League Information and Facts
2017-2018 Standings
# Team GP W T L OTW OTL GF GA +/- TP Postseason
Center - Group A
1. Severstal Cherepovets U18 12 11 - 1 0 0 94 24 70 33 Conference Champion
2. GUOR Yaroslavl U18 12 7 - 4 1 0 55 34 21 23 Final loss
3. Team FSO Moskva U18 12 3 - 5 4 0 58 55 3 17 Quarterfinal loss
4. Tverichi Tver U18 12 4 - 5 1 2 49 65 -16 16 Quarterfinal loss
5. Energiya Sergiyev Posad U18 12 3 - 5 1 3 55 89 -34 14 Did not make playoffs
6. HK Pereslavl U18 12 3 - 7 1 1 45 58 -13 12 Did not make playoffs
7. Klin Sportivny U18 12 3 - 7 0 2 39 70 -31 11 Did not make playoffs
Center - Group B
1. Atlant Mytishchi U18 12 11 - 1 0 0 95 31 64 33 Semifinal loss
2. Vityaz Podolsk U18 12 8 - 3 1 0 103 19 84 26 Semifinal loss
3. HK Bobrov U18 12 8 - 3 0 1 63 23 40 25 Quarterfinal loss
4. Kapitan Stupino U18 12 6 - 4 2 0 41 49 -8 22 Quarterfinal loss
5. DYUSSH Ryazan U18 12 4 - 8 0 0 33 70 -37 12 Did not make playoffs
6. Vityaz Chekhov U18 12 1 - 8 1 2 28 81 -53 7 Did not make playoffs
7. HK Tambov U18 12 0 - 11 0 1 18 108 -90 1 Did not make playoffs
Center - Placement Round
1. HK Pereslavl U18 5 4 - 0 0 1 25 13 12 13 -
2. DYUSSH Ryazan U18 5 3 - 1 1 0 28 21 7 11 -
3. Energiya Sergiyev Posad U18 5 3 - 2 0 0 41 21 20 9 -
4. Klin Sportivny U18 5 2 - 2 1 0 19 19 0 8 -
5. Vityaz Chekhov U18 5 0 - 4 1 0 17 36 -19 2 -
6. HK Tambov U18 5 0 - 3 0 2 15 35 -20 2 -
Moskva
1. CSKA Moskva U18 22 18 - 3 1 0 162 49 113 56 Conference Champion
2. Kapitan Stupino U18 22 14 - 4 1 3 93 59 34 47 Final loss
3. Krylia Sovetov Moskva U18 22 14 - 7 1 0 84 68 16 44 Quarterfinal loss
4. Spartak Moskva U18 22 13 - 8 1 0 87 74 13 41 Quarterfinal loss
5. Dynamo Moskva U18 22 12 - 9 1 0 92 78 14 38 Semifinal loss
6. Rus Moskva U18 22 12 - 9 0 1 94 80 14 37 Semifinal loss
7. Team FSO Moskva U18 22 11 - 8 1 2 84 82 2 37 Quarterfinal loss
8. Yastreby Moskva U18 22 9 - 11 2 0 93 112 -19 31 Quarterfinal loss
9. Olimpiyets Balashikha U18 22 6 - 13 2 1 80 108 -28 23 Did not make playoffs
10. Kristall Elektrostal U18 22 7 - 13 0 2 75 118 -43 23 Did not make playoffs
11. Belye Medvedi Moskva U18 22 3 - 17 0 2 48 99 -51 11 Did not make playoffs
12. Severnaya Zvezda Moskva U18 22 2 - 19 1 0 67 132 -65 8 Did not make playoffs
Russia U18 Finals - Group A
1. Spartakovets Yekaterinburg U18 4 3 - 0 1 0 21 13 8 11 Champion
