League Information and Facts
2021-2022 Standings
# Team GP W T L OTW OTL GF GA +/- TP Postseason
Center - 1st round
1. Sozvezdie Voronezh U16 14 13 - 0 1 0 109 16 93 41 Section Champion
2. Tverichi Tver U16 14 9 - 3 1 1 56 36 20 30 Section SF loss
3. HK Bobrov U16 14 8 - 4 1 1 60 40 20 27 Section Final loss
4. SSH-11 Lipetsk U16 14 7 - 3 0 4 46 46 0 25 Section SF loss
5. Olimpiysky Ryazan U16 14 5 - 6 3 0 49 49 0 21 Placement game win
6. HK Bryansk U16 14 4 - 10 0 0 45 80 -35 12 Placement game loss
7. Sudogodets U16 14 3 - 9 1 1 39 73 -34 12 Placement game loss
8. Slavutich Smolensk U16 14 0 - 14 0 0 25 89 -64 0 Placement game win
Center - Final round - Group A
1. Lokomotiv Yaroslavl U16 2 2 - 0 0 0 9 2 7 6 Conference Champion
2. Atlant Mytishchi U16 2 1 - 1 0 0 2 3 -1 3 Conference SF loss
3. Sozvezdie Voronezh U16 2 0 - 2 0 0 1 7 -6 0 Placement game win
Center - Final round - Group B
1. Lokomotiv-2004 Yaroslavl U16 2 2 - 0 0 0 13 0 13 6 Conference Final loss
2. HK Bobrov U16 2 1 - 1 0 0 0 13 -13 3 Conference SF loss
3. Khimik Voskresensk U16 2 0 - 2 0 0 0 0 0 0 Expelled
Far East
1. Amur Khabarovsk U16 4 3 - 0 0 1 23 8 15 10 Conference Champion
2. Kristall Yuzhno-Sakhalinsk U16 4 2 - 1 1 0 24 10 14 8 -
3. HK Chita U16 4 0 - 4 0 0 7 36 -29 0 -
Moskva
1. Dynamo Moskva U16 27 19 - 4 2 2 94 56 38 63 Conference Champion
2. CSKA Moskva U16 27 17 - 4 5 1 120 60 60 62 -
3. Lokomotiv Yaroslavl U16 27 17 - 8 1 1 90 64 26 54 -
4. Lokomotiv-2004 Yaroslavl U16 27 15 - 7 3 2 97 58 39 53 -
5. Spartak Moskva U16 27 13 - 10 1 3 87 59 28 44 -
6. Krylia Sovetov Moskva U16 27 13 - 11 1 2 89 91 -2 43 -
7. Atlant Mytishchi U16 27 9 - 15 1 2 74 92 -18 31 -
8. Yantar Moskva U16 27 7 - 18 0 2 62 132 -70 23 -
9. Vityaz Podolsk U16 27 3 - 20 3 1 50 90 -40 16 Relegation Play
10. Khimik Voskresensk U16 27 3 - 19 2 3 49 110 -61 16 Relegation Play
Moskva Region
1. Khimik Voskresensk U16 27 22 - 1 2 2 174 30 144 72 Conference Champion
2. Atlant Mytishchi U16 27 20 - 4 1 2 168 40 128 64 -
3. Vityaz Podolsk U16 27 17 - 2 4 4 143 35 108 63 -
4. HK Balashikha U16 27 17 - 5 3 2 176 53 123 59 -
5. Kapitan Stupino U16 27 15 - 10 0 2 131 64 67 47 -
6. Armada Odintsovo U16 27 10 - 16 1 0 102 114 -12 32 -
7. HK Dmitrov U16 27 10 - 16 1 0 98 97 1 32 -
8. Kristall Elektrostal U16 27 8 - 18 1 0 72 92 -20 26 -
9. Klin Sportivny U16 27 3 - 23 0 1 48 225 -177 10 -
10. Lider Ivanteyevka U16 27 0 - 27 0 0 14 376 -362 0 -
Northwest
1. Severstal Cherepovets U16 3 3 - 0 0 0 42 1 41 9 Conference Champion
2. Varyagi im. Morozova U16 3 2 - 1 0 0 24 6 18 6 -
