League Information and Facts
2015-2016 Standings
# Team GP W T L OTW OTL GF GA +/- TP Postseason
Moskva
1. CSKA Moskva U16 36 30 - 2 2 2 201 75 126 96 Conference Champion
2. Lokomotiv Yaroslavl U16 36 27 - 6 1 2 163 80 83 85 -
3. Lokomotiv-2004 Yaroslavl U16 36 19 - 11 4 2 125 93 32 67 -
4. Dynamo Moskva U16 36 19 - 13 2 2 111 97 14 63 -
5. Rus Moskva U16 36 16 - 16 3 1 98 103 -5 55 -
6. Vityaz Podolsk U16 36 15 - 16 1 4 112 123 -11 51 -
7. Spartak Moskva U16 36 12 - 22 1 1 119 138 -19 39 -
8. Krylia Sovetov Moskva U16 36 8 - 20 6 2 77 103 -26 38 -
9. HK Dmitrov U16 36 9 - 24 0 3 89 160 -71 30 -
10. Belye Medvedi Moskva U16 36 4 - 29 1 2 55 178 -123 16 -
Moskva Region
1. Khimik Voskresensk U16 20 14 - 3 2 1 110 48 62 47 Conference Champion
2. Buran Voronezh U16 20 12 - 6 2 0 83 56 27 40 -
3. Kapitan Stupino U16 20 10 - 7 1 2 83 70 13 34 -
4. Kristall Elektrostal U16 20 10 - 7 1 2 88 80 8 34 -
5. Atlant Mytishchi U16 20 8 - 11 0 1 84 76 8 25 -
6. Olimpiyets Balashikha U16 20 0 - 20 0 0 29 147 -118 0 -
Russia U16 Finals - Group A
1. Lokomotiv Yaroslavl U16 3 2 - 0 0 1 17 6 11 7 Bronze game loss
2. CSKA Moskva U16 3 1 - 0 1 1 22 5 17 6 Quarterfinal loss
3. Neftyanik Almetievsk U16 3 1 - 1 1 0 12 4 8 5 Quarterfinal loss
4. Metallurg Novokuznetsk U16 3 0 - 3 0 0 2 38 -36 0 Quarterfinal loss
Russia U16 Finals - Group B
1. Salavat Yulaev Ufa U16 3 2 - 1 0 0 9 7 2 6 Bronze game win
2. Traktor Chelyabinsk U16 3 2 - 1 0 0 12 8 4 6 Final loss
3. Ak Bars Kazan U16 3 1 - 1 1 0 12 12 0 5 Champion
4. Dynamo St. Petersburg U16 3 0 - 2 0 1 7 13 -6 1 Quarterfinal loss
Siberia-Far East - Final Round
1. Metallurg Novokuznetsk U16 12 8 - 4 0 0 40 36 4 24 Conference Champion
2. Torpedo Ust-Kamenogorsk U16 12 5 - 3 2 2 42 35 7 21 -
3. Altay Barnaul U16 12 4 - 5 1 2 34 29 5 16 -
4. CZVS Novosibirsk U16 12 3 - 8 1 0 28 44 -16 11 -
Siberia-Far East - First Round
1. Torpedo Ust-Kamenogorsk U16 24 15 - 4 1 4 112 76 36 51 -
2. Metallurg Novokuznetsk U16 24 13 - 6 3 2 98 76 22 47 -
3. Altay Barnaul U16 24 11 - 8 3 2 86 63 23 41 -
4. CZVS Novosibirsk U16 24 10 - 11 3 0 82 77 5 36 -
5. Amur Khabarovsk U16 24 11 - 13 0 0 80 91 -11 33 -
6. Smena Seversk U16 24 9 - 12 1 2 71 100 -29 31 -
7. Vympel Mezhdurechensk U16 24 3 - 18 1 2 77 123 -46 13 -
St. Petersburg
1. Dynamo St. Petersburg U16 28 21 2 5 - - 157 67 90 44 -
2. Serebryanye Lvy U16 28 17 3 8 - - 110 80 30 37 -
3. SKA St. Petersburg U16 28 17 3 8 - - 120 89 31 37 -
4. Severstal Cherepovets U16 28 16 4 8 - - 124 84 40 36 -