2. CSKA Moskva U18 4 3 - 0 0 1 23 12 11 10 Final loss
3. Neftekhimik Nizhnekamsk U18 4 1 - 2 0 1 9 13 -4 4 Bronze game loss
4. Sibir Novosibirsk U18 4 1 - 3 0 0 6 14 -8 3 Quarterfinal loss
5. Vityaz Podolsk U18 4 0 - 3 1 0 6 13 -7 2 Placement game loss
Russia U18 Finals - Group B
1. Ak Bars Kazan U18 4 3 - 0 1 0 17 6 11 11 Bronze game win
2. Yugra Khanty-Mansiysk U18 4 3 - 1 0 0 14 9 5 9 Quarterfinal loss
3. Yermak Angarsk U18 4 1 - 2 0 1 14 20 -6 4 Quarterfinal loss
4. Rus Moskva U18 4 1 - 3 0 0 10 14 -4 3 Quarterfinal loss
5. GUOR Yaroslavl U18 4 1 - 3 0 0 11 17 -6 3 Placement game win
Siberia - Final Round
1. Sibir Novosibirsk U18 20 15 - 4 0 1 81 40 41 46 Conference Champion
2. Yermak Angarsk U18 20 14 - 4 1 1 101 53 48 45 -
3. Amur Khabarovsk U18 20 14 - 5 1 0 89 43 46 44 -
4. Metallurg Novokuznetsk U18 20 7 - 11 1 1 58 75 -17 24 -
5. Sibir Novosibirsk U17 20 4 - 15 1 0 39 85 -46 14 -
6. Yunost Karaganda U18 20 2 - 17 0 1 40 112 -72 7 -
Siberia - Group East
1. Yermak Angarsk U18 24 19 - 3 1 1 138 66 72 60 -
2. Sibir Novosibirsk U18 24 18 - 4 1 1 124 55 69 57 -
3. Amur Khabarovsk U18 24 17 - 6 1 0 138 54 84 53 -
4. CZVS Novosibirsk U18 24 8 - 12 2 2 83 105 -22 30 -
5. Kristall Berdsk U18 24 7 - 13 1 3 76 93 -17 26 -
6. Ertis Pavlodar U18 24 5 - 19 0 0 61 146 -85 15 -
7. Manul Chita U18 24 1 - 18 3 2 63 164 -101 11 -
Siberia - Group West
1. Metallurg Novokuznetsk U18 24 18 - 3 2 1 120 46 74 59 -
2. Sibir Novosibirsk U17 24 14 - 8 2 0 94 72 22 46 -
3. Yunost Karaganda U18 24 13 - 8 1 2 81 63 18 43 -
4. Torpedo Ust-Kamenogorsk U18 24 11 - 9 4 0 85 68 17 41 -
5. Altay Barnaul U18 24 8 - 8 3 5 75 88 -13 35 -
6. Vympel Mezhdurechensk U18 24 7 - 13 1 3 75 90 -15 26 -
7. Energiya Novosibirsk U18 24 0 - 22 0 2 25 128 -103 2 -
Urals - Final Round
1. Spartakovets Yekaterinburg U18 28 22 - 2 4 0 200 88 112 74 Conference Champion
2. Yugra Khanty-Mansiysk U18 28 23 - 3 2 0 190 56 134 73 -
3. Traktor Chelyabinsk U18 28 17 - 7 1 3 172 89 83 56 -
4. Belye Medvedi Chelyabinsk U18 28 12 - 12 1 3 111 103 8 41 -
5. Barys Astana U18 28 11 - 15 0 2 91 128 -37 35 -
6. Rubin Tyumen U18 28 8 - 19 1 0 118 171 -53 26 -
7. Yuzhny Ural Orsk U18 28 7 - 18 1 2 104 167 -63 25 -
8. Angel Sibiri Tobolsk U18 28 2 - 26 0 0 61 245 -184 6 -
Urals - Group A
1. Spartakovets Yekaterinburg U18 24 18 - 1 5 0 134 56 78 64 -
