2019 OHL Priority Selection

Drafted players 2019
Team Player Seasons GP G A TP PIM
ROUND 1
#1 Kingston Frontenacs Shane Wright (F)
#2 Flint Firebirds Brennan Othmann (F)
#3 Erie Otters Connor Lockhart (F)
#4 Barrie Colts Brandt Clarke (D)
#5 Peterborough Petes Mason McTavish (F)
#6 Windsor Spitfires Wyatt Johnston (F)
#7 Sarnia Sting Benjamin Gaudreau (G)
#8 Hamilton Bulldogs Ryan Winterton (F)
#9 North Bay Battalion Liam Arnsby (F)
#10 Owen Sound Attack Deni Goure (F)
#11 Peterborough Petes Jon-Randall Avon (F)
#12 Mississauga Steelheads Ethan Del Mastro (D)
#13 Kitchener Rangers Francesco Pinelli (F)
#14 Guelph Storm Danny Zhilkin (F)
#15 Sudbury Wolves Landon McCallum (F)
#16 Oshawa Generals Brett Harrison (F)
#17 Niagara IceDogs Isaac Enright (D)
#18 Sault Ste. Marie Greyhounds Jacob Holmes (D)
#19 Saginaw Spirit Connor Punnett (D)
#20 London Knights Stuart Rolofs (F)
#21 Ottawa 67's Jack Matier (D)
ROUND 2
#23 Oshawa Generals Daniel Michaud (F)
#24 Barrie Colts Ryan Del Monte (F)
#25 Sudbury Wolves Chase Stillman (F)
#26 Sudbury Wolves Ethan Larmand (F)
#27 Kingston Frontenacs Francesco Arcuri (F)
#28 Flint Firebirds Braeden Kressler (F)
#29 Owen Sound Attack Ethan Burroughs (F)
#30 Saginaw Spirit Joshua Bloom (F)
#31 Ottawa 67's Jack Beck (F)
#32 Ottawa 67's Brenden Sirizzotti (F)
#33 London Knights Logan Mailloux (D)
#34 London Knights Max McCue (F)
#35 Sarnia Sting Justin O'Donnell (F)
#38 North Bay Battalion Paul Christopoulos (D)
#39 Guelph Storm Jacob Maillet (F)
#40 Hamilton Bulldogs Lawson Sherk (F)
#41 Windsor Spitfires Pasquale Zito (F)
#42 Owen Sound Attack Kaleb Lawrence (F)
ROUND 3
#43 Kingston Frontenacs Maddox Callens (F)
#45 Barrie Colts Jacob Frasca (F)
#47 London Knights Ty Anselmini (F)
#49 Hamilton Bulldogs Chandler Romeo (D)
#50 North Bay Battalion Alex Christopoulos (F)
#51 Mississauga Steelheads Luca Del Bel Belluz (F)
#52 Ottawa 67's Thomas Johnston (F)
#53 London Knights Connor Federkow (D)
#54 North Bay Battalion Justin Ertel (F)
#55 Guelph Storm Marco Sikic (F)
#57 Flint Firebirds Zacharie Giroux (F)
#58 Flint Firebirds Matthew Roy (D)
#59 Sault Ste. Marie Greyhounds Marc Boudreau (F)
#60 Mississauga Steelheads Chas Sharpe (D)
#61 Mississauga Steelheads Joshua Reid (F)
ROUND 4
#63 Kingston Frontenacs Braden Haché (D)
#64 North Bay Battalion Ty Hollett (D)
#65 Erie Otters Brett Bressette (F)
#67 Windsor Spitfires James Jodoin (D)
#68 Sarnia Sting Nolan Dann (F)
#69 Hamilton Bulldogs Kaleb Nelson (F)
#70 Owen Sound Attack Sam Sedley (D)
#71 Sudbury Wolves Andre Anania (D)
#72 Peterborough Petes Tucker Robertson (F)
#73 Hamilton Bulldogs Owen Simpson (D)
#74 No team Roy Pejcinovski (G)
#78 Oshawa Generals Cooper Way (F)
#79 Kitchener Rangers Jesse Fishman (F)
#80 Sault Ste. Marie Greyhounds Jordan D'Intino (F)
#81 Kitchener Rangers Mitchell Martin (F)
#83 Ottawa 67's Ranvir Gill-Shane (D)
ROUND 5
#84 Erie Otters Christian Kyrou (D)
#85 London Knights Cameron Smith (G)
#86 Erie Otters Wil Murphy (D)
#87 Owen Sound Attack Jack Guvenal (D)
#88 Saginaw Spirit Roberto Mancini (D)
