2017 OHL Priority Selection

Drafted players 2017
Team Player Seasons GP G A TP PIM
ROUND 1
#1 Barrie Colts Ryan Suzuki (F)
#2 Guelph Storm Tag Bertuzzi (F)
#3 North Bay Battalion Brandon Coe (F)
#4 Saginaw Spirit Nicholas Porco (F)
#5 Niagara IceDogs Phillip Tomasino (F)
#6 Ottawa 67's Graeme Clarke (F)
#7 Sudbury Wolves Blake Murray (F)
#8 Mississauga Steelheads Jack Hughes (F)
#9 Sarnia Sting Jamieson Rees (F)
#10 Flint Firebirds Ethan Keppen (F)
#11 Hamilton Bulldogs Connor McMichael (F)
#12 Kingston Frontenacs Cody Morgan (F)
#13 Kitchener Rangers Grayson Ladd (D)
#14 Mississauga Steelheads Thomas Harley (D)
#15 Oshawa Generals Mitchell Brewer (D)
#16 Peterborough Petes Nicholas Robertson (F)
#17 Windsor Spitfires Nathan Staios (D)
#18 London Knights Lucas Rowe (F)
#19 Sault Ste. Marie Greyhounds Hayden Fowler (F)
#20 Owen Sound Attack Mitchell Russell (F)
#21 Erie Otters Emmett Sproule (F)
ROUND 2
#22 Guelph Storm Mason Primeau (F)
#23 Flint Firebirds Marcus Gretz (D)
#24 Saginaw Spirit Aidan Prueter (F)
#25 Saginaw Spirit Duncan Penman (D)
#26 Hamilton Bulldogs Arthur Kaliyev (F)
#27 Saginaw Spirit Alex Turcotte (F)
#28 Flint Firebirds Luke Cavallin (G)
#29 Kingston Frontenacs Evan Brand (D)
#30 Mississauga Steelheads Keean Washkurak (F)
#31 Owen Sound Attack Mack Guzda (G)
#32 Barrie Colts Nathan Allensen (D)
#33 Kitchener Rangers Michael Vukojevic (D)
#34 London Knights Andrew Perrott (D)
#35 North Bay Battalion Simon Rose (D)
#36 Niagara IceDogs Billy Constantinou (D)
#37 Sarnia Sting Alexandre Hogue (D)
#38 Oshawa Generals Nicholas Wong (F)
#39 Ottawa 67's Jack Quinn (F)
#40 Owen Sound Attack Igor Chibrikov (D)
ROUND 3
#41 Saginaw Spirit Ryan Stepien (F)
#42 Guelph Storm Anthony Aguanno (D)
#43 North Bay Battalion Kurtis Evans (F)
#44 Sault Ste. Marie Greyhounds Robert Calisti (D)
#45 Sarnia Sting Brayden Guy (F)
#46 Ottawa 67's Lucas Peric (D)
#47 London Knights Dalton Duhart (F)
#48 Sarnia Sting Justin McCombs (F)
#49 Flint Firebirds Jeff Burridge (F)
#50 Flint Firebirds Liam Van Loon (F)
#51 Niagara IceDogs Ian Martin (F)
#52 Sarnia Sting Colton Kamerrer (D)
#53 Sudbury Wolves Anthony Tabak (F)
#54 Guelph Storm Mark Woolley (D)
#55 Guelph Storm Dennis Golovatchev (F)
#56 Barrie Colts Jet Greaves (G)
#57 Saginaw Spirit Camaryn Baber (F)
#58 Kitchener Rangers Matt Gordon (F)
#59 Ottawa 67's Austen Swankler (F)
#60 Peterborough Petes Cameron Supryka (D)
ROUND 4
#61 Barrie Colts Mathew Hill (D)
#62 Sarnia Sting Mitchell Miller (D)
#63 Sudbury Wolves Liam Ross (D)
#64 Saginaw Spirit Joe Kennedy (D)
#65 Mississauga Steelheads Trevor Zegras (F)
#66 London Knights Emmett Pierce (F)
#67 Flint Firebirds Zack Pilon (D)
#68 Kingston Frontenacs Ryan Dugas (G)
#69 Mississauga Steelheads Cole Schwindt (F)
#70 Hamilton Bulldogs Xavier Henry (D)
#71 Hamilton Bulldogs Zachary Roy (G)
#72 North Bay Battalion Payton Vescio (D)
#73 Flint Firebirds Tanner McEachern (F)
#74 Oshawa Generals Eric Lalonde (D)
#75 Peterborough Petes Daniel Panetta (F)
#76 Flint Firebirds Zach Uens (D)
