2014 KHL Draft

Drafted players 2014
Team Player Seasons GP G A TP PIM
ROUND 1
#1 Metallurg Novokuznetsk Kirill Kaprizov (F)
#2 Avtomobilist Yekaterinburg Roman Ivashov (F)
#3 CSKA Moskva Pavel Podluboshnov (F)
#4 Avtomobilist Yekaterinburg Alexander Shchemerov (D)
#5 CSKA Moskva Ivan Kashtanov (F)
#6 Lokomotiv Yaroslavl Denis Alexeyev (F)
#7 Dynamo Minsk Alexander Kozyrev (D)
#8 CSKA Moskva Pavel Karnaukhov (F)
#9 Avtomobilist Yekaterinburg Nikita Korostelev (F)
#10 SKA St. Petersburg Yegor Rykov (D)
#11 Spartak Moskva Nikita Li (F)
#12 CSKA Moskva Denis Malgin (F) 3 117 19 20 39 20
#13 Avangard Omsk Tigran Manukyan (F)
#14 HC Slovan Bratislava Erik Cernak (D) 1 16 0 5 5 15
#15 Avangard Omsk Dmitri Zhukenov (F)
#16 Traktor Chelyabinsk Yakov Trenin (F)
#17 SKA St. Petersburg Alexander Volkov (F)
#18 Atlant Mytishchi Anton Pervov (F)
#19 CSKA Moskva Yegor Babenko (F)
#20 Lokomotiv Yaroslavl Boris Levitsky (F)
#21 Avtomobilist Yekaterinburg Yevgeni Mityakin (F)
#22 Avtomobilist Yekaterinburg Yegor Sorokin (D)
#23 Sibir Novosibirsk Artyom Vladimirov (D)
#24 CSKA Moskva Semyon Krasheninnikov (F)
#25 Dinamo Riga Travis Konecny (F) 3 182 44 50 94 116
#26 Dinamo Riga Jérémy Roy (D)
#27 SKA St. Petersburg Ivan Volodin (D)
#28 Salavat Yulaev Ufa Mikhail Vorobyov (F) 1 7 1 1 2 2
#29 Traktor Chelyabinsk Yegor Volkov (D)
#30 Traktor Chelyabinsk Pavel Nechistovsky (G)
#31 Traktor Chelyabinsk Maxim Shipin (F)
#32 Traktor Chelyabinsk Yuri Mogilnikov (F)
#33 Barys Astana Alexander Gaponov (D)
#34 Metallurg Magnitogorsk Ilya Samsonov (G) 1 0 - - - -
#35 SKA St. Petersburg Vladimir Barabanov (F)
#36 Ak Bars Kazan Denis Tsukanov (D)
#37 SKA St. Petersburg Andrei Nesterov (D)
#38 Metallurg Magnitogorsk Artyom Ikamatskikh (D)
#39 Traktor Chelyabinsk Ivan Bezrukov (F)
#40 HK Sochi Denis Smirnov (F)
#41 Jokerit Aleksi Saarela (F)
#42 Lada Togliatti Denis Guryanov (F) 2 4 1 1 2 0
#43 Avtomobilist Yekaterinburg Vladislav Shishkov (D)
ROUND 2
#44 CSKA Moskva Mikhail Byakin (F)
#45 Dynamo Moskva Alexander Petunin (F)
#46 Avtomobilist Yekaterinburg Maxim Askarov (F)
#47 Metallurg Novokuznetsk Arttu Ruotsalainen (F)
#48 Dynamo Moskva Sergei Zborovsky (D)
#49 Dynamo Moskva Artyom Volkov (D)
#50 Dynamo Moskva Nikolai Chebykin (F)
#51 Dynamo Moskva Yevgeni Kiselyov (G)
#52 Dynamo Minsk Marsel Ibragimov (D)
#53 Neftekhimik Nizhnekamsk Yevgeni Shuleshov (D)
#54 CSKA Moskva Alexander Samoilov (G)
#55 Spartak Moskva Kirill Kalinin (G)
#56 Lokomotiv Yaroslavl Dmitri Yushkevich (D)
#57 Metallurg Magnitogorsk Vladislav Dyukarev (F)
#58 Yugra Khanty-Mansiysk Anton Grishanov (D)
#59 HC Slovan Bratislava Radovan Bondra (F)
#60 Avangard Omsk Maxim Mineyev (D)
#61 Traktor Chelyabinsk Timur Fatkullin (D)
#62 Severstal Cherepovets Sebastian Aho (F) 3 192 65 83 148 64
#63 Atlant Mytishchi Sergei Golov (D)
#64 Vityaz Podolsk Yegor Voronkov (D)
#65 Admiral Vladivostok Alexander Zhebelev (F)
#66 Lokomotiv Yaroslavl Dennis Yan (F)
#67 Vityaz Podolsk Valeri Bochkaryov (F)
#68 Sibir Novosibirsk Grigori Ankudinov (D)
