1993 OHL Priority Selection

Drafted players 1993
Team Player Seasons GP G A TP PIM
ROUND 1
#1 Ottawa 67's Alyn McCauley (F) 9 488 69 97 166 116
#2 Windsor Spitfires Ed Jovanovski (D) 18 1128 137 363 500 1491
#3 North Bay Centennials Scott Cherrey (F)
#4 Belleville Bulls Travis Riggin (F)
#5 Guelph Storm Jeff Williams (F)
#6 Kitchener Rangers Andrew Taylor (F)
#7 Niagara Falls Thunder Steve Nimigon (F)
#8 Owen Sound Platers Shane Kenny (D)
#9 Newmarket Royals Luc Gagné (F)
#10 Sudbury Wolves Jay McKee (D) 14 802 21 104 125 622
#11 London Knights Ryan Appel (F)
#12 Oshawa Generals Ryan Lindsay (F)
#13 Detroit Jr. Red Wings Robin LaCour (D)
#14 Sault Ste. Marie Greyhounds Steve Zoryk (F)
#15 Kingston Frontenacs Chad Kilger (F) 12 714 107 111 218 363
#16 Peterborough Petes Jonathan Murphy (D)
ROUND 2
#17 Ottawa 67's Jason Brooks (F)
#18 Newmarket Royals Kurt Walsh (F)
#19 North Bay Centennials Scott Roche (G)
#20 Belleville Bulls Jeff Ambrosio (F)
#21 Guelph Storm Jamie Wright (F) 6 124 12 20 32 54
#22 Kitchener Rangers David Belitski (G)
#23 Niagara Falls Thunder Adam Copeland (F)
#24 Owen Sound Platers Ryan Mougenel (F)
#25 London Knights Ben Walker (D)
#26 Guelph Storm Éric Landry (F)
#27 Ottawa 67's Chad Thompson (D)
#28 Oshawa Generals Marc Savard (F) 19 807 207 499 706 737
#29 Detroit Jr. Red Wings Matt Ball (F)
#30 Sault Ste. Marie Greyhounds Steve Spina (F)
#31 Kingston Frontenacs Brian Scott (F)
#32 Peterborough Petes Rob Giffin (F)
ROUND 3
#33 Ottawa 67's Jure Kovacevic (F)
#34 Windsor Spitfires Rob Shearer (F) 1 2 0 0 0 0
#35 North Bay Centennials Rob Lave (D)
#36 Belleville Bulls Craig Mills (F) 3 31 0 5 5 36
#37 Guelph Storm Todd Norman (F)
#38 Kitchener Rangers Jason Morgan (F) 5 44 2 5 7 18
#39 Niagara Falls Thunder Ioannis Ioannou (D)
#40 Owen Sound Platers Mike Morrone (F)
#41 London Knights Dan Reja (F)
#42 Sudbury Wolves Simon Sherry (F)
#43 Oshawa Generals David Froh (D)
#44 Oshawa Generals Ryan Martin (F)
#45 Newmarket Royals Jamie Sokolsky (D)
#46 North Bay Centennials Corey Neilson (D)
#47 Kingston Frontenacs Marc Moro (D) 4 30 0 0 0 77
#48 Peterborough Petes Cameron Mann (F) 5 93 14 10 24 40
ROUND 4
#49 Ottawa 67's John Argiropoulos (F)
#50 Guelph Storm Ryan Risidore (D)
#51 North Bay Centennials Robert DuBois (F)
#52 Newmarket Royals Brendan Yarema (F)
#53 Detroit Jr. Red Wings Ryan Middleton (D)
#54 Windsor Spitfires Dan West (F)
#55 Niagara Falls Thunder Jason Reesor (F)
#56 Owen Sound Platers Paul Colontino (D)
#57 Ottawa 67's Dan Gilpin (D)
#58 Belleville Bulls Kevin Carter (F)
#59 London Knights Roy Gray (D)
#60 Oshawa Generals Troy Keating (F)
#61 Detroit Jr. Red Wings Jeremy Meehan (F)
#62 Sault Ste. Marie Greyhounds Craig Nelson (D)
#63 Kingston Frontenacs Ken Boone (F)
#64 Peterborough Petes Jamie Langenbrunner (F) 18 1109 243 420 663 837
ROUND 5
#65 London Knights Kevin Slota (F)
#66 Windsor Spitfires David Geris (D)
#67 North Bay Centennials Andy Delmore (D) 7 283 43 58 101 105
#68 Oshawa Generals Eric Boulton (F) 15 654 31 48 79 1421