3. Team Komi Region U16 3 1 - 2 0 0 11 32 -21 3 -
4. Team Murmansk Region U16 3 0 - 3 0 0 3 41 -38 0 -
Russia U16 Finals - Group A
1. CSKA Moskva U16 4 4 - 0 0 0 28 7 21 12 Final loss
2. Metallurg Magnitogorsk U16 4 3 - 1 0 0 23 15 8 9 Bronze game loss
3. Dynamo Moskva U16 4 0 - 2 2 0 14 18 -4 4 Placement game win
4. Amur Khabarovsk U16 4 1 - 2 0 1 10 26 -16 4 Placement game loss
5. Ak Bars Kazan U16 4 0 - 3 0 1 10 19 -9 1 Placement game win
Russia U16 Finals - Group B
1. SKA-Strelna St. Petersburg U16 4 3 - 0 0 1 31 6 25 10 Champion
2. Lokomotiv Yaroslavl U16 4 3 - 1 0 0 21 7 14 9 Bronze game win
3. Metallurg Novokuznetsk U16 4 1 - 2 1 0 9 21 -12 9 Placement game loss
4. Severstal Cherepovets U16 4 1 - 2 1 0 6 9 -3 5 Placement game win
5. Buivoly Krasnodar U16 4 0 - 3 0 1 5 29 -24 1 Placement game loss
Siberia-Far East
1. Metallurg Novokuznetsk U16 40 38 - 2 0 0 380 53 327 114 Conference Champion
2. Sibir Novosibirsk U16 40 38 - 2 0 0 306 60 246 114 -
3. Yermak Angarsk U16 40 29 - 9 1 1 195 107 88 90 -
4. Avangard-Yunior Omsk U16 40 20 - 17 1 2 196 212 -16 64 -
5. Sokol Krasnoyarsk U16 40 15 - 19 2 4 162 195 -33 53 -
6. Altay Barnaul U16 40 13 - 21 5 1 138 190 -52 50 -
7. CZVS Novosibirsk U16 40 16 - 23 0 1 124 197 -73 49 -
8. Shakhter Prokopievsk U16 40 12 - 20 5 3 147 189 -42 49 -
9. Shturm Chik U16 40 10 - 28 0 2 109 250 -141 32 -
10. Energiya Novosibirsk U16 40 7 - 31 1 1 107 270 -163 24 -
11. Smena Seversk U16 40 5 - 31 2 2 134 275 -141 21 -
South
1. Buivoly Krasnodar U16 15 13 - 1 1 0 99 24 75 41 Conference Champion
2. Dynamo Stavropol U16 15 10 - 3 1 1 96 42 54 33 -
3. HK Sochi U16 15 8 - 5 1 1 80 47 33 27 -
4. HK Donetsk U16 15 8 - 6 0 1 70 75 -5 25 -
5. Alanskiye Barsy Vladikavkaz U16 15 3 - 12 0 0 44 69 -25 9 -
6. SDYUSHOR-6 Aksay U16 15 0 - 15 0 0 11 143 -132 0 -
St. Petersburg - 1st round
1. SKA-Strelna St. Petersburg U16 32 28 - 2 1 1 228 66 162 87 -
2. Dynamo St. Petersburg U16 32 21 - 8 1 2 117 85 32 67 -
3. Severstal Cherepovets U16 32 20 - 8 1 3 155 99 56 65 -
4. SKA St. Petersburg U16 32 18 - 10 4 0 98 80 18 62 -
5. Serebryanye Lvy U16 32 19 - 12 1 0 145 86 59 59 -
6. SSHOR-1 St. Petersburg U16 32 9 - 19 2 2 70 115 -45 33 -
7. Dynamo-Yunior St. Petersburg U16 32 7 - 22 3 0 69 198 -129 27 -
8. Varyagi im. Morozova U16 32 7 - 21 0 4 57 123 -66 25 -
9. SK Riga 16 32 2 - 29 0 1 34 121 -87 7 -
St. Petersburg - Final round
1. SKA-Strelna St. Petersburg U16 9 7 - 1 0 1 45 26 19 22 Conference Champion
2. SKA St. Petersburg U16 9 4 - 3 2 0 34 31 3 16 -
3. Serebryanye Lvy U16 9 2 - 4 2 1 43 44 -1 11 -
