League Information and Facts
2016-2017 Standings
# Team GP W T L OTW OTL GF GA +/- TP Postseason
Center
1. GUOR Yaroslavl U18 28 22 - 2 1 3 151 57 94 71 Conference Champion
2. Team FSO Moskva U18 28 23 - 4 1 0 174 67 107 71 -
3. Kapitan Stupino U18 28 22 - 4 1 1 141 58 83 69 -
4. Vityaz Podolsk U18 28 21 - 7 0 0 164 87 77 63 -
5. HK Dmitrov U18 28 16 - 8 2 2 106 83 23 54 -
6. Atlant Mytishchi U18 27 15 - 10 2 0 126 93 33 49 -
7. Vityaz Chekhov U18 28 12 - 14 2 0 96 98 -2 40 -
8. Khimik Voskresensk U18 23 10 - 8 2 3 90 84 6 37 -
9. Tverichi Tver U18 28 10 - 14 2 2 100 117 -17 36 -
10. Klin Sportivny U18 26 10 - 14 2 0 94 96 -2 34 -
11. Olimpiyets Balashikha U18 28 10 - 17 0 1 85 140 -55 31 -
12. Kristall Elektrostal U18 26 7 - 15 1 3 81 123 -42 26 -
13. DYUSSH Ryazan U18 26 3 - 22 0 1 59 160 -101 10 -
14. HK Tambov U18 26 3 - 23 0 0 31 164 -133 9 -
15. Draguny Mozhaysk U18 28 3 - 25 0 0 43 126 -83 9 -
Moskva
1. CSKA Moskva U18 20 15 - 3 1 1 106 45 61 51 Bronze game win
2. Orbita Zelenograd U18 20 12 - 7 0 1 77 47 30 40 -
3. Spartak Moskva U18 20 10 - 7 3 0 83 67 16 39 Bronze game loss
4. Kapitan Stupino U18 20 10 - 8 2 0 68 48 20 34 Quarterfinal loss
5. Team FSO Moskva U18 20 10 - 9 0 1 79 72 7 34 -
6. Krylia Sovetov Moskva U18 20 10 - 7 1 2 54 58 -4 34 Final loss
7. Belye Medvedi Moskva U18 20 8 - 8 3 1 67 71 -4 31 Quarterfinal loss
8. Dynamo Moskva U18 20 7 - 7 3 3 75 74 1 30 Conference Champion
9. Rus Moskva U18 20 4 - 13 0 3 40 69 -29 18 Quarterfinal loss
10. Severnaya Zvezda Moskva U18 20 3 - 14 1 2 44 89 -45 16 Quarterfinal loss
11. Yastreby Moskva U18 20 0 - 18 1 1 34 87 -53 3 -
Russia U18 Finals
1. Team FSO Moskva U18 4 1 - 2 1 0 11 12 -1 5 Quarterfinal loss
Russia U18 Finals - Group A
1. Sibir Novosibirsk U18 4 3 - 1 0 0 17 10 7 9 Champion
2. Yugra Khanty-Mansiysk U18 4 2 - 1 0 1 9 8 1 7 Quarterfinal loss
3. Ak Bars Kazan U18 4 1 - 2 1 0 12 15 -3 5 Bronze game loss
4. GUOR Yaroslavl U18 4 1 - 2 1 0 11 15 -4 5 Quarterfinal loss
5. Orbita Zelenograd U18 4 1 - 2 0 1 18 19 -1 4 Placement game loss
Russia U18 Finals - Group B
1. Neftekhimik Nizhnekamsk U18 4 3 - 0 1 0 17 9 8 11 Bronze game win
2. Amur Khabarovsk U18 4 1 - 1 0 2 12 14 -2 5 Quarterfinal loss
3. Spartakovets Yekaterinburg U18 4 1 - 2 1 0 12 14 -2 5 Final loss
4. Team FSO Moskva U18 4 1 - 2 1 0 11 12 -1 5 Quarterfinal loss
5. Kapitan Stupino U18 4 0 - 1 1 2 12 15 -3 4 Placement game win
Siberia - Consolation Round
1. Yermak Angarsk U18 22 19 - 2 1 0 150 47 103 59 -
2. Altay Barnaul U18 22 13 - 6 1 2 89 55 34 43 -
3. Manul Chita U18 22 10 - 11 0 1 84 112 -28 31 -
4. Torpedo Ust-Kamenogorsk U18 22 8 - 10 3 1 69 88 -19 31 -
5. CZVS Novosibirsk U18 22 9 - 12 1 0 58 83 -25 29 -
6. Vympel Mezhdurechensk U18 22 1 - 19 0 2 56 121 -65 5 -