#69 Newmarket Royals Adam Parks (D)
#70 Detroit Jr. Red Wings Nic Beaudoin (F)
#71 Sault Ste. Marie Greyhounds Richard Uniacke (F)
#72 Windsor Spitfires John Cooper (F)
#73 Ottawa 67's Steve Jones (F)
#74 Newmarket Royals Rob Guinn (D)
#75 London Knights Dan Stewart (G)
#76 Oshawa Generals Andrew Power (F)
#77 North Bay Centennials Lee Jinman (F)
#78 North Bay Centennials Mitch Perreault (G)
#79 Kingston Frontenacs Cail MacLean (F)
#80 Peterborough Petes Geordie Hyland (D)
ROUND 6
#81 Owen Sound Platers Mike Watt (F) 5 157 15 26 41 41
#82 Kitchener Rangers Jeff Lillie (G)
#83 North Bay Centennials Dax MacLean (F)
#84 Belleville Bulls Mike Minard (G) 1 1 - - - -
#85 Windsor Spitfires Mike Loach (F)
#86 Ottawa 67's John Barrett (D)
#87 Guelph Storm Andy Adams (G)
#88 Windsor Spitfires Brian Jones (F)
#89 Kingston Frontenacs Mike Lockwood (F)
#90 Sudbury Wolves Sean Venedam (F)
#91 Windsor Spitfires David Green (F)
#92 Belleville Bulls Sean Brown (D) 9 437 14 43 57 909
#93 Detroit Jr. Red Wings Steve Noble (F)
#94 Sault Ste. Marie Greyhounds Ken Prokopec (F)
#95 Kingston Frontenacs Ryan Lowe (G)
#96 Guelph Storm Jeff Cowan (F) 8 434 47 36 83 727
ROUND 7
#97 Ottawa 67's David Nemirovsky (F) 4 91 16 22 38 42
#98 Detroit Jr. Red Wings Mike Minichiello (D)
#99 North Bay Centennials Denis Gaudet (F)
#100 Kitchener Rangers Steve Matresky (D)
#101 Guelph Storm Michael Pittman (F)
#102 Kitchener Rangers Chris Hale (F)
#103 Niagara Falls Thunder Brad Smith (G)
#104 Peterborough Petes Mike Williams (F)
#105 Newmarket Royals Darryl Foster (G)
#106 Sudbury Wolves Andrew Dale (F)
#107 London Knights Joe Brogno (F)
#108 Oshawa Generals Brandon Gray (D)
#109 Sudbury Wolves Chris Morris (D)
#110 Sault Ste. Marie Greyhounds Richard Anderson (F)
#111 Owen Sound Platers Scott Richardson (D)
#112 Peterborough Petes Glen Bradbury (F)
ROUND 8
#113 Ottawa 67's Jeff Duggan (F)
#114 Windsor Spitfires Ryan Stewart (F)
#115 North Bay Centennials Sheldon Mustard (F)
#116 Windsor Spitfires Greg Goodwin (D)
#117 Peterborough Petes Scott Stephens (F)
#118 Kitchener Rangers James Boyd (F)
#119 Niagara Falls Thunder Matthew Mayo (F)
#120 Owen Sound Platers Tyson Holly (F)
#121 Newmarket Royals Kirk Furey (D)
#122 Guelph Storm Aaron Arnett (D)
#123 London Knights Mike Watson (G)
#124 London Knights Justin Steinbach (F)
#125 Detroit Jr. Red Wings Peter Ricketts (F)
#126 Sault Ste. Marie Greyhounds Shane Day (G)
#127 Kingston Frontenacs Jeff DaCosta (D)
#128 Peterborough Petes Andrew Currie (G)
ROUND 9
#129 Ottawa 67's Nathan Sell (F)
#130 Sault Ste. Marie Greyhounds Brad Norton (D) 6 124 3 8 11 287
#131 North Bay Centennials Dave Giovanniello (F)
#132 Owen Sound Platers Jeremy Rebek (D)
#133 Guelph Storm Sean Haggerty (F) 4 14 1 2 3 4
#134 Kitchener Rangers Chris Pittman (F)
#135 Kingston Frontenacs John Guinyou (F)
#136 Owen Sound Platers Peter Westerkamp (F)
#137 Newmarket Royals Ken Carroll (G)
#138 Sudbury Wolves Jeff Melnechuk (G)
#139 London Knights Ryan Burgoyne (F)