4. Dynamo St. Petersburg U16 9 0 - 5 1 3 30 51 -21 5 -
Tatarstan - Group A
1. Yaguar Kukmor U16 15 10 - 1 0 4 92 39 53 34 Conference Champion
2. Zilant Kazan U16 15 9 - 5 1 0 51 35 16 29 Conference Final loss
3. Strela Kazan U16 15 8 - 4 2 1 71 45 26 29 Did not make playoffs
4. HK Pestretsy U16 15 6 - 5 2 2 52 54 -2 24 Did not make playoffs
5. Arktika Buinsk U16 15 5 - 8 2 0 51 44 7 19 Did not make playoffs
6. Altyn Alka Apastovo U16 15 0 - 15 0 0 31 131 -100 0 Did not make playoffs
Tatarstan - Group B
1. Yashlek Zainsk U16 15 11 - 3 0 1 124 59 65 34 Conference SF loss
2. Sokoly Aznakayevo U16 15 8 - 4 1 2 100 75 25 28 Conference SF loss
3. Serebryanye Volki Yelabuga U16 15 8 - 5 1 1 78 68 10 27 Did not make playoffs
4. Ledok Nurlat U16 15 7 - 7 1 0 58 63 -5 23 Did not make playoffs
5. Tornado Chistopol U16 15 5 - 8 1 1 67 87 -20 18 Did not make playoffs
6. Sputnik Agryz U16 15 1 - 13 1 0 37 112 -75 5 Did not make playoffs
Urals-Western Siberia
1. Metallurg Magnitogorsk U16 36 29 - 3 3 1 193 68 125 94 Conference Champion
2. Traktor Chelyabinsk U16 36 25 - 6 3 2 184 86 98 83 -
3. Salavat Yulaev Ufa U16 36 19 - 9 4 4 155 100 55 69 -
4. Yugra Khanty-Mansiysk U16 36 19 - 11 5 1 126 87 39 68 -
5. Spartakovets Yekaterinburg U16 36 16 - 12 4 4 157 124 33 60 -
6. HSh im. S. Makarova U16 36 15 - 14 1 6 131 139 -8 53 -
7. Avangard Omsk U16 36 14 - 15 4 3 124 113 11 53 -
8. Zaryad Chelyabinsk U16 36 8 - 24 2 2 89 180 -91 30 -
9. Tyumenski Legion U16 36 6 - 25 1 4 79 148 -69 24 Relegation Play
10. Khrizotil Asbest U16 36 1 - 33 1 1 64 257 -193 6 Relegation Play
Volga Region
1. Ak Bars Kazan U16 36 31 - 2 1 2 209 51 158 97 Conference Champion
2. Neftyanik Almetievsk U16 36 27 - 4 2 3 189 60 129 88 Conference Final loss
3. Lada Togliatti U16 36 24 - 9 2 1 132 77 55 77 Conference SF loss
4. Torpedo Nizhny Novgorod U16 36 20 - 13 2 1 137 102 35 65 Conference SF loss
5. Neftekhimik Nizhnekamsk U16 36 20 - 13 2 1 109 78 31 65 Placement game win
6. Dizel Penza U16 36 20 - 15 0 1 147 116 31 61 Placement game loss
7. Izhstal Izhevsk U16 36 11 - 25 0 0 109 201 -92 33 Placement game win
8. HK Cheboksary U16 36 7 - 27 0 2 80 131 -51 23 Placement game loss
9. Sarmaty Orenburg U16 36 4 - 28 3 1 61 166 -105 19 Relegation Play
10. Kometa Samara U16 36 2 - 30 2 2 60 251 -191 12 Relegation Play

Seasons

1990 - 2000: 95/96, 96/97, 97/98, 98/99, 99/00
2000 - 2010: 00/01, 01/02, 02/03, 03/04, 04/05, 05/06, 06/07, 07/08, 08/09, 09/10
2010 - 2020: 10/11, 11/12, 12/13, 13/14, 14/15, 15/16, 16/17, 17/18, 18/19, 19/20
2020 - 2030: 20/21, 21/22, 22/23