2011 OHL Priority Selection

Drafted players 2011
Team Player Seasons GP G A TP PIM
ROUND 1
#1 Barrie Colts Aaron Ekblad (D) 5 309 53 81 134 202
#2 Peterborough Petes Nick Ritchie (F) 3 186 26 33 59 171
#3 Sault Ste. Marie Greyhounds Darnell Nurse (D) 4 197 14 33 47 160
#4 Sarnia Sting Ryan Kujawinski (F)
#5 Belleville Bulls Jordan Subban (D)
#6 Sudbury Wolves Nicholas Baptiste (F) 2 47 7 3 10 20
#7 Brampton Battalion Brandon Robinson (F)
#8 Kingston Frontenacs Max Domi (F) 3 222 36 99 135 185
#9 London Knights Bo Horvat (F) 4 295 71 90 161 71
#10 Guelph Storm Hunter Garlent (F)
#11 Plymouth Whalers Mitchell Dempsey (F)
#12 Erie Otters Stephen Harper (F)
#13 Windsor Spitfires Jordan Maletta (F)
#14 Kitchener Rangers Brent Pedersen (F)
#15 Saginaw Spirit Nick Moutrey (F)
#16 Oshawa Generals Cole Cassels (F)
#17 Ottawa 67's David Perklin (F)
#18 Mississauga St. Michael's Majors Spencer Martin (G) 2 3 - - - -
#19 Niagara IceDogs Adam Bateman (D)
#20 Owen Sound Attack Zach Nastasiuk (F)
#21 Mississauga St. Michael's Majors Scott Teskey (F)
#22 Barrie Colts Alex Yuill (D)
ROUND 2
#23 Belleville Bulls Mack Lemmon (F)
#24 Peterborough Petes Steven Varga (D)
#25 Ottawa 67's Mike Vlajkov (D)
#26 Sarnia Sting Tony DeAngelo (D) 3 71 5 17 22 48
#27 Peterborough Petes Stephen Nosad (F)
#28 Sudbury Wolves Jacob Harris (F)
#29 London Knights Ian Jenkins (G)
#30 Windsor Spitfires Jordan DeKort (G)
#31 London Knights Jacob Jammes (F)
#32 Guelph Storm Jason Dickinson (F) 3 38 3 2 5 17
#33 Plymouth Whalers Matt Mistele (F)
#34 Erie Otters Jake Evans (F)
#35 Oshawa Generals Ken Appleby (G) 2 3 - - - -
#36 Saginaw Spirit Sam Povorozniouk (F)
#37 Barrie Colts Alex Fotinos (G)
#38 Niagara IceDogs Carter Verhaeghe (F)
#39 Windsor Spitfires Hunter Smith (F)
#40 Niagara IceDogs Anthony DiFruscia (F)
#41 Owen Sound Attack Chris Bigras (D) 2 46 1 3 4 18
#42 Sudbury Wolves Evan de Haan (D)
ROUND 3
#43 Guelph Storm Ben Harpur (D) 4 52 0 2 2 23
#44 Sault Ste. Marie Greyhounds Nick Halagian (F)
#45 Sault Ste. Marie Greyhounds Justin Nichols (G)
#46 Kingston Frontenacs Mitchell Fitzmorris (F)
#47 Belleville Bulls Alex Carnevale (F)
#48 Sudbury Wolves Dan Desrochers (F)
#49 Brampton Battalion Bryson Cianfrone (F)
#50 Brampton Battalion Mac MacSorley (F)
#51 Oshawa Generals Rory McGuire (D)
#52 Kingston Frontenacs Braydon Blight (D)
#53 Peterborough Petes Trevor Murphy (D) 1 8 1 2 3 0
#54 Sarnia Sting Davis Brown (F)
#55 London Knights Miles Liberati (D)
#56 Kitchener Rangers Jared Gilbert (D)
#57 Guelph Storm Michael Levesque (F)
#58 Oshawa Generals Will Petschenig (D)
#59 Ottawa 67's Brandon Salerno (F)
#60 Owen Sound Attack Evan Morse (G)
#61 Owen Sound Attack Joseph Blandisi (F) 3 71 8 18 26 62
#62 Saginaw Spirit Jimmy Lodge (F)
ROUND 4
#63 Oshawa Generals Bradley Latour (F)
#64 Peterborough Petes Cody Thompson (F)
#65 London Knights Kyle Platzer (F)
#66 Sarnia Sting Braxton Andrews (D)
#67 Belleville Bulls Aaron Berisha (F)
#68 Sarnia Sting Daniel Nikandrov (F)
#69 Brampton Battalion Sean Perichak (F)
#70 Kingston Frontenacs Ryan Hutchinson (D)
#71 London Knights Corey Pawley (F)
#72 Guelph Storm Brody Milne (F)