#140 Oshawa Generals Paul Porcaro (D)
#141 Detroit Jr. Red Wings Sean O'Shaughnessy (D)
#142 Sault Ste. Marie Greyhounds Ethan Philpott (F)
#143 Kingston Frontenacs Eric Rylands (F)
#144 Peterborough Petes Cal Larmer (F)
ROUND 10
#145 Ottawa 67's Steve Tracze (F)
#146 Windsor Spitfires Kevin Tucker (D)
#147 Owen Sound Platers Mark Henderson (F)
#148 Belleville Bulls Paul Dillion (F)
#149 Guelph Storm Barry Parsons (D)
#150 Kitchener Rangers Mike Daoust (F)
#151 Niagara Falls Thunder Chris Fox (D)
#152 Owen Sound Platers Troy Milne (F)
#153 Newmarket Royals Tyler Sage (D)
#154 Sudbury Wolves Mike Ware (F)
#155 London Knights Sean Sirois (D)
#156 Oshawa Generals Dan Boyle (D) 17 1093 163 442 605 693
#157 Detroit Jr. Red Wings Dylan Seca (F)
#158 Sault Ste. Marie Greyhounds Scott King (D)
#159 Kingston Frontenacs Derek Nelson (D)
#160 Peterborough Petes Martin Duris (D)
ROUND 11
#161 Ottawa 67's Gavin Morgan (F) 1 6 0 0 0 21
#162 Windsor Spitfires Derek Wells (F)
#163 North Bay Centennials Lee Cole (D)
#164 Belleville Bulls Mike McKnight (F)
#165 Oshawa Generals Frank Ivankovic (G)
#166 Kitchener Rangers Sean Beck (F)
#167 Niagara Falls Thunder Greg Crozier (F) 1 1 0 0 0 0
#168 Owen Sound Platers Brian Hickey (D)
#169 Newmarket Royals Shannon Colbert (F)
#170 Sudbury Wolves Ryan Connolly (D)
#171 London Knights Matthew Gray (F)
#172 Oshawa Generals Martin Gignac (F)
#173 Detroit Jr. Red Wings Dan Pawlaczyk (F)
#174 Sault Ste. Marie Greyhounds Jeff Gies (F)
#175 Kingston Frontenacs Ryan Treacy (F)
#176 Peterborough Petes Rob Hisey (F)
ROUND 12
#177 Ottawa 67's Joel Pringle (F)
#178 Windsor Spitfires Paul Brooks (F)
#179 North Bay Centennials Brad Gerow (F)
#180 Belleville Bulls Mathieu Dandenault (D) 13 868 69 135 203 516
#181 Guelph Storm Bryan Kennedy (F)
#182 Kitchener Rangers Bill Riley (F)
#183 Niagara Falls Thunder Mike Perna (D)
#184 Owen Sound Platers Dave Przeciszowski (D)
#185 Newmarket Royals Bob Prier (F)
#186 Sudbury Wolves Andrew Williamson (F)
#187 Sudbury Wolves Jeff Maund (G) 1 0 - - - -
#188 Oshawa Generals Cory Holland (F)
#189 Detroit Jr. Red Wings Mike Correia (G)
#190 Sault Ste. Marie Greyhounds Andre Payette (F)
#191 Kingston Frontenacs Tim Keyes (G)
#192 Peterborough Petes Joe Philbrook (D)
ROUND 13
#193 Ottawa 67's Mike Camelon (D)
#194 Windsor Spitfires Paul Beazley (G)
#195 North Bay Centennials Justin Robinson (D)
#196 Belleville Bulls Scott Taylor (D)
#197 Guelph Storm Derek Conn (D)
#198 Kitchener Rangers Dana Mulvihill (F)
#199 Niagara Falls Thunder Chris Stevenson (F)
#200 Owen Sound Platers Scott Abrams (G)
#201 Newmarket Royals Brian Roche (F)
#202 Sudbury Wolves J.C. Larocque (F)
#203 London Knights Brian Addesa (F)
#204 Oshawa Generals Colin March (G)
#205 Detroit Jr. Red Wings Chris Dearden (D)
#206 Sault Ste. Marie Greyhounds Ryan Moffatt (F)
#207 Kingston Frontenacs Wesley Snell (D)
#208 Peterborough Petes Jason Windle (F)
ROUND 14
#209 Ottawa 67's Gary Ricciardi (D)
#210 Windsor Lacroix Gary Sontag (F)