#77 London Knights Alex Vlasic (D)
#78 Sault Ste. Marie Greyhounds Joe Carroll (F)
#79 Owen Sound Attack Alec Lovisek (F)
#80 Sudbury Wolves Isaak Phillips (D)
ROUND 5
#81 Barrie Colts Connor LePage (F)
#82 Guelph Storm Ty Jackson (F)
#83 Hamilton Bulldogs Navrin Mutter (F)
#84 Saginaw Spirit Nicholas Zabaneh (F)
#85 Sault Ste. Marie Greyhounds John Beecher (F)
#86 Oshawa Generals Ty Gilberds (F)
#87 Sudbury Wolves Kosta Manikis (F)
#88 Sarnia Sting Ashton Reesor (D)
#89 Owen Sound Attack Dylan Wendt (F)
#90 Oshawa Generals Zachary Paputsakis (G)
#91 Hamilton Bulldogs Jordan Stock (F)
#92 Kitchener Rangers Mike Petizian (F)
#93 Owen Sound Attack Jaden Condotta (D)
#94 Kingston Frontenacs Luke Drewitt (F)
#95 Peterborough Petes Jagger O'Toole (D)
#96 Windsor Spitfires Louka Henault (D)
#97 London Knights Hunter Skinner (D)
#98 Sault Ste. Marie Greyhounds Cole Mackay (F)
#99 London Knights Liam Whittaker (D)
#100 Erie Otters Brendan Sellan (F)
ROUND 6
#101 Barrie Colts Peter Fleming (F)
#102 Guelph Storm Dylan Jackson (F)
#103 North Bay Battalion Christian Cicigoi (G)
#104 Peterborough Petes Andrew Horsley (F)
#105 Niagara IceDogs Christian Sbaraglia (G)
#106 Ottawa 67's Yegor Afanasyev (F)
#107 London Knights Brayden Krieger (F)
#108 Sarnia Sting Josh Nodler (F)
#109 Windsor Spitfires Daniel D'Amico (F)
#110 Sudbury Wolves Marshall Frappier (G)
#111 North Bay Battalion Nathan Porter (D)
#112 Kitchener Rangers Carter Tresoor (F)
#113 Windsor Spitfires Austin Brimmer (F)
#114 Owen Sound Attack Carson Eden (F)
#115 Sarnia Sting Ethan Langevin (G)
#116 Niagara IceDogs Ryan Campbell (F)
#117 Owen Sound Attack Jack Agnew (D)
#118 Sault Ste. Marie Greyhounds Alex Johnston (F)
#119 Owen Sound Attack Tyson Koopman (F)
#120 Erie Otters Brendan Kischnick (D)
ROUND 7
#121 Mississauga Steelheads Adam Varga (F)
#122 Guelph Storm Eric Ciccolini (F)
#123 North Bay Battalion Owen Diodati (F)
#124 Saginaw Spirit Mason Millman (D)
#125 Windsor Spitfires Jordan Frasca (F)
#126 Ottawa 67's Gavin Wood (D)
#127 Sudbury Wolves Drew Wawrow (D)
#128 Flint Firebirds Kyle Harris (F)
#129 Sudbury Wolves Joseph Mazur (F)
#130 Hamilton Bulldogs Chris Ishmael (F)
#131 Kingston Frontenacs Lucas Edmonds (F)
#132 Kitchener Rangers Simon Mack (D)
#133 Kingston Frontenacs Klim Georgiyev (D)
#134 Oshawa Generals Adam Jeffrey (F)
#135 Peterborough Petes Aiden McLeod (D)
#136 London Knights Cameron Rowe (G)
#137 London Knights Noah Beck (D)
#138 Flint Firebirds Michael Palandra (D)
#139 Owen Sound Attack Patrick Klazer (D)
#140 Erie Otters Brendan Hoffman (F)
ROUND 8
#141 Hamilton Bulldogs Jayden Jensen (D)
#142 Guelph Storm Cole Brady (G)
#143 North Bay Battalion David Cunti (G)
#144 Saginaw Spirit Cyrus Martin (G)
#145 Niagara IceDogs Jalen Balbosa (F)
#146 North Bay Battalion Owen Belisle (F)
#147 Sudbury Wolves Brendan Bowie (F)
#148 Sarnia Sting Cole Craft (F)
#149 Flint Firebirds Aidan Pitre (G)
#150 Windsor Spitfires Michael Andrews (F)
#151 Kingston Frontenacs Curtis Fabbro (F)