#90 Barrie Colts Vladislav Dvurechensky (F)
#91 North Bay Battalion Steven LaForme (F)
#93 Peterborough Petes Joshua Kavanagh (D)
#95 Windsor Spitfires Isa Parekh (D)
#96 Guelph Storm Braeden Bowman (F)
#97 Sudbury Wolves Payton Robinson (D)
#98 Ottawa 67's Max Donoso (G)
#99 North Bay Battalion Joshua Ziliotto (F)
#100 Sault Ste. Marie Greyhounds Owen Parsons (F)
#101 Owen Sound Attack Christian Catalano (F)
#102 London Knights Ethan MacKinnon (D)
ROUND 6
#104 Windsor Spitfires Maxwell Donohoe (F)
#106 Oshawa Generals Owen Brady (D)
#108 Barrie Colts Kai Greaves (D)
#109 Sarnia Sting Deven Nagra (D)
#110 Hamilton Bulldogs Matteo Drobac (G)
#113 Peterborough Petes Cole Patey (F)
#114 Mississauga Steelheads Adam O'Marra (F)
#115 Kitchener Rangers Justin Wu (G)
#116 Guelph Storm Owen Richer (D)
#118 Kingston Frontenacs Owen Watson (F)
#119 Niagara IceDogs Josh Rosenzweig (G)
#120 Sault Ste. Marie Greyhounds Lucas Brzustowski (D)
#121 Saginaw Spirit Cole Hipkin (D)
#123 Ottawa 67's Eric Bonsteel (D)
ROUND 7
#124 Kingston Frontenacs James Norton (G)
#126 Erie Otters Benjamin White (F)
#127 Barrie Colts Mark MacPhee (F)
#128 Kingston Frontenacs Chase Costantino (D)
#130 Hamilton Bulldogs Owen Wilson (D)
#131 North Bay Battalion Eric MacNeil (D)
#133 Peterborough Petes Judd Katz (D)
#135 Kitchener Rangers Matthew Sop (F)
#136 Guelph Storm Declan Ride (D)
#137 Sudbury Wolves Ryan Gillespie (F)
#138 Oshawa Generals Riley Pitt (D)
#140 Sault Ste. Marie Greyhounds Taylor Coulter (G)
#141 Mississauga Steelheads Justin Dilauro (G)
#142 London Knights Matteo Giampa (F)
ROUND 8
#144 Kingston Frontenacs Jake Coleman (F)
#146 Erie Otters Forbes Anderson (G)
#147 Barrie Colts Thomas Stewart (F)
#148 Windsor Spitfires Ben Felicetti (F)
#149 Sarnia Sting Luca Rea (F)
#152 Ottawa 67's Parker Hendsbee (F)
#153 Peterborough Petes Riley Wood (F)
#154 Niagara IceDogs Nicholas Athanasakos (F)
#155 Sudbury Wolves Ryan Burke (F)
#156 Guelph Storm Nolan Forster (F)
#157 Sudbury Wolves Alex Pineau (D)
#158 Oshawa Generals Patrick Leaver (G)
#160 Sault Ste. Marie Greyhounds Luke Haymes (F)
#161 Saginaw Spirit Robert Andreakos (G)
#162 London Knights Alex Atwill (F)
ROUND 9
#164 Kingston Frontenacs Cameron Walker (F)
#165 Flint Firebirds Patrick Saini (F)
#166 Owen Sound Attack Brayden Hislop (D)
#167 Barrie Colts Oliver Smith (F)
#170 Hamilton Bulldogs Ray Hamlin (F)
#171 North Bay Battalion Devon Savignac (F)
#172 Owen Sound Attack Aidan Yarde (F)
#173 Erie Otters Thomas Lonsdale (D)
#176 Guelph Storm Camden Daigle (F)
#177 Sudbury Wolves Jaxon Bedard (F)
#178 Peterborough Petes Brennan Kennedy (F)
#179 Niagara IceDogs Cole Turcotte (F)
#180 Sault Ste. Marie Greyhounds Rhys Chiddenton (F)
#181 Saginaw Spirit Eddie MacLean (D)
#182 London Knights Owen Forester (D)
#183 Ottawa 67's Gabriel Crete (F)
ROUND 10
#184 Kingston Frontenacs Nathan Oickle (D)
#185 Flint Firebirds Edward Moskowitz (F)
#187 Barrie Colts Blake Hall (F)
#188 Windsor Spitfires Ty MacDonald (F)
#190 Erie Otters Ben West (G)
#191 North Bay Battalion Cam Gauvreau (D)
#192 Owen Sound Attack Tyler Hotson (F)