#73 Guelph Storm Chadd Bauman (D)
#74 Erie Otters Corey Foster (G)
#75 Sault Ste. Marie Greyhounds Matt Buckles (F)
#76 Mississauga St. Michael's Majors Jacob Graves (D)
#77 Saginaw Spirit Alex Smith (D)
#78 Guelph Storm Tyler Bertuzzi (F) 2 55 7 17 24 39
#79 Ottawa 67's Niko Kovachis (D)
#80 Barrie Colts Justin Scott (F)
#81 Owen Sound Attack Adam Brady (F)
#82 Sudbury Wolves Patrick Crampton (D)
ROUND 5
#83 Kitchener Rangers Josh Sterk (F)
#84 Erie Otters Patrick Murphy (D)
#85 Sault Ste. Marie Greyhounds Dawson Cook (F)
#86 Windsor Spitfires Sam Studnicka (F)
#87 Sault Ste. Marie Greyhounds Tyler Ganly (D)
#88 Plymouth Whalers Connor Chatham (F)
#89 London Knights Marselis Subban (D)
#90 Sarnia Sting Thomas Welsh (D)
#91 London Knights Remi Elie (F) 2 90 7 14 21 26
#92 Barrie Colts Cash Seraphim (F)
#93 Plymouth Whalers Dylan Mascarin (F)
#94 Erie Otters Sean Power (D)
#95 Erie Otters Devin Williams (G)
#96 Saginaw Spirit Ramon Lopez (D)
#97 Peterborough Petes Riley Hennigar (F)
#98 Belleville Bulls Tyler Smokler (D)
#99 Ottawa 67's Tyler Hill (F)
#100 Niagara IceDogs Broderick Kelly (D)
#101 Owen Sound Attack Brayden Hopkins (F)
#102 Sudbury Wolves Riley Corbin (G)
ROUND 6
#103 Barrie Colts Kevin Labanc (F) 2 132 19 41 60 54
#104 Peterborough Petes Steven Santini (D) 3 75 4 13 17 37
#105 Sault Ste. Marie Greyhounds Fraser Turner (D)
#106 Brampton Battalion Jake Marchment (F)
#107 Belleville Bulls Michael McCarron (F) 3 69 2 6 8 110
#108 Sudbury Wolves Daniele Disipio (F)
#109 Erie Otters Nick Betz (F)
#110 Kingston Frontenacs Conor McGlynn (F)
#111 London Knights Aidan Wallace (F)
#112 Saginaw Spirit Ian McCoshen (D) 3 41 3 2 5 25
#113 Sault Ste. Marie Greyhounds Gabe Guertler (F)
#114 Erie Otters Ryan Coulter (F)
#115 Oshawa Generals Evan Buehler (F)
#116 Kitchener Rangers Owen Stewart (D)
#117 Owen Sound Attack Leonard Dziemianko (F)
#118 London Knights Tait Seguin (F)
#119 Ottawa 67's Jacob Blair (G)
#120 Niagara IceDogs Rio Anzolin (F)
#121 Brampton Battalion Mark Raycroft (D)
#122 Mississauga St. Michael's Majors Joshua Burnside (F)
ROUND 7
#123 Barrie Colts Nicholas Santoro (F)
#124 Sault Ste. Marie Greyhounds Mac Clutsam (D)
#125 Ottawa 67's Mark Golberg (F)
#126 Kingston Frontenacs Jacob Smith (F)
#127 Belleville Bulls Charlie Graham (G)
#128 Kitchener Rangers Justin Bailey (F) 3 52 5 3 8 8
#129 Brampton Battalion Dylan McLaughlin (F)
#130 Kingston Frontenacs Mitch Allen (D)
#131 Owen Sound Attack Chris MacMillan (D)
#132 Guelph Storm Jason Da Silva (G)
#133 Plymouth Whalers Charlie Pelnik (D)
#134 Erie Otters Jordan Dunin (F)
#135 Windsor Spitfires Dylan Wallace (F)
#136 Kitchener Rangers Stephen Cooney (F)
#137 Niagara IceDogs Tyler Jackson (F)
#138 Oshawa Generals Michael Turner (F)
#139 Sudbury Wolves Riley Dunda (F)
#140 Niagara IceDogs Ian Edmondson (D)
#141 Sault Ste. Marie Greyhounds Tyler Brown (F)
#142 Mississauga St. Michael's Majors Peyton Backus (F)
ROUND 8
#143 Belleville Bulls Viktor Meuller (F)
#144 Plymouth Whalers Danny Vanderwiel (F)
#145 Sault Ste. Marie Greyhounds Ryan Kirkup (F)
#146 Barrie Colts Jack Hidi (F)
#147 Brampton Battalion Wilson Vershay (D)