#69 Avtomobilist Yekaterinburg Andrei Bannikov (D)
#70 Lokomotiv Yaroslavl Anton Krasotkin (G)
#71 Lokomotiv Yaroslavl Mikhail Sidorov (D)
#72 Lokomotiv Yaroslavl Dmitri Belavsky (D)
#73 Atlant Mytishchi Alexei Platonov (D)
#74 Neftekhimik Nizhnekamsk Kamil Fazylzyanov (D)
#75 Lokomotiv Yaroslavl Mikhail Yesayan (F)
#76 Avangard Omsk Artyom Rozhkovsky (F)
#77 Medvescak Zagreb Connor McDavid (F) 4 242 106 199 305 82
#78 Dinamo Riga Andrej Hatala (D)
#79 Torpedo Nizhny Novgorod Mikhail Potapov (F)
#80 Salavat Yulaev Ufa Gleb Kuzmin (F)
#81 Barys Astana Nikita Medvedev (D)
#82 Donbass Donetsk Pavel Zacha (F) 4 166 20 35 55 58
#83 HC Lev Praha Filip Chlapík (F) 1 20 1 3 4 4
#84 Spartak Moskva Savva Gavrilov (D)
#85 Metallurg Novokuznetsk Anton Butakov (D)
#86 Spartak Moskva Daniil Dyldin (F)
#87 Metallurg Novokuznetsk Ivan Yemets (F)
#88 Ak Bars Kazan Artyom Valeyev (F)
#89 SKA St. Petersburg Konstantin Volkov (G)
#90 Metallurg Magnitogorsk Danil Mukhamedzyanov (F)
#91 Dynamo Moskva Givi Chitava (F)
#92 HK Sochi Daniil Miromanov (D)
#93 Jokerit Julius Nättinen (F)
#94 Lada Togliatti Alexei Ryabokonov (D)
ROUND 3
#95 Lokomotiv Yaroslavl Roman Krikunenko (F)
#96 Lokomotiv Yaroslavl Alexander Polunin (F)
#97 Spartak Moskva Andrei Lugovoy (F)
#98 Avangard Omsk Anton Kovalyov (F)
#99 Amur Khabarovsk Nikita Kaptelin (F)
#100 Metallurg Magnitogorsk Ville Järvinen (D)
#101 Dynamo Minsk No selection was made
#102 Neftekhimik Nizhnekamsk Alexei Bespalov (F)
#103 Neftekhimik Nizhnekamsk Petr Prochazka (D)
#104 Spartak Moskva Sergei Morozov (D)
#105 Severstal Cherepovets Vladimir Kalugin (D)
#106 Severstal Cherepovets Peter Valent (F)
#107 Avangard Omsk Oliver Kylington (D) 2 11 1 1 2 0
#108 Lokomotiv Yaroslavl Danil Yurtaikin (F)
#109 Lokomotiv Yaroslavl Platon Prokhorov (D)
#110 Traktor Chelyabinsk Yuri Shadrin (F)
#111 CSKA Moskva Igor Myasishchev (D)
#112 Severstal Cherepovets Maxim Leonov (F)
#113 Atlant Mytishchi Vladimir Bobylyov (F)
#114 Severstal Cherepovets Nikita Loshchenko (F)
#115 Lokomotiv Yaroslavl Jakub Zboril (D) 1 2 0 0 0 0
#116 CSKA Moskva Alexander Gomolyako (F)
#117 Sibir Novosibirsk Artyom Bakushin (D)
#118 Dynamo Minsk Dmitri Buinitsky (F)
#119 Sibir Novosibirsk Danila Kvartalnov (F)
#120 Lokomotiv Yaroslavl Ivan Provorov (D) 3 195 26 56 82 66
#121 Avtomobilist Yekaterinburg Nikita Tsirkul (G)
#122 Medvescak Zagreb Roman Skhodtsev (D)
#123 Dinamo Riga Roman Dymacek (F)
#124 Metallurg Magnitogorsk Alexander Shurygin (D)
#125 Spartak Moskva Mikhail Syroyezhkin (D)
#126 Salavat Yulaev Ufa Pyotr Kuznetsov (D)
#127 Salavat Yulaev Ufa Vladislav Lukin (F)
#128 Sibir Novosibirsk Jarkko Parikka (D)
#129 Avtomobilist Yekaterinburg David Kase (F)
#130 Dynamo Moskva Semyon Mzhelsky (D)
#131 Ak Bars Kazan Artur Tyanulin (F)
#132 SKA St. Petersburg Timur Sulteyev (D)
#133 Metallurg Novokuznetsk Gustav Bouramman (D)
#134 HC Lev Praha Ales Stezka (G)
#135 HK Sochi Leonid Lazarev (G)
#136 Jokerit Jens Lööke (F)
#137 Lada Togliatti Ilya Zhukov (F)
ROUND 4
