.
All Winners (Players)
Season Award winner Born Birthplace Drafted by
2023-2024 Antoine Keller (G) 2004 Dijon, FRA Washington Capitals (2023)
Mathis Thirion (G) 2004 Rouen, FRA
Teo Besnier (D) 2005 Briançon, FRA
Raphaël Brites (D) 2004 Paris, FRA
Nathan Cal (D) 2005 Gap, FRA
Jamie Eyre (D) 2004 Morzine, FRA
Nathan Nicoud (D) 2004 Saint-Gervais-les-Bains, FRA
Ulysse Tournier (D) 2004 Bordeaux, FRA
Fiorenzo Villard (D) 2004 Mont-Saint-Aignan, FRA
Mattis Chapuis (F) 2005 Sallanches, FRA
Raphaël Chauvel (F) 2004 Amiens, FRA
Mathis Dufour (F) 2007 Briançon, FRA
Philéas Perrenoud (F) 2004 Strasbourg, FRA
Emil Tavernier (F) 2004 Morzine, FRA
Fabian Riu (F) 2004 Mont-Saint-Aignan, FRA
Ethan Gourbil (F) 2004 Angers, FRA
Tom Guidoux (F) 2004 Grenoble, FRA
Hugo Nogaretto (F) 2005 Grenoble, FRA
Antoine Addamo (F) 2004 Beaumont, FRA
Matéo Bussat (F) 2004 Annecy, FRA
Valentin Grossetete (F) 2004 Clermont-Ferrand, FRA
Hugo Raveaud (F) 2004 Saint-Martin-d'Hères, FRA
2022-2023 Anton Osokin (G) 2003
Roman Shefer (G) 2003
Artyom Avdeyenko (D) 2004
Danil Bazko (D) 2004 Kokshetau, KAZ
Dmitri Breus (D) 2004 Almaty, KAZ
Ivan Gavrilenko (D) 2003
Kirill Nikitin (D) 2003 Astana, KAZ
Semyon Royev (D) 2004
Klimenti Tsaryov (D) 2003
Aslan Zhusupbekov (D) 2005 Astana, KAZ
Vsevolod Logvin (F) 2004
Dinmukhamed Kaiyrzhan (F) 2003 Almaty, KAZ
Konstantin Morozhnikov (F) 2003 Astana, KAZ
Almaz Mukanov (F) 2003
Aldiyar Nurlan (F) 2004
Ruslan Ospanov (F) 2004 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Valentin Popov (F) 2003
Dinmukhammet Saparbek (F) 2003
Ilya Shaporov (F) 2004
Daniil Tsybin (F) 2003
Roman Yermak (F) 2004
Kirill Lyapunov (F) 2005 Rudny, KAZ
2021-2022 Bruno Bruveris (G) 2002 Riga, LAT
Karlis Mezsargs (G) 2003 Riga, LAT
Ralfs Bergmanis (D) 2002 Liepaja, LAT
Harijs Brants (D) 2002 Valmiera, LAT
Niks Fenenko (D) 2004 Riga, LAT
Daniels Gorsanovs (D) 2002 Jelgava, LAT
Bogdans Hodass (D) 2003 Jelgava, LAT
Davis Ornins (D) 2002
Rihards Simanovics (D) 2003 Riga, LAT
Martins Lavins (F) 2003 Riga, LAT
Dans Locmelis (F) 2004 Jelgava, LAT Boston Bruins (2022)
Daniels Murnieks (F) 2002 Riga, LAT
Raimonds Vitolins (F) 2002 Ogre, LAT
Darels Dukurs (F) 2003 Sigulda, LAT
Felikss Gavars (F) 2002 Riga, LAT
Oskars Lapinskis (F) 2002 Riga, LAT
Peteris Purmalis (F) 2003 Liepaja, LAT
Girts Silkalns (F) 2003 Talsi, LAT
Roberts Zalans (F) 2002 Riga, LAT
Sandis Vilmanis (F) 2004 Riga, LAT Florida Panthers (2022)
Raivis Ansons (F) 2002 Riga, LAT Pittsburgh Penguins (2020)
Anri Ravinskis (F) 2003 Riga, LAT
2019-2020 Bruno Bruveris (G) 2002 Riga, LAT
Janis Voris (G) 2000 Riga, LAT
Harijs Brants (D) 2002 Valmiera, LAT
Arturs Brikmanis (D) 2001 Riga, LAT
Nikita Mateiko (D) 2001 Riga, LAT
Ernests Osenieks (D) 2001 Riga, LAT
Patriks Ozols (D) 2001 Riga, LAT
Rudolfs Spilva (D) 2001 Riga, LAT
Miks Tumanovs (D) 2001 Riga, LAT
Kristaps Skrastins (F) 2001 Riga, LAT
Janis Svanenbergs (F) 2001 Riga, LAT
Karlis Bucenieks (F) 2001 Valmiera, LAT
Ricards Fomins (F) 2000 Liepaja, LAT
Ralfs Jevdokimovs (F) 2001
Glebs Prohorenkovs (F) 2001 Riga, LAT
Antons Sinegubovs (F) 2000 Riga, LAT