#148 Sudbury Wolves Anders Nielsen (D)
#149 Brampton Battalion Austin Kosack (D)
#150 London Knights Kevin Guiltinan (D)
#151 London Knights Brandon Vuic (F)
#152 Guelph Storm Derian Plouffe (F)
#153 Plymouth Whalers Chris Lindner (D)
#154 Erie Otters Sean Darroch (F)
#155 Sarnia Sting Michael Downing (D)
#156 Kitchener Rangers Jack Moylan (G)
#157 Saginaw Spirit Nickolas Hirst (D)
#158 Oshawa Generals John Urbanic (F)
#159 Sarnia Sting Matt Cimetta (D)
#160 Niagara IceDogs Ryan Erickson (F)
#161 Owen Sound Attack Brycin Morrison (F)
#162 Peterborough Petes Matt McCartney (F)
ROUND 9
#163 Barrie Colts Jayme Forslund (D)
#164 Peterborough Petes Alex Robinson (D)
#165 Sault Ste. Marie Greyhounds Landon Schiller (F)
#166 Sarnia Sting Gunner Rivers (G)
#167 Belleville Bulls Connor Laird (D)
#168 Sudbury Wolves Kyle Lee (D)
#169 Brampton Battalion Jacob Smith (G)
#170 Brampton Battalion Mitchell Amante (F)
#171 Barrie Colts John Adams (F)
#172 Guelph Storm Ryan Migliaccio (F)
#173 Plymouth Whalers Connor Sills (F)
#174 Erie Otters Nate Miller (G)
#175 Brampton Battalion Keegan Wilson (G)
#176 Kitchener Rangers Patrick Gazzillo (D)
#177 Saginaw Spirit Josh Miller (D)
#178 Oshawa Generals Tyler Hore (D)
#179 Ottawa 67's Connor Brown (F)
#180 Niagara IceDogs Tyler Park (F)
#181 Owen Sound Attack Kevin Sarrazin (D)
#182 Mississauga St. Michael's Majors Ted Hunt (F)
ROUND 10
#183 Peterborough Petes Tyson Baker (F)
#184 Peterborough Petes Michael Giugovaz (G)
#185 Sault Ste. Marie Greyhounds Mike Sabatini (F)
#186 Sarnia Sting Tyler Motte (F) 2 79 9 5 14 20
#187 Belleville Bulls Jordan Brown (D)
#188 Sudbury Wolves Michael Sands (F)
#189 Brampton Battalion Bryce Abraham (D)
#190 Kingston Frontenacs Alex Tonge (F)
#191 London Knights Trevor Wheaton (G)
#192 Barrie Colts Jacob McGhee (D)
#193 Niagara IceDogs Marco Lizotte (F)
#194 Erie Otters Jordan Schneider (D)
#195 Windsor Spitfires Will Butcher (D) 2 81 5 39 44 8
#196 Kitchener Rangers Adam Abu-Ali (F)
#197 Saginaw Spirit Josh Pace (F)
#198 Oshawa Generals Liam McGing (D)
#199 Ottawa 67's Blake Lemoine (D)
#200 Niagara IceDogs Cole Langan (D)
#202 Mississauga St. Michael's Majors Cody Filson (F)
ROUND 11
#203 Barrie Colts Jacob Golow (F)
#204 Peterborough Petes Andrew Zupancic (D)
#205 Sault Ste. Marie Greyhounds Harrison Luce (F)
#206 Windsor Spitfires Mitch Graham (F)
#207 Plymouth Whalers Spencer Lee (F)
#208 Sudbury Wolves Bryan Raymond (G)
#209 Brampton Battalion Jake Derkach (F)
#210 Kingston Frontenacs Kyle Fransen (D)
#211 London Knights Trevor Hamilton (D)
#212 Guelph Storm Darren Huck (G)
#213 Plymouth Whalers Mitch Jones (D)
#214 Erie Otters Travis Wood (F)
#215 Mississauga St. Michael's Majors Nick Zottl (D)
#216 Kitchener Rangers Brandon Bockman (F)
#217 Saginaw Spirit J.T. Compher (F) 3 90 16 12 28 24
#218 Sarnia Sting Billy Exell (F)
#219 Ottawa 67's Broydon Stufko (F)
#220 Niagara IceDogs Blaine Byron (F)
#221 Owen Sound Attack Zac Coulter (F)
#222 Mississauga St. Michael's Majors Cal Perry (D)
ROUND 12
#223 Barrie Colts Mitch Klie (F)
#224 Peterborough Petes Luke Shiplo (D)
#225 Sault Ste. Marie Greyhounds Jordan Larson (F)
#226 Sarnia Sting Mike Soucier (F)