5. Gazprombank Kolpino U16 28 14 3 11 - - 108 113 -5 31 -
6. SK Riga 16 28 12 3 13 - - 79 77 2 27 -
7. Forward St. Petersburg U16 28 3 1 24 - - 83 162 -79 7 -
8. HK Piter U16 28 2 1 25 - - 51 160 -109 5 -
St. Petersburg - Final Round
1. Dynamo St. Petersburg U16 6 4 1 1 - - 26 16 10 9 Conference Champion
2. Serebryanye Lvy U16 6 3 1 2 - - 20 17 3 7 -
3. Severstal Cherepovets U16 6 2 1 3 - - 21 28 -7 5 -
4. SKA St. Petersburg U16 6 0 3 3 - - 19 25 -6 3 -
Urals - Western Siberia
1. Traktor Chelyabinsk U16 36 25 - 6 4 1 217 65 152 84 Conference Champion
2. Yugra Khanty-Mansiysk U16 36 26 - 6 0 4 175 97 78 82 -
3. Avangard Omsk U16 36 26 - 8 1 1 210 91 119 81 -
4. Salavat Yulaev Ufa U16 36 24 - 8 2 2 158 79 79 78 -
5. Metallurg Magnitogorsk U16 36 23 - 9 3 1 143 81 62 76 -
6. Spartakovets Yekaterinburg U16 36 14 - 18 1 3 98 141 -43 47 -
7. HSh S. Makarova U16 36 8 - 23 4 1 99 178 -79 33 -
8. Yunost Yekaterinburg U16 36 6 - 25 2 3 75 194 -119 25 -
9. Yuzhny Ural Orsk U16 36 5 - 26 0 5 83 168 -85 20 -
10. Tyumenski Legion U16 36 2 - 30 4 0 76 240 -164 14 -
Volga Region - Final Round
1. Ak Bars Kazan U16 20 16 - 3 1 0 112 50 62 50 Conference Champion
2. Neftyanik Almetievsk U16 20 10 - 5 1 4 64 53 11 36 -
3. Neftekhimik Nizhnekamsk U16 20 7 - 8 4 1 65 60 5 30 -
4. Torpedo Nizhny Novgorod U16 20 6 - 8 3 3 60 86 -26 27 -
5. Lada Togliatti U16 20 6 - 11 2 1 55 70 -15 23 -
6. Volna Kazan U16 20 4 - 14 0 2 50 87 -37 14 -
Volga Region - Group A
1. Ak Bars Kazan U16 20 18 - 0 2 0 157 22 135 58 -
2. Neftekhimik Nizhnekamsk U16 20 15 - 5 0 0 126 46 80 45 -
3. Torpedo Nizhny Novgorod U16 20 11 - 6 1 2 116 58 58 37 -
4. Dizel Penza U16 20 8 - 10 1 1 92 92 0 27 -
5. CSK VVS Samara U16 20 3 - 17 0 0 43 179 -136 9 -
6. Motor Zavolzhye U16 20 1 - 18 0 1 26 163 -137 4 -
Volga Region - Group B
1. Lada Togliatti U16 20 17 - 1 1 1 134 35 99 54 -
2. Neftyanik Almetievsk U16 20 15 - 2 2 1 113 29 84 50 -
3. Volna Kazan U16 20 10 - 8 1 1 68 70 -2 33 -
4. HK Chelny U16 20 6 - 11 1 2 54 94 -40 22 -
5. Ak Bure Kazan U16 20 4 - 11 2 3 55 69 -14 19 -
6. Vyatka Kirov U16 20 0 - 19 1 0 31 158 -127 2 -
Volga Region - Relegation Round
1. Dizel Penza U16 20 16 - 2 2 0 137 47 90 52 -
2. HK Chelny U16 20 15 - 4 0 1 92 53 39 46 -
3. Ak Bure Kazan U16 20 11 - 6 2 1 93 68 25 38 -
4. Kristall Saratov U16 20 8 - 9 1 2 63 66 -3 28 -
5. CSK VVS Samara U16 20 3 - 15 1 1 44 135 -91 12 -
6. Motor Zavolzhye U16 20 1 - 18 0 1 58 118 -60 4 -

Seasons

2000 - 2010: 08/09, 09/10
2010 - 2020: 10/11, 11/12, 12/13, 13/14, 14/15, 15/16, 16/17, 17/18, 18/19