#211 North Bay Centennials Kody Grigg (D)
#212 Belleville Bulls Todd St. Louis (D)
#213 Guelph Storm David Cullen (D) 2 19 0 0 0 6
#214 Kitchener Rangers Rob Maric (D)
#215 Niagara Falls Thunder Shawn Goers (G)
#216 Owen Sound Platers Brian Kerr (F)
#217 Newmarket Royals Scott Matthews (F)
#218 Sudbury Wolves Brec Bertrand (F)
#219 London Knights Colin Schmidt (F)
#220 Oshawa Generals Damon Hardy (F)
#221 Detroit Jr. Red Wings Tom O'Connor (D)
#222 Sault Ste. Marie Greyhounds Ryan Bolton (D)
#223 Kingston Frontenacs Dan Back (F)
#224 Peterborough Petes Chris Bogas (D)
ROUND 15
#225 Ottawa 67's Adam Christilaw (F)
#226 Windsor Spitfires Kevin Moxey (D)
#227 North Bay Centennials Kris Laamanen (F)
#228 Belleville Bulls Brent Van Dusen (D)
#229 Guelph Storm Kevin Banks (G)
#230 Kitchener Rangers Trevor Roenick (F)
#231 Niagara Falls Thunder Jason Saulay (F)
#232 Owen Sound Platers David Zunic (F)
#233 Detroit Jr. Red Wings Gerry Lanigan (F)
#234 Sudbury Wolves Kevin Mason (F)
#235 London Knights Ryan Naismith (F)
#236 Oshawa Generals Murray Hancock (F)
#237 Detroit Jr. Red Wings Adrian Smith (F)
#238 Sault Ste. Marie Greyhounds Bobby DaCosta (G)
#239 Kingston Frontenacs Sean Cavan (F)
#240 Peterborough Petes Marc Tropper (F)
ROUND 16
#241 Ottawa 67's Dave Patterson (F)
#242 Windsor Spitfires Ryan Skaleski (D)
#243 North Bay Centennials Doug Sheppard (F)
#244 Belleville Bulls Steve Poirier (F)
#245 Guelph Storm Darcy O'Shea (F)
#246 Kitchener Rangers Darren Schmidt (D)
#247 Niagara Falls Thunder Ron Paleczny (D)
#248 Owen Sound Platers Jeff Sproat (D)
#249 Newmarket Royals Bill Emra (D)
#250 Sudbury Wolves Dale Dubreuil (F)
#251 London Knights Mac Armstrong (F)
#252 Oshawa Generals Marc McCollum (F)
#253 Sault Ste. Marie Greyhounds Matt Swain (F)
#254 Kingston Frontenacs Matt Cumming (F)
ROUND 17
#255 Ottawa 67's Mike Coveny (D)
#256 Windsor Spitfires Todd Compeau (F)
#257 North Bay Centennials Kris Cantu (F)
#258 Ottawa 67's Chad Kelly (F)
#259 Kitchener Rangers Derek Pajot (D)
#260 Niagara Falls Thunder Terry Marchant (F)
#261 Owen Sound Platers Paul Huffman (D)
#262 Belleville Bulls John DiPaolo (F)
#263 Sudbury Wolves Trevor Downey (F)
#264 London Knights Douglas Burr (D)
#265 Sault Ste. Marie Greyhounds Darby Parsons (F)
ROUND 18
#266 Ottawa 67's Jason Bertrand (D)
#267 Windsor Spitfires Tim Findlay (F)
#268 Belleville Bulls Jason Mazzetti (F)
#269 Kitchener Rangers Daniel Cloutier (F)
#270 Niagara Falls Thunder Jeremy Mandell (F)
#271 Newmarket Royals Fred Sutcliffe (D)
#272 Sudbury Wolves Tyler Lowe (F)
#273 London Knights Chris Wheaton (F)
#274 Sault Ste. Marie Greyhounds Jason Slaney (F)
ROUND 19
#275 Belleville Bulls Stefan DeWaele (F)
#276 Kitchener Rangers Jim Basich (D)
#277 Niagara Falls Thunder Robbie Sinclair (F)
#278 Newmarket Royals Duane Ward (F)
#279 Sudbury Wolves John Lombardi (F)
#280 London Knights Charlie Retter (F)
#281 Sault Ste. Marie Greyhounds Jeff Kealty (D)
ROUND 20
#282 Sudbury Wolves David MacDonald (G)
#283 London Knights Lance Chartrand (G)