League Information and Facts
1999-2000 Standings
# Team GP W T L OTW OTL GF GA +/- TP Postseason
1st round - Group A
1. SC Miercurea Ciuc 3 3 0 0 - - 43 5 38 6 Promoted
2. HC Levski Sofia 3 2 0 1 - - 20 11 9 4 -
3. Istanbul Paten Kulübü 3 1 0 2 - - 17 27 -10 2 -
4. Gümüs Patenler SK 3 0 0 3 - - 2 39 -37 0 -
1st round - Group B
1. Podhale Nowy Targ 3 3 0 0 - - 26 2 24 6 Promoted
2. Energija Elektrenai 3 2 0 1 - - 27 11 16 4 -
3. Medvescak Zagreb 3 1 0 2 - - 12 14 -2 2 -
4. HC Slavia Sofia 3 0 0 3 - - 0 38 -38 0 -
1st round - Group C
1. Steaua Bucuresti 3 3 0 0 - - 28 4 24 6 Promoted
2. Vojvodina Novi Sad 3 1 1 1 - - 11 14 -3 3 -
3. HK Spartak Subotica 3 1 0 2 - - 8 24 -16 2 -
4. KHL Zagreb 3 0 1 2 - - 7 12 -5 1 -
1st round - Group D
1. Dunaújvárosi Acélbikák 3 3 0 0 - - 24 8 16 6 Promoted
2. HK Bled 3 2 0 1 - - 20 10 10 4 -
3. HK Jesenice 3 1 0 2 - - 21 10 11 2 -
4. CIHS Maccabi Metulla 3 0 0 3 - - 2 39 -37 0 -
1st round - Group E
1. Lyon 3 3 0 0 - - 18 2 16 6 Promoted
2. Keramin Minsk 3 2 0 1 - - 22 10 12 4 -
3. CG Puigcerdà 3 0 1 2 - - 8 17 -9 1 -
4. Amstel Tijgers Amsterdam 3 0 1 2 - - 10 29 -19 1 -
1st round - Group F
1. Angers 3 3 0 0 - - 45 4 41 6 Promoted
2. Ldinka Kiev 3 1 1 1 - - 38 8 30 4 -
3. CHH. Necso Txuri Urdin 3 1 1 1 - - 6 31 -25 2 -
4. Chiefs Leuven 3 0 1 2 - - 3 49 -46 0 -
2nd round - Group G
1. Unia Oswiecim 3 3 0 0 - - 17 2 15 6 Promoted
2. KTH Krynica 3 1 1 1 - - 13 6 7 3 -
3. Metalurgs Liepaja 3 1 1 1 - - 11 8 3 3 -
4. SC Miercurea Ciuc 3 0 0 3 - - 4 30 -26 0 -
2nd round - Group H
1. HKM Zvolen 3 2 0 1 - - 10 8 2 4 Promoted
2. Sokol Kiev 3 2 0 1 - - 11 5 6 4 -
3. Podhale Nowy Targ 3 1 1 1 - - 8 10 -2 3 -
4. Rødovre Mighty Bulls 3 0 1 2 - - 8 15 -7 1 -
2nd round - Group J
1. Reims 3 3 0 0 - - 13 3 10 6 Promoted
2. Milano 3 2 0 1 - - 6 6 0 4 -
3. ESC Moskitos Essen 3 1 0 2 - - 12 13 -1 2 -
4. Steaua Bucuresti 3 0 0 3 - - 10 19 -9 0 -
2nd round - Group K
1. Olimpija Ljubljana 3 1 2 0 - - 15 12 3 4 Promoted
2. Székesfehérvár 3 2 0 1 - - 16 13 3 4 -
3. Dunaújvárosi Acélbikák 3 1 1 1 - - 13 12 1 3 -
4. Torpedo Ust-Kamenogorsk 3 0 1 2 - - 14 21 -7 1 -
2nd round - Group L
1. Lada Togliatti 3 2 0 1 - - 26 11 15 4 Promoted
2. Nottingham Panthers 3 2 0 1 - - 16 14 2 4 -
3. Cardiff Devils 3 2 0 1 - - 16 13 3 4 -
4. Lyon 3 0 0 3 - - 6 26 -20 0 -
2nd round - Group M
1. Storhamar 3 1 2 0 - - 11 5 6 4 Promoted
2. Sheffield Steelers 3 1 2 0 - - 11 9 2 4 -
3. Avangard Omsk 3 1 1 1 - - 15 6 9 3 -
4. Angers 3 0 1 2 - - 4 21 -17 1 -
3rd round - Group N
1. HKM Zvolen 3 2 0 1 - - 12 6 6 4 Promoted
2. HC Kosice 3 2 0 1 - - 11 10 1 4 -
3. Unia Oswiecim 3 1 0 2 - - 9 14 -5 2 -
4. HC Keramika Plzen 3 1 0 2 - - 9 11 -2 2 -
3rd round - Group O
1. HC Ambrì-Piotta 3 2 0 1 - - 17 9 8 4 Promoted
2. Olimpija Ljubljana 3 2 0 1 - - 12 10 2 4 -
3. Reims 3 1 1 1 - - 11 11 0 3 -
4. VEU Feldkirch 3 0 1 2 - - 8 18 -10 1 -
3rd round - Group P
1. Ak Bars Kazan 3 3 0 0 - - 16 1 15 6 Promoted
2. Lada Togliatti 3 2 0 1 - - 10 9 1 4 -
3. Storhamar 3 0 1 2 - - 5 12 -7 1 -
4. Neman Grodno 3 0 1 2 - - 5 14 -9 1 -
Final Tournament
1. HC Ambrì-Piotta 3 2 1 0 - - 16 8 8 5 Champion
2. Eisbären Berlin 3 1 2 0 - - 7 6 1 4 -
3. Ak Bars Kazan 3 1 0 2 - - 12 10 2 2 -
4. HKM Zvolen 3 0 1 2 - - 5 16 -11 1 -

Seasons

1990 - 2000: 97/98, 98/99, 99/00
2000 - 2010: 00/01, 01/02, 02/03, 03/04, 04/05, 05/06, 06/07, 07/08, 08/09, 09/10
2010 - 2020: 10/11, 11/12, 12/13, 13/14, 14/15, 15/16, 16/17, 17/18, 18/19