#193 Peterborough Petes Michael Simpson (G)
#194 Mississauga Steelheads Callum Chisholm (F)
#196 Guelph Storm Dixon Grimes (G)
#197 Sudbury Wolves Cameron Kosurko (F)
#198 Sarnia Sting Nicholas Beneteau (F)
#199 Niagara IceDogs Ethan Mistry (D)
#200 Sault Ste. Marie Greyhounds Hunter Brown (D)
#202 London Knights Maxwell Beckford (G)
#203 Ottawa 67's Easton Ryan (F)
ROUND 11
#204 Kingston Frontenacs Cayden Faust (F)
#206 Erie Otters Owain Johnston (D)
#207 Saginaw Spirit Jake Barkley (F)
#208 Windsor Spitfires Justin Brown (F)
#209 Sarnia Sting Beckett Palmer-Stephen (F)
#210 Hamilton Bulldogs Dylan Richardson (F)
#211 North Bay Battalion Aidan Shepard (D)
#214 Mississauga Steelheads Tye Scott (D)
#215 Kitchener Rangers Brenden Anderson (F)
#216 Guelph Storm Quinn Tavares (F)
#217 Sudbury Wolves Josh Simpson (D)
#220 Sault Ste. Marie Greyhounds Tyler Savard (F)
#223 Ottawa 67's Jack Staniland (D)
ROUND 12
#224 Kingston Frontenacs Jonah Cochrane (D)
#225 Flint Firebirds Kyle Maloney (F)
#226 Erie Otters Cole Melady (F)
#227 Barrie Colts Ryan Cook (D)
#228 Owen Sound Attack Ethan Lindsay (F)
#229 Sarnia Sting Christopher Innes (D)
#231 North Bay Battalion Bill Gourgon (F)
#232 Owen Sound Attack Douglas Carr (D)
#233 Peterborough Petes Nicholas Paone (D)
#235 Peterborough Petes Ryan Cuter (F)
#237 Sudbury Wolves Cole Watson (F)
#238 Oshawa Generals Alexander Laszlo (D)
#239 Niagara IceDogs Cole Eichler (F)
#241 Saginaw Spirit Carter Garvie (G)
#242 London Knights Ty Whyte (F)
#243 Ottawa 67's Giovanni Morneau (F)
ROUND 13
#245 Flint Firebirds Amadeus Lombardi (F)
#246 Erie Otters Ryan Forberg (F)
#247 Barrie Colts Bryce Richardson (F)
#250 Hamilton Bulldogs Jacob Bramwell (D)
#252 Owen Sound Attack Sean Clarke (F)
#253 Peterborough Petes Jacob Verner (D)
#254 Mississauga Steelheads Sean Mateer (F)
#255 Kitchener Rangers Mark McIntosh (F)
#257 Sudbury Wolves Owen Hollingsworth (F)
#258 Oshawa Generals Kobe Tallman (F)
#259 Niagara IceDogs Bradley Brunet (F)
#263 Erie Otters Ethan Schoonderbeek (D)
ROUND 14
#265 Flint Firebirds Joshua Vagenas (D)
#267 Barrie Colts Patrick Brown (F)
#268 Windsor Spitfires Shaun Horne (D)
#269 Sarnia Sting Jaxson Murray (F)
#270 Hamilton Bulldogs Will German (F)
#272 Owen Sound Attack Jacob Dupuis (D)
#273 Peterborough Petes Jax Dubois (F)
#274 Mississauga Steelheads Connor Driscoll (F)
#278 Oshawa Generals Skate Skalde (F)
#279 Niagara IceDogs Eli Pilosof (F)
#280 Sault Ste. Marie Greyhounds Luke DeVries (D)
#282 London Knights Patrick Haughian (D)
#283 Ottawa 67's Connor Rooney (F)
ROUND 15
#284 Kingston Frontenacs Barret Joynt (F)
#285 Flint Firebirds Jackson Cielen-Gough (D)
#286 Erie Otters Joshua Reilly (D)
#287 Barrie Colts Matthew Sardellitti (D)
#289 Sarnia Sting Joshua Orrico (D)
#291 North Bay Battalion Owen Wray (G)
#292 Owen Sound Attack Dylan Hudon (F)
#294 Mississauga Steelheads Wade Bolton (D)
#296 Guelph Storm Evan Roccatani (D)
#297 Sudbury Wolves Justyn Ross (G)
#298 Oshawa Generals Christopher Bertucci (D)
#299 Niagara IceDogs Stephen Pszeniczny (F)
#302 Niagara IceDogs Bryan An (F)