2. Traktor Chelyabinsk U18 24 16 - 4 2 2 148 67 81 54 -
3. Yuzhny Ural Orsk U18 24 13 - 9 0 2 137 111 26 41 -
4. Belye Medvedi Chelyabinsk U18 24 10 - 10 2 2 99 76 23 36 -
5. Mechel Chelyabinsk U18 24 11 - 12 1 0 91 86 5 35 -
6. Sputnik Nizhny Tagil U18 24 2 - 18 2 2 56 135 -79 12 -
7. Oktan Perm U18 24 2 - 18 0 4 58 192 -134 10 -
Urals - Group B
1. Yugra Khanty-Mansiysk U18 20 19 - 0 1 0 232 28 204 59 -
2. Barys Astana U18 20 15 - 4 0 1 90 45 45 46 -
3. Rubin Tyumen U18 20 12 - 8 0 0 126 76 50 36 -
4. Angel Sibiri Tobolsk U18 20 4 - 14 1 1 53 133 -80 15 -
5. Olimpiyets Surgut U18 20 4 - 15 1 0 57 148 -91 14 -
6. Yunost Megion U18 20 3 - 16 0 1 34 162 -128 10 -
Urals - Placement Round
1. Mechel Chelyabinsk U18 16 12 - 1 2 1 95 34 61 41 -
2. Oktan Perm U18 16 9 - 5 0 2 66 59 7 29 -
3. Sputnik Nizhny Tagil U18 16 8 - 7 0 1 56 57 -1 25 -
4. Olimpiyets Surgut U18 16 3 - 10 2 1 62 89 -27 14 -
5. Yunost Megion U18 16 3 - 12 2 1 52 92 -40 11 -
Volga Region - Group A
1. Neftekhimik Nizhnekamsk U18 32 27 - 2 3 0 216 51 165 87 Final loss
2. Ak Bars Kazan U18 32 26 - 5 1 0 208 53 155 80 Conference Champion
3. Volna Kazan U18 32 23 - 6 1 2 200 79 121 73 Quarterfinal loss
4. Torpedo Nizhny Novgorod U18 32 23 - 8 0 1 208 82 126 70 Quarterfinal loss
5. Izhstal Izhevsk U18 32 10 - 20 2 0 86 153 -67 34 Last 16 loss
6. Ak Bure Kazan U18 32 10 - 20 1 1 104 157 -53 33 Last 16 loss
7. Sokol Novocheboksarsk U18 32 9 - 19 0 4 129 153 -24 31 Last 16 loss
8. Olimpiya Kirovo-Chepetsk U18 32 8 - 24 0 0 80 168 -88 24 Last 16 loss
9. Almaz Sokolskoye U18 32 0 - 32 0 0 47 382 -335 0 Did not make playoffs
Volga Region - Group B
1. Neftyanik Almetievsk U18 32 27 - 4 1 0 147 53 94 83 Semifinal loss
2. Lada Togliatti U18 32 22 - 8 2 0 160 69 91 70 Quarterfinal loss
3. Yunior Orenburg U18 32 19 - 10 1 2 120 80 40 61 Last 16 loss
4. Dizel Penza U18 32 15 - 12 4 1 122 99 23 54 Last 16 loss
5. Kometa Samara U18 32 16 - 11 1 4 142 102 40 54 Semifinal loss
6. HK Sarov U18 32 12 - 12 3 5 111 97 14 47 Quarterfinal loss
7. Kristall Saratov U18 32 11 - 19 1 1 101 125 -24 36 Last 16 loss
8. HK Chelny U18 32 6 - 24 1 1 100 166 -66 21 Last 16 loss
9. Mordovia Saransk U18 32 1 - 29 1 1 61 273 -212 6 Did not make playoffs

Seasons

2010 - 2020: 13/14, 14/15, 15/16, 16/17, 17/18, 18/19, 19/20