#138 Dynamo Moskva Alexei Nikonorov (F)
#139 Neftekhimik Nizhnekamsk Ivan Vorobyov (F)
#140 Dynamo Minsk Michael Spacek (F)
#141 Neftekhimik Nizhnekamsk Igor Ugolnikov (F)
#142 Vityaz Podolsk Pavel Skumatov (F)
#143 Spartak Moskva Luka Zorko (D)
#144 Torpedo Nizhny Novgorod Artur Gizdatullin (F)
#145 HC Slovan Bratislava Martin Andrisík (F)
#146 CSKA Moskva Filip Suchý (F)
#147 Traktor Chelyabinsk Alexei Novichkov (F)
#148 Avangard Omsk Filip Dvorak (F)
#149 Atlant Mytishchi Martin Svoboda (F)
#150 Admiral Vladivostok Damir Khusainov (F)
#151 Lokomotiv Yaroslavl Roger Karrer (D)
#152 Avangard Omsk Anton Ruban (F)
#153 Avtomobilist Yekaterinburg Igor Goleshchikhin (F)
#154 Torpedo Nizhny Novgorod Kirill Urakov (F)
#155 CSKA Moskva Artyom Sadretdinov (F)
#156 Medvescak Zagreb Jesse Gabrielle (F)
#157 Dinamo Riga Kristians Rubins (D)
#158 Severstal Cherepovets Nikita Milyokhin (F)
#159 Salavat Yulaev Ufa Ivan Bitkin (D)
#160 Salavat Yulaev Ufa Denis Yermoshenko (D)
#161 Neftekhimik Nizhnekamsk Alexander Yenyushin (G)
#162 HC Lev Praha Lukas Jasek (F)
#163 Ak Bars Kazan Roman Sattarov (F)
#164 Atlant Mytishchi Pavel Pravilo (F)
#165 CSKA Moskva Artyom Chmykhov (D)
#166 Metallurg Magnitogorsk Sergei Chuchkov (F)
#167 Dinamo Riga Rihards Puide (F)
#168 HK Sochi Dan Vladar (G) 1 0 - - - -
#169 Jokerit Veeti Vainio (D)
#170 Lada Togliatti Daniil Sorokin (D)
ROUND 5
#171 Amur Khabarovsk Andrei Ilyin (F)
#172 Lokomotiv Yaroslavl Matej Tomek (G)
#173 Dynamo Minsk Filip Ahl (F)
#174 Avtomobilist Yekaterinburg Andrei Obidin (F)
#175 Neftekhimik Nizhnekamsk Maxim Kashin (F)
#176 Salavat Yulaev Ufa Dmitri Noskov (F)
#177 SKA St. Petersburg Stanislav Shepitko (F)
#178 Metallurg Magnitogorsk Vladislav Prikhodko (F)
#179 Neftekhimik Nizhnekamsk Dmitri Drozhzhin (F)
#180 HC Slovan Bratislava Denis Pätoprstý (F)
#181 Severstal Cherepovets Vladislav Buyanov (D)
#182 Traktor Chelyabinsk Callum Booth (G)
#183 Severstal Cherepovets Denis Ludtsev (F)
#184 Atlant Mytishchi Savva Andreyev (F)
#185 HC Lev Praha Simon Stransky (F)
#186 Salavat Yulaev Ufa Denis Kozhukhovsky (G)
#187 Metallurg Novokuznetsk Vitali Utkin (D)
#188 Lada Togliatti Vladislav Otpushchennikov (G)
#189 SKA St. Petersburg Nikita Dynyak (F)
#190 CSKA Moskva Semyon Lugovyak (D)
#191 Medvescak Zagreb Felix Sandström (G)
#192 Dinamo Riga Gvido Jansons (D)
#193 Torpedo Nizhny Novgorod Mikhail Smolin (F)
#194 Avtomobilist Yekaterinburg Arseni Yeltyshev (F)
#195 SKA St. Petersburg Fyodor Vedernikov (F)
#196 Salavat Yulaev Ufa Alexei Krasilnikov (F)
#197 Salavat Yulaev Ufa Yegor Popov (F)
#198 Avtomobilist Yekaterinburg Alexei Vlaskin (D)
#199 HC Lev Praha Daniel Krenzelok (D)
#200 Ak Bars Kazan No selection was made
#201 SKA St. Petersburg Arseny Lysenko (D)
#202 Metallurg Magnitogorsk Dylan Strome (F) 3 59 12 10 22 16
#203 Spartak Moskva Yuri Shustrov (F)
#204 Dynamo Moskva Gleb Zarechny (F)
#205 Yugra Khanty-Mansiysk Ruslan Petrishchev (D)
#206 HK Sochi Adam Huska (G)
#207 Jokerit Vili Saarijärvi (D)
#208 Lada Togliatti Anton Koshelev (F)