#227 Belleville Bulls Tim Pandachuck (F)
#228 Sudbury Wolves Zack McFadden (D)
#229 Ottawa 67's Andrew Mullen (D)
#230 Kingston Frontenacs Jay Mackie (F)
#231 London Knights Keegan Alvestad (D)
#232 Guelph Storm Ethan Morrison (D)
#233 Barrie Colts Michael Webster (D)
#234 Erie Otters Troy Saunders (D)
#235 Sarnia Sting Justice Dundas (F)
#236 Kitchener Rangers Matthew Greenfield (G)
#237 Saginaw Spirit Lucas Pressini (G)
#238 Oshawa Generals Ryan Burns (F)
#239 Ottawa 67's Brandon Seatter (F)
#240 Niagara IceDogs Derek Todosichuk (F)
#241 Owen Sound Attack Stefano Pezzetta (F)
#242 St. Michael's Majors David Bennett (F)
ROUND 13
#243 Barrie Colts Ryan Trottier (F)
#244 Peterborough Petes Robert Kohli (F)
#245 Sault Ste. Marie Greyhounds Tyler Sehovic (D)
#246 Sarnia Sting Alex Talcott (F)
#247 Belleville Bulls Connor McKenzie (F)
#248 Sudbury Wolves Colton Spicer (F)
#249 Brampton Battalion Nick Clark (D)
#250 Kingston Frontenacs John Woolsey (F)
#251 London Knights Anthony Louis (F)
#252 Guelph Storm Brandon Cercone (D)
#253 Plymouth Whalers Christian Wolanin (D) 2 10 1 2 3 0
#254 Erie Otters Justin Maiolino (F)
#255 Windsor Spitfires Mark Friedman (D)
#256 Kitchener Rangers Mackenzie Dick (D)
#257 Saginaw Spirit Rylee McKinnon (D)
#258 Oshawa Generals Patrick Hamilton (D)
#259 Ottawa 67's Adam Dauda (F)
#260 Niagara IceDogs Justin Laforest (G)
#261 Owen Sound Attack James Sterne (D)
#262 Mississauga St. Michael's Majors Chad Duchesne (D)
ROUND 14
#263 Barrie Colts Jack McDonald (G)
#264 Peterborough Petes Karson McCartney (F)
#265 Sault Ste. Marie Greyhounds Josh Casper (D)
#266 Erie Otters Dylan Sikura (F) 2 5 0 3 3 0
#267 Belleville Bulls Stuart Pomeroy (D)
#268 Kingston Frontenacs Jacob Hetherington (D)
#269 Brampton Battalion Taylor Welsh (G)
#270 Kingston Frontenacs Marc Beckstead (F)
#271 Peterborough Petes Michael Caruso (D)
#272 Guelph Storm Matthew Saturno (F)
#273 Plymouth Whalers Greg Christmas (D)
#274 Erie Otters Blake Jones (F)
#275 Windsor Spitfires Liam Clare (D)
#276 Kitchener Rangers Jake McNamara (D)
#277 Owen Sound Attack Marco Azzano (F)
#278 Oshawa Generals Tanner Bastien (F)
#279 Ottawa 67's Christian Zanetti (D)
#280 Niagara IceDogs Adam Morrison (F)
#281 Windsor Spitfires Andrew McLean (D)
#282 Mississauga St. Michael's Majors Liam Nemett (F)
ROUND 15
#283 Barrie Colts Fabrizio Ricci (F)
#284 Peterborough Petes Dalton Hnatko (F)
#285 Sault Ste. Marie Greyhounds Matthew Nestico (G)
#286 Sarnia Sting Nicholas Sproviero (F)
#287 Belleville Bulls Brayden Banitsiotis (G)
#288 Mississauga St. Michael's Majors Josh Moore (F)
#289 Windsor Spitfires Evan Allen (F)
#290 Kingston Frontenacs Brett Sharples (D)
#291 London Knights Rory Bell (F)
#292 Guelph Storm Adam Moodie (F)
#293 Kingston Frontenacs Chris Turner (F)
#294 Erie Otters Kyle Allan (D)
#295 Plymouth Whalers Matt Miller (D)
#296 Kitchener Rangers Eric Bogart (G)
#297 Saginaw Spirit Troy Crema (F)
#298 Oshawa Generals Austin Washkurak (G)
#299 Ottawa 67's Karsten Pankhurst (G)
#300 Niagara IceDogs Brian Brosnan (D)
#301 Owen Sound Attack Jonathan England (D)
#302 Mississauga St. Michael's Majors Gianremo Rossi (G)