#152 Windsor Spitfires Markus Paterson (F)
#153 Mississauga Steelheads Matthew Altomare (D)
#154 Oshawa Generals Cole Spencer (F)
#155 Mississauga Steelheads Matthew Dunsmoor (G)
#156 Windsor Spitfires Dominick Fensore (D)
#157 London Knights Owen Say (G)
#158 Sault Ste. Marie Greyhounds Tye Kartye (F)
#159 Owen Sound Attack Spencer Hazel (F)
#160 Erie Otters Joshua Shimizu (F)
ROUND 9
#161 Barrie Colts Alex Charlebois (D)
#162 Guelph Storm Clark Hiebert (D)
#163 North Bay Battalion Harrison Caines (F)
#164 Mississauga Steelheads Cal Christner (F)
#165 Niagara IceDogs Daniel Nardi (D)
#166 Ottawa 67's Luke Pearson (G)
#167 London Knights Danny Weight (F)
#168 Sarnia Sting Case McCarthy (D)
#169 Flint Firebirds Josh Houston (F)
#170 Hamilton Bulldogs Ford Ondrovic (D)
#171 Kingston Frontenacs Jake Campbell (F)
#172 Kitchener Rangers Connor Hasley (G)
#173 Mississauga Steelheads Robert Mastrosimone (F)
#174 Oshawa Generals John Farinacci (F)
#175 Saginaw Spirit Timofei Khokhlachev (F)
#176 Windsor Spitfires Erik Yelle (D)
#177 Peterborough Petes Christopher Goodwin (F)
#178 Sault Ste. Marie Greyhounds Ethan Taylor (G)
#179 Owen Sound Attack Christian DeGiorgis (D)
#180 Peterborough Petes Jordan Smith (G)
ROUND 10
#181 Kitchener Rangers Alex Dominique (F)
#182 Windsor Spitfires Stefan Dobrich (D)
#183 Oshawa Generals Eric McAndrew (D)
#184 Saginaw Spirit Spencer Cox (D)
#185 Niagara IceDogs Mason Howard (D)
#186 Ottawa 67's Jacob DiDanielli (F)
#187 Sudbury Wolves Cameron Carvalho (G)
#188 Saginaw Spirit Stephane Crevier (F)
#189 Flint Firebirds Jacob Winterton (F)
#190 London Knights Nicolas Chartrand (F)
#191 North Bay Battalion Ryan Mills (F)
#192 Kitchener Rangers Moe Acee (D)
#193 Mississauga Steelheads Arthur Kowara (D)
#194 Oshawa Generals Owen Lindmark (F)
#195 Peterborough Petes Ryan Richardson (F)
#196 Guelph Storm Steven Grant (F)
#197 London Knights David Anderson (F)
#198 Barrie Colts Liam Fedak (F)
#199 Owen Sound Attack Andrew MacLean (G)
#200 Erie Otters Kyle Schroeder (F)
ROUND 11
#201 Barrie Colts Joe Howe (G)
#202 Barrie Colts Evan Pringle (F)
#203 Guelph Storm Nick Haas (G)
#204 Saginaw Spirit Dalton Bancroft (F)
#205 Owen Sound Attack Bryce Caruk (F)
#206 Ottawa 67's Cole Burtch (F)
#207 Sudbury Wolves Brodie McDougall (F)
#208 Sarnia Sting Matt Cameron (F)
#209 Flint Firebirds Grant Fontyn (F)
#210 Hamilton Bulldogs Zack Osborne (F)
#211 Kingston Frontenacs Logan White (F)
#212 Kitchener Rangers Ryan O'Hara (F)
#213 Mississauga Steelheads Marshall Warren (D)
#214 Oshawa Generals Tye McSorley (F)
#215 Peterborough Petes Jake Partridge (F)
#216 Windsor Spitfires Cade Webber (D)
#217 London Knights Daniel Torrealba (F)
#218 Sault Ste. Marie Greyhounds Kobe Seguin (D)
#219 Erie Otters Thomas Loudfoot (G)
#220 Erie Otters Connor Dobson (D)
ROUND 12
#221 Windsor Spitfires Cameron Recchi (F)
#222 Guelph Storm Alton McDermott (F)
#223 North Bay Battalion Matthew Hardwick (F)
#224 Saginaw Spirit David Paluch (D)
#225 Niagara IceDogs Ben Kraws (G)
#226 Ottawa 67's Trevor Kuntar (F)