Viktors Jasunovs (F) 2000 Riga, LAT
Deniss Fjodorovs (F) 2000 Riga, LAT
Raivis Ansons (F) 2002 Riga, LAT Pittsburgh Penguins (2020)
Patriks Zabusovs (F) 2001 Riga, LAT
Ricards Grinbergs (F) 2000 Valmiera, LAT
Rudolfs Polcs (F) 2001 Riga, LAT
2018-2019 Andrei Grischenko (G) 1999 Gomel, BLR
Nikita Tolopilo (G) 2000 Minsk, BLR
Dmitri Deryabin (D) 1999 Minsk, BLR
Vladislav Gabrus (D) 1999 Zhlobin, BLR
Sergei Sapego (D) 1999 Vitebsk, BLR
Dmitri Savritsky (D) 1999 Minsk, BLR
Vadim Shchyochin (D) 2000 Ostrovno, BLR
Ilya Solovyov (D) 2000 Mogilev, BLR Calgary Flames (2020)
Vladislav Yeryomenko (D) 1999 Vitebsk, BLR Nashville Predators (2018)
Nikita Zuyev (D) 1999 Soligorsk, BLR
Artyom Anosov (F) 1999 Minsk, BLR
Vasili Filyayev (F) 1999 Zhlobin, BLR
264 players found | Previous page | Next page
All Winners (Team Staff)
Season Award winner Born Birthplace
2023-2024 Eric Blais 1972 Briançon, FRA
Gwenaël Borrego 1979
Cyrile Colombel 1965
Florian Hardy 1985 Nantes, FRA
Renaud Jacquin 1973 Megève, FRA
Sébastien Lengelée 1981
Alexandre Rouillard 1981 Briançon, FRA
Sylvain Roy 1981 Besançon, FRA
2022-2023 Vladislav Belan 1993 Temirtau, KAZ
Turar Dauletiyar 1993
Ildus Gabdrakhmanov 1971 Karaganda, KAZ
Pavel Glotov 1978 Karaganda, KAZ
Alexander Istomin 1963 Serov, RUS
Nargiza Kaipbergbenova 1990
Marat Kazybayev 1974
Alexander Koreshkov 1968 Ust-Kamenogorsk, KAZ
Alexander Kudryavtsev 1988 Ust-Kamenogorsk, KAZ
2021-2022 Francis Anzalone 1987 Sault Ste. Marie, MI, USA
Arturs Barovskis 2001
Juris Klodans 1974 Riga, LAT
Andris Leitis 1970
Fjodors Mazurs 1956
Juris Opulskis 1969 Riga, LAT
Raimonds Vilkoits 1990 Riga, LAT
Karlis Zirnis 1977 Riga, LAT
2019-2020 Francis Anzalone 1987 Sault Ste. Marie, MI, USA
Agris Bricis 1983
Edgars Lusins 1984 Riga, LAT
Fjodors Mazurs 1956
Juris Opulskis 1969 Riga, LAT
Raimonds Vilkoits 1990 Riga, LAT
Karlis Zirnis 1977 Riga, LAT
2018-2019 Dmitri Dudik 1977 Minsk, BLR
Dmitri Kravchenko 1975 Novokuznetsk, RUS
Pavel Perepekhin 1978
Alexei Scheblanov 1968 Minsk, BLR
2017-2018 Aldis Abolins 1985 Talsi, LAT
Francis Anzalone 1987 Sault Ste. Marie, MI, USA
Agris Bricis 1983
Edgars Lusins 1984 Riga, LAT
Karlis Zirnis 1977 Riga, LAT
2016-2017 Christian Künast 1971 Landshut, GER
Klaus Merk 1967 Augsburg, GER
Toni Söderholm 1978 Kauniainen, FIN
Marco Sturm 1978 Dingolfing, GER
Benedikt Weichert 1979 Ravensburg, GER
2015-2016 Roger Bader 1964 Winterthur, SUI
Christoph Brandner 1975 Bruck an der Mur, AUT
Reinhard Divis 1975 Wien, AUT
Markus Peintner 1980 Lustenau, AUT
2014-2015 Jan Brandvold 1958
André Lysenstøen 1988 Bodø, NOR
Sjur Robert Nilsen 1967 Sarpsborg, NOR
Ted Suihkonen 1977 Duluth, MN, USA
2013-2014 Andrejs Banada 1976
Valentins Blugers 1959
Andris Denins 1957
Ronalds Ozolins 1973 Riga, LAT
Mihails Sostaks 1957
Leonids Tambijevs 1970 Riga, LAT
2012-2013 Igor Karachun 1963
Andrei Kudin 1970 Minsk, BLR
Pavel Perepekhin 1978
Vitali Yesis 1981
Andrei Zalivako 1968
2011-2012 Leonid Gusov 1946
Pavel Perepekhin 1978
Vladimir Safonov 1948 Omsk, RUS
Igor Stefanovich 1965 Minsk, BLR
Vladimir Zablotsky 1965