsk Ilya Teryokhin (F)
#117 Traktor Chelyabinsk Nikita Zhuldikov (D)
#118 Traktor Chelyabinsk Semyon Afonasyevsky (F)
#119 Traktor Chelyabinsk Artyom Melikhov (F)
#120 Traktor Chelyabinsk Maxim Korinevsky (F)
#121 Yugra Khanty-Mansiysk Kirill Peregudov (F)
#122 HC Lev Praha Samuel Ollender (F)
#123 Lokomotiv Yaroslavl Maxim Sidorov (G)
#124 HC Slovan Bratislava Patrik Koch (D)
#125 HC Slovan Bratislava Adrián Sloboda (D)
#126 Severstal Cherepovets Ivan Zhuravlev (D)
#127 Avangard Omsk Nikolaj Ehlers (F) 4 236 69 93 162 85
#128 Barys Astana Alikhan Asetov (F)
#129 Salavat Yulaev Ufa Stanislav Kandzyuba (D)
#130 Lokomotiv Yaroslavl Jakob Forsbacka Karlsson (F) 1 1 0 0 0 0
#131 Metallurg Magnitogorsk Vitali Kudrin (F)
#132 Vityaz Chekhov Dylan Larkin (F) 4 242 56 84 140 132
#133 Traktor Chelyabinsk Yevgeni Ugryumov (G)
#134 OHK Dynamo Moskva Yegor Orlov (D)
#135 Avangard Omsk No selection was made
#136 Ak Bars Kazan Vladislav Osipov (F)
#137 SKA St. Petersburg Andreas Englund (D) 2 6 0 0 0 2
#138 Admiral Vladivostok Danil Svinukhov (D)
#139 Medvescak Zagreb Jiri Smejkal (F)
ROUND 5
#140 Neftekhimik Nizhnekamsk Valeri Tkachyov (F)
#141 Amur Khabarovsk Alexei Simanzhenkov (F)
#142 Avangard Omsk Anton Ugolnikov (F)
#143 Dinamo Riga Rodrigo Abols (F)
#144 Traktor Chelyabinsk Nikita Mosharov (F)
#145 OHK Dynamo Moskva Kirill Pilipenko (F)
#146 Metallurg Novokuznetsk Kirill Shchukin (D)
#147 Torpedo Nizhny Novgorod Artyom Semichastnov (D)
#148 Dynamo Minsk Stepan Falkovsky (D)
#149 Metallurg Novokuznetsk Maxim Luzhansky (D)
#150 Ak Bars Kazan Rustem Shamilov (D)
#151 Metallurg Magnitogorsk Timofei Menshchikov (F)
#152 Yugra Khanty-Mansiysk Nikita Kharkin (D)
#153 HC Lev Praha Josef Stribrny (F)
#154 Metallurg Magnitogorsk Sergei Bronnikov (G)
#155 Spartak Moskva Alexander Trushkov (G)
#156 Neftekhimik Nizhnekamsk Ivan Fedotov (G)
#157 HC Slovan Bratislava Lukas Berak (F)
#158 CSKA Moskva Kirill Kovalevsky (F)
#159 Sibir Novosibirsk Mikhail Stepanov (D)
#160 Avangard Omsk Danil Shchyogolev (D)
#161 Severstal Cherepovets Gustaf Franzén (F)
#162 Avangard Omsk Joel Kiviranta (F)
#163 Lokomotiv Yaroslavl Oskar Lindblom (F) 2 23 2 4 6 8
#164 Lokomotiv Yaroslavl Anton Karlsson (F)
#165 Metallurg Magnitogorsk Denis Yefimov (D)
#166 CSKA Moskva No selection was made
#167 Traktor Chelyabinsk Brayden Point (F) 3 150 50 56 106 38
#168 OHK Dynamo Moskva Ivan Igumnov (F)
#169 Avangard Omsk Ivan Rodionov (D)
#170 Ak Bars Kazan Farkhat Minabutdinov (F)
#171 Vityaz Chekhov Aaron Ekblad (D) 5 309 53 81 134 202
#172 Sibir Novosibirsk Nikita Bazhenov (F)
#173 Admiral Vladivostok Dmitri Anikin (F)
#174 Medvescak Zagreb Stanislav Skorvanek (G)