#227 Sudbury Wolves Levi Siau (F)
#228 Sarnia Sting Will Redick (F)
#229 Hamilton Bulldogs Michael Mancinelli (F)
#230 Sudbury Wolves Keegan Pulford-Thorpe (D)
#231 Kingston Frontenacs Liam Del Mastro (D)
#232 Kitchener Rangers Connor Tait (F)
#233 Mississauga Steelheads Noel De Kemp (F)
#234 Oshawa Generals Alexandros Aslanidis (G)
#235 Peterborough Petes Davis Pennington (D)
#236 Windsor Spitfires Jeffrey Taylor (F)
#237 London Knights Keighan Gerrie (F)
#238 Sault Ste. Marie Greyhounds Mason Dreger (F)
#239 Erie Otters Mark Cooper (D)
#240 Erie Otters Curtis Trolley (F)
ROUND 13
#241 Barrie Colts Greg Japchen (D)
#242 Guelph Storm Ethan Eliopulos (D)
#243 North Bay Battalion Kyle Mandleur (F)
#244 Barrie Colts Jeffrey Johnson (D)
#245 Niagara IceDogs Kyle Sullivan (D)
#246 Ottawa 67's Bruce Coltart (D)
#247 Sudbury Wolves Bryce Lewis (F)
#248 Sarnia Sting Nolan DeGurse (F)
#249 Flint Firebirds Mathew Stayshyn (D)
#250 Hamilton Bulldogs Maxime Blanchard (D)
#251 Kingston Frontenacs Zach Wright (D)
#252 Kitchener Rangers Aidan Fulp (D)
#253 Mississauga Steelheads Kurtis Goodwin (F)
#254 Ottawa 67's Danyk Drouin (F)
#255 Peterborough Petes Tyler Paquette (F)
#256 Windsor Spitfires Matthew Crasa (F)
#257 London Knights Jack Williams (G)
#258 Sault Ste. Marie Greyhounds Zac McMahon (D)
#259 Owen Sound Attack Aaron Shaw (F)
#260 Erie Otters Marcus Gillard (D)
ROUND 14
#261 Barrie Colts Payton Schaly (F)
#262 Guelph Storm Jonah Burley (F)
#263 North Bay Battalion Andrew Lukezic (D)
#264 Saginaw Spirit Carter Tahk (G)
#265 Niagara IceDogs Drew Ferris (F)
#266 Ottawa 67's Brendan Tomilson (D)
#267 Windsor Spitfires Braeden Agresti (F)
#268 Sarnia Sting Justin Nolet (D)
#269 Flint Firebirds Charlie Da Fonseca (F)
#270 Hamilton Bulldogs Matthew Guglietti (F)
#271 Kingston Frontenacs Dylan Davies (D)
#272 Kitchener Rangers Graham Dickerson (F)
#273 Mississauga Steelheads Jordan Power (D)
#274 Oshawa Generals Lucas Thompson (F)
#275 Peterborough Petes Tyson Hillier (F)
#276 North Bay Battalion Curtis Kuzmyk (F)
#277 London Knights Cameron Fulop (D)
#278 Sault Ste. Marie Greyhounds Paul Letto (D)
#279 Owen Sound Attack Ryan Carroll (F)
#280 Erie Otters Michael Miele (F)
ROUND 15
#281 Barrie Colts Noah Arsenault (D)
#282 Ottawa 67's Matthew Rosenberg (F)
#283 North Bay Battalion Maxim Mulder (D)
#284 Saginaw Spirit Jack Burnell (F)
#285 Niagara IceDogs Jarod Hurley (F)
#286 Sault Ste. Marie Greyhounds Owen Porter (G)
#287 Sudbury Wolves Remy Dalben (F)
#288 Sarnia Sting Joshua Booker (D)
#289 Flint Firebirds Gage Tremblay (F)
#290 Hamilton Bulldogs Aliesha Song (F)
#291 Kingston Frontenacs Ethan Doyle (F)
#292 Kitchener Rangers Ben Sheppard (D)
#293 Mississauga Steelheads Deacon Holmes (D)
#294 Oshawa Generals Zachary Russell (F)
#295 Peterborough Petes Riley Bates (D)
#296 Niagara IceDogs AJ Cook (D)
#297 London Knights Tyler Hamill-Kress (F)
#298 Sault Ste. Marie Greyhounds Cullen McLean (F)
#299 Owen Sound Attack Tanner Hicks (F)
#300 Erie Otters Jackson Bernard (G)