Siberia - Final Round
1. Amur Khabarovsk U18 22 14 - 2 2 4 120 64 56 50 Conference Champion
2. Yunost Karaganda U18 22 11 - 3 5 3 70 49 21 46 -
3. Sibir Novosibirsk U17 22 11 - 10 0 1 87 83 4 34 -
4. Sibir Novosibirsk U18 22 8 - 10 3 1 66 59 7 31 -
5. Ertis Pavlodar U18 22 6 - 14 0 2 55 96 -41 20 -
6. Metallurg Novokuznetsk U18 22 5 - 16 1 0 47 94 -47 17 -
Siberia - Group East
1. Amur Khabarovsk U18 25 19 - 2 1 3 212 60 152 62 -
2. Sibir Novosibirsk U18 25 16 - 6 2 1 128 61 67 53 -
3. Ertis Pavlodar U18 25 17 - 8 0 0 110 76 34 51 -
4. Yermak Angarsk U18 25 12 - 11 1 11 117 92 25 39 -
5. Manul Chita U18 25 3 - 21 1 0 63 205 -142 11 -
6. CZVS Novosibirsk U18 25 3 - 22 0 0 37 173 -136 9 -
Siberia - Group West
1. Yunost Karaganda U18 25 19 - 5 1 0 84 53 31 59 -
2. Sibir Novosibirsk U17 25 18 - 6 1 0 126 61 65 56 -
3. Metallurg Novokuznetsk U18 25 15 - 9 1 0 82 57 25 47 -
4. Altay Barnaul U18 25 12 - 12 1 0 83 65 18 38 -
5. Torpedo Ust-Kamenogorsk U18 25 4 - 16 2 3 54 98 -44 19 -
6. Vympel Mezhdurechensk U18 25 1 - 21 0 3 41 136 -95 6 -
Urals
1. Yugra Khanty-Mansiysk U18 32 27 - 3 2 0 174 62 112 85 Conference Champion
2. Spartakovets Yekaterinburg U18 32 22 - 6 1 3 158 103 55 71 -
3. Traktor Chelyabinsk U18 32 18 - 10 1 3 132 71 61 59 -
4. Barys Astana U18 32 13 - 13 5 1 136 144 -8 50 -
5. Tyumenski Legion U18 32 14 - 14 3 1 107 107 0 49 -
6. Sputnik Nizhny Tagil U18 32 9 - 17 2 4 99 113 -14 35 -
7. Rubin Tyumen U18 32 10 - 20 1 1 111 141 -30 33 -
8. Olimpiyets Surgut U18 32 7 - 22 1 2 105 179 -74 25 -
9. Mechel Chelyabinsk U18 32 7 - 22 1 2 77 159 -82 25 -
Volga Region - Group A
1. Lada Togliatti U18 36 26 - 8 2 0 158 79 79 82 Quarterfinal loss
2. Neftyanik Almetievsk U18 36 20 - 7 7 2 133 84 49 76 Quarterfinal loss
3. Yunior Orenburg U18 36 22 - 11 1 2 150 108 42 70 Semifinal loss
4. Dizel Penza U18 36 20 - 11 1 4 132 102 30 66 Quarterfinal loss
5. Kometa Samara U18 36 14 - 20 0 2 103 109 -6 44 Did not make playoffs
6. Kristall Saratov U18 36 8 - 25 1 2 73 151 -78 28 Did not make playoffs
7. HK Sarov U18 36 2 - 30 2 2 65 181 -116 12 Did not make playoffs
Volga Region - Group B
1. Neftekhimik Nizhnekamsk U18 42 33 - 6 1 2 230 90 140 103 Conference Champion
2. Ak Bars Kazan U18 42 32 - 5 2 3 269 71 198 103 Final loss
3. Torpedo Nizhny Novgorod U18 42 31 - 7 2 2 233 71 162 99 Semifinal loss
4. Volna Kazan U18 42 21 - 15 4 2 156 132 24 73 Quarterfinal loss
5. Ak Bure Kazan U18 42 12 - 26 4 0 153 247 -94 44 Did not make playoffs
6. Olimpiya Kirovo-Chepetsk U18 42 9 - 29 3 1 112 198 -86 34 Did not make playoffs
7. Izhstal Izhevsk U18 42 8 - 28 1 5 85 210 -125 31 Did not make playoffs
8. Almaz Pavlovo U18 42 4 - 34 1 3 89 308 -219 17 Did not make playoffs

Seasons

2010 - 2020: 13/14, 14/15, 15/16, 16/17, 17/18, 18/19, 19/20